reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Czy za członka zarządu spółki z o.o. należy odprowadzać składki ZUS

Czy za członka zarządu spółki z o.o. należy odprowadzać składki ZUS

Spółka z o.o. będzie miała nowego członka zarządu. Na podstawie aktu powołania z Kodeksu spółek handlowych osoba ta będzie brała udział w posiedzeniach zarządu spółki. Nie podpisaliśmy z tą osobą żadnej umowy na to stanowisko. Czy za członka zarządu spółki z o.o., który bierze udział w posiedzeniach, odprowadza się składki ubezpieczeniowe, czy tylko podatek?

RADA

Za członka zarządu spółki z o.o. powołanego na podstawie aktu powołania nie odprowadza się składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Powołanie na podstawie Kodeksu spółek handlowych nie jest tytułem do ubezpieczeń.

UZASADNIENIE

Ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu w ZUS podlega obowiązkowo osoba, która ma tytuł do ubezpieczeń (art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz art. 66 ustawy zdrowotnej). Wśród nich nie ma członkostwa w zarządach osób prawnych, w tym spółek kapitałowych.

W spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością członek zarządu jest powoływany i odwoływany uchwałą wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.

WAŻNE!

Powołanie na członka zarządu spółki nie jest powołaniem wynikającym z Kodeksu pracy.

Na podstawie powołania do zarządu między spółką a członkiem zarządu powstaje stosunek organizacyjno-prawny, który nie rodzi obowiązku ubezpieczeń. Jednak spółka może podpisać z członkiem zarządu np. umowę o pracę lub umowę cywilno-prawną (zlecenia). Dopiero taka relacja między stronami wywołuje skutek w zakresie ubezpieczeń społecznych.

Członek zarządu, który wykonuje swoje obowiązki w spółce na podstawie umowy o pracę, podlega ubezpieczeniom jak pracownik, tzn. spółka jako płatnik musi obowiązkowo płacić za niego wszystkie składki.

Przy zawarciu umowy zlecenia członek zarządu podlega ubezpieczeniom tak jak zleceniobiorca. W tym przypadku obowiązkowe są ubezpieczenia: emerytalne, rentowe oraz wypadkowe, jeżeli praca jest wykonywana w siedzibie bądź miejscu prowadzenia działalności przez spółkę – zleceniodawcę. Jeżeli w miesiącu członek zarządu – zleceniobiorca uzyska przychód, np. wynagrodzenie za udział w posiedzeniach zarządu, to płatnik ma obowiązek naliczyć składki i odprowadzić je do ZUS.

Ubezpieczeniem zdrowotnym obowiązkowo zostali objęci tylko członkowie rad nadzorczych, którzy mają miejsce zamieszkania w Polsce.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. płac i kadr

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Veeam Software

Veeam to globalny lider w zakresie inteligentnego zarządzania danymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama