REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podstawa wymiaru składek podczas urlopu wychowawczego

Joana Stolarska
Podstawa wymiaru składek podczas urlopu wychowawczego/fot.shutterstock
Podstawa wymiaru składek podczas urlopu wychowawczego/fot.shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podstawę wymiaru składki osób na urlopach wychowawczych ustala się według określonych zasad. Jak krok po kroku ustalić podstawę wymiaru składki za osobę, która w czasie wakacji korzysta z urlopu wychowawczego?

PROBLEM

Jedna z naszych pracownic złożyła wniosek o udzielenie jej urlopu wychowawczego na okres od 1 czerwca do 31 sierpnia 2017 r. Jak ustalić podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne za tę pracownicę?

Autopromocja

RADA

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe Państwa pracownicy stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop wychowawczy. Ustalona w taki sposób podstawa wymiaru składek emerytalno-rentowych nie może być wyższa niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego ani niższa niż 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Podstawę wymiaru składki zdrowotnej stanowi kwota specjalnego zasiłku opiekuńczego (obecnie - 520 zł).

Polecamy książkę: Nowe emerytury. Obowiązki pracodawcy po zmianach od 1 października 2017 r.

UZASADNIENIE

Osoby, które przebywają na urlopie wychowawczym, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym (art. 6 ust. 1 pkt 19 ustawy systemowej). Nie podlegają natomiast z tego tytułu ubezpieczeniom chorobowemu i wypadkowemu (art. 11 oraz art. 12 ust. 2 ustawy systemowej). Podstawę wymiaru składki osób na urlopach wychowawczych ustala się zgodnie z zasadami przedstawionymi w tabeli poniżej.

Graniczne kwoty podstawy wymiaru składek za osoby przebywające na urlopie wychowawczym

Okres obowiązywania

Ubezpieczenia emerytalne i rentowe

Ubezpieczenie zdrowotne

maksymalna podstawa wymiaru składek

minimalna podstawa wymiaru składek

podstawa wymiaru składki

od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 r.

60% kwoty prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego - 2557,80 zł

75% kwoty minimalnego wynagrodzenia - 1500 zł

kwota specjalnego zasiłku opiekuńczego - 520 zł

Kwotę podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym zmniejsza się proporcjonalnie w przypadku, gdy urlop wychowawczy rozpoczął się lub zakończył w trakcie miesiąca. Natomiast podstawa wymiaru składki zdrowotnej nie podlega pomniejszeniu i zawsze jest rozliczana w pełnej wysokości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby prawidłowo ustalić podstawę wymiaru składek za Państwa pracownicę, należy wykonać następujące kroki:

Krok 1. Ustalić okres, z którego średnia zarobków będzie podstawą do określenia podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych

Przy ustalaniu ww. okresu płatnik (pracodawca) powinien posiłkować się zasadami ustalania średniego wynagrodzenia dla celów zasiłkowych, a zatem:

  • dla pracownika zatrudnionego przez 12 pełnych miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop (lub dłużej), pracującego bez przerw spowodowanych m.in. niezdolnością do pracy, pobieraniem zasiłku macierzyńskiego, urlopem bezpłatnym i in., z wyjątkiem urlopu wypoczynkowego - przeciętne miesięczne wynagrodzenie należy obliczyć z 12 miesięcy poprzedzających urlop wychowawczy, bez wyłączania jakichkolwiek miesięcy i bez stosowania uzupełnień wynagrodzenia;
  • dla pracownika zatrudnionego przez 12 pełnych miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop, pracującego z przerwami z przyczyn usprawiedliwionych - ze średniej należy wyłączyć wynagrodzenie za miesiące, w których pracownik przepracował mniej niż połowę obowiązującego go w danym miesiącu czasu pracy, oraz przyjąć - po uzupełnieniu - wynagrodzenie za miesiące, w których pracownik przepracował co najmniej połowę obowiązującego go w danym miesiącu czasu pracy;
  • dla pracownika zatrudnionego w okresie krótszym niż 12 miesięcy poprzedzających urlop - średnią należy ustalić z pełnych miesięcy zatrudnienia, stosując ogólne zasady uzupełniania i wyłączania wynagrodzenia za miesiące nieprzepracowane w całości z przyczyn usprawiedliwionych (analogicznie jak w przypadku pracowników zatrudnionych 12 miesięcy kalendarzowych lub dłużej);
  • dla pracownika, który w całym okresie przyjmowanym do ustalenia średniego wynagrodzenia w każdym miesiącu przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy, z przyczyn usprawiedliwionych - do średniej należy przyjąć wynagrodzenie za wszystkie miesiące, po uzupełnieniu.

