REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wygląda struktura KRUS?

Łukasz Matys
Wewnętrzna struktura KRUS.
Wewnętrzna struktura KRUS.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

KRUS jak każda instytucja państwowa musi mieć swoją wewnętrzną strukturę. Regulują ją przepisy ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego to jedna z wielu instytucji państwowych. Jej pracami kieruje Prezes Kasy i to on jest centralnym organem administracji rządowej. Podlega on bezpośrednio ministrowi rolnictwa.

REKLAMA

Autopromocja

Prezes KRUS

Najważniejszym organem KRUS jest Prezes Kasy. Stoi on na czele Kasy, kieruje jej pracami oraz reprezentuje Kasę w stosunkach zewnętrznych.

Prezesa Kasy, zgodnie z przepisami ustawy, powołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw rolnictwa. Prezes może mieć jednego albo dwóch zastępców. Zastępców Prezesa Kasy powołuje i odwołuje minister właściwy do spraw rolnictwa.

Zobacz: OFE: jak się obronić przed nieuczciwymi akwizytorami

Prezesem Kasy może zostać tylko obywatel polski, korzystający z pełni praw publicznych, posiadający wyższe wykształcenie, nie karany, posiadający 6-letni staż pracy oraz odpowiednie kwalifikacje do zajmowania stanowisk kierowniczych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kandydatów na stanowisko Prezesa Kasy wybiera się w drodze konkursu.

Rada Rolników

Kolejnym organem KRUS jest Rada Rolników. Składa się ona z 25 osób powoływanych przez ministra rolnictwa. Kandydatów do Rady zgłaszają społeczno-zawodowe organizacje rolników oraz związki zawodowe rolników indywidualnych.

W pracach Rady mogą brać udział ministrowie właściwi do spraw rolnictwa, pracy i finansów publicznych ale również Prezes Kasy.

Kadencja Rady trwa 3 lata.

Zadania Rady sprowadzają się do kontroli pracy Prezesa Rady.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia społeczne

Struktura

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ma również swoją strukturę. Składa się ona mianowicie z:

  • centrali,
  • oddziałów regionalnych,
  • placówek terenowych,
  • oraz innych jednostek.

Podsumowanie

Jak zatem widać struktura KRUS przypomina tę istniejącą w ZUS. Prezesa obydwu instytucji wybiera się w podobnym trybie a osoby mogące ubiegać się o to stanowisko muszą spełniać podobne wymagania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA