Nowelizacja ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu
REKLAMA
Nowela liberalizuje zeszłoroczną ustawę o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców. Jej autorzy zaproponowali obniżenie progu spadku obrotów, którego przekroczenie umożliwia korzystanie z pakietów pomocowych.
REKLAMA
Pakiet pomocowy, uchwalony w związku z kryzysem, przewiduje m.in. dopłaty do wynagrodzenia pracownika podczas tzw. przestoju ekonomicznego, kiedy firma realizuje mniej zamówień. Zgodnie z przyjętą w lipcu ubiegłego roku ustawą, w przypadku przejściowych trudności przedsiębiorcy mogą zwrócić się do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych o częściowe pokrycie wynagrodzeń za czas przestoju, łącznie za sześć miesięcy, oraz częściową rekompensatę obniżenia wymiaru czasu pracy. Rozwiązania przewidują też dłuższe okresy rozliczeniowe, elastyczny czas pracy i ograniczenia w stosowaniu umów na czas określony.
Skutki ustawy antykryzysowej >>
Jednak pomoc państwa przysługuje jedynie przedsiębiorcom, których obroty spadły o co najmniej 25 proc. w ciągu trzech kolejnych miesięcy po 1 lipca 2008 r. w porównaniu z obrotami osiąganymi w ciągu trzech miesięcy w okresie od 1 lipca 2007 r. do 30 czerwca 2008 r. Zmiany tego progu uwzględniono w uchwalonej przez Sejm noweli, zgodnie z którą próg spadku obrotów gospodarczych przedsiębiorstw został obniżony z 25 do 10 proc.
Nowela wychodzi też naprzeciw przedsiębiorcom, którzy ucierpieli w wyniku powodzi i byli zmuszeni ograniczyć działalność. Teraz trafi ona do Senatu.
Niektóre zapisy ustawy antykryzysowej wymagają zmian >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat