REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Składki ubezpieczeniowe, Zatrudnianie pracowników

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak ustalić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, jeśli pracownik otrzymuje wynagrodzenie w obcej walucie

Nasza spółka zawarła umowę o pracę z obywatelem polskim na stałe mieszkającym we Francji. Pracownik nie ma innego źródła przychodów. W umowie wynagrodzenie zostało ustalone w euro. Wynagrodzenie to będziemy wypłacać co miesiąc przelewem na rachunek bankowy pracownika. W jaki sposób ustalić, jaka będzie podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne pracownika?

Coraz więcej bezrobotnych

Stopa bezrobocia w grudniu 2009 roku wzrosła do 11,9 proc. wobec 11,4 proc. w listopadzie 2009 roku - podał Główny Urząd Statystyczny.

Składki zdrowotne będą naliczane od najniższego wynagrodzenia

Projekt zakładający, że składka zdrowotna rolników będzie naliczana od najniższego wynagrodzenia, a nie od ceny kwintala żyta został przyjęty przez kierownictwo resortu zdrowia - poinformowała minister zdrowia Ewa Kopacz.

Kiedy refundacja kosztów zimowiska dzieci pracowników jest zwolniona ze składek i podatku

Rodzina jednego z naszych pracowników to rodzina wielodzietna. Jej sytuacja finansowa jest trudna. Na wniosek pracownika prezes zgodził się, by zrefundować koszty zimowiska dzieci pracownika. Czy od tego dofinansowania będą musiały zostać opłacone składki i zaliczka na podatek?

REKLAMA

Składki na ubezpieczenia społeczne w 2010 roku

ZUS poinformował o kwotach składek na ubezpieczenia społeczne oraz najniższej podstawie podstawie ich wymiaru w 2010 roku.

Nabór kadry z Europy Wschodniej i Azji

Polscy pracodawcy coraz chętniej zatrudniają cudzoziemców. Jak wynika z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, w ubiegłym roku w urzędach pracy zarejestrowano 156 tysięcy oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom – obywatelom Ukrainy, Białorusi i Rosji. Odpowiadając na potrzeby rynkowe, polskie agencje pracy oferują usługę rekrutacji pracowników ze Wschodu.

Bezpieczne fundusze emerytalne

Szef zespołu doradców premiera Michał Boni poinformował, że rząd zajmie się sprawą utworzenia tzw. bezpiecznych funduszy emerytalnych. Resort pracy nie przewiduje ich powstania.

Obliczanie wynagrodzenia brutto i netto w 2010 r.

Pracodawca z tytułu łączącej go z pracownikiem umowy o pracę ustala wynagrodzenie w kwocie brutto. Kwota ta zostaje pomniejszona m.in. o składki na ubezpieczenia społeczne, składkę na ubezpieczenie zdrowotne, podatek dochodowy i w wyniku tego pracownik otrzymuje wynagrodzenie netto.

REKLAMA

Koszty zatrudniania pracownika w 2010 r.

Przedsiębiorca, zatrudniając pracowników na podstawie umowy o pracę, musi sfinansować wynagrodzenie brutto zatrudnionych oraz część składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy czy Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Uproszczone zatrudnianie osób niepełnosprawnych - zmiana przepisów

Nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych upraszcza zatrudnianie osób niepełnosprawnych. Osiągnięto to rezygnując z zapisu o obowiązkowym uzyskaniu opinii Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) w sprawie przystosowania stanowiska pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Naliczanie składek podczas urlopu bezpłatnego

Jak rozliczyć pracownikowi wypłatę, jeżeli w październiku był na urlopie bezpłatnym. Pracodawca zapłacił za niego składkę do PZU (składka jest ozusowana i opodatkowana), a na liście wypłat kwota wynosiła 14,10 zł. Czy mam ją zostawić?

Senat za nowelizacją ustawy o IKE

Senat nie wniósł poprawek do nowelizacji ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych (IKE) oraz o pracowniczych programach emerytalnych. Uchwalona przez Sejm w grudniu 2009 r. nowela dostosowuje przepisy naszej ustawy o IKE do prawa wspólnotowego.

Zmiany w OFE przekreślą reformę emerytalną

Konfederacja Pracodawców Polski uważa, że propozycje resortu pracy o zmianach w OFE przekreślają całą reformę emerytalną. Takie pomysły - twierdzą pracodawcy - podważają zaufanie obywateli do systemu.

Jak ma ustalić składkę wypadkową firma, która zarejestruje się w ZUS w I kwartale 2010 r.

Już wiadomo, jak będą musieli ustalać obowiązującą ich stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe płatnicy, którzy zarejestrują się w ZUS w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2010 r. Ze względu na tę grupę płatników zostanie znowelizowane rozporządzenie określające zasady ustalania stopy procentowej tej składki.

Wybieranie pieniędzy z OFE - czy to dobry pomysł?

Pracodawcy uważają, że założenia resortu pracy do zmian w systemie emerytalnym, umożliwiające wybranie pieniędzy z Otwartych Funduszy Emerytalnych i przeznaczenie ich na dowolny cel, są błędne. Związkowcy oceniają je pozytywnie, ale chcą jeszcze rozmawiać o nich w Komisji Trójstronnej.

Obniżenie składki zdrowotnej

Obniżenia składki do wysokości zaliczki na podatek dochodowy można dokonać wyłącznie wtedy, gdy jest ona obliczana przez płatnika, np. pracodawcę, zleceniodawcę czy ZUS.

Większa ochrona stałych pracowników - zmiana przepisów

Prezydent Lech Kaczyński złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Nowe propozycje mają zabezpieczyć osoby zatrudnione w firmie na stałe przed rozwiązywaniem z nimi umowy, by w ich miejsce przyjąć pracowników tymczasowych.

Możliwość wybrania pieniędzy z OFE

Do 22 stycznia ministerstwa oraz urzędy, np. NBP, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów czy Polska Izba Ubezpieczeń, mają czas za zaopiniowanie projektów zmian ustaw reformujących system emerytalny. Taki termin wskazała minister pracy, kierując projekty ustaw do uzgodnień międzyresortowych.

Nowelizacja przepisów o zatrudnieniu i rehabilitacji niepełnosprawnych

Możliwość zatrudniania osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy bez konieczności uprzedniego uzyskania pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy przewiduje projekt nowelizacji ustawy o zatrudnieniu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Jak rozliczać składki ZUS za pracownika zwolnionego z wykonywania pracy w okresie wypowiedzenia

Wypowiedzieliśmy pracownikowi umowę o pracę. Wypowiedzenie będzie trwało od 1 grudnia 2009 r. do 28 lutego 2010 r. W tym czasie pracownik jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy, ale ma prawo do wynagrodzenia. Czy okres ten mamy wykazywać w raportach ZUS RSA jako nieobecność usprawiedliwioną? Czy należy odprowadzać składki od wynagrodzenia wypłaconego za okres wypowiedzenia?

Zwiększenie aktywności zawodowej osób po 50. roku życia

Rząd opowiada się za zwiększeniem w ciągu najbliższych 10 lat do 50 proc. wskaźnika zatrudnienia osób w wieku 55 - 64 lata. Rada Ministrów przyjęła dokument do programu "Solidarność pokoleń. Działania dla zwiększenia aktywności zawodowej osób w wieku 50+".

Osoby płacące podatki poza Polską będą mogły oszczędzać w IKE

Senacka Komisja Rodziny i Polityki Społecznej jednogłośnie poparła nowelizację ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych (IKE) oraz o pracowniczych programach emerytalnych. Uchwalona przez Sejm w grudniu nowela dostosowuje przepisy naszej ustawy o IKE do prawa wspólnotowego.

Poprawa oceny stanu zatrudnienia

Wskaźnik Rynku Pracy, informujący z wyprzedzeniem o trendach na rynku pracy, w grudniu spadł, co oznacza, że nie należy spodziewać się gwałtownego wzrostu bezrobocia - podał instytut BIEC.