Anna B. jest zatrudniona od 7 listopada 2016 r. W okresie zatrudnienia w każdym z miesięcy przepracowała ponad połowę obowiązującego ją czasu pracy. Pracodawca udzielił jej urlopu wychowawczego od 1 czerwca do 31 sierpnia 2017 r. W tym przypadku do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe należy przyjąć przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe zatrudnienia, tj. za okres od grudnia 2016 r. do maja 2017 r. Wynagrodzenie za listopad 2016 r. nie podlega uwzględnieniu, gdyż jest to niepełny kalendarzowy miesiąc zatrudnienia. W miesiącach, w których Anna B. była nieobecna w pracy z przyczyn usprawiedliwionych (w jej przypadku były to 2 okresy pobierania zasiłku opiekuńczego), pracodawca musi dokonać stosownych uzupełnień wynagrodzenia.


Krok 2. Ustalić średnie wynagrodzenie z miesięcy przyjętych do obliczenia podstawy wymiaru składek

Zgodnie z wyjaśnieniami ZUS, ustalając przeciętne wynagrodzenie w celu ustalenia podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych osoby korzystającej z urlopu wychowawczego, w większości przypadków stosuje się zasady analogiczne jak przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłków. Od tych zasad występują jednak pewne wyjątki.

Załóżmy, że pracownica z poprzedniego przykładu ma zagwarantowaną stałą pensję zasadniczą w kwocie 2200 zł miesięcznie. Ponadto w grudniu 2016 r. otrzymała od pracodawcy bon świąteczny o wartości 400 zł oraz paczkę mikołajkową dla dziecka o wartości 150 zł (świadczenia świąteczne wyłączone z podstawy wymiaru składek), w styczniu 2017 r. - 361,12 zł wynagrodzenia za nadgodziny, w lutym 2017 r. - 350 zł premii uznaniowej. Przeciętne wynagrodzenie ustalone dla tej ubezpieczonej to kwota 2118,52 zł, co wynika z wyliczenia:
[(2000 zł x 6 miesięcy) + 350 zł + 361,12 zł] : 6 = 2118,52 zł.

Świadczenia świąteczne nie są uwzględniane w średnim wynagrodzeniu, ponieważ są wyłączone z podstawy wymiaru składek. Do średniej przyjmuje się wynagrodzenie za nadgodziny (bez uzupełniania, w kwocie faktycznie wypłaconej), a także kwotę przyznanej pracownicy premii uznaniowej.

Krok 3. Porównać z kwotami granicznymi podstawę wymiaru składek obowiązującą osoby na urlopach wychowawczych

Po ustaleniu średniego wynagrodzenia pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym pracodawca musi je porównać z kwotami granicznymi obowiązującymi przy ustalaniu podstawy wymiaru składek (zob. tabelę powyżej). Jeżeli ustalone średnie wynagrodzenie:

  • mieści się w przedziale między 1500 zł a 2557,80 zł (w 2017 r.) - wówczas właśnie kwota tego wynagrodzenia stanowi podstawę wymiaru składek pracownika,
  • jest niższe niż 1500 zł - podstawę wymiaru składek należy ustalić na poziomie 1500 zł,
  • jest wyższe niż 2557,80 zł - podstawę wymiaru składek stanowi kwota 2557,80 zł.

Pracownica z poprzedniego przykładu osiągnęła przeciętne miesięczne wynagrodzenie w kwocie 2118,52 zł. Ponieważ jest to kwota mieszcząca się między dolnym i górnym ograniczeniem podstawy wymiaru składek, pracodawca, rozliczając składki za tę osobę w czasie jej urlopu wychowawczego, powinien wskazać podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w tej właśnie kwocie oraz podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne w kwocie 520 zł.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Igrzyska olimpijskie za mniej niż 100 dni! Polscy sportowcy będą walczyli o medale ale też o olimpijską emeryturę

Gdzie odbędą się igrzyska olimpijskie w 2024 roku? Ile obecnie trwają igrzyska olimpijskie? Kiedy odbędą się najbliższe igrzyska olimpijskie? Jakie dyscypliny na igrzyskach? Gdzie będą igrzyska 2028? Ile wynosi emerytura olimpijska w 2024? Komu przysługuje emerytura olimpijska?

Rząd: 10 dodatkowych dni urlopu wypoczynkowego dla opiekunek. Pracownicy: My też chcemy 36 dni urlopu

Opiekunowie pracujący w żłobkach otrzymają przywilej w postaci 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego rocznie. Wywołało to reakcję innych pracowników "My też chcemy 36 dni urlopu wypoczynkowego rocznie".

REKLAMA

2 dni lub 16 godzin za połowę wynagrodzenia. Pracodawca nie może odmówić

Pracownik może wykorzystać zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w określonych sytuacjach. Kodeks pracy wymienia pilne sprawy rodzinne spowodowane chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika.

Prace interwencyjne PUP - co to? Jakie to korzyści dla pracodawcy i bezrobotnego?

Czym są prace interwencyjne z PUP? Dlaczego warto skorzystać z tego wsparcia z urzędu pracy? Jakie korzyści ma bezrobotny, a jakie pracodawca? Ile wynosi refundacja wynagrodzenia?

1780,96 zł brutto do 19 kwietnia 2024 r. dla tej grupy emerytów

W piątek, 19 kwietnia 2024 r., na konta 6,6 mln emerytów trafi ponad 11 mld złotych. Tego dnia ZUS przeleje kolejną transzę trzynastych emerytur.

Policjant chciał uzyskać dodatkowy płatny urlop bo pracował gdy był smog. Czy uzyskał?

Przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gliwicach toczyła się ciekawa sprawa, która trafiła tam na skutek wniesienia przez policjanta A.K. skargi na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji. Dlaczego policjant wniósł skargę? Ponieważ decyzja nie była wydana po jego myśli. Mianowicie Komendant nie przyznał policjantowi dodatkowego płatnego urlopu, o który ten wnosił. Policjant chciał dostać urlop ze względu, na jego zdaniem, pracę w szkodliwych dla zdrowia warunkach - gdy stężenie SMOGU było wysokie.

REKLAMA

Zmiany w kodeksie pracy co do BHP - dotyczą wielu branż

To będzie nie mała rewolucja dla takich branż i rodzajów pracy jak: praca przy produkcji i stosowaniu pestycydów, produkcji i przetwórstwie tworzyw sztucznych, w przemyśle gumowym, farmaceutycznym, metalurgicznym, kosmetycznym, w budownictwie, w placówkach ochrony zdrowia, w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych i warsztatach samochodowych. Dlaczego? Ponieważ Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało kolejny już projekt zmian w zakresie prawa pracy. Tym razem chodzi o pewne czynniki oraz procesy stwarzające szczególne zagrożenie dla zdrowia lub życia pracowników. Trzeba będzie zmienić rejestry prac i pracowników.

Trzęsienie ziemi w Poczcie Polskiej. Tysiące osób ma stracić pracę

Poczta Polska, narodowy operator pocztowy, planuje wprowadzić istotne zmiany w swojej strukturze zatrudnienia i funkcjonowaniu placówek. Według doniesień prasowych, spółka zamierza znacznie ograniczyć liczbę pracowników oraz zmniejszyć liczbę otwartych okienek i skrócić godziny pracy swoich urzędów.

REKLAMA