REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Projekty ustaw, Choroba pracownika

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zarzuty ws. trybu przygotowań założeń zmian ustawy o OFE

Zarzuty, które formułują przedstawiciele niektórych związków zawodowych, są bezpodstawne i niesprawiedliwe - napisał w oświadczeniu minister Michał Boni, odnosząc się do uwag związkowców, że tryb przygotowań założeń zmian ustawy o OFE był niewłaściwy.

Emerytura z OFE może być dwa razy wyższa od emerytury z ZUS

Przy dobrej koniunkturze na rynkach finansowych za 26 lat emerytura otrzymywana z OFE może być nawet dwa razy wyższa od emerytury z ZUS - powiedział na posiedzeniu zespołu ubezpieczeń społecznych Komisji Trójstronnej minister Michał Boni.

Będą dopłaty do wynagrodzenia pracownika podczas tzw. przestoju ekonomicznego

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Firmy, których obroty spadły w wyniku kryzysu lub powodzi o 15 proc., będą mogły skorzystać z pakietów pomocowych.

Święto Trzech Króli - informacja Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

Na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej znajduje się informacja w sprawie ustawy z 24 września 2010 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (w zakresie dotyczącym zmian w Kodeksie pracy). Informacja dotyczy stanowiska Ministra Pracy ws. obliczania wymiaru czasu pracy obowiązującego pracownika w okresie rozliczeniowym.

REKLAMA

Czy prawo do świadczenia rehabilitacyjnego ma osoba, która nie pobiera przyznanej emerytury

Osoba mająca prawo do emerytury nie ma prawa do świadczenia rehabilitacyjnego, chociażby była zgłoszona do ubezpieczenia chorobowego i nie pobierała emerytury ze względu na jej zawieszenie (wyrok Sądu Najwyższego z 24 sierpnia 2010 r., I UK 41/10).

Zły system kontroli zwolnień lekarskich naraża pracodawców na straty

Zły system kontroli jest winny temu, że pracownicy bezprawnie korzystają ze zwolnień lekarskich. Zdaniem Pracodawców RP potrzebne jest jak najszybsze rozwiązanie tego problemu.

Zmiany w ustawie o OFE - niższe opłaty i podział na subfundusze

Przygotowany przez ekspertów zespołu min. Michała Boniego projekt zmian w ustawie o funkcjonowaniu otwartych funduszy emerytalnych idzie w dobrym kierunku - przede wszystkim dlatego, że jego celem jest poprawa konkurencyjności funduszy - uważa PKPP Lewiatan.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. obsługę programu Płatnik.

REKLAMA

Czy pracodawca może odpowiadać za mobbing na zasadach prawa cywilnego

Pracodawca powinien pamiętać, że pracownik, który stał się ofiarą mobbingu, może dochodzić roszczeń majątkowych nie tylko na podstawie art. 943  k.p.

Święto Trzech Króli - wydłużenie czasu pracy jest uzasadnione

Minister pracy Jolanta Fedak odniosła się do apelu KPP Lewiatan o niepodpisywanie przez prezydenta Bronisława Komorowskiego nowelizacji Kodeksu pracy. Chodzi o dzień wolny w Święto Trzech Króli, tj. 6 stycznia. 

Pracownicy powinni mieć prawo do 4 dni urlopu na żądanie

Pracownicy powinni mieć prawo do 4 dni urlopu na żądanie, tak jak dotychczas. Dobrze jednak byłoby, gdyby mieli obowiązek wcześniej informować pracodawcę, że chcą z nich korzystać - powiedziała minister pracy Jolanta Fedak.

Nowelizacja ustawy o zakładach opieki zdrowotnej

Nowelizacja - przywrócenie do pracy w razie nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy

W razie nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony pracownik ma prawo wyłącznie do odszkodowania. Projekt nowelizacji kodeksu pracy przewiduje, że w takiej sytuacji sąd, na żądanie pracownika, będzie mógł przywrócić go do pracy.

Czy będzie nowe święto - apel o niepodpisywanie ustawy

PKPP Lewiatan zwróci się do prezydenta Bronisława Komorowskiego o niepodpisywanie ustawy wprowadzającej dzień wolny od pracy w Święto Trzech Króli.

Dofinansowanie do zatrudnienia osób niepełnosprawnych - nowelizacja ustawy

Przyjęcie bez poprawek nowelizacji ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji niepełnosprawnych rekomenduje Senatowi komisja polityki społecznej i rodziny. Nowelizacja zakłada m.in. wyższe dofinansowanie dla niepełnosprawnych w stopniu znacznym, a niższe dla osób o lekkiej niepełnosprawności.

Czy urlop na żądanie będzie krótszy

Zasady przyznawania urlopu na żądanie mogą ulec zmianie. Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan opowiada się za skróceniem tego urlopu z 4 do 2 dni.

Orzekanie o niezdolności do pracy

Czym różni się orzeczenie o niezdolności do pracy wydane przez lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od orzeczenia wydanego przez lekarza medycyny pracy?

Zmiany w dofinansowaniu zatrudniania niepełnosprawnych

Dopłaty do wynagrodzenia pracowników - pomoc dla pracodawców

Firmy, których obroty spadły w wyniku kryzysu lub powodzi o 15 proc., będą mogły skorzystać z pakietów pomocowych. Sejm przyjął w piątek, 29 października, poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego.

Urlop ojcowski - nowelizacja Kodeksu pracy

Ojcowie adopcyjni mogliby skorzystać z urlopu ojcowskiego także po ukończeniu przez dziecko 12. miesiąca życia - zakłada rządowy projekt nowelizacji Kodeksu pracy, nad którym w czwartek, 28 października, debatował Sejm.

Ubezpieczenie zdrowotne - czy będzie zmiana przepisów dot. finansowania składek

Minister zdrowia Ewa Kopacz powiedziała, że "nic jej nie wiadomo", by w resorcie trwały prace nad zmianą przepisów dotyczących finansowania z budżetu państwa składek zdrowotnych rolników. Trybunał Konstytucyjny (TK) orzekł 26 października, że są one niezgodne z konstytucją.

Uproszczone druki zwolnień lekarskich

O pięć rubryk zmniejszy się liczba pól, które musi wypełnić lekarz wystawiając zwolnienie lekarskie. Druki zostały uproszczone po długiej batalii lekarzy, którzy argumentowali, że im krócej wypełniać będą druk, tym więcej czasu pozostanie im dla pacjenta.

Pakiet ustaw zdrowotnych do sejmowej komisji zdrowia

Ustawa o jakości w ochronie zdrowia

Ustawa o jakości w ochronie zdrowia, do której założenia przygotowuje Ministerstwo Zdrowia, umożliwi obiektywną ocenę jakości świadczeń w zakładach opieki zdrowotnej - poinformował wiceminister zdrowia Marek Haber.

Ile może kosztować wypadek przy pracy

Przepisy prawa pracy nakładają na pracodawcę liczne obowiązki dotyczące bhp. Ich niezapewnienie może skutkować m.in. koniecznością wypłaty poszkodowanemu pracownikowi odszkodowania czy renty.

Nie należy waloryzować podstawy wymiaru zasiłku chorobowego do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w IV kwartale br.

Od 3 października br. przez 3 miesiące będziemy wypłacać jednemu z naszych pracowników świadczenie rehabilitacyjne. Czy powinniśmy zwaloryzować podstawę wymiaru zasiłku chorobowego do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego?

Święto Trzech Króli - prace legislacyjne

Pakiet ustaw zdrowotnych - kto zapłaci długi szpitali

Pakiety pomocowe - nowelizacja ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu

Firmy, których obroty spadły o 15 proc. w wyniku kryzysu lub powodzi, będą mogły skorzystać z pakietów pomocowych - zakłada przyjęta przez Senat poprawka do noweli ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców.

Rekompensaty za nadgodziny - nowelizacja przepisów

Możliwość wypłaty strażakom ekwiwalentu pieniężnego za przepracowane nadgodziny przewiduje rządowy projekt noweli ustawy o PSP, nad którym prace zaczęła sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych. Projekt posłowie poparli jednogłośnie.

Dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne zwiększą dostępność świadczeń medycznych

Według ekspertów wprowadzenie systemu dodatkowych dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych może przyczynić się do zwiększenia dostępności świadczeń medycznych.

Projekt nowelizacji ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji niepełnosprawnych

Kluby parlamentarne poparły projekt nowelizacji ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji niepełnosprawnych, przewidujący obniżenie dofinansowania do zatrudnienia osób z lekką niepełnosprawnością, a podwyższenie dofinansowania do osób o znacznej niepełnosprawności.

Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej

Kiedy pracownikowi przysługuje świadczenie rehabilitacyjne

Osobie niezdolnej do pracy po wykorzystaniu zasiłku chorobowego przysługuje świadczenie rehabilitacyjne przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, ale nie dłużej niż przez 12 miesięcy.

Święto Trzech Króli - czy trzeba zmieniać Konkordat?