Charakterystyka mianowania, wyboru oraz spółdzielczej umowy o pracę

Umowy mianowania i wyboru wywołują podwójny skutek, tj. prowadzą do nawiązania stosunku pracy oraz nadania określonych kompetencji. Są czynnościami jednostronnymi, niewymagającymi dla swojej skuteczności zawarcia odrębnej umowy o pracę.

Czy były zarząd spółki wykreślonej z rejestru nadal odpowiada za długi z tytułu niezapłaconych składek

Za zobowiązania z tytułu zaległych składek wobec ZUS członkowie zarządu spółki kapitałowej odpowiadają niezależnie od istnienia spółki. Odpowiedzialność trwa nawet po jej upadłości lub likwidacji i późniejszym wykreśleniu z Krajowego Rejestru Sądowego. ZUS w decyzji stwierdzającej zaległości nie może ustalać zakresu odpowiedzialności poszczególnych członków zarządu.

Ograniczenie wpłat na IKE

W 2010 r. na Indywidualne Konto Emerytalne będzie można wpłacić maksymalnie 9579 zł - wynika z obwieszczenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej. To taka sama kwota, jak w 2009 r.

Niższe opłaty od składki na OFE

Od 1 stycznia oszczędzający na przyszłą emeryturę płacą Otwartym Funduszom Emerytalnym mniejszą opłatę od składki. Nie będzie mogła być ona wyższa niż 3,5 proc. Niższe są też prowizje pobierane od ubezpieczonych przez Powszechne Towarzystwa Emerytalne.

Jak rzetelnie i szybko oszacować poziom kompetencji zawodowych kandydata do pracy?

W zakresie moich obowiązków, jako specjalisty w dziale personalnym, jest m.in. przeprowadzanie selekcji i wybór kandydatów na wakujące lub nowo powstające stanowiska. Nurtuje mnie pytanie, w jaki sposób rzetelnie i jednocześnie możliwie szybko oszacować poziom kompetencji kandydata do pracy. Z jednej bowiem strony, podkreśla się, że kompetencje należy badać za pomocą ćwiczeń symulacyjnych lub próbek pracy, aby sprawdzić sposób, w jaki rzeczywiście zachowują się kandydaci. Z drugiej zaś strony, łatwo zauważyć, że tego typu metody są dosyć czaso- i pracochłonne w przygotowaniu i praktycznym zastosowaniu.

Składka zdrowotna członka rady nadzorczej

Członek rady nadzorczej podlega obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu od dnia powołania do pełnienia funkcji. Obowiązek ten wygasa z dniem, w którym przestaje on sprawować tę funkcję lub pobierać wynagrodzenie z tytułu jej wykonywania.

Znajomość języka obcego jako warunek zatrudnienia

Wymóg znajomości określonego języka jako warunek zatrudnienia nie będzie oznaczał dyskryminacji, jeśli ta znajomość jest niezbędna do właściwego wykonywania pracy.

Wyrejestrowanie z ubezpieczenia

Z pracownikiem, z którym mamy również zawartą umowę-zlecenie, rozwiązaliśmy umowę o pracę. Umowa-zlecenie w dalszym ciągu trwa. W jaki sposób wyrejestrować tego pracownika? Pracownik ten nie był zgłoszony do ubezpieczeń społecznych jako zleceniobiorca. Czy od wypłaconych świadczeń (np. premii) po ustaniu zatrudnienia należy opłacić składki?

Czy od nagrody z okazji Dnia Górnika i „barbórkowego” trzeba opłacić składki

Będziemy wypłacać pracownikom kopalni nagrody z okazji Dnia Górnika. Czy takie nagrody z okazji uroczystego dnia są zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Rośnie liczba naruszeń praw cudzoziemców pracujących w Polsce

W Polsce coraz częściej łamane są prawa pracujących na jej terytorium cudzoziemców. Zdarza się, że obcokrajowcy pracują po kilkanaście godzin, za kilkaset zł miesięcznie, mieszkając "w katastrofalnych" warunkach - wynika z danych Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) i Straży Granicznej (SG).

Czy trzeba ustalać nową składkę wypadkową, gdy połączą się dwie firmy

Nasza spółka powstała w wyniku połączenia dwóch spółek prawa handlowego. Dotychczas obie spółki płaciły składkę na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości 1,67%, bo każda z nich zatrudniała mniej niż 10 osób. Jednak od listopada br. w nowo powstałej firmie łącznie pracuje 15 osób. Składka wypadkowa ustalona na nowo na podstawie PKD byłaby niższa. Czy możemy uznać, że jesteśmy nowym podmiotem i opłacać niższą składkę ustaloną według PKD, czy nadal mamy opłacać składkę w wysokości 1,67% podstawy wymiaru?

ZUS umorzy należności z tytułu niezapłaconych składek

Od 1 września do końca października 5800 kobiet, które prowadząc działalność gospodarczą korzystały z zasiłku macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego, złożyło do ZUS wnioski o umorzenie należności z tytułu niezapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne - poinformował ZUS.

Kiedy trzeba zapłacić składkę na FP za pracownika, który otrzymał wynagrodzenie niższe od minimalnego

Zatrudniamy pracownika z miesięcznym wynagrodzeniem wyższym niż minimalne wynagrodzenie. Jednym ze składników wynagrodzenia jest dodatek stażowy, który zgodnie z wewnętrznymi przepisami płacowymi nie jest zmniejszany za czas niezdolności do pracy z powodu choroby. W listopadzie br. pracownik chorował. Uzyskał proporcjonalnie zmniejszone wynagrodzenie w stosunku do dni przepracowanych i pełny dodatek stażowy – łącznie wysokość wynagrodzenia za pracę będzie niższa niż kwota minimalnego wynagrodzenia. Czy za listopad br. mamy za tego pracownika opłacić składkę na Fundusz Pracy? Czy cały dodatek stażowy będzie podlegał składkom, w tym składce na Fundusz Pracy?

Oszczędzający będą mogli wystąpić o zwrot środków z IKE

Oszczędzający na indywidualnych kontach emerytalnych (IKE) będą mogli wystąpić z wnioskiem o częściowy zwrot środków, które wpłacili na swoje konta. Ponadto osoby odprowadzające podatek dochodowy od swoich dochodów w innym kraju niż Polska będą mogły dokonywać wpłat na IKE.  Takie zmiany zakłada projekt nowelizacji ustawy o IKE.

Czy warto zatrudniać bezrobotnych przy pracach interwencyjnych

Pracodawcy zatrudniający bezrobotnych przy pracach interwencyjnych mogą m.in. skorzystać z refundacji części wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne.

Rrozliczanie nadwyżek wpłat składek na Fundusz Emerytur Pomostowych

Jeżeli wpłata składek na FEP jest wyższa niż kwota należnych z tego tytułu składek, nadwyżkę tę organ rentowy zaliczy w pierwszej kolejności na pokrycie zaległych należności z tytułu tych składek.

Nielegalne zatrudnianie cudzoziemców

Od stycznia do końca października br. trwały kontrole w zakresie legalności zatrudnienia i wykonywania pracy przez cudzoziemców. Inspektorzy pracy stwierdzili naruszenia przepisów dotyczących zatrudniania cudzoziemców w 40 proc. podmiotów poddanych kontroli, w tym nielegalne wykonywanie pracy przez cudzoziemców ujawniono w 12,2 proc. skontrolowanych zakładów.

PFRON - brak dopłat dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) planuje w przyszłości wyłączenie osób z najlżejszą niepełnosprawnością z systemu wspierania zatrudnienia. Oznacza to brak dopłat dla zatrudniających takie osoby pracodawców; w zamian większe środki mają dostać samorządy.

Czy zwrot kosztów zakupu biletów na dojazdy do pracy jest oskładkowany

Nasza spółka refunduje koszty biletów miesięcznych osobom dojeżdżającym do pracy z innych miejscowości, oddalonych od siedziby o co najmniej 10 km. Koszty zakupu biletów zwracamy na koniec miesiąca łącznie z wypłatą wynagrodzeń, na podstawie regulaminu świadczeń dodatkowych (część składowa regulaminu płacowego firmy). Aby uzyskać zwrot, pracownik musi dostarczyć ksero biletu miesięcznego. Czy tak wypłacany zwrot ceny zakupu biletów jest zwolniony ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Czy za pracownika, który nie otrzymał wynagrodzenia za pracę, muszą zostać opłacone składki od przychodów z dodatkowo wykonywanej pracy na zlecenie

Zatrudniamy zleceniobiorcę, który jest równocześnie zatrudniony w innej firmie na podstawie umowy o pracę i zarabia więcej niż minimalne wynagrodzenie. W listopadzie br. jego zakład pracy z powodu kłopotów finansowych przesunął termin wypłaty wynagrodzeń na początek następnego miesiąca. W listopadzie zleceniobiorca nie otrzymał żadnego wynagrodzenia ze stosunku pracy. Czy mimo braku wypłaty wynagrodzenia nie musimy opłacać ze zlecenia składek na ubezpieczenia społeczne za listopad? Czy do zwolnienia z opłacenia tych składek wystarczy fakt równoczesnego zatrudnienia na pełny etat?

Właściciele firm utrzymują znaczny poziom zwolnień

Wskaźnik Rynku Pracy, informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości bezrobocia, trzeci miesiąc z rzędu nieznacznie obniża się - wynika z listopadowego raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. W nadchodzących miesiącach tempo wzrostu bezrobocia nie powinno znacznie się zwiększyć, z wyjątkiem obserwowanego o tej porze roku wzrostu grona osób sezonowo bezrobotnych.

Eksperci o założeniach reformy emerytalnej

Zamiast zabierania z OFE części składki emerytalnej i przekazywania jej do ZUS, należy zająć się reformą całego systemu emerytalnego. Trzeba przede wszystkim oddzielić dług, którego źródłem jest ten system, od innych długów państwa - uważają eksperci.

Czy rząd podwyższy składkę rentową?

Minister finansów Jacek Rostowski zdementował doniesienia "Gazety Wyborczej" o planowanym przez rząd podwyższeniu składki rentowej dla najbogatszych Polaków.

Parapodatkowe obciążenia pracodawców z tytułu niezatrudniania osób niepełnosprawnych

Strategie popularyzacji zatrudnienia osób niepełnosprawnych oraz przyjęte przez poszczególne państwa rozwiązania instytucjonalne i prawne w wymierny sposób wpływają na statystyki zatrudnienia tej grupy społecznej.

Centra Pracy i Punkty Poradnictwa - wsparcie dla osób niepełnosprawnych

Niepełnosprawni są często postrzegani jako pracownicy mniej efektywni. Takie myślenie podcina skrzydła tym, którzy poszukują zatrudnienia. Aby zyskali oni poczucie, że są cennymi osobami na rynku pracy i nie wątpiły w swoje możliwości Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych stworzyła Centra Pracy oraz Punkty Poradnictwa.

Dobrowolne ubezpieczenie emerytalno-rentowe

Do 30 czerwca 2009 r. z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę podlegałem obowiązkowo wszystkim ubezpieczeniom społecznym, w tym ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym. Obecnie nigdzie nie jestem zatrudniony, ale chciałbym opłacać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Czy jest taka możliwość?

Ponowne zatrudnienie zwolnionych pracowników

Z uwagi na trudną sytuację finansową w naszej firmie podjęliśmy decyzję o zwolnieniu grupy naszych pracowników. Jednak za 2 lub 3 miesiące będziemy ponownie ich potrzebowali. Czy istnieje taka możliwość, aby zatrudnić zwolnione osoby znowu w tej samej grupie zawodowej?

REKLAMA