Wspólnikami w spółce cywilnej są trzy osoby. Zgodnie z umową spółki każdy ze wspólników ma prawo jednoosobowo reprezentować firmę i podpisywać wszystkie dokumenty związane z działalnością spółki, w tym również umowy o pracę. Praktycznie w bieżącą działalność firmy zaangażowane są tylko dwie osoby. Czy wszyscy wspólnicy będący właścicielami firmy powinni odbyć szkolenie okresowe w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracodawców i innych osób kierujących pracownikami? Czy wystarczy, aby tylko jeden z nich odbył takie szkolenie? Czy osoba, która nie angażuje się w działalność spółki, ma obowiązek ukończyć szkolenie okresowe w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracodawców i innych osób kierujących pracownikami?
Czy przepisy dotyczące wymagań dla stanowisk wyposażonych w monitory ekranowe dotyczą laptopów?
08.09.2010
Pracodawca zatrudnia pracowników na stanowiskach biurowych w agencji reklamowej. Część pracowników wyposażono w komputery stacjonarne, natomiast pozostali pracują na laptopach. Wszyscy pracownicy wykonują pracę przez 8 godzin dziennie. Niektórzy pracownicy otrzymali laptopy, gdyż okazjonalnie wyjeżdżają na spotkania z klientami, średnio 1–2 razy w miesiącu na 2–3 godziny. Czy pracodawca powinien dostosować wszystkie stanowiska do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe? Czy tylko stanowiska wyposażone w komputery stacjonarne podlegają obowiązkom wynikającym z tego przepisu?
Minister zdrowia Ewa Kopacz zapewniała dziennikarzy, że w pakiecie ustaw jest propozycja rozwiązania problemu kolejek do lekarza. Przyznała, że nie zna ostatniego raportu NIK w tej sprawie, ale - jak zaznaczyła - "każdy raport powinien być materiałem do wyciągania wniosków".
Szansą dla pacjentów jest zrównanie zasad, na jakich funkcjonują publiczne i niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej - uważa minister zdrowia Ewa Kopacz.
Praca przy komputerze - wymagania bhp
08.09.2010
Po każdej godzinie pracy przy monitorze ekranowym pracownik ma prawo do 5-minutowej przerwy lub do chwilowej zmiany rodzaju pracy.
Pakiet zdrowotny - założenia ustaw
14.09.2010
Samorządy, które nie przekształcą szpitali w spółki, będą płaciły ich długi, leki refundowane otrzymają stałe marże i ceny, pacjenci będą dochodzić odszkodowań bez sądu, lecznice zostaną zinformatyzowane - to główne założenia pakietu ustaw zdrowotnych.
Przedsiębiorstwa, które nie odprowadziły podatku od abonamentów na opiekę zdrowotną swoich pracowników, podjęły nieopłacalne ryzyko - uważa resort finansów. W ocenie Ministerstwa Finansów (MF) powinny teraz skorygować poprzednie deklaracje i zapłacić zaległy podatek wraz z odsetkami za zwłokę.
Obowiązek publikowania w internecie informacji o badaniach klinicznych, ograniczeń w ich wykonywaniu przez jednego badacza oraz zmiana zasad ubezpieczania, to propozycje ministerstwa zdrowia przedstawione w założeniach do ustawy o badaniach klinicznych.
Ponad 67,4 mln zł musiały zwrócić szpitale i przychodnie NFZ w związku z nieprawidłowościami w realizacji umów na świadczenia zdrowotne w 2009 r.
Dyrektywa o korzystaniu z usług medycznych w UE oraz swobodzie wyboru lekarza - także w kraju - wymaga radykalnych zmian polskiego systemu ochrony zdrowia i jest niekorzystna dla najuboższych pacjentów - ocenia minister zdrowia Ewa Kopacz.
Około 30 proc. pacjentów zapisuje się jednocześnie do kilku lekarzy tej samej specjalizacji, blokując tym samym miejsca w kolejkach - wynika z danych mazowieckiego oddziału NFZ.
Minister zdrowia Ewa Kopacz zapowiedziała, że za kilkanaście dni na specjalnej konferencji prasowej przedstawi planowane kompleksowe zmiany w całym systemie zdrowotnym.
Informacje o prawach pacjenta i świadczeniach medycznych, finansowanych ze środków publicznych, można znaleźć w "Vademecum 2010", które opublikował Narodowy Fundusz Zdrowia.
Czy w biurze można dbać o zdrowie?
17.02.2010
Wiele się mówi o zdrowym odżywianiu, zachowaniu równowagi między pracą a życiem prywatnym czy aktywnym spędzaniu wolnego czasu. Co jednak zrobić, gdy większość czasu spędzamy w biurze? Czy możemy mówić o zdrowym stylu życia, gdy ponad 8 godzin dziennie spędzamy przy komputerze w wymuszonej, niewygodnej pozycji ciała? Jako pracodawca chciałbym zarekomendować swoim pracownikom jakieś alternatywne rozwiązania. Co gwarantują w tym zakresie przepisy prawa?
