REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenia społeczne, Uprawnienia pracodawcy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak wygląda struktura KRUS?

KRUS jak każda instytucja państwowa musi mieć swoją wewnętrzną strukturę. Regulują ją przepisy ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Kto może ubezpieczyć się w KRUS?

KRUS czyli Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego to zakład ubezpieczeniowy, w którym mogą być ubezpieczeni wyłącznie rolnicy. KRUS funkcjonuje w na podstawie ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Skąd ZUS bierze pieniądze?

Środki masowego przekazu informują nas bardzo często o tym jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydatkuje pieniądze. Pokazują siedziby ZUS oraz podają wiadomości dotyczące szkoleń i konferencji. Warto zatem wiedzieć jakie są źródła dochodu ZUS.

Reforma ubezpieczeń społecznych

W roku 1999 weszła w życie największa reforma emerytalna w historii ZUS. Była to jedna z czterech wielkich reform rządu Jerzego Buzka.

REKLAMA

Jakie zadania ma Zakład Ubezpieczeń Społecznych?

ZUS odpowiedzialny jest nie tylko za wypłacanie emerytur i rent. Ma on o wiele więcej zadań i obowiązków. Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych szczegółowo określa jakie działania musi wykonywać Zakład Ubezpieczeń.

Kto może zostać Prezesem ZUS?

Prezes Zakładu to organ kierujący całym ZUS-em. Reprezentuje on Zakład na zewnątrz. Jest to bardzo ważne stanowisko, dlatego istnieje wiele ograniczeń wobec ubiegających się o nie kandydatów.

Informacje podstawowe

ZUS, czyli Zakład Ubezpieczeń Społecznych to państwowa jednostka organizacyjna posiadająca osobowość prawną. Struktura oraz zadania ZUS regulowane są Ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych.

Refundacja składek dla osób niepełnosprawnych

O refundację składek z PFRON mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą oraz rolnicy z niepełnosprawnością lub zobowiązani do opłacenia składek za domowników z orzeczoną niepełnosprawnością.

REKLAMA

Ochrona stosunku pracy pracownic w ciąży

Zatrudniliśmy kobietę na podstawie umowy o pracę w charakterze konsultanta projektu na okres realizacji zadania. Na kilka dni przed zakończeniem projektu pracownica przesłała zwolnienie lekarskie. Jednocześnie poinformowała nas, że jest w ciąży. Uznaliśmy, że umowa się rozwiązała. Projekt został zakończony, a dalsza realizacja inwestycji dokonywana jest przez wojewodę. Pracownica domaga się jednak przedłużenia umowy. Co w tej sytuacji mamy robić?

Urlop na część dnia roboczego

Jeden z naszych pracowników chce wykorzystać w nadchodzącym tygodniu część urlopu. Twierdzi, że ma do tego prawo. Czy można przychylić się do wniosku pracownika i udzielić mu urlopu wypoczynkowego tylko na część dnia pracy, np. na 2 godziny w dniu, w którym pracownik powinien pracować 8 godzin?

Refundacja składek ZUS dla niepełnosprawnych przedsiębiorców

Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą liczyć na zwrot części składek na ubezpieczenia społeczne. O taką pomoc mogą wnioskować do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

W jaki sposób PFRON realizuje refundację składek niepełnosprawnym przedsiębiorcom?

Osoby niepełnosprawne prowadzące działalność, które chcą skorzystać z dofinansowania, jakiego udziela Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych muszą zarejestrować się w Funduszu. Następnie, po każdorazowym opłaceniu składek, powinny złożyć wnioski o refundację składek na ubezpieczenia społeczne na stosownych formularzach.

Jakie kryteria musi spełnić niepełnosprawny przedsiębiorca, by móc skorzystać z refundacji składek na ubezpieczenia z PFRON?

Jeżeli jesteś osobą niepełnosprawną i prowadzisz pozarolniczą działalność, możesz liczyć na pomoc w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne. PFRON zrefunduje Twoje składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, jeśli spełnisz określone warunki.

Opłacanie przeterminowanych składek

Gdy pracodawca jako płatnik składek nie ureguluje w terminie należnych zobowiązań wobec ZUS, musi opłacić odsetki za zwłokę. Odsetki te nalicza się od następnego dnia po upływie terminu płatności do dnia zapłaty należności włącznie.

Odpowiedzialność pracownika

Jestem zatrudniony w firmie produkcyjnej. 8 lipca jedna z maszyn uległa awarii i produkcja w całym zakładzie została wstrzymana. Uszkodzenie nastąpiło w wyniku błędu popełnionego przez pracownika. Co możemy w takiej sytuacji zrobić. Czy możemy żądać od pracownika odszkodowania?

Umowa o zakazie konkurencji

Jestem właścicielem sklepu ze sprzętem komputerowym. Od lipca br. zamierzam podjąć dodatkową pracę (na podstawie umowy o pracę) w firmie, której podstawową formą działalności jest sprzedaż i naprawa sprzętu komputerowego. Czy w tej sytuacji będę zobowiązany do podpisania umowy o zakazie działalności konkurencyjnej?

Wypłacenie za wysokiego wynagrodzenia

Tydzień temu pracodawca poinformował mnie, że moje wynagrodzenie było źle naliczane, w efekcie czego otrzymywałem za wysoką pensję. Zostałem również poinformowany o tym, że nadpłacona kwota zostanie potrącona z mojego kolejnego wynagrodzenia – otrzymam wówczas jedynie część należnego mi wynagrodzenia. Czy takie działanie pracodawcy jest zgodne z prawem?

Jakim ubezpieczeniom podlega zleceniobiorca

Zatrudniliśmy na okres od 1 do 10 czerwca 2009 r. zleceniobiorcę, który za wykonane prace otrzyma 1500 zł. Osoba ta wzięła w swojej firmie urlop bezpłatny od 1 do 12 czerwca 2009 r. Czy w tym przypadku od wynagrodzenia z umowy zlecenia należy naliczać za zleceniobiorcę składki na ubezpieczenia społeczne? Złożył mam oświadczenie, że jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę i otrzymuje wynagrodzenie z umowy o pracę w kwocie wyższej niż minimalne wynagrodzenie.

Odrzucenie sprzeciwu od nałożonej kary porządkowej

Pracownik wniósł sprzeciw od nałożonej na niego kary upomnienia. Sprzeciw ten chcemy odrzucić. Czy w piśmie do pracownika trzeba uzasadnić odrzucenie tego sprzeciwu?

Jak zwolnić nieobecnego pracownika

Jeden z pracowników naszej firmy nie stawia się do pracy od 8 maja 2009 r. W tym czasie dotarła do mnie informacja, że pracownik ten znalazł inną pracę. W zaistniałej sytuacji chcę zwolnić tego pracownika. Z jaką datą mogę to zrobić? Czy należy wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany przez niego urlop?

Polsko - Amerykańska umowa o zabezpieczeniu społecznym

Zakres przedmiotowy polsko-amerykańskiej umowy o zabezpieczeniu społecznym odnosi się do emerytur i rent. Umowa nie obejmuje swoim zasięgiem świadczeń krótkoterminowych, czyli np. zasiłków z tytułu choroby.

Jak udzielać urlopu wypoczynkowego pracownikowi, który pracuje równolegle u dwóch pracodawców

Pracownica w okresie od 1 stycznia do 31 maja 2009 r. pracowała w naszym zakładzie na pełny etat. Ma prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego. Od 1 czerwca br. zmieniliśmy jej wymiar etatu na 2/3. Pracownica podjęła wówczas dodatkowo pracę na 1/2 etatu u innego pracodawcy. Czy mamy obowiązek udzielać urlopu wypoczynkowego pracownicy w takim samym terminie, w jakim będzie korzystała z urlopu u swojego drugiego pracodawcy? Pracownica ma jeszcze 5 dni zaległego urlopu z zeszłego roku. Jak jej go udzielić po zmianie wymiaru etatu?

W jakim terminie przedawniają się zaległe składki na ubezpieczenia społeczne

Prowadziłam działalność gospodarczą w okresie od stycznia 1992 r. do grudnia 1999 r. Nie mogąc wyegzekwować zapłaty za wykonane usługi straciłam płynność finansową i nie opłacałam składek na ubezpieczenia społeczne od grudnia 1998 r. Czy powstałe względem ZUS należności uległy już przedawnieniu? Czy otrzymam z ZUS zaświadczenie o niezaleganiu?

W którym państwie podlega ubezpieczeniom osoba zatrudniona w Polsce na zlecenie, która równocześnie prowadzi działalność na Słowacji

Pracuję na zlecenie w firmie informatycznej w Polsce. Dodatkowo chcę rozpocząć działalność na własny rachunek, ale w Bratysławie. Chcę, aby składki opłacała za mnie firma informatyczna, w której pracuję. Czy będzie to możliwe po rozpoczęciu działalności na Słowacji?

Czy wynagrodzenie pracownika można wypłacić jego żonie

W dniu wypłaty wynagrodzenia do kasy w naszej firmie przyszła żona jednego z pracowników z zamiarem pobrania za męża pensji. Tłumaczyła, że mąż nie płaci na utrzymanie dwojga ich dzieci. Z uwagi na to, że nie posiadała żadnego upoważnienia, a pracownik był tego dnia w pracy i mógł osobiście odebrać należne mu pieniądze, niczego jej nie wypłaciliśmy. Czy postąpiliśmy słusznie?

Czy za członka zarządu spółki z o.o. należy odprowadzać składki ZUS

Spółka z o.o. będzie miała nowego członka zarządu. Na podstawie aktu powołania z Kodeksu spółek handlowych osoba ta będzie brała udział w posiedzeniach zarządu spółki. Nie podpisaliśmy z tą osobą żadnej umowy na to stanowisko. Czy za członka zarządu spółki z o.o., który bierze udział w posiedzeniach, odprowadza się składki ubezpieczeniowe, czy tylko podatek?

Zasady usprawiedliwiania nieobecności w pracy

Pracodawca powinien wprowadzić prawidłowe i dostosowane do potrzeb zakładu pracy regulacje dotyczące sposobów usprawiedliwiania nieobecności w pracy. Jest to bardzo istotne przy ewentualnym ustaleniu, czy w danej sytuacji miało miejsce naruszenie zasad usprawiedliwiania nieobecności i przy wyciągnięciu konsekwencji dyscyplinarnych z tego powodu wobec pracownika. Częste, a zwłaszcza niezaplanowane nieobecności pracownicze mogą narażać pracodawcę na poważne szkody finansowe oraz w znacznym stopniu dezorganizować proces pracy.

Do jakich ubezpieczeń zgłosić zleceniobiorcę, który wykonuje pracę na podstawie dwóch umów zlecenia

Zawarliśmy umowę zlecenia z nowo zatrudnionym informatykiem. Wynagrodzenie określiliśmy kwotowo i jest ono niższe od obowiązującego minimalnego wynagrodzenia. Z oświadczenia do celów ubezpieczeń zleceniobiorcy wynika, że wykonuje zlecenie również w innej firmie i jego wynagrodzenie jest niższe od minimalnego. Czy z obu umów zlecenia podlega on obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu?

Ustalanie prawa do zasiłku macierzyńskiego

W zakładzie jest zatrudnionych 15 osób. Pracownica naszej firmy jest w ciąży. Od grudnia 2008 r. otrzymuje zasiłek chorobowy z ZUS. Na zwolnieniu lekarskim będzie nieprzerwanie do dnia porodu. Jakie dokumenty muszę przygotować do wypłaty zasiłku macierzyńskiego, jeżeli pracownica niedawno zawarła związek małżeński z właścicielem firmy? Czy ZUS ustali jej uprawnienia do zasiłku macierzyńskiego z tytułu ubezpieczenia pracowniczego, czy jako osobie współpracującej?

Czy w jednym zakładzie można ustalić różne pory nocne

Chcemy wprowadzić w naszej firmie różne pory nocne dla poszczególnych grup pracowników. Inne pory nocne obowiązywałyby pracowników pracujących w biurze, inne pracujących na produkcji, a jeszcze inne wykonujących pracę w terenie. Czy jest dopuszczalne ustalenie w regulaminie pracy różnych pór nocnych obowiązujących w tym samym zakładzie?

Zasiłek przy pobycie w szpitalu

Jestem w 7. miesiącu ciąży, zostałam przyjęta do szpitala. Szpital zawiadomił pisemnie mojego pracodawcę o fakcie przyjęcia mnie na oddział. Czy na podstawie tego dokumentu mój pracodawca jest zobowiązany do wypłaty zasiłku chorobowego, po wykorzystaniu okresu wypłaty wynagrodzenia chorobowego?

Brak zaufania do pracownika

Jestem kadrową w firmie budowlanej. W ostatnim czasie firma była zmuszona wypłacić kilku klientom odszkodowanie za nieterminowość realizacji zadań. Opóźnienia powstały z winy jednej z osób należących do kadry kierowniczej w naszej firmie. Właściciel firmy chce rozwiązać umowę z tą osobą. Czy w uzasadnieniu swojej decyzji może podać jako przyczynę brak zaufania do pracownika?

Czy każdemu z rodzeństwa przysługuje pełny okres zasiłku opiekuńczego na rodzica

Pracownica opiekuje się obecnie chorą matką, którą po wyjściu ze szpitala zabrała do siebie. Wcześniej matka nie mieszkała z pracownicą. Czy pracownicy przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego, jeżeli matka zamieszkała z nią dopiero po wyjściu ze szpitala i nie jest zameldowana u córki? Jeżeli tak, to w jakim wymiarze? W 2009 r. 10 dni zasiłku opiekuńczego wykorzystała już siostra pracownicy, u której matka mieszka na stałe. Czy 14-dniowy okres zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przysługuje każdej z sióstr, czy jest to łączny okres dla wszystkich członków rodziny?

Czy pracownik może odmówić wyznaczenia go na osobę odpowiedzialną za udzielanie pierwszej pomocy w zakładzie

Chcemy wyznaczyć w zakładzie pracownika do udzielania pierwszej pomocy. Pracownik, któremu zaproponowaliśmy tę funkcję, nie wyraził na to zgody. Tłumaczył się tym, że wychowuje dziecko w wieku do 4 lat i nie chce mieć dodatkowych obowiązków. Czy pracownik może odmówić bycia odpowiedzialnym za udzielanie pierwszej pomocy? Czy powód podany przez pracownika jest wystarczający? Zależy nam na tym, aby ten pracownik był odpowiedzialny za udzielanie pierwszej pomocy, ponieważ ma ukończony w tym zakresie odpowiedni kurs.

Czy trzeba naliczyć składki od kary umownej z tytułu niezawarcia przedwstępnej umowy o pracę

Z niektórymi kandydatami na pracowników w naszej firmie podpisujemy przedwstępne umowy o pracę. Strona uchylająca się od zawarcia przyrzeczonej umowy o pracę jest zobowiązana zapłacić drugiej stronie karę umowną w wysokości 10% umówionego miesięcznego zasadniczego wynagrodzenia brutto. Czy taką osobę trzeba zgłosić do ZUS? Czy od kary umownej, jaką mamy obowiązek wypłacić niedoszłemu pracownikowi, powinniśmy zapłacić składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne?

Deklaracja rozliczeniowa przedsiębiorcy

Przedsiębiorca prowadzący samodzielnie działalność gospodarczą, z której tytułu opłaca składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, nie ma obowiązku składania do ZUS comiesięcznej deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA.

Termin na dostarczenie ZUS RMUA

Jaki czas ma pracodawca na dostarczenie pracownikom raportu ZUS RMUA?

Kto po śmierci pracownika ponosi odpowiedzialność za przywłaszczone przez niego mienie pracodawcy

Pracownica była zatrudniona w naszym zakładzie pracy w charakterze głównej księgowej. W wyniku toczącego się postępowania karnego prawomocnym wyrokiem sądu ustalono, że w trakcie pełnienia obowiązków służbowych pracownica ta przywłaszczyła na naszą szkodę kwotę 30 000 zł. Ustalono również, że mąż pracownicy i jej dorosły syn wiedzieli o tym i korzystali z przywłaszczonych pieniędzy. W lutym br. pracownica zmarła. Jej mąż i syn odrzucili spadek. Czy możemy wystąpić do męża zmarłej pracownicy i jej syna o zwrot przywłaszczonych pieniędzy?

Uurlop bezpłatny a składki ZUS

Obecnie przebywam na urlopie bezpłatnym. Czy za ten okres pracodawca powinien opłacać za mnie składki na ubezpieczenia społeczne?

Jak dokonać potrąceń komorniczych w przypadku kilku wypłat w miesiącu

Pracownik ma potrącenia komornicze z innych tytułów niż alimenty. Potrącamy mu z pensji 28. dnia każdego miesiąca dozwolone 50% wynagrodzenia. Ponadto dokonujemy potrąceń także z innych świadczeń, jakie otrzymuje pracownik, np. premii, nagród, „trzynastki” itp. Pozostałe świadczenia są wypłacane już po wypłacie pensji, np. piątego dnia następnego miesiąca. Dokonujemy wówczas potrąceń nawet kilka razy w miesiącu w zależności od liczby wypłaconych świadczeń. Czy postępujemy prawidłowo? Pracownik twierdzi, że potrąceń z wynagrodzenia dokonuje się raz w miesiącu łącznie ze wszystkich składników wynagrodzenia, co wynika jego zdaniem z art. 87 § 8 Kodeksu pracy.

Kontrola zwolnień lekarskich

Okres pobytu na zwolnieniu lekarskim ma na celu szybki powrót pracownika do zdrowia i do pracy. Jeżeli pracodawca ma wątpliwości co do faktycznego stanu zdrowia swojego podwładnego, może sprawdzić, w jaki sposób pracownik wykorzystuje zwolnienie lekarskie.

Praca w Polsce - ubezpieczenia za granicą

Planujemy wysłać naszych pracowników do pracy w Niemczech. Czy w takim przypadku składki na ubezpieczenia społeczne należy opłacać w Polsce czy w Niemczech?

W którym państwie opłacać składki z działalności prowadzonej w Polsce i w USA

Od kilku lat prowadzę samodzielną działalność gospodarczą w USA i w Polsce. Obecnie mieszkam na stałe w USA, gdzie mam prawo legalnego pobytu. Jednak część usług wykonuję w Polsce i tu również mam zarejestrowaną działalność gospodarczą. Opłacam składki w Polsce i w USA. Czy po wejściu w życie polsko-amerykańskiej umowy o zabezpieczeniu społecznym nadal muszę opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w obu państwach? Czy przy ubezpieczeniu ma znaczenie to, że mam tylko obywatelstwo polskie?

Zasiłek opiekuńczy

Zasiłek opiekuńczy przysługuje w razie konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub nad chorym członkiem rodziny, bez względu na okres podlegania ubezpieczeniu.

Korzyści z zatrudniania niepełnosprawnych

Pracodawca, zatrudniając pracownika niepełnosprawnego, może zyskać dodatkowe środki, np. na dostosowanie zakładu pracy do wymagań takiego pracownika.

Czy harmonogram czasu pracy powinien być uzgadniany ze związkami zawodowymi

Chcemy zmienić dotychczasowy zwyczaj, który polega na konsultowaniu ze związkami zawodowymi harmonogramu czasu pracy naszych pracowników (ponad 100 osób) i wywieszaniu go na tablicy ogłoszeń. Związki nie wyrażają zgody na inną formę powiadamiania pracowników o ich planie pracy. Czy możemy im się sprzeciwić i powiadamiać pracowników indywidualnie o ich grafikach pracy bez uzgodnień ze związkami zawodowymi?

Maksymalny okres umowy na czas określony

Zamierzamy zawrzeć z pracownikiem drugą umowę o pracę na czas określony na 3 lata. Wcześniej z pracownikiem zawarliśmy już umowę na okres próbny 3 miesięcy oraz na czas określony 3 lat. Czy pracownik może zakwestionować długość umowy na czas określony, skoro przepisy nie przewidują, na jaki okres można je zawierać?

Jakie składki opłaci prowadzący działalność gospodarczą, który zawarł dodatkowo umowę zlecenia

Od stycznia 2008 r. prowadzę działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji. Od kwietnia 2009 r. wykonują dodatkowo umowę zlecenia z miesięcznym wynagrodzeniem 1000 zł. Przedmiot wykonywanej umowy zlecenia jest taki sam jak przedmiot prowadzonej działalności. Jakie składki muszę opłacać prowadząc działalność gospodarczą i jednoczenie zawierając umowę zlecenia? Czy mam możliwość wyboru tytułu ubezpieczenia?

Składki na ubezpieczenia od dodatkowych świadczeń dla pracowników

Zwolnione od składek są wyłącznie nagrody związane z jubileuszem pracownika. Nagrody wypłacane pracownikom w związku z jubileuszem zakładu pracy nie są zwolnione od opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

Nieopłacanie składek podczas urlopu bezpłatnego

Nie ma obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne w czasie urlopu bezpłatnego. Pracownik może jednak dobrowolnie przystąpić do kontynuacji ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

REKLAMA