Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu składniki wynagrodzenia. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące składniki wynagrodzenia.
Jak wystawić zaświadczenie dla ZUS o przychodzie emeryta/rencisty
Aktualizacja: 13.03.2014
Do końca lutego 2012 r. emeryci i renciści muszą poinformować ZUS o przychodzie uzyskanym w 2011 r. dostarczając zaświadczenie płatnika składek lub – jeśli samodzielnie opłacają składki – własne oświadczenie. Na podstawie jednego z tych dokumentów ZUS dokonuje rozliczenia przychodu świadczeniobiorcy. »
Odprawa pośmiertna a zasiłek pogrzebowy
Aktualizacja: 21.02.2011
Odprawa pośmiertna i zasiłek pogrzebowy to dwa różne, niezależne od siebie świadczenia wypłacane na podstawie innych przepisów prawa. Dlatego wypłacenie zasiłku pogrzebowego przez ZUS rodzinie zmarłego pracownika nie zwalnia pracodawcy z wypłaty odprawy pośmiertnej. »
Aktualizacja: 22.12.2010
Umowa o pracę zawarta z pracownikiem, który choruje nieprzerwanie od października, została rozwiązana 30 listopada 2010 r. Jakie składniki wynagrodzenia powinniśmy wykazać w zaświadczeniu ZUS Z-3, na podstawie którego ZUS naliczy zasiłek za okres po ustaniu zatrudnienia pracownika? Czy należy wykazywać składniki, które przysługiwały za okres pobierania zasiłków, np. abonamenty medyczne, składniki przyznane pracownikom za pracę grupową, składniki niepomniejszane proporcjonalnie za czas choroby, ekwiwalenty pieniężne za urlop, których nie wliczyliśmy do podstawy wymiaru zasiłku w czasie trwania zatrudnienia? »
Opodatkowanie pakietów medycznych
Aktualizacja: 21.06.2010
Uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego mówiąca o tym, iż już wykupienie abonamentu medycznego stanowi przychód z nieodpłatnych świadczeń, oznacza problemy pracodawców z uregulowaniem zaległości. »
Zasady określania wynagrodzenia pracownika młodocianego
Aktualizacja: 04.12.2008
Rozpoczęcie roku szkolnego to równocześnie okres podpisywania umów o pracę z pracownikami młodocianymi w celu przygotowania zawodowego. Pracownicy młodociani mogą być zatrudnieni również do wykonywania lekkich prac w celach zarobkowych (prac sezonowych lub dorywczych). »
Potrącenie nadpłaconego zasiłku chorobowego
Aktualizacja: 15.12.2008
W wyniku kontroli przeprowadzonej przez ZUS okazało się, że jednemu z pracowników błędnie naliczyliśmy podstawę wymiaru zasiłku chorobowego. Pracownik długo chorował, dlatego nadpłata zasiłku jest znaczna. Powodem błędnego ustalenia podstawy wymiaru zasiłku jest wliczenie do podstawy premii uznaniowej, którą też wypłacaliśmy za czas choroby. Czy kwotę nadpłaconego zasiłku możemy potrącać z bieżących wynagrodzeń pracownika? »
Wniosek o odroczenie składek za XI