REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podstawa wymiaru składki, Umowa o dzieło

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zgłoszenie umowy o dzieło do ZUS 2021

Zgłoszenie umowy o dzieło do ZUS to nowy obowiązek, który ma obowiązywać od 2021. Kiedy zgłosić dzieło? Jak zgłosić zawarcie umowy? Przedstawiamy wzór nowego formularza ZUS RUD.

Urlop macierzyński a praca na umowę o dzieło i zlecenie

Czy umowa o dzieło i zlecenie w czasie urlopu macierzyńskiego są dozwolone? Nad pojęciem podejmowania dodatkowej pracy podczas urlopu macierzyńskiego zastanawia się coraz więcej osób. Czy jednak takie działania są zgodne z polskim prawem? Kwestię tę rozstrzyga Łukasz Dudzik, starszy specjalista ds. prawa pracy i zatrudnienia cudzoziemców.

Umowa o dzieło – wszystko co musisz wiedzieć

Umowa o dzieło to umowa cywilnoprawna uregulowana przepisami Kodeksu cywilnego. Ile wynosi podatek dochodowy od wynagrodzenia z umowy o dzieło? Kiedy przy rozliczaniu dzieła uwzględnia się koszty uzyskania przychodu? Kto może być stroną umowy o dzieło? Czy można zawierać tego typu umowy między osobami fizycznymi? Czy dzieło podlega zgłoszeniu w ZUS?

Pomoc z ZUS: świadczenie postojowe i zwolnienie ze składek

Pomoc z ZUS przewidziana w tarczy antykryzysowej to przede wszystkim świadczenie postojowe i zwolnienie ze składek ZUS. Komu przysługuje i jak z niej skorzystać? Artykuł zawiera odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Czy osoba zatrudniona na podstawie umowy o dzieło lub zlecenia jest pracownikiem?

Pracę zarobkową można wykonywać na różnych podstawach.Przykładem jest umowa o dzieło lub zlecenie. Czy osoba zatrudniona na podstawie takiej umowy jest pracownikiem w rozumieniu Kodeksu pracy?

Czy umowa o dzieło wypłacona razem z umową zlecenia podlega oskładkowaniu?

Firma zawarła umowę o dzieło z osobą, dla której było to jedyne źródło zarobkowania. Umowa o dzieło została wykonana w marcu 2020 r., a wynagrodzenie zostanie wypłacone na koniec kwietnia 2020 r. Od 1 kwietnia 2020 r. z tą samą osobą zawarto umowę zlecenia. Wynagrodzenie z drugiej umowy płatne jest do końca miesiąca. Zostanie wypłacone razem z wynagrodzeniem za wykonanie umowy o dzieło. Jak w tej sytuacji powinno wyglądać rozliczenie składek i podatku od wynagrodzenia wypłaconego 27 kwietnia? Czy przychody z umowy o dzieło będą podlegały w tym przypadku oskładkowaniu?

Świadczenia postojowe przy umowach cywilnoprawnych - wysokość, warunki, dokumenty, przychód

Świadczenie postojowe przysługuje osobom wykonującym umowy cywilnoprawne. Warunkiem koniecznym jest przestój ekonomiczny w firmie. Czym przestój ekonomiczny z tarczy antykryzysowej różni się od przestoju uregulowanego w Kodeksie pracy? Jaka jest wysokość świadczenia? Jak określić przychód? Jakie dokumenty należy złożyć do ZUS i ile razy można maksymalnie otrzymać postojowe?

Świadczenie postojowe dla umów cywilnoprawnych (umowa zlecenie, agencyjna, o dzieło) - wniosek ZUS RSP-C

Osobom wykonującym pracę na podstawie umowy zlecenie, agencyjnej czy o dzieło (umowy cywilnoprawne) przysługuje świadczenie postojowe z ZUS. Jeśli umowa nie doszła do skutku, została rozwiązana lub doszło do ograniczenia jej realizacji w związku z przestojem wywołanym koronawirusem (COVID-19), można złożyć wniosek ZUS RSP-C.

Nowy obowiązek płatników składek - zgłoszenie zawarcia umowy o dzieło

Jednym z nowych obowiązków zwartych w tzw. Tarczy antykryzysowej jest zgłaszanie umów o dzieło. Na koncie płatnika składek będą ewidencjonowane zawierane przez niego umowy o dzieło.

Rejestracja umów o dzieło w ZUS pozwoli na wypłatę świadczeń z Tarczy Antykryzysowej

W pakiecie Tarczy Antykryzysowej jest wypłata świadczenia dla umów zleceń lub o dzieło, które do tej pory nie były rejestrowane, stąd wynika potrzeba zarejestrowania - zauważyła w czwartek 26 marca minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Ważne informacje dla przedsiębiorców w związku z koronawirusem

Ulgi w spłacie lub umorzenie należności z tytułu składek, zasiłki chorobowe i opiekuńcze, pomniejszenie podstawy wymiaru składek - to podstawowe formy wsparcia przedsiębiorców w związku z epidemią koronawirusa.

Limit 30-krotności w 2020 r. - nowa kwota, podstawy wymiaru składek

W 2020 r. zmieniła się wysokość tzw. 30-krotności. Sprawdź jaka jest minimalna podstawa wymiaru składek osób prowadzących działalność pozarolniczą w 2020 r., podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia za osoby przebywające na urlopach wychowawczych, podstawa wymiaru składek za pracowników delegowanych.

Mały ZUS plus - jak obliczyć podstawę wymiaru składek na nowych zasadach za luty-grudzień 2020 r.

Kalkulator na eSkładka.pl pozwala obliczyć podstawę wymiaru składek według nowych zasad na okres od lutego do grudnia 2020 r. Sprawdź, jak wykazać w dokumentach obliczoną podstawę - zasady składania dokumentów.

Obliczanie podstawy wymiaru składek dla małego ZUS plus od 1 lutego 2020 r.

Od 1 lutego 2020 r. mikroprzedsiębiorcy będą mogli płacić niższe składki ZUS liczone od dochodu za 2019 r. – warunkiem jest nieprzekroczenie progu 120 tys. zł przychodu rocznie i prowadzenie działalności gospodarczej przez co najmniej 60 dni w ubiegłym roku kalendarzowym.

Mały ZUS w styczniu 2020 r. - wyjaśnienia z przykładami

Firmy, które nie osiągają wysokich przychodów, mogą za styczeń 2020 r. opłacić składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru, której wysokość zależy od tych przychodów. Jakie warunki należy spełnić? Jak ustalić najniższą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne? Od jakiej kwoty należy opłacać składki na ubezpieczenia społeczne?

Mały ZUS 2020 – jak obliczyć najniższą podstawę wymiaru składek na styczeń 2020 r.?

ZUS zachęca do skorzystania z kalkulatora eskładka.pl, dzięki któremu można obliczyć podstawę wymiaru składek obowiązującą w styczniu 2020 r.

Apel pracodawców o utrzymanie limitu składek na ZUS

Pracodawcy RP wraz z organizacjami pracodawców zaapelowali o utrzymanie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalnie i rentowe (tzw. limit składek na ZUS). Zniesienie 30-krotności składek ZUS zostało zapisane w projekcie budżetu państwa na 2020 r.

Dofinansowanie do karnetów sportowych dla pracowników a składki ZUS

Jaką formę finansowania przyjąć, aby koszt dofinansowania do karnetów sportowych mógł zostać wyłączony z podstawy oskładkowania?

Kompetencje ZUS - weryfikacja tytułu ubezpieczenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznym posiada bardzo szerokie kompetencje w zakresie kwalifikowania konkretnych stosunków prawnych jako podlegających bądź niepodlegających ubezpieczeniom społecznym.

Wyższa płaca minimalna to także wyższe zasiłki 2019

Od 1 stycznia 2019 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 2250 zł. Wysokość płacy minimalnej ma wpływ na wysokość zasiłku chorobowego, opiekuńczego czy macierzyńskiego.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) a podstawa wymiaru składek

Przepisy o Pracowniczych Planach Kapitałowych weszły w życie 1 stycznia 2019 roku. Pracodawcy mają jednak czas na przygotowanie się do wprowadzenia PPK. Czy wpłata podstawowa do PPK stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, wypadkowe oraz zdrowotne?

Składki ZUS 2019 - działalność gospodarcza

Od 1 stycznia 2019 r. wzrośnie wysokość składek na ubezpieczenie społeczne dla przedsiębiorców. ZUS podał informację w sprawie najniższej podstawy wymiaru składek oraz kwot na ubezpieczenia społeczne na rok 2019.

Mały ZUS - składki uzależnione od przychodu od 1 stycznia 2019 r.

Który przedsiębiorca będzie mógł od 1 stycznia 2019 r. opłacać składki w wysokości uzależnionej od przychodu?

Jak skorzystać z małego ZUS po 1 stycznia 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. firmy, które nie osiągają wysokich przychodów będą mogły opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w zależności od przychodu firmy. Jakie warunki należy spełnić by skorzystać w danym roku z małego ZUS?

Podstawa wymiaru składek z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym

Dnia 1 listopada 2018 r. specjalny zasiłek opiekuńczy zostanie podwyższony. W związku ze zmianą wysokości zasiłku modyfikacji podlega podstawa składki zdrowotnej oraz sama składka.

Składki ZUS przedsiębiorcy podczas choroby

Jak poprawnie rozliczyć składki z działalności gospodarczej za miesiąc, w którym wystąpiła niezdolność do pracy?

Duże zmiany w ustawie o związkach zawodowych od 1 stycznia 2019 r.

Osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych oraz samozatrudnieni będą mieli prawo do tworzenia i wstępowania do związków zawodowych - zakłada nowelizacja ustawy o związkach zawodowych. Nowe przepisy będą obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe osób na urlopie wychowawczym w 2018 r.

W przypadku osób, które przebywają na urlopach wychowawczych, w dokumentach rozliczeniowych należy wykazać składki i podstawy wymiaru składek. Jak to wygląda w praktyce - wyjaśnia ZUS.

Wszystko o różnicach między umową zlecenia a umową o dzieło

Zarówno umowa o dzieło jak i umowa zlecenie są umowami cywilnoprawnymi. Różnią się jednak wieloma aspektami, m.in. składkami ZUS.

Zatrudnianie młodzieży w okresie wakacyjnym - obowiązki pracodawcy

Sezon wakacyjny to dla części młodych ludzi okazja do zarobienia pierwszych pieniędzy. Prawo pozwala na pracę młodzieży, a nawet dzieci, ale nie każdą pracę mogą one podjąć. Przepisy określają, jakie warunki muszą być spełnione, by młodzi ludzie mogli bezpiecznie i legalnie pracować.

Przekroczenie tzw. 30-krotności a podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Za okres niezdolności do pracy z powodu choroby pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe. Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku, gdy dojdzie do przekroczenia rocznej podstawy wymiaru składek tzw. 30-krotności?

Jak obliczyć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne za niepełny miesiąc

ZUS wyjaśnił zasady zaokrąglania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne za niepełny miesiąc. Kiedy można pomniejszyć najniższą podstawę wymiaru składek? Jak obliczyć podstawę wymiaru składek na przykładach?

Umowa zlecenia i umowa o dzieło a składki ZUS

Czym różni się umowa zlecenia od umowy o dzieło? Czy w obu przypadkach zostaniemy objęci ubezpieczeniami: emerytalnym, rentowym, wypadkowym i zdrowotnym?

Składki ZUS za nianię od 1 stycznia 2018 r. - jak rozliczyć, kody ZUS

Od 1 stycznia 2018 r. rodzice zatrudniający nianię ponoszą wyższe koszty z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne. Wyższe koszty składkowe ponosi również sama opiekunka. Wraz ze zmianami miały obowiązywać nowe kody ubezpieczeniowe.

Udostępnienie pracownikowi mieszkania jako przychód pracownika - jak rozliczyć świadczenie

Pracodawca może udostępnić pracownikowi lokal mieszkalny nieodpłatnie lub za częściową odpłatnością. Nieodpłatne udostępnienie mieszkania pracownikom powoduje powstanie przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń. Jak je rozliczyć?

Wysokość składki zdrowotnej w 2018 r.

Znana jest już wysokość składki zdrowotnej w okresie od stycznia do grudnia 2018 r. Ile wynosi ubezpieczenie zdrowotne i jaką kwotę od podatku ma prawo odliczyć przedsiębiorca w 2018 r.?

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku dla mianowanego asesora sądowego

ZUS podał informację dotyczącą zasad ustalania prawa do zasiłku i podstawy wymiaru zasiłku dla mianowanego asesora sądowego.

Skutki zniesienia górnego limitu składek na ZUS

Od 1 stycznia 2018 r. nastąpi likwidacja górnego limitu składek ZUS. Próg ograniczenia maksymalnej rocznej podstawy wymiaru składek występuje od 1999 r. w ubezpieczeniu emerytalnym i rentowym. Jakie skutki przyniesie zmiana?

Likwidacja górnego limitu składek ZUS od 1 stycznia 2018 r.

Składka na ubezpieczenia emerytalne i rentowe będzie odprowadzana od całości przychodu - tak wynika z projektu nowelizacji o systemie ubezpieczeń społecznych. Oznacza to, wyższe składki ZUS dla najlepiej zarabiających. Zmiany miałyby wejść w życie od 2018 roku.

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłków dla pracowników delegowanych

Od 1 października 2016 r. obowiązują nowe przepisy w zakresie zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników zatrudnionych za granicą u polskich pracodawców. Jak krok po kroku ustalić podstawę wymiaru zasiłków przysługujących tym pracownikom?

Przedsiębiorcy będą mogli dłużej płacić niższe składki w 2018 r.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce wydłużyć okres preferencyjnego opłacania składek przez przedsiębiorców. We wtorek resort skierował do konsultacji projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Podstawa wymiaru składek podczas urlopu wychowawczego

Podstawę wymiaru składki osób na urlopach wychowawczych ustala się według określonych zasad. Jak krok po kroku ustalić podstawę wymiaru składki za osobę, która w czasie wakacji korzysta z urlopu wychowawczego?

Przestrzeganie przepisów o stawce godzinowej - wyniki kontroli PIP

Za nieprzestrzeganie przepisów o minimalnej stawce godzinowej, pracodawcom grożą wysokie kary. Zdecydowana większość pracodawców przestrzega nowych wymogów - wynika z kontroli Państwowej Inspekcji Pracy. Wysokość stawki godzinowej w 2017 roku wynosi 13 zł brutto.

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne członków rady nadzorczej

Ubezpieczenie zdrowotne członka rady nadzorczej jest obowiązkowe tylko w przypadku, gdy osoba ta z tego tytułu pobiera świadczenie pieniężne. Jaka jest podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne?

Mały ZUS dla firm - zmiany od 2019 r.

Od 2019 roku mają obowiązywać nowe zasady opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przez małe firmy. Obecnie tylko osoby rozpoczynające działalność mają możliwość opłacania tzw. małego ZUS-u. Co się zmieni i jakie nowe rozwiązania dla przedsiębiorców szykuje Ministerstwo Rozwoju?

Składki za pracownicę przechodzącą z zasiłku macierzyńskiego na urlop wychowawczy

Przedstawiamy sposób obliczenia składek za pracownicę, która kończy urlop rodzicielski i rozpocznie urlop wychowawczy. Jak wypełnić dokumenty do ZUS?

Nadużywanie umów o dzieło przy zatrudnianiu cudzoziemców

Aż 31 % cudzoziemców pracuje na umowie o dzieło, a więc nie ma odprowadzanych składek na ubezpieczenie społeczne. Ministerstwo Rodziny, Pracy oraz Polityki Społecznej podejmuje kroki mające na celu przeciwdziałanie nadużyciom. Wystąpiło do PIP z prośbą o podjęcie zintensyfikowanych kontroli w tym zakresie.

Podstawowe różnice między umową o pracę a umowami zlecenia i o dzieło

Najpopularniejszą formą zatrudnienia jest umowa o pracę, jednakże pracodawcy korzystają również z umów cywilnoprawnych, tj. umowy zlecenia i o dzieło. Warto zatem znać różnice jakie są między umową o pracę, a umowami zlecenia i o dzieło.

Kontrola umów cywilnoprawnych przez PIP po zmianach przepisów

Od 1 stycznia 2017 r. Państwowa Inspekcja Pracy otrzymała nowe uprawnienia kontrolne w zakresie minimalnej stawki godzinowej. Jak wygląda kontrola PIP w praktyce? Czy inspektor PIP ma prawo kwestionować charakter umów cywilnoprawnych?

Umowa zlecenia i o dzieło w ubezpieczeniach społecznych

Zleceniobiorca podlega obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu. Natomiast ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Tytułem do ubezpieczeń społecznych nie jest natomiast wykonywanie pracy na podstawie umowy o dzieło.

REKLAMA