Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenia nauczycieli - nowe rozporządzenie

Joanna Skrobisz
Do 12 lutego 2010 r. pracodawcy samorządowi mają obowiązek sporządzić sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego.

Ostatnia nowelizacja ustawy – Karta Nauczyciela (zwana dalej ustawą) z 19 listopada 2009 r. umożliwia organom prowadzącym szkoły, które są jednostkami samorządu terytorialnego, prawidłowe ustalenie różnic między wydatkami faktycznie poniesionymi na wynagrodzenia w danym roku a iloczynem średniorocznej liczby nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego oraz średnich wynagrodzeń nauczycieli ustalonych w ustawie.

Przepisy obowiązujące przed zmianą Karty Nauczyciela nakładały na gminy, powiaty i województwa obowiązek sporządzenia do 10. stycznia następnego roku kalendarzowego sprawozdania o wysokości faktycznie poniesionych kosztów na wynagrodzenia nauczycieli w danym roku kalendarzowym. Realizacja tego obowiązku była znacznie utrudniona z uwagi na to, że wynagrodzenia nauczycieli za godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw wypłaca się z dołu (za pracę faktycznie wykonaną).

Obecnie obowiązujące przepisy wprowadzają nowe terminy na sporządzenie sprawozdań z wysokości wypłaconych wynagrodzeń w terminie do 20. stycznia następnego roku za rok poprzedni. W sytuacji gdyby okazało się, że nauczyciele zatrudnieni w danej jednostce samorządowej nie osiągnęli w roku podlegającym analizie średnich wysokości wynagrodzeń, należy ustalić kwotę wyrównania. Wyrównanie to będzie stanowić różnicę między wypłaconym a należnym wynagrodzeniem. Powinno być ono podzielone między nauczycieli zatrudnionych i pobierających wynagrodzenie w poprzednim roku kalendarzowym i wypłacone im w terminie do 31 stycznia następnego roku. Wypłacona kwota różnicy stanowi jednorazowy dodatek uzupełniający ustalany proporcjonalnie do okresu zatrudnienia oraz osobistej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela, zapewniający osiągnięcie średnich wynagrodzeń na poszczególnych stopniach awansu zawodowego.

Świadczenia kompensacyjne dla nauczycieli >>

Ustawa – Karta Nauczyciela ustaliła nowy termin (12 lutego 2010 r.), do którego organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego sporządza sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach i placówkach przez niego prowadzonych.

Organ prowadzący szkołę w terminie 7 dni od sporządzenia sprawozdania przekazuje je:

 • regionalnej izbie obrachunkowej,
 • radzie gminy, powiatu lub województwa,
 • dyrektorom szkół prowadzonych przez tę jednostkę,
 • związkom zawodowym zrzeszającym nauczycieli.

Przepisy rozporządzenia ustalają także sposób obliczenia kwoty różnicy między wydatkami poniesionymi przez jednostki samorządu terytorialnego w danym roku na wynagrodzenia dla nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego we wszystkich prowadzonych przez daną jednostkę szkołach a średnim wynagrodzeniem. W sytuacji gdy wystąpiłaby różnica potwierdzająca niewypłacenie nauczycielom średnich wynagrodzeń, wówczas jednostka samorządu terytorialnego dzieli kwotę powstałej różnicy między wszystkich nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego. Tak podzieloną różnicę następnie wypłaca się w postaci jednorazowego dodatku uzupełniającego.

Charakterystyka mianowania, wyboru oraz spółdzielczej umowy o pracę >>

Wysokość dodatku będzie ustalana proporcjonalnie do okresu zatrudnienia, w którym nauczyciel pobierał wynagrodzenie, jak również do osobistej stawki wynagrodzenia zasadniczego.


Jednorazowy dodatek

Ustalając wysokość jednorazowego dodatku uzupełniającego, należy wyliczyć, zgodnie z poniższym wzorem, oddzielnie dla każdego nauczyciela osobistą stawkę wynagrodzenia zasadniczego proporcjonalnie do okresu zatrudnienia.

Sj = A x B x C

gdzie:

 • Sj – osobista stawka wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela z uwzględnieniem okresu zatrudnienia C dla danego stopnia awansu zawodowego,
 • A – kwota wynagrodzenia zasadniczego otrzymywanego przez nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy,
 • B – tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczyciela w przeliczeniu na pełny etat,
 • C – okres zatrudnienia, w którym dany nauczyciel był zatrudniony zgodnie z posiadanym stopniem awansu zawodowego i pobierał wynagrodzenie ze środków ujętych w planie finansowym szkoły w analizowanym roku (np. w sytuacji gdy nauczyciel był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony i przez ten okres pobierał wynagrodzenie, to okres zatrudnienia – czyli C – stanowi 6/12).

Gdyby nauczyciel przez część miesiąca pobierał wynagrodzenie, a przez część miesiąca zasiłek lub inne świadczenie z ZUS, to ustalając okres zatrudnienia tego nauczyciela, należy podzielić liczbę dni kalendarzowych, za które nauczyciel pobierał wynagrodzenie, przez 30.

Wynagrodzenie z tytułu zawarcia umowy o pracę i umowy-zlecenia z jedną osobą >>

W sytuacji gdy zmiana osobistej stawki wynagrodzenia zasadniczego Sj wynika ze zmiany:

 • wysokości wynagrodzenia zasadniczego, określonej w rozporządzeniu MENiS z 31 stycznia 2005 r. lub ustalonej na podstawie art. 30 ust. 10 ustawy,
 • posiadanych kwalifikacji,
 • tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zająć,

to do dalszych obliczeń należy jako Sj uwzględnić sumę osobistych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela obowiązujących w okresach wyznaczonych przez te zmiany.

Średnie wynagrodzenie nauczyciela stanowi dla:

 • nauczyciela stażysty – 100%,
 • nauczyciela kontraktowego – 111%,
 • nauczyciela mianowanego – 144%,
 • nauczyciela dyplomowanego – 184%,

kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej, która w roku 2009 wynosiła:

 • od 1 stycznia do 31 sierpnia – 2177,86 zł,
 • od 1 września do 31 grudnia – 2286,75 zł.

Po ustaleniu osobistej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela proporcjonalnie do okresu zatrudnienia należy wyliczyć wysokość jednorazowego dodatku, który ustalany jest zgodnie z następującym wzorem:

@RY1@i26/2010/005/i26.2010.005.000.0020.101.jpg@RY2@

gdzie:

 • Dj – wysokość jednorazowego dodatku uzupełniającego dla danego nauczyciela,
 • R – kwota różnicy, o której mowa w art. 30a ust. 2 ustawy, ustalona dla danego stopnia awansu zawodowego,
 • Sj– osobista stawka wynagrodzenia zasadniczego ustalona proporcjonalnie do okresu zatrudnienia danego nauczyciela,
 • @RY1@i26/2010/005/i26.2010.005.000.0020.102.jpg@RY2@– suma osobistych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli na danym stopniu awansu zawodowego ustalona proporcjonalnie do okresu ich zatrudnienia,
 • n – liczba nauczycieli zatrudnionych i pobierających wynagrodzenie w roku podlegającym analizie na danym stopniu awansu zawodowego.

Podstawa prawna:

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2022
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2022
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Święta i dni wolne od pracy w Polsce
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Dniami wolnymi od pracy zgodnie z ustawą z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy są:
  poniedziałki
  środy
  piątki
  niedziele
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy pracownik może wykorzystać czas wolny za nadgodziny w następnym okresie rozliczeniowym
  Pracownik złożył wniosek o udzielenie czasu wolnego za nadgodziny. Chce jednak wykorzystać czas wolny w przyszłym okresie rozliczeniowym. Czy pracodawca może udzielić wolne za nadgodziny w innym okresie rozliczeniowym?
  Czy przy zmianie wymiaru urlopu wypoczynkowego należy też zmienić informację o warunkach zatrudnienia
  Pracownikowi zmienił się wymiar przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Czy w tej sytuacji należy zaktualizować wręczoną mu przy zatrudnieniu informację o warunkach zatrudnienia? Jeśli tak, to w jakim terminie należy to zrobić?
  Samopoczucie pracowników a reorganizacja pracy
  Ostatnia ewolucja modelu pracy wywołała znaczną rewolucję w jej organizacji. Jesteśmy w centrum nieplanowanej i nieoczekiwanej transformacji, która nie tylko zmienia podejście do niej, ale wprowadza też nowy model współpracy.
  Służba wojskowa sposobem na unikanie zwolnień z pracy
  Część zatrudnionych wykorzystuje nowe przepisy o służbie wojskowej, by zyskać ochronę przed rozwiązaniem umowy o pracę. Ułatwiają to nieprecyzyjne regulacje.
  Pracownicy skarżą się na upały
  Mnożą się skargi na pracę w upale. Niektórzy piszą, że pracują w „nagrzanych, blaszanych puszkach”
  Polacy popierają strajkujące grupy zawodowe. Aż 61% wierzy w skuteczność protestu. Wyniki badania
  Badanie przeprowadzone przez serwis InterviewMe wykazało, że 78% Polaków popiera strajki jako formę protestu w pracy. Jednocześnie 61% badanych wierzy w to, że strajki mogą być skuteczne.
  Obowiązki pracodawców w czasie upałów
  Skrócenie czasu pracy pracowników, wprowadzenie dodatkowych przerw w pracy, zapewnienie klimatyzacji w pomieszczeniach - to niektóre z działań, jakie powinien podjąć pracodawca w celu poprawienia warunków pracy w czasie upałów.
  Minister Maląg o kontroli trzeźwości pracowników
  Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała: W Kodeksie pracy wprowadzamy rozwiązanie, które umożliwi pracodawcy zbadanie, czy pracownik jest trzeźwy, czy po spożyciu alkoholu lub innych środków.
  10 kroków do sukcesu w procesie rekrutacyjnym
  Czy wiesz, że proces rekrutacji zaczyna się na długo przed bezpośrednimi spotkaniami z kandydatami? Zanim do nich dojdzie menedżer podejmuje szereg działań we współpracy z rekruterem, których celem jest osiągnięcie pożądanego efektu: zatrudnienie osoby, która najlepiej odnajdzie się w zespole i poradzi sobie z zadaniami. Czy są wśród nich tak zwane „must have”? Odpowiedź jest prosta: oczywiście!
  Czy pracownikowi odchodzącemu na emeryturę przysługuje dofinansowanie do wypoczynku, tzw. wczasów pod gruszą
  Nasz pracownik przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym do 23 maja 2022 r. Następnie od 24 maja do 31 maja 2022 r. będzie korzystał z urlopu wypoczynkowego. Jego umowa o pracę zostanie rozwiązana z 31 maja 2022 r. w związku z przejściem pracownika na emeryturę. Za niewykorzystany urlop firma wypłaci pracownikowi ekwiwalent. W firmie istnieje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, z którego wypłacane są tzw. wczasy pod gruszą. Czy pracownik nie otrzyma tego świadczenia z uwagi na niewykorzystanie urlopu w wymiarze 14 kolejnych dni? - pyta Czytelnik z Radomia.
  Czy można powierzyć obowiązki nieobecnego pracownika osobie zatrudnionej na innym stanowisku
  Jesteśmy małą firmą zatrudniającą osoby na pojedynczych stanowiskach (jedna księgowa, jedna kadrowa, jeden magazynier itp.). Czy w przypadku urlopu magazyniera jego obowiązki można powierzyć osobie zatrudnionej na stanowisku kadrowej? Osoba ta kilka lat temu prowadziła magazyn w ramach dodatkowych obowiązków, za które otrzymywała dodatek specjalny. W tej chwili w jej zakresie obowiązków nie ma informacji o prowadzeniu magazynu.
