REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenia nauczycieli - nowe rozporządzenie

Joanna Skrobisz

REKLAMA

Do 12 lutego 2010 r. pracodawcy samorządowi mają obowiązek sporządzić sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego.

Ostatnia nowelizacja ustawy – Karta Nauczyciela (zwana dalej ustawą) z 19 listopada 2009 r. umożliwia organom prowadzącym szkoły, które są jednostkami samorządu terytorialnego, prawidłowe ustalenie różnic między wydatkami faktycznie poniesionymi na wynagrodzenia w danym roku a iloczynem średniorocznej liczby nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego oraz średnich wynagrodzeń nauczycieli ustalonych w ustawie.

Autopromocja

Przepisy obowiązujące przed zmianą Karty Nauczyciela nakładały na gminy, powiaty i województwa obowiązek sporządzenia do 10. stycznia następnego roku kalendarzowego sprawozdania o wysokości faktycznie poniesionych kosztów na wynagrodzenia nauczycieli w danym roku kalendarzowym. Realizacja tego obowiązku była znacznie utrudniona z uwagi na to, że wynagrodzenia nauczycieli za godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw wypłaca się z dołu (za pracę faktycznie wykonaną).

Obecnie obowiązujące przepisy wprowadzają nowe terminy na sporządzenie sprawozdań z wysokości wypłaconych wynagrodzeń w terminie do 20. stycznia następnego roku za rok poprzedni. W sytuacji gdyby okazało się, że nauczyciele zatrudnieni w danej jednostce samorządowej nie osiągnęli w roku podlegającym analizie średnich wysokości wynagrodzeń, należy ustalić kwotę wyrównania. Wyrównanie to będzie stanowić różnicę między wypłaconym a należnym wynagrodzeniem. Powinno być ono podzielone między nauczycieli zatrudnionych i pobierających wynagrodzenie w poprzednim roku kalendarzowym i wypłacone im w terminie do 31 stycznia następnego roku. Wypłacona kwota różnicy stanowi jednorazowy dodatek uzupełniający ustalany proporcjonalnie do okresu zatrudnienia oraz osobistej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela, zapewniający osiągnięcie średnich wynagrodzeń na poszczególnych stopniach awansu zawodowego.

Świadczenia kompensacyjne dla nauczycieli >>

Ustawa – Karta Nauczyciela ustaliła nowy termin (12 lutego 2010 r.), do którego organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego sporządza sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach i placówkach przez niego prowadzonych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Organ prowadzący szkołę w terminie 7 dni od sporządzenia sprawozdania przekazuje je:

  • regionalnej izbie obrachunkowej,
  • radzie gminy, powiatu lub województwa,
  • dyrektorom szkół prowadzonych przez tę jednostkę,
  • związkom zawodowym zrzeszającym nauczycieli.

Przepisy rozporządzenia ustalają także sposób obliczenia kwoty różnicy między wydatkami poniesionymi przez jednostki samorządu terytorialnego w danym roku na wynagrodzenia dla nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego we wszystkich prowadzonych przez daną jednostkę szkołach a średnim wynagrodzeniem. W sytuacji gdy wystąpiłaby różnica potwierdzająca niewypłacenie nauczycielom średnich wynagrodzeń, wówczas jednostka samorządu terytorialnego dzieli kwotę powstałej różnicy między wszystkich nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego. Tak podzieloną różnicę następnie wypłaca się w postaci jednorazowego dodatku uzupełniającego.

Charakterystyka mianowania, wyboru oraz spółdzielczej umowy o pracę >>

Wysokość dodatku będzie ustalana proporcjonalnie do okresu zatrudnienia, w którym nauczyciel pobierał wynagrodzenie, jak również do osobistej stawki wynagrodzenia zasadniczego.


Jednorazowy dodatek

Ustalając wysokość jednorazowego dodatku uzupełniającego, należy wyliczyć, zgodnie z poniższym wzorem, oddzielnie dla każdego nauczyciela osobistą stawkę wynagrodzenia zasadniczego proporcjonalnie do okresu zatrudnienia.

Sj = A x B x C

gdzie:

  • Sj – osobista stawka wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela z uwzględnieniem okresu zatrudnienia C dla danego stopnia awansu zawodowego,
  • A – kwota wynagrodzenia zasadniczego otrzymywanego przez nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy,
  • B – tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczyciela w przeliczeniu na pełny etat,
  • C – okres zatrudnienia, w którym dany nauczyciel był zatrudniony zgodnie z posiadanym stopniem awansu zawodowego i pobierał wynagrodzenie ze środków ujętych w planie finansowym szkoły w analizowanym roku (np. w sytuacji gdy nauczyciel był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony i przez ten okres pobierał wynagrodzenie, to okres zatrudnienia – czyli C – stanowi 6/12).

Gdyby nauczyciel przez część miesiąca pobierał wynagrodzenie, a przez część miesiąca zasiłek lub inne świadczenie z ZUS, to ustalając okres zatrudnienia tego nauczyciela, należy podzielić liczbę dni kalendarzowych, za które nauczyciel pobierał wynagrodzenie, przez 30.

Wynagrodzenie z tytułu zawarcia umowy o pracę i umowy-zlecenia z jedną osobą >>

W sytuacji gdy zmiana osobistej stawki wynagrodzenia zasadniczego Sj wynika ze zmiany:

  • wysokości wynagrodzenia zasadniczego, określonej w rozporządzeniu MENiS z 31 stycznia 2005 r. lub ustalonej na podstawie art. 30 ust. 10 ustawy,
  • posiadanych kwalifikacji,
  • tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zająć,

to do dalszych obliczeń należy jako Sj uwzględnić sumę osobistych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela obowiązujących w okresach wyznaczonych przez te zmiany.

Średnie wynagrodzenie nauczyciela stanowi dla:

  • nauczyciela stażysty – 100%,
  • nauczyciela kontraktowego – 111%,
  • nauczyciela mianowanego – 144%,
  • nauczyciela dyplomowanego – 184%,

kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej, która w roku 2009 wynosiła:

  • od 1 stycznia do 31 sierpnia – 2177,86 zł,
  • od 1 września do 31 grudnia – 2286,75 zł.

Po ustaleniu osobistej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela proporcjonalnie do okresu zatrudnienia należy wyliczyć wysokość jednorazowego dodatku, który ustalany jest zgodnie z następującym wzorem:

@RY1@i26/2010/005/i26.2010.005.000.0020.101.jpg@RY2@

gdzie:

  • Dj – wysokość jednorazowego dodatku uzupełniającego dla danego nauczyciela,
  • R – kwota różnicy, o której mowa w art. 30a ust. 2 ustawy, ustalona dla danego stopnia awansu zawodowego,
  • Sj– osobista stawka wynagrodzenia zasadniczego ustalona proporcjonalnie do okresu zatrudnienia danego nauczyciela,
  • @RY1@i26/2010/005/i26.2010.005.000.0020.102.jpg@RY2@– suma osobistych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli na danym stopniu awansu zawodowego ustalona proporcjonalnie do okresu ich zatrudnienia,
  • n – liczba nauczycieli zatrudnionych i pobierających wynagrodzenie w roku podlegającym analizie na danym stopniu awansu zawodowego.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Praca w Święta Wielkanocne

    Kiedy wypadają Święta Wielkanocne 2024? Praca w Poniedziałek Wielkanocny i Niedzielę Wielkanocną - czy przysługuje za to dodatek? Czy za pracę w Wielkanoc (w niedzielę oraz święto) przysługuje rekompensata?

    Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

    Dzień 2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. Wiele osób neuroróżnorodnych wciąż spotyka się z trudnościami w znalezieniu odpowiedniego dla siebie miejsca pracy. Kiedy dojdzie już do zatrudnienia ważne jest to jak pracodawcy i współpracownicy traktują osoby z autyzmem. 

    Komunikat ZUS: 29 marca 2024 r. kontakt z ZUS będzie możliwy tylko przez Platformę Usług Elektronicznych - PUE ZUS

    W Wielki Piątek, 29 marca 2024 r., wszystkie placówki ZUS będą zamknięte. W tym dniu czynna będzie jedynie Platforma Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

    BHP: Bony, talony, kupony zamiast posiłku profilaktycznego. Kiedy i komu przysługują, kto wydaje

    Pracownicy zatrudnieni w warunkach szczególnie uciążliwych mają prawo do posiłków profilaktycznych. Zamiast posiłku w formie dania gorącego pracodawca może im przekazać bony, talony, kupony i inne dowody uprawniające do otrzymania produktów spożywczych lub posiłku.

    REKLAMA

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią?

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią? Profilaktyk będzie się zajmował oceną sytuacji zdrowotnej i społecznej populacji, jej potrzeb, określaniem priorytetów jak i opracowywaniem danych epidemiologicznych. Trzeba wiedzieć, że od dnia 26 marca obowiązują nowe zawody medyczne, takie jak: profilaktyk, asystentka stomatologiczna, elektroradiolog, higienistka stomatologiczna, instruktor terapii uzależnień, opiekun medyczny, optometrysta, ortoptystka, podiatra, protetyk słuchu, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik ortopeda, technik sterylizacji medycznej, terapeuta zajęciowy.

    Terapeuta zajęciowy - nowość, szczególnie dla niepełnosprawnych

    Terapeuta zajęciowy, często pracuje z osobami wykluczonymi społecznie (chorymi, niepełnosprawnymi, starszymi, bezrobotnymi). Często wykorzystuje różnorodne metody aktywności życiowej pacjentów, stara się przeciwdziałać powstawaniu przewlekłego stanu chorobowego lub trwałego kalectwa oraz wspierać podopiecznego w przystosowaniu do życia w społeczności szpitalnej i pozaszpitalnej. Głównymi zadaniem terapeuty zajęciowego jest dobór odpowiednich form terapii, dostosowanych do stanu zdrowia, potrzeb, zainteresowań i możliwości podopiecznego. Trzeba wiedzieć, że to nowy zawód medyczny.

    Dożywotnie świadczenie honorowe: Co miesiąc dodatkowe 6246,13 zł od ZUS

    Świadczenie honorowe to dodatkowe pieniądze od ZUS dla osób, które ukończyły 100 lat życia. Od 1 marca 2024 r. kwota świadczenia honorowego dla nowych stulatków wynosi 6246,13 zł brutto.

    Rada Ochrony Pracy: Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wręczył akty powołania członkom Rady

    27 marca 2024 r. Szymon Hołownia, marszałek Sejmu RP, powołał nową Radę Ochrony Pracy. Akty powołania na nową kadencję odebrało 25 członków Rady.

    REKLAMA

    10000 zł brutto – ile to netto?

    10000 zł brutto wynagrodzenia - ile to netto? Umowa o pracę zawiera wynagrodzenie brutto, od którego należy odjąć składki ZUS, składkę zdrowotną i zaliczkę na podatek. Pozostaje wynagrodzenie netto. Oblicz za pomocą kalkulatora, ile na rękę z 10000 zł brutto otrzyma pracownik.

    Wybierasz się do urzędu, ZUS-u , czy na pocztę w Wielki Piątek? Lepiej sprawdź, które placówki są czynne

    Wielki Piątek nie jest dniem wolnym od pracy, ale nie wszystkie urzędy będą otwarte. Niektóre urzędy marszałkowskie i gminne będą zamknięte, a inne skrócą godziny pracy do 13:00.

    REKLAMA