REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy za członka zarządu spółki z o.o. należy odprowadzać składki ZUS

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka

REKLAMA

Spółka z o.o. będzie miała nowego członka zarządu. Na podstawie aktu powołania z Kodeksu spółek handlowych osoba ta będzie brała udział w posiedzeniach zarządu spółki. Nie podpisaliśmy z tą osobą żadnej umowy na to stanowisko. Czy za członka zarządu spółki z o.o., który bierze udział w posiedzeniach, odprowadza się składki ubezpieczeniowe, czy tylko podatek?

RADA

Autopromocja

Za członka zarządu spółki z o.o. powołanego na podstawie aktu powołania nie odprowadza się składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Powołanie na podstawie Kodeksu spółek handlowych nie jest tytułem do ubezpieczeń.

UZASADNIENIE

Ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu w ZUS podlega obowiązkowo osoba, która ma tytuł do ubezpieczeń (art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz art. 66 ustawy zdrowotnej). Wśród nich nie ma członkostwa w zarządach osób prawnych, w tym spółek kapitałowych.

W spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością członek zarządu jest powoływany i odwoływany uchwałą wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE!

Powołanie na członka zarządu spółki nie jest powołaniem wynikającym z Kodeksu pracy.

Na podstawie powołania do zarządu między spółką a członkiem zarządu powstaje stosunek organizacyjno-prawny, który nie rodzi obowiązku ubezpieczeń. Jednak spółka może podpisać z członkiem zarządu np. umowę o pracę lub umowę cywilno-prawną (zlecenia). Dopiero taka relacja między stronami wywołuje skutek w zakresie ubezpieczeń społecznych.

Członek zarządu, który wykonuje swoje obowiązki w spółce na podstawie umowy o pracę, podlega ubezpieczeniom jak pracownik, tzn. spółka jako płatnik musi obowiązkowo płacić za niego wszystkie składki.

Przy zawarciu umowy zlecenia członek zarządu podlega ubezpieczeniom tak jak zleceniobiorca. W tym przypadku obowiązkowe są ubezpieczenia: emerytalne, rentowe oraz wypadkowe, jeżeli praca jest wykonywana w siedzibie bądź miejscu prowadzenia działalności przez spółkę – zleceniodawcę. Jeżeli w miesiącu członek zarządu – zleceniobiorca uzyska przychód, np. wynagrodzenie za udział w posiedzeniach zarządu, to płatnik ma obowiązek naliczyć składki i odprowadzić je do ZUS.

Ubezpieczeniem zdrowotnym obowiązkowo zostali objęci tylko członkowie rad nadzorczych, którzy mają miejsce zamieszkania w Polsce.


WAŻNE!

Za członka zarządu, który bierze udział w posiedzeniach zarządu wyłącznie na podstawie uchwały wspólników spółki, nie należy opłacać składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Dopiero umowa o pracę lub umowa zlecenia z członkiem zarządu powoduje, że trzeba go zgłosić do ubezpieczeń jako pracownika lub zleceniobiorcę.

Osoba, która pełni obowiązki członka zarządu tylko na podstawie aktu powołania i jednocześnie pracuje w ramach umowy zlecenia w tej samej spółce (wykonuje odmienne czynności) bądź u innego zleceniodawcy lub prowadzi działalność gospodarczą, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom z tytułu tego zlecenia lub działalności. Tytułem do ubezpieczeń nie jest powołanie na członka zarządu i nie ma w tym przypadku zbiegu tytułów do ubezpieczeń.

PRZYKŁAD

Zgromadzenie wspólników spółki z o.o. uchwałą powołało na członka zarządu osobę, która na rzecz spółki wykonuje czynności w ramach działalności gospodarczej. Osoba ta podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym oraz zdrowotnemu tylko z działalności. Nie jest natomiast objęta żadnymi ubezpieczeniami z tytułu powołania do zarządu spółki.

Osoba powołana, która wchodzi w skład zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, często za udział w pracach tego organu otrzymuje wynagrodzenie. Do celów podatkowych są to przychody z działalności wykonywanej osobiście. Przychody te podlegają opodatkowaniu według zasad ogólnych. Podatek w formie zaliczki pobiera i odprowadza do urzędu skarbowego spółka dokonująca świadczeń na rzecz członka zarządu.

Podstawa prawna:

 • art. 6 ust. 1 pkt 1, pkt 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
 • art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. a, lit. e ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.),
 • art. 13 pkt 7, art. 41 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

  Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

  W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

  1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

  Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

  REKLAMA

  Świadczenie wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Od 1 marca 2024 r. próg uprawniający do świadczenia wzrasta do 3415,50 zł

  Działacze opozycji antykomunistycznej są uprawnieni do świadczenia wyrównawczego jeżeli pobierane przez nich świadczenia emerytalno-rentowe są niższe niż określona przepisami kwota. Obecnie próg uprawniający do świadczenia wyrównawczego wynosi 3046,29 zł; 1 marca 2024 r. wzrośnie do 3415,50 zł. 

  Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

  Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostanie podwyżki. Funkcjonariusze ABW zarobią nawet 16200 zł miesięcznie [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego to kolejna państwowa instytucja, którą dosięgnie fala podwyżek w sferze budżetowej. Zarobki w ABW wzrosną z poziomu 3900–13500 zł do poziomu 4700–16200 zł. Pójdą w górę także dodatki za stopień służbowy. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. 

  Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

  Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  REKLAMA

  2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

  Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

  336,36 zł dodatku od 1 marca 2024

  Od 1 marca 2024 r. waloryzacji z ZUS i KRUS podlegają liczne świadczenia emerytalno-rentowe, w tym dodatki. Jednym z nich jest dodatek sołtysowski, który będzie podwyższony o 36 zł i 36 groszy. W 2023 r. dodatek sołtysowski wynosił 300 zł, a w 2024 to 336,36 zł. Na dodatki dla sołtysów w 2024 r. państwo (my podatnicy) wydamy: 162 852 000 zł. Kwota ta z biegiem lat będzie rosła i przykładowo w 2032 r. wyniesie 232 716 000 zł.

  REKLAMA