REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Opieka nad dzieckiem, Wynagradzanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Godzenie pracy z wychowywaniem dzieci jest dużym problemem

Godzenie pracy z wychowywaniem dzieci jest w Polsce dużym problemem - przyznała minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak, zapowiadając jednocześnie, że tzw. ustawa żłobkowa, która ułatwić ma opiekę nad dziećmi, stanie na posiedzeniu rządu.

Co się zmieniło w dofinansowaniu wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego

Od lutego 2010 r. pracodawcy, którzy zatrudniają niepełnosprawnych pracowników i otrzymują z PFRON dofinansowanie do ich wynagrodzeń, wniosek o pomoc składają na druku INF-D-P (niezmienionym), ale muszą uwzględnić zmiany w sposobie jego wypełniania.

Czy wprowadzając nowy składnik płacowy trzeba zmienić regulamin wynagradzania

Chcemy dodać nowy składnik wynagrodzenia. Będzie to premia za dyspozycyjność dla pracowników, którzy przepracowali co najmniej 18 dni roboczych w danym miesiącu. Mamy w firmie regulamin wynagradzania, ale zastanawiamy się, czy możemy tę premię uregulować w zarządzeniu. Jeśli będziemy chcieli poprawić czy uzupełnić zasady jej przyznawania i wypłaty, nie będziemy wówczas musieli poprawiać całego regulaminu. Czy możemy tak zrobić?

Czy pracownica, która zrezygnowała z części urlopu macierzyńskiego na rzecz ojca dziecka, może wykorzystać urlop dodatkowy

Pracownica zrezygnowała z urlopu macierzyńskiego po 14 tygodniach jego wykorzystywania, pozostałą część wykorzystuje ojciec dziecka. Czy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego wykorzystywanego przez ojca dziecka pracownica będzie mogła w takim przypadku skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego?

REKLAMA

Kobiety nie mogą liczyć na równe traktowanie w pracy

Kobiety, które 8 marca otrzymują bukiety goździków i serdeczne życzenia, nie mogą jednocześnie liczyć na równe traktowanie w pracy. Panie cały czas zarabiają mniej od mężczyzn średnio o 15 proc., pomimo że wykonują te same zadania na tych samych stanowiskach – wynika z analizy serwisów Raportplacowy.pl i otoPraca.pl.

Wnioski do FGŚP o wypłatę zaległych wynagrodzeń

Byli pracownicy upadłych firm, którzy do 30 czerwca 2007 r. nie złożyli wniosku o wypłatę zaległych wynagrodzeń, będą mogli wystąpić z wnioskiem w tej sprawie do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP).

PIP - kontrola wypłaty wynagrodzeń pracownikom

Nasila się problem z niewypłacaniem pracownikom wynagrodzeń - stwierdza Państwowa Inspekcja Pracy (PIP), która w ubiegłym roku odnotowała wzrost takich przypadków o dwie trzecie. Najczęstszym powodem są kłopoty finansowe przedsiębiorstw.

Projekt ustawy o żłobkach jest gotowy

Projekt ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech jest gotowy - poinformowała w Sejmie minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.

REKLAMA

Dodatek funkcyjny dla pracowników administracji rządowej

Pracuję na stanowisku radcy prawnego w urzędzie administracji rządowej, a moja koleżanka kieruje również w tej samej instytucji zespołem ds. zamówień publicznych, w którym pracuje 3 pracowników. Pracodawca nie wypłaca nam dodatku funkcyjnego. Nasi koledzy pracujący w innym urzędzie administracji rządowej otrzymują takie dodatki. Czy taki dodatek ma charakter uznaniowy?

Potrącenia z wynagrodzenia za pracę

Za prawidłowe dokonanie potrąceń z wynagrodzenia odpowiada pracodawca. Ponosi on odpowiedzialność wobec pracownika o zwrot niesłusznie potrąconego wynagrodzenia oraz w stosunku do wierzyciela – roszczenie odszkodowawcze z tytułu poniesionej szkody.

