Kategorie

Praca z chemikaliami

Aleksandra Nowak
Pracodawcy w niedostateczny  sposób realizują ciążący na nich obowiązek eliminowania lub minimalizowania zagrożeń związanych z użytkowaniem niebezpiecznych czynników chemicznych, a w szczególności oceny prawidłowości identyfikacji tych zagrożeń, co prowadzi niejednokrotnie do bardzo ciężkich wypadków przy pracy.

28 lutego br. podczas posiedzenia Komisji do Spraw Kontroli Państwowej Sejmu RP omawiane były zagadnienia związane  z  bezpieczeństwem i ochroną zdrowia osób pracujących z czynnikami chemicznymi, w szczególności narażonych na chemiczne czynniki rakotwórcze. Posłowie przyjęli informację na ten temat przygotowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Z  informacji, które przedstawiła  Bożena Borys-Szopa, główny inspektor pracy, wynika,  że pracodawcy nie respektują części regulacji prawnych dotyczących bezpieczeństwa chemicznego. Widać to wyraźnie na przykładzie szkoleń w zakresie bhp, które są zwykle przeprowadzane bez uwzględnienia zagrożeń chemicznych i sposobów ich ograniczania. Pracodawcy nie doceniają także wagi przekazywania pracownikom informacji o właściwościach stosowanych substancji, ich szkodliwym działaniu, sposobach bezpiecznego postępowania z nimi czy przechowywania ich, strefach zagrożenia.
Wyniki kontroli  
Podczas prowadzonych kontroli inspektorzy pracy wykryli liczne nieprawidłowości związane z nieprawidłowym obchodzeniem się z substancjami i preparatami chemicznymi.
Do najczęstszych  uchybień w tym zakresie należy:

 • niewłaściwe przechowywanie substancji i preparatów chemicznych (np. w pojemnikach bez właściwego oznakowania i zabezpieczenia),
 • nieposiadanie kart charakterystyki substancji,
 • niestosowanie przez pracowników środków ochrony indywidualnej.
Reklama


Jako przykład stwierdzonych przez inspektorów pracy Roman Giedrojć  wskazał przypadek pracodawcy, który nie mając świadomości, że konfekcjonowanie wodorotlenku sodu – substancji o właściwościach żrących – jest niebezpieczne, dopuścił pracownicę do pracy bez wyposażenia jej w odpowiednie do zagrożenia środki ochrony indywidualnej. Pracowała ona w klapkach włożonych na bose nogi oraz w fartuchu kuchennym, nieposiadającym właściwości chemoodpornych. Tymczasem, jak wiadomo, kontakt wodorotlenku sodu ze skórą powoduje poważne chemiczne oparzenia, których skutkiem są trudno gojące się rany.
 
Działania podejmowane przez PIP


Główny Inspektor Pracy Bożena Borys-Szopa, mając świadomość wagi problemu i widząc konieczność poprawy przestrzegania przepisów z zakresu bezpieczeństwa chemicznego, w tym zwiększenia bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników, wystąpiła do Ministra Zdrowia o nowelizację rozporządzeń: w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy związanej z występowaniem w miejscu pracy czynników chemicznych oraz w sprawie substancji, preparatów, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy. Wnioski dotyczyły wprowadzenia takich zmian, które wyeliminują wątpliwości interpretacyjne oraz brak spójności z innymi przepisami.  Również Przewodniczący Komisji do Spraw Kontroli Państwowej poseł Arkadiusz Czartoryski przedstawił projekt dezyderatu do Ministra zdrowia w sprawie nowelizacji rozporządzeń dotyczących bezpieczeństwa i ochrony zdrowia osób pracujących z czynnikami chemicznymi, w szczególności narażonych na chemiczne czynniki rakotwórcze. W dezyderacie  członkowie komisji wnioskują o  nowelizację  trzech rozporządzeń: rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (DzU nr  69, poz. 332 ze zm.) oraz rozporządzenia Ministra zdrowia z 1 grudnia 2004 r. w sprawie substancji, preparatów, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy (DzU nr 280, poz. 2771 ze zm.) oraz rozporządzenia z 30 grudnia 2004 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy związanej z występowaniem w miejscu pracy czynników chemicznych (DzU nr 11, poz. 86).
Nowelizacja pierwszego  ma na celu  uregulowanie  obowiązku związanego z wizytowaniem stanowisk pracy przez lekarzy sprawujących profilaktyczną opiekę lekarską nad pracownikami w przypadku występowania na stanowiskach pracy niebezpiecznych czynników chemicznych oraz ujednolicenie załącznika nr 1 z innymi przepisami (m.in. określeń dotyczących kategoryzacji chemicznych czynników rakotwórczych). Celem drugiej z przedstawionych przez posłów nowelizacji jest wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych wynikających z braku definicji używanych pojęć: „kontakt” lub „narażenie” na substancje, preparaty o działaniu rakotwórczym lub mutagennym. Trzecia z nowelizacji ma celu doprecyzowanie obowiązku przeprowadzania monitoringu biologicznego obejmującego pomiar stężenia ołowiu we krwi.
Z informacji , które dotarły do Głównego Inspektoratu Pracy  wynika, że podjęte zostały już prace nad projektami nowelizacji powyższych rozporządzeń.


Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  "Blaski i cienie PPK" - niezależne badanie naukowe

  PPK - jakie są opinie o programie? Poznaj wyniki niezależnego badania naukowego "Blaski i cienie PPK".

  Tata wybiera urlop ojcowski

  Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?