REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minimalne wynagrodzenie w 2010 r. a inne składniki wynagrodzenia

Dorota Twardo

REKLAMA

Każdy pracownik zatrudniony na pełny etat ma zagwarantowaną pensję co najmniej na poziomie minimalnego wynagrodzenia. Jednak pracownikowi w pierwszym roku pracy zapewniono pobory na poziomie 80% minimum ustawowego.

Od 1 stycznia 2010 r. na podstawie obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów wzrosła minimalna stawka wynagrodzenia dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy i wynosi 1317 zł. Kwota ta jest wyższa o 41 zł niż ustalona w 2009 r.

Autopromocja

Pracodawcy, których pracownicy mają ustalone pensje na poziomie minimalnym, są zobowiązani podnieść im to wynagrodzenie.

WAŻNE!

Od stycznia 2010 r. kwota minimalnego wynagrodzenia przysługująca:

 • pracownikom w okresie pierwszego roku pracy wynosi: 1317,00 zł x 80% = 1053,60 zł,
 • pozostałym pracownikom wynosi 1317 zł.

Jakie zmiany dotyczące uprawnień rodzicielskich wejdą w życie od 1 stycznia 2010 r. >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na jakie składniki ma wpływ wynagrodzenie minimalne

Podwyższenie płacy minimalnej ma wiele konsekwencji. Spowodowało m.in. wzrost:

 • dodatku za pracę w porze nocnej,
 • odprawy z tytułu zwolnień grupowych,
 • minimalnego odszkodowania z tytułu naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu,
 • odszkodowania z tytułu rozwiązania umowy w związku z mobbingiem,
 • minimalnych świadczeń za czas gotowości do pracy lub przestoju,
 • minimalnej podstawy wymiaru zasiłków.

Wzrost minimalnego wynagrodzenia oznacza również wzrost:

 • kwoty wolnej od potrąceń,
 • kosztów zatrudnienia,
 • kosztów składek pracodawców opłacających ZUS na preferencyjnych warunkach.

Dodatek za pracę w porze nocnej

Dodatek za pracę w porze nocnej stanowi 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę (art. 1518 § 1 k.p.). Aby obliczyć jego wysokości w poszczególnych miesiącach 2010 r., obowiązujące minimalne wynagrodzenie należy podzielić przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w tych miesiącach i pomnożyć przez 20%.


Minimalna podstawa wymiaru zasiłków

Od minimalnego wynagrodzenia za pracę zależy również podstawa wymiaru zasiłków:

 • chorobowego,
 • macierzyńskiego,
 • opiekuńczego,
 • wyrównawczego oraz
 • świadczenia rehabilitacyjnego.

Wzrost płacy minimalnej oznacza także wzrost tej podstawy.

Od 1 stycznia 2010 r. podstawa wymiaru zasiłków dla pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% tego wynagrodzenia (art. 45 ustawy o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa).

@RY1@i26/2009/052/i26.2009.052.000.0026.101.jpg@RY2@

Koszty zatrudnienia

Wzrost płacy minimalnej od stycznia 2010 r. wpłynie na wzrost kosztów zatrudnienia pracowników i wyniesie on w przypadku pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy 42,05 zł (1350,59 – 1308,54 = 42,05).

Podstawa wymiaru składek dla przedsiębiorców opłacających składki na preferencyjnych warunkach

Od stycznia 2010 r. osoby prowadzące działalność gospodarczą, które opłacają składki ZUS na preferencyjnych warunkach, muszą pamiętać o zmianie podstawy ich wymiaru. Dla niektórych osób rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej podstawę wymiaru składek stanowi kwota zadeklarowana nie niższa jednak od 30% minimalnego wynagrodzenia. Od 1 stycznia 2010 r. wynosi ona 1317 zł x 30% = 395,10 zł.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2010 roku >>

Minimalne wynagrodzenie a koszty pracodawcy w 2009 i 2010 r.

@RY1@i26/2009/052/i26.2009.052.000.0026.102.jpg@RY2@

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  REKLAMA

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  REKLAMA

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  REKLAMA