  Najważniejsi są właściwi ludzie. Podejście systemowe w doborze kluczowych pracowników
  Dobór personelu to jeden z kluczowych procesów nie tylko w obszarze HR, ale przede wszystkim w budowaniu efektywności organizacji. Nie jest bowiem prawdą, że ludzie są najważniejsi w organizacji, prawdą jest, że najważniejsi są właściwi ludzie. W procesie rekrutacji zwraca się szczególną uwagę na kompetencje kandydatów, zakładając, że wysokie kompetencje oznaczają wysoką energię działania, a co za tym idzie – wysoką efektywność i skuteczność zawodową. Doświadczenia ostatnich lat funkcjonowania w środowiskach VUCA i BANI pokazują, że proces doboru oparty na kompetencjach staje się niewystarczający i często mało skuteczny w odnajdowaniu właściwych osób pasujących do roli w organizacji i kultury organizacyjnej.
  KRUS: 40. Międzynarodowe Kolokwium Międzynarodowej Sekcji ISSA ds. Prewencji w Rolnictwie
  Przewodnicząca Międzynarodowej Sekcji ISSA ds. Prewencji w Rolnictwie zaprasza do udziału w Kolokwium Sekcji w dniach 22-23 września 2022 r. w Rzymie.
  Praca zdalna – przepisy i technologia
  Jeszcze w te wakacje mogą wejść w życie przepisy dotyczące pracy zdalnej, na które pracodawcy czekają od początku pandemii. Jakie najważniejsze kwestie zostaną uregulowane i czy w dużym stopniu wpłyną na dotychczasowe zasady pracy zdalnej – opowiada Maciej Kabaciński, Szef Pionu HR firmy Quercus, specjalizującej się we wdrożeniach SAP w obszarze HR.
  Migracja danych kadrowo-płacowych ze starego systemu do nowego
  Wraz z rozwojem firmy może pojawić się potrzeba przeniesienie się z dotychczas używanego oprogramowania kadrowo-płacowego na system bardziej zaawansowany i dający więcej możliwości automatyzacji procesów w obszarze kadr i płac. Co w takim przypadku z bazą pracowników i pozostałymi danymi zgromadzonymi w systemie często na przestrzeni wielu lat? Czy przeniesienie danych ze starego systemu do nowego jest możliwe?
  90 mln zł od ZUS na poprawę bezpieczeństwa pracy
  Trwa nabór wniosków w konkursie ZUS dla firm na dofinansowanie projektów poprawiających bezpieczeństwo pracy. Budżet konkursu wynosi 90 mln zł. Wnioski o dofinansowania można składać do 8 lipca – przypomina rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
  Zmiany w Kodeksie pracy: kontrola trzeźwości pracownika
  Jedną z planowanych zmian w Kodeksie pracy jest umożliwienie pracodawcom prewencyjnej kontroli trzeźwości pracowników. Jakie rozwiązania zaproponował Rząd w projekcie ustawy?
  Osadzeni pracują
  "Prawie każdy osadzony, który może wykonywać pracę, na którego nie są nałożone kary i obostrzenia, pracuje" - poinformował wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Poziom zatrudnienia osadzonych osiągnął w ubiegłym tygodniu rekordowy poziom 88 proc.
  Dekada z PUE
  Platforma Usług Elektronicznych ZUS (PUE) to pierwszy w Polsce e-urząd. Umożliwia dostęp online do wielu usług ZUS, jest źródłem informacji i daje możliwość samodzielnego tworzenia dokumentów.
  Analiza potrzeb pracowników jako baza pod wdrożenie nowego modelu pracy w firmie
  Komentarz Doroty Osieckiej, Partner w Colliers i Dyrektor platformy Colliers Define.
  Plan urlopów - czy gwarantuje dotrzymanie terminu?
  Czy zatwierdzony przez pracodawcę plan urlopów jest dla pracownika gwarancją jego otrzymania? Co z przesunięciem terminu urlopu?
  Webinarium „Nowe prawo pracy 2022 – przygotuj się do zmian”
  Zapraszamy na praktyczne webinarium „Nowe prawo pracy 2022 – przygotuj się do zmian” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 4 lipca 2022 roku. Polecamy!
  Ponad ćwierć miliona obywateli Ukrainy zatrudnionych w ramach uproszczonej procedury
  Ponad ćwierć miliona obywateli Ukrainy zatrudniono w ramach uproszczonej procedury. Usprawniło to proces zatrudniania.
  Zasady pracy zdalnej - Sejm nad nimi debatuje
  Sejm debatuje nad zasadami pracy zdalnej. Co nowego w Kodeksie pracy?
  Więcej kobiet z wykształceniem wyższym niż mężczyzn
  Na 52 proc. kobiet z wykształceniem wyższym w wieku 25-35 lat przypada 32 proc. mężczyzn z wyższym wykształceniem - przekłada się na proces tworzenia nowych rodzin.