Jakie wynagrodzenie przysługuje pracownikom za czas przestoju z powodu złych warunków atmosferycznych

W lutym br. w naszej firmie, świadczącej usługi budowlane, nastąpił przestój z powodu złych warunków atmosferycznych. Część pracowników nie mogła w tym czasie pracować mimo gotowości do podjęcia pracy. Nasz regulamin wynagradzania nie przewiduje wynagrodzenia za przestój w takiej sytuacji. Czy za ten czas powinniśmy wypłacić pracownikom wynagrodzenie?

Jak korzystanie przez pracownicę i jej męża w tym samym czasie z urlopu wychowawczego wpływa na wymiar tego urlopu

Pracownica wraz z mężem w tym samym czasie korzystała przez 3 miesiące z urlopu wychowawczego. Potem wystąpiła o udzielenie jednorazowo pozostałej części tego urlopu, tj. 2 lat i 9 miesięcy. Uważamy, że pracownica powinna otrzymać urlop wychowawczy jedynie w wymiarze 2 lat i 6 miesięcy. Urlopu wychowawczego na to samo dziecko udziela się maksymalnie w wymiarze 3 lat, a ona wraz z mężem wykorzystała już w sumie 6 miesięcy tego urlopu. Jesteśmy zdania, że okres łącznego korzystania z urlopu wychowawczego przez oboje małżonków powinien być zsumowany i z tego wynika, że pracownica wykorzystała już 6 miesięcy urlopu wychowawczego. Kto ma rację?

Zwolnienie z tytułu opieki nad dzieckiem

Czy pracownik ma prawo do zwolnienia z tytułu opieki nad dzieckiem w wieku do 14 lat, w sytuacji gdy była żona korzysta z 2 dni opieki nad synem, a pracownik domaga się korzystania z opieki nad drugim jego dzieckiem urodzonym w nowym wolnym związku?

Przestój a wynagrodzenie pracownika

Co do zasady wynagrodzenie przysługuje pracownikowi za pracę wykonaną. Za czas niewykonywania pracy pracodawca ma obowiązek zapłacić tylko wtedy, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią. Jedną z takich sytuacji jest przestój (art. 81 k.p.).

Stereotypy a rzeczywistość, czyli o zaletach i wadach matek jako pracowników

Pracodawcy, przyjmując kandydatów do pracy, podczas selekcji powinni przede wszystkim brać pod uwagę ich wykształcenie, doświadczenie i umiejętności. Badania pokazują jednak, że w procesie rekrutacji to płeć i związane z nią role społeczne przyszłego pracownika decydują często o tym, kogo wybierze pracodawca. Warto przyjrzeć się zatem, jak same kobiety postrzegają znaczenie pracy zawodowej w ich życiu oraz co na temat kobiet w roli pracowników sądzą specjaliści rynku pracy.

Jakie są skutki uchylenia przepisów o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń

Od 1 stycznia 2010 r. nastąpiła zmiana w zakresie kształtowania wysokości przyrostu wynagrodzeń w przedsiębiorstwie. Obecnie wysokość przyrostu wynagrodzeń ustalają strony uprawnione do zawarcia zakładowego układu zbiorowego pracy (zakładowa organizacja związkowa i pracodawca).

Średnie wynagrodzenie coraz wyższe

Przeciętne wynagrodzenie brutto w styczniu 2010 roku wyniosło 3 tys. 231,13 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 0,5 proc., a miesiąc do miesiąca spadło o 11,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Dodatek stażowy w urzędzie gminy

Jestem od 25 lat nauczycielem wychowania fizycznego w gminnej szkole podstawowej. Jednocześnie w 2003 r. podjąłem pracę w urzędzie gminy w wydziale kultury w niepełnym wymiarze czasu pracy. W szkole mam wypłacany dodatek stażowy za 20 lat pracy, natomiast w gminie tylko 6%. Uważam, że nieprawidłowo wyliczono mi dodatki, gdyż pracodawcą w obu przypadkach jest gmina. Mój pracodawca twierdzi, że dodatek stażowy w urzędzie może uwzględniać jedynie pracę w urzędzie gminy. Czy ma rację?

Formy opieki nad dziećmi w wieku do lat 3

W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej trwają prace nad projektem ustawy o formach opieki nad dziećmi do 3 lat.

Termin przelewu wynagrodzenia na konto bankowe pracownika

Obowiązkiem pracodawcy jest dokonywanie przelewów wynagrodzenia na konto w takim terminie, aby pracownik mógł podjąć z banku przekazane wynagrodzenie w dniu określonym przez regulamin pracy lub inne przepisy prawa pracy jako dzień wypłaty.

Dni opieki nad dzieckiem

Pracownik, który wychowuje co najmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat, ma prawo do 2 dni płatnego zwolnienia od pracy w danym roku kalendarzowym. Ta liczba dni przysługuje niezależnie od liczby dzieci pozostających na wychowaniu. Zwolnienie to jest potocznie nazywane „opieką nad dzieckiem” i jest udzielane w celu sprawowania nad dzieckiem osobistej opieki (art. 188 k.p.).

Indywidualny rozkład czasu pracy w ustawie antykryzysowej

Każdy z pracowników–rodziców opiekujących się dzieckiem w wieku do 14 lat może wnioskować o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy niezależnie od tego, czy pracują w tej samej czy różnych firmach.

Staż pracy a nagroda jubileuszowa

Pracuję w firmie, która wypłaca nagrody jubileuszowe. Ostatnio dowiedzieliśmy się, że pracodawca z uwagi na trudną sytuację finansową chce od nowego roku wprowadzić nowe zasady wypłaty tego świadczenia przez ustalenie tzw. stażu zakładowego. Czy ma takie prawo, skoro obowiązujące przepisy płacowe gwarantują nam prawo do „jubileuszówki” wypłacanej przy przyjęciu ogólnego stażu pracy?

Zmiany w ustawie o świadczeniach rodzinnych

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych. Zgodnie z nim dodatek z tytułu urodzenia dziecka do końca 2011 roku ma przysługiwać po przedstawieniu zaświadczenia o przeprowadzeniu co najmniej jednego badania w czasie ciąży.

Skutki nadpłaty i niedopłaty wynagrodzenia

Nadpłata i niedopłata wynagrodzenia powodują po stronie pracodawcy określone obowiązki. W przypadku niedopłaty powinien on jak najszybciej uzupełnić brakującą sumę.

Opieka nad członkiem rodziny

Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi zwolnienia od pracy w celu opieki nad członkiem rodziny, np. chorą matką, nawet wtedy gdy nie mieszka z ubezpieczonym. Istotne jest, aby pracownik był jedyną osobą mogącą sprawować nad nim opiekę.

Zasady wypłacania becikowego zostaną zmienione

Zmienią się zasady wypłacania becikowego - informuje Ministerstwo Zdrowia. Dostaną je ci, którzy okażą zaświadczenie potwierdzające co najmniej jedną wizytę ciężarnej u ginekologa lub położnej. Dotychczas wymagano zaświadczenia, że kobieta była pod opieką lekarską od 10. tygodnia ciąży.

Wynagrodzenia nauczycieli - nowe rozporządzenie

Do 12 lutego 2010 r. pracodawcy samorządowi mają obowiązek sporządzić sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego.

Jakie są zasady ustalania wysokości oraz nabywania prawa do „trzynastki”

Do końca marca każdego roku pracownikom jednostek sfery budżetowej są wypłacane dodatkowe wynagrodzenia roczne, tzw. trzynastki. Dodatkowe wynagrodzenie roczne przysługuje za pracę w poprzednim roku. Jednak nie wszyscy pracownicy zatrudnieni w 2009 r. nabędą prawo do „trzynastki” za ten rok.

Urlopy ojcowskie dla żołnierzy zawodowych

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się do szefa MON Bogdana Klicha o podjęcie działań, które będą skutkowały stworzeniem przepisów umożliwiających żołnierzom zawodowym korzystanie z urlopów ojcowskich. Rzecznik MON Janusz Sejmej poinformował, że resort od pewnego czasu analizuje regulacje w tym zakresie.

Czy pracownik może zrezygnować z części wynagrodzenia

Wynagrodzenie kierownika sekcji sprzedaży składa się z pensji zasadniczej, premii prowizyjnej i dodatku funkcyjnego. W grudniu 2009 r. kierownik przebywał 18 dni na zwolnieniu lekarskim, a pracę wykonywał za niego jego zastępca, który nie ma dodatku funkcyjnego. Kierownik napisał oświadczenie, że kierując się zasadami współżycia społecznego przekazuje zastępcy część swojego dodatku funkcyjnego za czas zwolnienia lekarskiego. Czy oświadczenie kierownika jest dla nas wiążące i czy możemy podzielić dodatek funkcyjny na dwóch pracowników?

Jak ustalić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, jeśli pracownik otrzymuje wynagrodzenie w obcej walucie

Nasza spółka zawarła umowę o pracę z obywatelem polskim na stałe mieszkającym we Francji. Pracownik nie ma innego źródła przychodów. W umowie wynagrodzenie zostało ustalone w euro. Wynagrodzenie to będziemy wypłacać co miesiąc przelewem na rachunek bankowy pracownika. W jaki sposób ustalić, jaka będzie podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne pracownika?

Zawieszenie postanowień regulaminu wynagradzania

Ostatnio sytuacja finansowa mojej firmy uległa znacznemu pogorszeniu. Obawiam się o utratę płynności finansowej i w związku z tym szukam możliwych oszczędności. Obowiązujący w firmie regulamin przewiduje wysokie dodatki do wynagrodzeń. Słyszałem o możliwości zawieszenia postanowień regulaminu wynagradzania. Na czym polega takie zawieszenie i czy mogę je zastosować w swoim zakładzie?

Wzrosło przeciętne wynagrodzenie

Przeciętne wynagrodzenie brutto w grudniu 2009 roku wyniosło 3 tys. 652,40 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 6,5 proc., a miesiąc do miesiąca wzrosło o 7,3 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Jaka rekompensata przysługuje pracownikowi za pracę w święto

Z powodu awarii w firmie wezwaliśmy pracownika do pracy w święto 1 stycznia 2010 r. Pracownik stawił się w pracy o godz. 23.00 i pracował do godz. 8.00 następnego dnia (2 stycznia). Jak w tym przypadku zrekompensować mu pracę w godzinach nadliczbowych?

Elektroniczne postępowanie upominawcze

Od 1 stycznia 2010 r. obowiązują nowe przepisy w procedurze cywilnej dotyczące elektronicznego postępowania upominawczego, które mają na celu ułatwienie dochodzenia roszczeń pieniężnych.

Wynagrodzenie z tytułu zawarcia umowy o pracę i umowy-zlecenia z jedną osobą

Pracownik wykonujący dla swojego pracodawcy zadania na podstawie umowy cywilnoprawnej musi liczyć się z tym, że taka umowa traktowana jest do celów ubezpieczeniowych jak umowa o pracę.

Dzień wypłaty wynagrodzenia

Zawarliśmy z pracownikiem umowę na czas określony. Data końcowa tej umowy przypada na koniec miesiąca, a ostatnim dniem tego miesiąca jest niedziela. Wypłaty w naszym zakładzie pracy następują do 10. dnia każdego miesiąca. Kiedy odchodzącemu z pracy pracownikowi należy wypłacić jego uposażenie – ostatniego dnia umowy czy do 10. dnia kolejnego miesiąca?

Sprawozdania ws. wynagrodzeń nauczycieli - nowe rozporządzenie

Minister Katarzyna Hall podpisała rozporządzenie określające sposób sporządzania przez samorządy sprawozdań dotyczących wypłacanych przez nie wynagrodzeń nauczycielom na poszczególnych stopniach awansu zawodowego.

Wynagrodzenie pracownika powracającego z urlopu wychowawczego

Pracownik, który wraca do pracy po urlopie wychowawczym, powinien otrzymać wynagrodzenie nie niższe niż przed pójściem na taki urlop.

Minimalne wynagrodzenie w 2010 r. a inne składniki wynagrodzenia

Każdy pracownik zatrudniony na pełny etat ma zagwarantowaną pensję co najmniej na poziomie minimalnego wynagrodzenia. Jednak pracownikowi w pierwszym roku pracy zapewniono pobory na poziomie 80% minimum ustawowego.

Przerwy na karmienie piersią

Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Pracownicom karmiącym więcej niż jedno dziecko przysługują dwie wydłużone przerwy, po 45 minut każda.

Ustalenie wynagrodzenia chorobowego

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za 12 miesięcy poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy z powodu choroby.

Wynagrodzenie za czas urlopu szkoleniowego

Czy do umów o podnoszenie kwalifikacji zawodowych w formie pozaszkolnej (lojalnościowych) możemy wprowadzić zapis mówiący, że za czas szkolenia pracownikowi przysługuje wynagrodzenie wyliczone na podstawie zasadniczej stawki zaszeregowania, czyli bez premii?

Czy wartość prezentu ślubnego oraz kwiatów należy doliczyć do przychodu pracownika i odprowadzić od nich zaliczkę na podatek i składki na ubezpieczenia

Firma z okazji ślubu pracownika kupiła dla niego upominek o wartości 250 zł oraz kwiaty za 20 zł. Czy wartość upominku oraz kwiatów należy doliczyć do przychodu pracownika i odprowadzić od niej zaliczkę na podatek i składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne? Jeśli tak, to jak należy rozliczyć w grudniowej liście płac wynagrodzenie pracownika, którego miesięczne wynagrodzenie wynosi 3000 zł oraz dodatek funkcyjny – 350 zł?

Jak należy obliczyć wynagrodzenie za zwolnienie z obowiązku pracy

Chcemy zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy w czasie wypowiedzenia i zastanawiamy się, jak wyliczyć jego pensję – czy powinniśmy płacić jak za urlop, czy jak za przestój. Jak zapłacić pracownikowi za ten czas, jeśli jego wynagrodzenie składa się z wynagrodzenia zasadniczego, comiesięcznej 10% premii regulaminowej, dodatku za wysługę lat, dodatku motywacyjnego oraz premii uznaniowych wypłacanych co miesiąc, ale w różnej wysokości?

Urlopy związane z opieką nad dzieckiem - nowelizacja kodeksu pracy

Dzisiaj, 6 stycznia 2010 r., weszła w życie kolejna nowelizacja kodeksu pracy. Nowelizacja ujednolica standardy ochronne stosowane do pracowników korzystających z podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego, podstawowego i dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu ojcowskiego.

Jakie zmiany dotyczące uprawnień rodzicielskich wejdą w życie od 1 stycznia 2010 r.

Od 1 stycznia 2010 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy, które wzmacniają uprawnienia rodzicielskie pracowników. Zmiany polegają głównie na przyznaniu dodatkowych urlopów macierzyńskich matce i ojcu dziecka, opiekunom adopcyjnym oraz wprowadzeniu odrębnego urlopu ojcowskiego.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2010 roku

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2010 r. wyniesie 1317 zł.

Dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego

Od 1 stycznia 2010 r., oprócz prawa do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, pracownikowi będzie przysługiwać prawo do dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

REKLAMA