REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop macierzyński a praca na umowę o dzieło i zlecenie

Łukasz Dudzik
Randstad Polska
lider na polskim rynku doradztwa personalnego i pracy tymczasowej, jest częścią holenderskiego Randstad N.V.
Umowa o dzieło i zlecenie w czasie urlopu macierzyńskiego.
Umowa o dzieło i zlecenie w czasie urlopu macierzyńskiego.

REKLAMA

REKLAMA

Czy umowa o dzieło i zlecenie w czasie urlopu macierzyńskiego są dozwolone? Nad pojęciem podejmowania dodatkowej pracy podczas urlopu macierzyńskiego zastanawia się coraz więcej osób. Czy jednak takie działania są zgodne z polskim prawem? Kwestię tę rozstrzyga Łukasz Dudzik, starszy specjalista ds. prawa pracy i zatrudnienia cudzoziemców.

Prawo pracy a urlop macierzyński

Zacznijmy od tego, co mówią przepisy prawa pracy. Żaden przepis kodeksu pracy nie zabrania osobie korzystającej z urlopu macierzyńskiego, podjęcia pracy na podstawie umowy o dzieło, bądź umowy zlecenie, czyli umów prawa cywilnego.

Autopromocja

Przyjrzyjmy się dwóm możliwym scenariuszom:

 1. Podjęcie pracy na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenia u pracodawcy, który udzielił urlopu macierzyńskiego.

Jest możliwe podjęcie pracy u dotychczasowego pracodawcy na podstawie umowy prawa cywilnego podczas wykorzystywania urlopu macierzyńskiego. Ważne jednak, aby zlecone czynności na podstawie umowy prawa cywilnego były inne niż treść łączącego strony stosunku pracy. Chodzi o uniknięcie zarzutu, iż umowa zlecenie czy o dzieło jest de facto umową o pracę, na podstawie której udzielono urlopu macierzyńskiego.

 1. Podjęcie pracy na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenia w innym podmiocie.

Jest możliwe podjęcie takiego zatrudnienia i nie ma tu żadnych ograniczeń w zakresie wykonywania pracy.

Umowy cywilne muszą różnić się od tej o pracę

W jednym i drugim przypadku pamiętać jednak należy, aby treść umowy prawa cywilnego nie spełniała przesłanek umowy o pracę wymienionych w artykule 22 paragraf 1 kodeksu pracy. Natomiast przy zawieraniu umowy o dzieło, należy kierować się zasadą, aby była ona umową rezultatu, czyli aby przedmiotem umowy były czynności dające konkretny, namacalny rezultat - materialny lub niematerialny. Jest to ważne szczególnie w świetle zmian wchodzących w życie od 1 stycznia 2021 r. – gdzie każdy przedsiębiorca będzie musiał obowiązkowo zgłaszać do ZUS zawarcie takiej umowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowa praca nie oznacza utraty zasiłku macierzyńskiego

Podejmując dodatkową pracę podczas urlopu macierzyńskiego nie należy obawiać się utraty prawa do zasiłku macierzyńskiego – ponieważ w tym wypadku nie stosuje się przepisów pozbawiających prawa do zasiłku..

Pracując podczas urlopu macierzyńskiego pracownik będzie podlegał pod obowiązkowe ubezpieczenie emerytalno-rentowe – z tytułu pobieranego zasiłku macierzyńskiego. Natomiast z tytułu zawartej umowy zlecenia – ubezpieczenie emerytalno-rentowe będzie dobrowolne (tj. na wniosek), a w wypadku przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia emerytalno-rentowego – będzie podlegał pod obowiązkowe ubezpieczenie wypadkowe. Ubezpieczenie zdrowotne w takiej sytuacji będzie obowiązkowe.

Natomiast pracownik korzystający z urlopu macierzyńskiego i dodatkowo zatrudniony na podstawie umowy o dzieło nie będzie podlegał pod ubezpieczenie emerytalno-rentowe z tej umowy o dzieło – nawet dobrowolnie. Bez znaczenia pozostaje wówczas czy umowę o dzieło zawarła z własnym pracodawcą czy z innym podmiotem.

Resort pracy a praca podczas urlopu macierzyńskiego

W sprawie możliwości wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło podczas urlopu macierzyńskiego zabrał głos również resort pracy. W odpowiedzi zamieszczonej na stronie rodzicielski.gov.pl czytamy: „…jeżeli chodzi o podjęcie pracy w trakcie wymienionych urlopów (od autora: np. macierzyński) na podstawie umowy cywilnoprawnej np. umowy zlecenia, o dzieło lub w ramach prowadzenia działalności gospodarczej - zarówno u pracodawcy, który urlopów udzielił, jak i na rzecz innego podmiotu. Umowy cywilnoprawne przewidują bowiem większą swobodę wykonującego pracę co do czasu, sposobu i miejsca jej świadczenia”. 

Zatem odpowiedź, czy można podejmować pracę podczas urlopu macierzyńskiego na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, jest twierdząca. Podejmując decyzję o dodatkowej pracy podczas urlopu macierzyńskiego, należy jednak pamiętać o celu samego urlopu w szczególności okresu tzw. połogu, czyli pierwszych 8 tygodni po porodzie. Tutaj w pierwszej kolejności chodzi o regenerację sił kobiety po trudach porodu i ciąży.

Polecamy: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2020 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Okazjonalna praca zdalna. Pracodawca nie zapewni narzędzi pracy ani nie poniesie kosztów

  Okazjonalna praca zdalna może być wykonywana na wniosek pracownika. Przepisy regulują ten rodzaj pracy zdalnej w sposób specyficzny. W szczególności zakres obowiązków, jakie obciążają pracodawcę jest węższy niż w pozostałych przypadkach pracy zdalnej. 

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy - bez wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Czy zawsze?

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy w pewnych aspektach jest inaczej regulowany przez Kodeks pracy. Pracownikom tym nie przysługuje prawo do rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych. Są jednak sytuacje, gdy pracownik zarządzający taką rekompensatę otrzyma.

  4-dniowy tydzień pracy - badanie opinii polskich pracodawców

  4-dniowy tydzień pracy dla niektórych pracodawców jest niewykonalny ze względu na specyfikę branży. Sprawdź, którzy pracodawcy rozważają 4-dniowy tydzień pracy dla swoich pracowników.

  PFRON dofinansuje nawet 85% ceny zakupu samochodu. Masz pytania? Zadzwoń do PFRON!

  Od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 można składać wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON do ceny zakupu samochodu osobowego. Pracownicy PFRON udzielą odpowiedzi na pytania zainteresowanych. Przedstawiamy listę numerów telefonów do Oddziałów PFRON.

  REKLAMA

  Wyższe emerytury, renty, dodatki z KRUS już od 1 marca 2024 r.

  Już od jutra, 1 marca 2024 roku, emerytury i renty z KRUS będą wyższe. Podwyżka dotknie również takich świadczeń KRUS: najniższa emerytura, emerytura matczyna, świadczenie dla sołtysa, świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, świadczenia wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych oraz dodatki do emerytur np. dodatek pielęgnacyjny.

  Ponad 15160 tys. osób pracowało w Polsce we wrześniu 2023 r. GUS podał dane

  Według stanu na ostatni dzień września 2023 r. 15160,3 tys. osób pracowało w gospodarce narodowej. Było to o 58,1 tys. osób więcej niż w sierpniu 2023 r. Średnia wieku pracujących wyniosła – jak w poprzednich miesiącach – 42,6 roku, a mediana wieku – 42,0 lata. Dane dotyczące średniej wieku i mediany wieku pracujących były podobne dla kobiet jak i mężczyzn. Główny Urząd Statystyczny opublikował raport dotyczący sytuacji na rynku pracy we wrześniu 2023 r. 

  Bezrobocie będzie wzrastać tylko sezonowo. Wskaźnik Rynku Pracy poszedł w górę

  Wskaźnik Rynku Pracy wzrósł w lutym 2024 r. do 67,7 pkt. z 67,5 pkt. w stosunku do stycznia. Wskaźnik ten informuje, jak wielkość bezrobocia będzie zmieniała się w przyszłości. Stopa bezrobocia wzrosła w styczniu 2024 r. do 5,4 proc., miesiąc wcześniej była o 0,3 pkt. proc. niższa. Zdaniem ekspertów Biura Inwestycji i Ekonomicznych Cykli wzrost bezrobocia ma charakter sezonowy.

  Od 1 marca 2024 r. wynagrodzenie pracowników młodocianych wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wynagrodzenie pracowników młodocianych odbywających naukę zawodu oraz przyuczanych do wykonywania określonej pracy. Wysokość ich wynagrodzenia wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł.

  REKLAMA

  Uwaga! 3065,16 zł – tyle od 1 marca 2024 r. pracodawca wpłaci co miesiąc na PFRON za pracownika

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wysokość miesięcznej wpłaty na PFRON. Pracodawcy wpłacą 3065,16 zł składki za pracownika.

  Niezależni konsultanci cenią sobie możliwość wyboru miejsca pracy i stawkę godzinową. Na brak ofert pracy nie narzekają

  Aż 80 proc. niezależnych konsultantów nie jest skłonnych zrezygnować ze swojej niezależności na poczet zatrudnienia w pełnym wymiarze godzinowym, również w czasach niepewności gospodarczej i wysokich stóp procentowych.

  REKLAMA