Dzień wolny od pracy, 6 stycznia, w święto Trzech Króli, państwo może wprowadzić nie dopisując tego święta do wykazu świąt konkordatowych - poinformował sekretarz Konferencji Episkopatu Polski bp Stanisław Budzik.

Rząd przyjął drugą część pakietu ustaw zdrowotnych

Rząd przyjął w czwartek, 14 października, drugą część pakietu ustaw zdrowotnych. Przewidują one m.in., że samorządy, które nie przekształcą szpitali w spółki, będą musiały spłacać ich długi; ceny i marże leków finansowanych przez NFZ będą ustalane urzędowo.

Zmiana przepisów o świadczeniach przedemerytalnych

Pakiet zdrowotny - kontynuacja prac nad ustawami

W czwartek, 14 października 2010 r., rząd będzie kontynuować prace nad ustawami z pakietu zdrowotnego. Zajmie się m.in. projektem ustawy o działalności leczniczej, zgodnie z którym - chociaż nie będzie obligatoryjnego przekształcenia szpitali w spółki - to samorządy, które tego nie uczynią, będą musiały przejąć długi lecznic.

Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Pracownik otrzymuje wynagrodzenie określone stawką godzinową, oprócz tego w umowie jest zapis, że może on otrzymać do 1000 zł premii. W jaki sposób należy wyliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego dla pracownika, który został przyjęty do pracy 6 sierpnia 2010 r., natomiast od 20 sierpnia 2010 r. stał się niezdolny do pracy?

Ochrona zatrudnienia osób nie pracujących na podstawie umowy o pracę

Likwidacja dofinansowania z PFRON do zatrudniania niepełnosprawnych?

Rząd zajmie się pakietem ustaw zdrowotnych

Rada Ministrów zajmie się dzisiaj, 12 października 2010 r., pakietem ustaw zdrowotnych, w tym m.in. projektem nowelizacji ustawy o prawach pacjenta, zmianami w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz projektem ustawy i informacji w ochronie zdrowia.

Choroba nauczyciela

Od 9 lat zatrudniamy nauczycielkę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze godzin. Podejrzewamy, że cierpi na anoreksję. Czy dyrektor może wysłać ją na badania lekarskie i w przypadku orzeczenia lekarza o niezdolności do pracy rozwiązać z nią umowę? Czy wówczas będzie miała prawo do okresu wypowiedzenia? Czy należy jej się odprawa?

Nowelizacja ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców. Firmy, których obroty spadły o 10 proc. w wyniku kryzysu lub powodzi, będą mogły skorzystać z pakietów pomocowych.

Dopłaty do zatrudnienia niepełnosprawnych - nowelizacja

Zwiększenie dopłat do zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu znacznym, a zmniejszenie - w przypadku zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji i zatrudnieniu niepełnosprawnych.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Jak ustalić wysokość zasiłku, jeśli pracownik otrzymuje stałe i zmienne składniki wynagrodzenia

Nasz pracownik przez 5 dni przebywał na zwolnieniu lekarskim we wrześniu br. Jak wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, jeśli za jeden z miesięcy, które są wliczane do podstawy wymiaru, pracownik otrzymał premię proporcjonalnie pomniejszaną za czas choroby, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe i wynagrodzenie urlopowe?

Czy bony towarowe dla pracowników powinny być opodatkowane

Bony towarowe są popularnym prezentem świątecznym dla pracowników. Niekorzystne uwarunkowania prawno-podatkowe w dużej mierze wpływają na decyzję pracodawcy o stosowaniu bonów.

Zaległy urlop wypoczynkowy pracownika na zwolnieniu lekarskim

Od 2 stycznia br. jeden z naszych pracowników przebywa na zwolnieniu lekarskim, w związku z tym ma 7 dni niewykorzystanego urlopu z zeszłego roku. Czy w takiej sytuacji mam wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop, czy bezpośrednio po powrocie ze zwolnienia wysłać na zaległy urlop?

Choroba zakaźna powodem odsunięcia pracownika od pracy

U pracownika naszego zakładu w czasie badań okresowych wystąpiło podejrzenie, że jest nosicielem choroby zakaźnej. Został więc odsunięty od wykonywania dotychczasowych obowiązków. Zaproponowaliśmy mu przeniesienie do innej pracy, po wcześniejszym przeszkoleniu. Pracownik jednak nie wyraził na to zgody. Czy w tej sytuacji przysługuje mu prawo do wynagrodzenia chorobowego i następnie zasiłku chorobowego? Jeżeli tak, to na jakiej podstawie?

REKLAMA