Sondaż - ZUS i NFZ są źle oceniane
16.02.2010
Większość ankietowanych źle ocenia funkcjonowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Narodowego Funduszu Zdrowia  - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej.
Obowiązki służby BHP
29.01.2010
Służba bhp pełni funkcję doradczą i kontrolną w zakładzie pracy. Może ona np. przeprowadzać kontrole warunków pracy oraz przestrzegania przepisów i zasad bhp.
Na terenie zakładu pracy podczas pracy wykorzystywane są substancje rakotwórcze w śladowej ilości. Pracownicy wykonują pracę łącznie nie dłużej niż 2 godziny w tygodniu i nie na stałych stanowiskach pracy. Społeczny Inspektor Pracy zalecił pracodawcy stosowanie wszystkich zasad bhp oraz przepisów obowiązujących podczas pracy z substancjami rakotwórczymi, głównie w zakresie ewidencjonowania pracowników wykonujących pracę, oraz wykazu substancji rakotwórczych. Jakie przepisy Kodeksu pracy obowiązują pracodawcę?
W 2010 roku nakłady na świadczenia zdrowotne będą niższe o 1,5 mld zł w porównaniu z bieżącym rokiem - poinformowano na konferencji prasowej w Narodowym Funduszu Zdrowia.
Szczególna ochrona zdrowia młodocianych
01.10.2009
Przepisy prawa pracy przewidują szczególną ochronę zdrowia młodocianych
ze względu na ich uprzywilejowaną sytuację na rynku pracy. Stosunek
pracy z takim młodocianym jest również chroniony, a także obwarowany
wieloma zakazami i nakazami służącymi dobru młodych pracowników.
Zatrudnianie pracowników młodocianych a bhp
10.08.2009
Pracodawcy zatrudniający młodocianych muszą pamiętać, aby zapewnić im bezpieczne i higieniczne warunki pracy oraz zlecać im tylko prace dozwolone prawem.
Jak stwierdzić chorobę zawodową
04.08.2009
Od 3 lipca 2009 r. zmieniły się przepisy dotyczące chorób zawodowych. Jest to konsekwencja wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 19 czerwca 2008 r. stwierdzającego niezgodność z Konstytucją RP niektórych przepisów Kodeksu pracy dotyczących chorób zawodowych.
Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej
03.07.2009
Jak ustalić wysokość ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej, który pracodawca zamierza wypłacać pracownikom? Czy należy przydzielić go tylko pracownikom na stanowiskach, na których - zgodnie z przyjętą w firmie tabelą norm odzieży - obowiązuje odzież robocza czy wszystkim zatrudnionym?
Pracownik krwiodawca
10.04.2009
O tym, kto jest krwiodawcą i których pracowników pracodawca zobowiązany
jest zwolnić, rozstrzygają przepisy ustawy z 22 sierpnia 1997 r. o
publicznej służbie krwi (DzU z 1997 r. nr 106, poz. 681 ze zm.).
Nowelizacja Kodeksu pracy w zakresie bhp wprowadza wiele zmian zarówno w obowiązkach pracodawców, jak i pracowników. Jedną z ważniejszych jest obowiązek wyznaczenia osoby odpowiedzialnej za ochronę przeciwpożarową i ewakuację.
Jesteśmy firmą sprzątającą, w której zatrudniamy głównie kobiety. Część z kobiet wykonuje pracę na podstawie umów zlecenia. Jedna z nich jest w ciąży i wystąpiła z wnioskiem o wypłatę zasiłku macierzyńskiego na 2 tygodnie przed planowaną datą porodu. Równocześnie dostarczyła zaświadczenie lekarskie o przewidywanej dacie porodu. Czy zleceniobiorczyni ma prawo do zasiłku macierzyńskiego przed porodem tak jak osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę?
Kierownik działu naszej firmy zgłosił dyrektorowi, że jeden z jego pracowników od 2 dni wygląda na chorego, tzn. bardzo powolnie wykonuje swoją pracę, robi sobie częste odpoczynki itp. Pracownik ten przy wykonywaniu pracy ma do czynienia z ciężkimi maszynami, więc obawiamy się, że może spowodować wypadek. On jednak twierdzi, że nic mu nie jest i czuje się dobrze. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Czy możemy wysłać tego pracownika na badania kontrolne? Czy mamy prawo odsunąć go od pracy?
Mam dużą wadę wzroku. Do tej pory nosiłam okulary, jednak podczas ostatniej wizyty lekarz okulista zalecił mi noszenie soczewek kontaktowych. Nosząc okulary, otrzymywałam zwrot części kosztów, które ponosiłam w związku z ich kupnem. Zastanawiam się, czy teraz, kiedy używam szkieł kontaktowych podczas pracy przy komputerze, mogę ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów zakupu.
19 czerwca 2008 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy związane z chorobami zawodowymi są niezgodne z Konstytucją RP.
Komisja Europejska przygotowała plan, którego celem jest określenie działań Wspólnoty dla zrównania szans kobiet i mężczyzn na lata 2006-2010. Ma on fundamentalne znaczenie także dla kobiet pracujących w Polsce.
Powstrzymanie się od wykonywania pracy
08.12.2008
Jeden z moich pracowników oddalił się ostatnio z miejsca pracy, nie informując mnie o tym. Dopiero na drugi dzień tłumaczył się, że musiał powstrzymać się od wykonywania swoich obowiązków i oddalić się ze swojego stanowiska pracy, gdyż pojawiło się zagrożenie dla jego zdrowia. Firma niedawno zmieniła lokal i nie wszystko jeszcze zostało w nim dopracowane. Czy pracownik jednak miał prawo tak się zachować? Czy mogę ewentualnie wyciągnąć w stosunku do niego jakieś konsekwencje? - pyta Czytelnik z Rybnika.
Jednym z najpoważniejszych problemów Unii Europejskiej jest duża liczba wypadków w pracy i chorób zawodowych pracowników. Instytucją powołaną do walki z tym zjawiskiem jest Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.
Koordynator ds. BHP
08.12.2008
Koordynator w zakresie bhp jest odpowiedzialny za
sposób wykonywania czynności, dlatego należy bardzo dokładnie określić
jego obowiązki i uprawnienia, biorąc pod uwagę możliwość ich wykonania
w konkretnych warunkach.
Ochrona zdrowia pracowników
08.12.2008
Szczególna ochrona zdrowia kobiet w ciąży lub karmiących dziecko piersią objawia się m.in. zakazem zatrudniania ich przy pracach szczególnie szkodliwych oraz w godzinach nadliczbowych.
Opieka medyczna
08.12.2008
Głównym celem realizowanym przez służbę medycyny pracy jest zapewnienie ochrony zdrowia pracujących.
Praca przy komputerze - obowiązki pracodawcy
08.12.2008
Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.
Zagrożenia w pracy biurowej
08.12.2008
Praca w biurze, jak to się powszechnie wydaje, nie jest ani lekka, ani zdrowa. Może doprowadzić do wielu schorzeń, nadmiernego przeciążenia organizmu, osłabienia sprawności intelektualnej. Bezpieczne i higieniczne warunki pracy powinien zapewnić pracodawca.
Ochrona przeciwpożarowa cz. III
05.01.2009
Obowiązek wyposażania budynku, obiektu budowlanego lub terenu w wymagane urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice, z równoczesnym obowiązkiem zapewnienia ich konserwacji oraz naprawy w sposób gwarantujący ich sprawne i niezawodne funkcjonowanie, znacznie podnosi bezpieczeństwo pracy w firmie.
Środki ochrony indywidualnej
22.12.2008
Pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez środków ochrony indywidualnej przewidzianych do stosowania na danym stanowisku pracy. Obowiązek ich dostarczenia spoczywa na pracodawcy.
Środki ochrony indywidualnej
22.12.2008
Pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez środków ochrony indywidualnej przewidzianych do stosowania na danym stanowisku pracy. Obowiązek ich dostarczenia spoczywa na pracodawcy.
Praca z chemikaliami
08.12.2008
Pracodawcy w niedostateczny  sposób realizują ciążący na nich obowiązek
eliminowania lub minimalizowania zagrożeń związanych z użytkowaniem
niebezpiecznych czynników chemicznych, a w szczególności oceny
prawidłowości identyfikacji tych zagrożeń, co prowadzi niejednokrotnie
do bardzo ciężkich wypadków przy pracy.
Bezpieczeństwo pożarowe bierne, a więc wynikające wyłącznie z wytrzymałości konstrukcji obiektu na bezpośrednie działanie ognia, oraz związane z nim dogodne warunki ewakuacji, do 1980 roku pozostawiano w Polsce wyłącznie w gestii projektantów i konstruktorów.
Rzeczoznawcy do spraw bhp
08.12.2008
Również od 1 stycznia 2008 r. zaczęło obowiązywać rozporządzenie
Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2007 r. w sprawie
rzeczoznawców do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 247, poz.
1835).
Dbałość o właściwy poziom bezpieczeństwa pożarowego jest jednym z istotniejszych, choć stosunkowo często zaniedbywanych, obowiązków spoczywających na właścicielach, zarządcach czy użytkownikach obiektów.
 Od 1 stycznia br. zaczęły obowiązywać zmiany w
rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 20 kwietnia 2005 r. w sprawie badań i
pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (DzU nr
73, poz. 645).