| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Termin przelewu wynagrodzenia na konto bankowe pracownika

Termin przelewu wynagrodzenia na konto bankowe pracownika

Obowiązkiem pracodawcy jest dokonywanie przelewów wynagrodzenia na konto w takim terminie, aby pracownik mógł podjąć z banku przekazane wynagrodzenie w dniu określonym przez regulamin pracy lub inne przepisy prawa pracy jako dzień wypłaty.

Kodeks pracy określa, że obowiązkiem pracodawcy jest wypłata wynagrodzenia w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub innych przepisach prawa pracy. Zasadą jest, że wypłaty wynagrodzenia należy dokonać w formie pieniężnej. Obowiązek wypłaty wynagrodzenia w inny sposób niż do rąk pracownika może zostać spełniony, jeżeli stanowi tak układ zbiorowy pracy lub pracownik uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2010 roku >>

Powyższe zasady należy stosować także wtedy, gdy pracownik posiada konto bankowe. Oznacza to, że obowiązkiem pracodawcy jest dokonywanie przelewów wynagrodzenia na konto w takim terminie, aby pracownik mógł podjąć z banku przekazane wynagrodzenie w dniu określonym przez regulamin pracy lub inne przepisy prawa pracy jako dzień wypłaty. W razie braku wynagrodzenia na koncie w dniu wypłaty, pracownikowi przysługuje roszczenie o odsetki.

Wzrosło przeciętne wynagrodzenie >>

Pracodawca może przekazywać wynagrodzenie w formie przelewu na konto bankowe, jeżeli pracownik uprzednio wyraził na to pisemną zgodę. Zgoda udzielona przez pracownika może zostać cofnięta. Zdaniem Sądu Najwyższego pracownik może cofnąć zgodę na wypłacanie wynagrodzenia za pracę w inny sposób niż w formie pieniężnej do jego rąk (na przykład w formie przelewu wynagrodzenia na konto bankowe) lub zmienić dyspozycję w tym zakresie i takie zachowanie nie jest naruszeniem obowiązku lojalności wobec pracodawcy.

tk

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

PPK

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »