Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu ochrona zdrowia. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące ochrona zdrowia.
Aktualizacja: 22.05.2013
Ochrona pracy kobiet jest szczególnie widoczna w przepisach Kodeksu pracy, które zakazują zatrudniania kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Szczegółowy wykaz tych prac zawiera rozporządzenie w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet. »
Aktualizacja: 15.05.2013
Urlop dla poratowania zdrowia, zwany również urlopem zdrowotnym, został przyznany przez ustawodawcę tylko niektórym pracownikom (grupom zawodowym). Są nimi m. in. nauczyciele, sędziowie, prokuratorzy, policjanci, strażacy lub górnicy. »
Aktualizacja: 14.05.2013
Pracodawca jest zobowiązany dostarczyć pracownikom środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze. Środki ochrony indywidualnej to środki noszone bądź trzymane przez pracownika w celu jego ochrony przed jednym lub większą liczbą zagrożeń. »
Bezpieczeństwo i ochrona zdrowia pracowników - integracja europejska
Aktualizacja: 06.05.2013
Polska w sposób obszerny reguluje kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy. Jaki jest stan wdrożenia do prawa polskiego dyrektyw Wspólnot Europejskich dotyczących bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników w zakresie należącym do kompetencji ministra właściwego do spraw pracy? »
BHP – podstawowe informacje dla pracodawców
Aktualizacja: 26.04.2013
Szkolenia bhp, badania lekarskie, posiłki i napoje profilaktyczne, środki ochrony indywidualnej – o to musi zadbać pracodawca. Jednak to nie wszystkie obowiązki nałożone na pracodawcę przez przepisy BHP. Jakich działań ze strony pracodawcy wymaga ochrona zdrowia pracownika? »
Woda, inne napoje i posiłki profilaktyczne dla pracowników – obowiązki pracodawcy
Aktualizacja: 02.08.2013
Komu przysługuje woda, inne napoje i posiłki profilaktyczne? Zgodnie z prawem pracodawca zapewnia wszystkim pracownikom wodę pitną niezależnie od warunków atmosferycznych. Natomiast przy zatrudnianiu pracowników na stałe lub okresowo w warunkach szczególnie uciążliwych pracodawca ma obowiązek zapewnienia także profilaktycznych posiłków i napojów. »
Szkolenie BHP przed przystąpieniem do pracy
Aktualizacja: 08.03.2013
Zgodnie z Kodeksem pracy każdy pracownik przed przystąpieniem do pracy odbywa szkolenie BHP. Przeprowadza się je na koszt pracodawcy, a czas szkolenia wlicza się do czasu pracy. Czy obowiązek przeszkolenia obejmuje także pracodawcę? »
Młodociani - badania lekarskie
Aktualizacja: 07.03.2013
Młodociani to grupa szczególnie chroniona przez prawo pracy. Badania lekarskie młodocianych muszą obejmować badania wstępne, okresowe i kontrolne. Co zrobi pracodawca, gdy w trakcie badań okresowych okaże się, że młody pracownik utracił zdolność do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku? »
Badania okresowe wykazujące przeciwwskazania do zajmowania dotychczasowego stanowiska
Aktualizacja: 05.03.2013
Na pracodawcy ciąży obowiązek kierowania pracownika na badania wstępne, okresowe i kontrolne. W wyniku przeprowadzonych badań okresowych lekarz może stwierdzić, że dany pracownik nie powinien wykonywać obowiązków pracowniczych na dotychczasowym stanowisku. W takiej sytuacji pracodawca przede wszystkim zwalnia pracownika z obowiązku świadczenia pracy i przenosi go na inne stanowisko. »
Skierowanie pracownika na badania okulistyczne, mimo że poprzednie są wciąż aktualne
Aktualizacja: 24.01.2013
Pracownik podczas ostatnich badań okresowych uzyskał zaświadczenie od lekarza medycyny pracy o konieczności pracy w okularach korekcyjnych. Niemniej jednak badanie to odbyło się 3 lata temu (wciąż jest ważne). Pracownik dopiero teraz chce te okulary zrobić. Czy mamy ponownie wysyłać go na badanie? »
Obowiązki pracodawcy związane z eliminacją hałasu
Aktualizacja: 14.01.2013
Na terenie zakładu pracy dokonano zakupu nowej maszyny. Po uruchomieniu okazało się, że jest ona bardzo głośna. Przy maszynie prace wykonuje 2 pracowników, a na terenie tego samego pomieszczenia pracuje jeszcze 5 pracowników przy innej maszynie. Czy i jakie działania musi podjąć pracodawca z uwagi na zagrożenie nadmiernym hałasem? – pyta Czytelnik z Myślenic. »
Jak prowadzić rejestr czynników szkodliwych dla zdrowia
Aktualizacja: 08.01.2013
Pracodawca powinien stworzyć i uzupełniać na bieżąco rejestr czynników szkodliwych, które występują w zakładzie pracy. Ma także prowadzić kartę badań i pomiarów tych czynników. »
Jak przygotować specyfikację techniczną na zakup fotela
Aktualizacja: 25.09.2012
Najczęstszym błędem popełnianym przy opisie pracowniczego fotela obrotowego jest brak opisu. Planując wymianę sprzętów w firmie, należy uwzględnić przede wszystkim elementy związane z bezpieczeństwem pracy. »
Obowiązek zapewnienia pomieszczeń higieniczno - sanitarnych
Aktualizacja: 25.09.2012
Jakie są wymogi przy zakupie biurka pracowniczego
Aktualizacja: 25.09.2012
Praca przy niedostosowanym do pracownika biurku może wpływać na jego samopoczucie i efektywność pracy. Dlatego warto tak zaplanować wyposażenie stanowiska pracy, aby sprzęty umożliwiały regulacje i były wykonane z odpowiedniego materiału. »
Wniosek o odroczenie składek za XI
doktor nauk prawnych, radca prawny prowadzący w Szczecinie kancelarię prawną Kancelaria Radcy Prawnego dr Radek Rafał Wasilewski (www.radcawasilewski.pl)
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »