REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy za członka zarządu spółki z o.o. należy odprowadzać składki ZUS

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka

REKLAMA

Spółka z o.o. będzie miała nowego członka zarządu. Na podstawie aktu powołania z Kodeksu spółek handlowych osoba ta będzie brała udział w posiedzeniach zarządu spółki. Nie podpisaliśmy z tą osobą żadnej umowy na to stanowisko. Czy za członka zarządu spółki z o.o., który bierze udział w posiedzeniach, odprowadza się składki ubezpieczeniowe, czy tylko podatek?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Za członka zarządu spółki z o.o. powołanego na podstawie aktu powołania nie odprowadza się składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Powołanie na podstawie Kodeksu spółek handlowych nie jest tytułem do ubezpieczeń.

UZASADNIENIE

Ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu w ZUS podlega obowiązkowo osoba, która ma tytuł do ubezpieczeń (art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz art. 66 ustawy zdrowotnej). Wśród nich nie ma członkostwa w zarządach osób prawnych, w tym spółek kapitałowych.

W spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością członek zarządu jest powoływany i odwoływany uchwałą wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE!

Powołanie na członka zarządu spółki nie jest powołaniem wynikającym z Kodeksu pracy.

Na podstawie powołania do zarządu między spółką a członkiem zarządu powstaje stosunek organizacyjno-prawny, który nie rodzi obowiązku ubezpieczeń. Jednak spółka może podpisać z członkiem zarządu np. umowę o pracę lub umowę cywilno-prawną (zlecenia). Dopiero taka relacja między stronami wywołuje skutek w zakresie ubezpieczeń społecznych.

Członek zarządu, który wykonuje swoje obowiązki w spółce na podstawie umowy o pracę, podlega ubezpieczeniom jak pracownik, tzn. spółka jako płatnik musi obowiązkowo płacić za niego wszystkie składki.

Przy zawarciu umowy zlecenia członek zarządu podlega ubezpieczeniom tak jak zleceniobiorca. W tym przypadku obowiązkowe są ubezpieczenia: emerytalne, rentowe oraz wypadkowe, jeżeli praca jest wykonywana w siedzibie bądź miejscu prowadzenia działalności przez spółkę – zleceniodawcę. Jeżeli w miesiącu członek zarządu – zleceniobiorca uzyska przychód, np. wynagrodzenie za udział w posiedzeniach zarządu, to płatnik ma obowiązek naliczyć składki i odprowadzić je do ZUS.

Ubezpieczeniem zdrowotnym obowiązkowo zostali objęci tylko członkowie rad nadzorczych, którzy mają miejsce zamieszkania w Polsce.


WAŻNE!

Za członka zarządu, który bierze udział w posiedzeniach zarządu wyłącznie na podstawie uchwały wspólników spółki, nie należy opłacać składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Dopiero umowa o pracę lub umowa zlecenia z członkiem zarządu powoduje, że trzeba go zgłosić do ubezpieczeń jako pracownika lub zleceniobiorcę.

Osoba, która pełni obowiązki członka zarządu tylko na podstawie aktu powołania i jednocześnie pracuje w ramach umowy zlecenia w tej samej spółce (wykonuje odmienne czynności) bądź u innego zleceniodawcy lub prowadzi działalność gospodarczą, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom z tytułu tego zlecenia lub działalności. Tytułem do ubezpieczeń nie jest powołanie na członka zarządu i nie ma w tym przypadku zbiegu tytułów do ubezpieczeń.

PRZYKŁAD

REKLAMA

Zgromadzenie wspólników spółki z o.o. uchwałą powołało na członka zarządu osobę, która na rzecz spółki wykonuje czynności w ramach działalności gospodarczej. Osoba ta podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym oraz zdrowotnemu tylko z działalności. Nie jest natomiast objęta żadnymi ubezpieczeniami z tytułu powołania do zarządu spółki.

Osoba powołana, która wchodzi w skład zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, często za udział w pracach tego organu otrzymuje wynagrodzenie. Do celów podatkowych są to przychody z działalności wykonywanej osobiście. Przychody te podlegają opodatkowaniu według zasad ogólnych. Podatek w formie zaliczki pobiera i odprowadza do urzędu skarbowego spółka dokonująca świadczeń na rzecz członka zarządu.

Podstawa prawna:

  • art. 6 ust. 1 pkt 1, pkt 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. a, lit. e ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.),
  • art. 13 pkt 7, art. 41 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

REKLAMA

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA