REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mały ZUS plus - jak obliczyć podstawę wymiaru składek na nowych zasadach za luty-grudzień 2020 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Mały ZUS plus - jak obliczyć podstawę wymiaru składek na nowych zasadach za luty-grudzień 2020 r.
Mały ZUS plus - jak obliczyć podstawę wymiaru składek na nowych zasadach za luty-grudzień 2020 r.
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kalkulator na eSkładka.pl pozwala obliczyć podstawę wymiaru składek według nowych zasad na okres od lutego do grudnia 2020 r. Sprawdź, jak wykazać w dokumentach obliczoną podstawę - zasady składania dokumentów.

Mała działalność gospodarcza plus - jak obliczyć najniższą podstawę wymiaru składek za luty-grudzień 2020 r. na nowych zasadach

REKLAMA

Autopromocja

Jeśli spełniasz warunki do opłacania niższych składek na ubezpieczenia społeczne (mała działalność gospodarcza plus – MDG+) wejdź na eSkladka.pl i skorzystaj z kalkulatora. Już teraz możesz obliczyć podstawę wymiaru składek według nowych zasad na okres od lutego do grudnia 2020 r.

Na stronie eSkladka.pl udostępniliśmy kalkulator do obliczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą na mniejszą skalę.

Kalkulator jest dostosowany do obliczenia podstawy wymiaru zarówno na:

  • styczeń 2020 r. na starych zasadach MDG, zgodnie z którymi podstawa wymiaru składek uzależniona jest od przychodu
  • luty-grudzień 2020 r. na nowych zasadach MDG+, zgodnie z którymi podstawa wymiaru składek uzależniona jest od dochodu.

Jak obliczyć w kalkulatorze podstawę wymiaru na styczeń 2020 roku

Jeśli chcesz obliczyć podstawę na styczeń br., w kalkulatorze wybierz rok 2020 i miesiąc styczeń. Podaj także pozostałe dane tj. liczbę dni kalendarzowych prowadzenia działalności w 2019 r. oraz roczny przychód z działalności osiągnięty za 2019 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak obliczyć w kalkulatorze podstawę na okres luty-grudzień 2020 roku

Jeśli chcesz obliczyć podstawę na okres luty-grudzień br., w kalkulatorze wybierz rok 2020 i miesiąc luty (lub inny np. po wznowieniu działalności). Podaj także pozostałe dane tj. liczbę dni kalendarzowych prowadzenia działalności w 2019 r. oraz kwotę przychodu/dochodu dla danej formy opodatkowania w 2019 r.

Jak wykazać w dokumentach obliczoną podstawę - zasady składania dokumentów dot. MDG / MDG+ w 2020 r.

Rok 2020 jest rokiem wyjątkowym, dlatego że jako płatnik możesz mieć ustalone dwie podstawy wymiaru składek. Obliczoną w kalkulatorze podstawę musisz wykazać w dokumentach rozliczeniowych.

  • Jeśli korzystasz w styczniu 2020 r. z MGD (dotychczasowe zasady)

Jako płatnik składek, który zgłosił się do 8 stycznia 2020 r. do MDG, składasz w lutym (odpowiednio do 10 lub do 17 lutego) dokumenty rozliczeniowe ZUS DRA cz. II lub ZUS RCA cz. II wraz z kompletem dokumentów za styczeń 2020 r., oznaczonym nr z zakresu 1-39.

  • Jeśli chcesz kontynuować opłacanie niższych składek od lutego 2020 r., czyli skorzystać z „MDG plus” (nowe zasady)

Musisz wykazać nową podstawę wymiaru składek, która będzie obowiązywała Cię od lutego do grudnia 2020 r. (wraz z wysokością przychodu, dochodu i form opodatkowania) w dokumentach rozliczeniowych ZUS DRA cz. II lub ZUS RCA cz. II oznaczonych numerem z zakresu 40-49.

Dokumenty te przekazujesz razem z kompletem dokumentów rozliczeniowych za luty 2020 r., oznaczonym nr zakresu 1-39, przekazanym w marcu (odpowiednio do 10 lub do 16 marca).

  • Jeśli nie korzystałeś z opłacania niższych składek w styczniu 2020 r., a chcesz skorzystać od lutego 2020 r. z „MDG plus” (nowe zasady)

REKLAMA

Jako osoba prowadząca działalność gospodarczą, która dopiero od 1 lutego 2020 r. spełni warunki do korzystania z ulgi składasz wyrejestrowanie z poprzednim kodem tytułu ubezpieczenia (np. 0510, 0512) i zgłoszenie ZUS ZUA lub ZUS ZZA z kodem tytułu ubezpieczenia 05 90 lub 05 92.

Na złożenie tych dokumentów masz czas do końca lutego 2020 r.[1] Z uwagi na to, że koniec terminu przypada na sobotę, wskazane dokumenty złożone do 2 marca 2020 r. będą traktowane jako złożone w terminie.

Polecamy: Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami

Dokumenty rozliczeniowe ZUS DRA cz. II lub ZUS RCA cz. II składasz oznaczone numerem z zakresu 40-49. W dokumentach tych wykazujesz nową podstawę wymiaru składek, która będzie obowiązywała Cię od lutego do grudnia 2020 r. (wraz z wysokością przychodu, dochodu i form opodatkowania).

Dokumenty te przekazujesz razem z kompletem dokumentów rozliczeniowych za luty 2020 r., oznaczonym nr zakresu 1-39, przekazanym w marcu (odpowiednio do 10 lub do 16 marca).

[1] art. 5 ust. 1 ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: ZUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2025: ryczałt, karta podatkowa, podatek liniowy, zasady ogólne. Jaka jest podstawa wymiaru? Ile procent?

Jaka jest podstawa wymiaru składki oraz kwota składki zdrowotnej w 2025 roku dla niektórych grup ubezpieczonych? ZUS informuje o wysokości składki na ryczałcie, karcie podatkowej, przy zasadach ogólnych, podatku liniowym, podatku od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz dla osób współpracujących.

Skrócony tydzień pracy może być tragiczny dla gospodarki, firm i społeczeństwa

Pilotaż skróconego tygodnia pracy jest konieczny. Może się okazać, że powszechny zapis o krótszym czasie pracy będzie tragiczny dla polskiej gospodarki, firm i społeczeństwa. 15 września kończy się nabór firm i instytucji do projektu.

2,5 tys. euro za pracę na magazynie w Szwecji i Norwegii. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego?

Szwecja, Norwegia, Niemcy i Czechy to opłacalne kierunki na podjęcie pracy w wakacje. W państwach skandynawskich na magazynie można zarobić 2,5 tys. euro miesięcznie. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego? Bardzo dobre zarobki są też w Niemczech i Czechach.

Zmieniasz adres podczas zwolnienia lekarskiego (tzw. L4)? Masz tylko 3 dni na zgłoszenie. Sprawdź, co grozi za spóźnienie

Planujesz wyjechać do rodziny, będąc na zwolnieniu lekarskim albo zmieniłeś miejsce pobytu w trakcie choroby? Zgodnie z przepisami masz tylko trzy dni na zgłoszenie. W przeciwnym razie możesz stracić prawo do zasiłku chorobowego.

REKLAMA

Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

Zmiany w przepisach BHP od 2026 czy 2027 roku? Temperatury progowe i czasowe wstrzymanie pracy

Będą zmiany w przepisach BHP. Dotyczą pracy w wysokich temperaturach. Wprowadza się temperatury progowe, po przekroczeniu których pracodawca ma obowiązek wprowadzenia działań ograniczających obciążenie cieplne, np. krótszy czas pracy, przerwy w pracy czy praca zdalna. Przy najwyższych temperaturach praca zostanie czasowo wstrzymana.

Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja?

Praca w wysokich temperaturach jest szczególnie uciążliwa, a nawet może zagrażać zdrowiu i życiu pracowników. Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja? Poznaj aktualnie obowiązujące przepisy BHP.

Sprzedaż w 2030 r. czyli kompetencje przyszłości. Jaki musi być handlowiec za 5 lat?

Sprzedaż dynamicznie się zmienia. Bywa, że klient kończy rozmowę z handlowcem w środku ofertowej formułki. Dziś, a jeszcze bardziej za 5 lat, klienci potrzebują rozmowy, zrozumienia, uważnego słuchania i pomocy. Coraz ważniejsza jest uczciwość i działanie zgodnie z wartościami. O czym dziś musi wiedzieć handlowiec, aby w 2030 r. posiadał wszystkie wymagane kompetencje?

REKLAMA

Przeniesienie pracownika do innego działu. Co z wypowiedzeniem zmieniającym i odprawą?

W praktyce może się zdarzyć, iż pracodawca przenosi pracownika do innego działu, aby uniknąć zwolnień. Jak dokonać tego zgodnie z prawem? Kiedy nie jest potrzebne wypowiedzenie zmieniające? Czy przenoszonemu pracownikowi trzeba wypłacić odprawę?

Ekstremalne temperatury zmniejszają wydajność pracy

Z powodu upałów w Chinach, Hiszpanii, Włoszech i Grecji PKB może spaść o blisko 1 pkt proc. - wynika z raportów ekspertów Allianz Trade. Ekstremalne temperatury maja duży wpływ na wydajność pracy.

REKLAMA