Kategorie

Urlop macierzyński a praca na umowę o dzieło i zlecenie

Łukasz Dudzik
Randstad Polska
lider na polskim rynku doradztwa personalnego i pracy tymczasowej, jest częścią holenderskiego Randstad N.V.
Umowa o dzieło i zlecenie w czasie urlopu macierzyńskiego.
Umowa o dzieło i zlecenie w czasie urlopu macierzyńskiego.
Czy umowa o dzieło i zlecenie w czasie urlopu macierzyńskiego są dozwolone? Nad pojęciem podejmowania dodatkowej pracy podczas urlopu macierzyńskiego zastanawia się coraz więcej osób. Czy jednak takie działania są zgodne z polskim prawem? Kwestię tę rozstrzyga Łukasz Dudzik, starszy specjalista ds. prawa pracy i zatrudnienia cudzoziemców.

Prawo pracy a urlop macierzyński

Zacznijmy od tego, co mówią przepisy prawa pracy. Żaden przepis kodeksu pracy nie zabrania osobie korzystającej z urlopu macierzyńskiego, podjęcia pracy na podstawie umowy o dzieło, bądź umowy zlecenie, czyli umów prawa cywilnego.

Przyjrzyjmy się dwóm możliwym scenariuszom:

 1. Podjęcie pracy na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenia u pracodawcy, który udzielił urlopu macierzyńskiego.

Jest możliwe podjęcie pracy u dotychczasowego pracodawcy na podstawie umowy prawa cywilnego podczas wykorzystywania urlopu macierzyńskiego. Ważne jednak, aby zlecone czynności na podstawie umowy prawa cywilnego były inne niż treść łączącego strony stosunku pracy. Chodzi o uniknięcie zarzutu, iż umowa zlecenie czy o dzieło jest de facto umową o pracę, na podstawie której udzielono urlopu macierzyńskiego.

 1. Podjęcie pracy na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenia w innym podmiocie.

Jest możliwe podjęcie takiego zatrudnienia i nie ma tu żadnych ograniczeń w zakresie wykonywania pracy.

Umowy cywilne muszą różnić się od tej o pracę

W jednym i drugim przypadku pamiętać jednak należy, aby treść umowy prawa cywilnego nie spełniała przesłanek umowy o pracę wymienionych w artykule 22 paragraf 1 kodeksu pracy. Natomiast przy zawieraniu umowy o dzieło, należy kierować się zasadą, aby była ona umową rezultatu, czyli aby przedmiotem umowy były czynności dające konkretny, namacalny rezultat - materialny lub niematerialny. Jest to ważne szczególnie w świetle zmian wchodzących w życie od 1 stycznia 2021 r. – gdzie każdy przedsiębiorca będzie musiał obowiązkowo zgłaszać do ZUS zawarcie takiej umowy.

Dodatkowa praca nie oznacza utraty zasiłku macierzyńskiego

Podejmując dodatkową pracę podczas urlopu macierzyńskiego nie należy obawiać się utraty prawa do zasiłku macierzyńskiego – ponieważ w tym wypadku nie stosuje się przepisów pozbawiających prawa do zasiłku..

Pracując podczas urlopu macierzyńskiego pracownik będzie podlegał pod obowiązkowe ubezpieczenie emerytalno-rentowe – z tytułu pobieranego zasiłku macierzyńskiego. Natomiast z tytułu zawartej umowy zlecenia – ubezpieczenie emerytalno-rentowe będzie dobrowolne (tj. na wniosek), a w wypadku przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia emerytalno-rentowego – będzie podlegał pod obowiązkowe ubezpieczenie wypadkowe. Ubezpieczenie zdrowotne w takiej sytuacji będzie obowiązkowe.

Natomiast pracownik korzystający z urlopu macierzyńskiego i dodatkowo zatrudniony na podstawie umowy o dzieło nie będzie podlegał pod ubezpieczenie emerytalno-rentowe z tej umowy o dzieło – nawet dobrowolnie. Bez znaczenia pozostaje wówczas czy umowę o dzieło zawarła z własnym pracodawcą czy z innym podmiotem.

Resort pracy a praca podczas urlopu macierzyńskiego

W sprawie możliwości wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło podczas urlopu macierzyńskiego zabrał głos również resort pracy. W odpowiedzi zamieszczonej na stronie rodzicielski.gov.pl czytamy: „…jeżeli chodzi o podjęcie pracy w trakcie wymienionych urlopów (od autora: np. macierzyński) na podstawie umowy cywilnoprawnej np. umowy zlecenia, o dzieło lub w ramach prowadzenia działalności gospodarczej - zarówno u pracodawcy, który urlopów udzielił, jak i na rzecz innego podmiotu. Umowy cywilnoprawne przewidują bowiem większą swobodę wykonującego pracę co do czasu, sposobu i miejsca jej świadczenia”. 

Zatem odpowiedź, czy można podejmować pracę podczas urlopu macierzyńskiego na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, jest twierdząca. Podejmując decyzję o dodatkowej pracy podczas urlopu macierzyńskiego, należy jednak pamiętać o celu samego urlopu w szczególności okresu tzw. połogu, czyli pierwszych 8 tygodni po porodzie. Tutaj w pierwszej kolejności chodzi o regenerację sił kobiety po trudach porodu i ciąży.

Polecamy: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2020 r.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Potrącenie zaległości ZUS z emerytury od 2022 r.

  Potrącenie zaległości składkowych z emerytury, renty i zasiłku będzie możliwe od 2022 r. ZUS odliczy składkę zdrowotną, podatek i należności składkowe nieopłacone w terminie. Do jakiej wysokości?

  Niemcy: niezaszczepieni bez rekompensaty za czas kwarantanny

  Niezaszczepieni nie otrzymają rekompensaty za czas kwarantanny. Nowe przepisy w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

  Praca zdalna a work-life balance

  Praca zdalna a work-life balance - za dużo work i za mało life? Z badania "Candidate Pulse" wynika, ze praca zdalna zachwiała balansem między życiem prywatnym i zawodowym. Pracownicy odczuwają również więcej presji ze strony pracodawców.

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid [VIDEO]

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid? Najpewniej tak, ale na zasadzie dobrowolności. Co to oznacza? Na to i inne pytania odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

  Obniżenie wieku emerytalnego jako fatalna decyzja [VIDEO]

  Obniżenie wieku emerytalnego było fatalną decyzją. Ekonomiści negatywnie oceniają niższy i zróżnicowany dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny w Polsce.

  Co pandemia uświadomiła menadżerom? [VIDEO]

  Pandemia a zarządzanie - co kryzys wywołany pandemią uświadomił menadżerom? Okazało się, że kapitał ludzki jest niezwykle ważny. Duże znaczenie ma także zdolność do szybkich zmian.

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.