| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Temat: obowiązki płatnika

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu obowiązki płatnika. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące obowiązki płatnika.

Czy spółka, która przejęła inną spółkę, może wystąpić do ZUS o wydanie interpretacji za okres sprzed przejęcia

Aktualizacja: 14.12.2012

Nasze przedsiębiorstwo (spółka z o.o.) w marcu br. przejęło inny zakład pracy (również spółkę z o.o.) wraz z zatrudnionymi osobami w trybie art. 231 Kodeksu pracy. Przejmując sukcesywnie dokumentację kadrowo-płacową stwierdzaliśmy, że przejęty płatnik wyłączał z oskładkowania niektóre składniki wynagrodzenia. W wielu przypadkach mamy wątpliwość, czy robił to prawidłowo i w związku z tym chcielibyśmy uzyskać pisemne interpretacje ZUS. Stosownie do uzyskanego stanowiska planujemy albo pozostawić rozliczenia bez zmian, albo sporządzić korekty i wyrównać ewentualne zadłużenie. Czy jako następca prawny przejętego płatnika możemy wnioskować do ZUS o wydanie pisemnej interpretacji? »

Przejęcie pracodawcy - skutki dla płatnika

Aktualizacja: 20.08.2012

Obowiązkiem przejmowanego pracodawcy w razie przejęcia tylko części jego pracowników jest wyrejestrowanie ich z ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZWUA. »

Obowiązki płatnika w przypadku przejęcia pracodawcy

Aktualizacja: 24.07.2012

Czy pracownicy przejętego zakładu pracy muszą złożyć nowe oświadczenia PIT-2

Aktualizacja: 06.12.2011

1 grudnia br. przejęliśmy jeden z oddziałów pewnej spółki wraz z jego pracownikami. Czy w takiej sytuacji możemy żądać od tych pracowników złożenia nowego oświadczenia PIT-2? »

Przejęcie pracowników w trybie art. 23(1) k.p. - dokumenty ZUS

Aktualizacja: 20.12.2010

Jestem wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Planuję przejąć całą firmę mojego brata, tzn. cały jej majątek oraz zobowiązania. Moja spółka ma również przejąć pracowników zatrudnionych w firmie brata, w trybie art. 231 kodeksu pracy – bez rozwiązywania i ponownego nawiązania stosunku pracy. Jakie druki powinienem w związku z tym złożyć do ZUS? »

Przejęcie zakładu pracy

Aktualizacja: 29.07.2010

Dowiedziałam się, że spółka, w której jestem zatrudniona na czas nieokreślony, zostanie przejęta przez inny zakład. Czy mój pracodawca powinien ze mną rozwiązać umowę o pracę i wyrejestrować mnie z ubezpieczeń społecznych? »

Odpowiedzialność nabywcy przedsiębiorstwa za nieopłacone przez zbywcę składki na ubezpieczenia społeczne

Aktualizacja: 20.12.2008

Nabywca przedsiębiorstwa odpowiada za należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej z własnych środków przez zbywcę jako płatnika składek (pracodawcę), a nie odpowiada za należności z tytułu składek w części finansowanej przez ubezpieczonych pracowników (art. 112 Ordynacji podatkowej w zw. z art. 31 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych) (uchwała Sądu Najwyższego z 5 sierpnia 2008 r., I UZP 3/08). »

Nowy pracodawca z mocy prawa odpowiada za zobowiązania swojego poprzednika

Aktualizacja: 10.12.2008

Przejęcie przez nowego pracodawcę zakładu pracy oznacza kontynuację dotychczasowych stosunków pracy. Oprócz obowiązków wynikających z umów o pracę nowy pracodawca powinien również pamiętać o zapisach regulaminów pracy i układów zbiorowych. »

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kampanie SEO

Kampanie SEO to agencja marketingowa z ponad 10-letnim doświadczeniem, którą tworzą doświadczeni i kreatywni eksperci.