Kategorie

Kiedy koszt zakwaterowania pracownika w hotelu należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek

Anna Łukasik-Skwarek
radca prawny, specjalista i praktyk z dziedziny prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Kiedy koszt zakwaterowania pracownika w hotelu należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek/ fot. Shutterstock
Kiedy koszt zakwaterowania pracownika w hotelu należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek/ fot. Shutterstock
Dopuszczalność zastosowania zwolnienia składkowego w odniesieniu do kosztów zakwaterowania pracownika uzależniona jest od tego, czy mamy do czynienia z podróżą służbową czy z czasowym przeniesieniem/oddelegowaniem związanym ze zmianą miejsca pracy.

Problem

Od 1 stycznia 2019 r. nasza spółka z siedzibą w Warszawie otwiera nowy oddział w Toruniu. Planujemy jednego z naszych pracowników, wykonującego zgodnie z umową obowiązki w siedzibie, przenieść do pracy w Toruniu na okres 3 miesięcy, na mocy zawartego z nim porozumienia. Na ten czas zobowiązaliśmy się opłacać pracownikowi koszty mieszkania w hotelu. Czy skorzystamy ze zwolnienia składkowego od kwot finansowania mieszkania w hotelu?

Rada

Nie. W Państwa przypadku opłacanie pracownikowi kosztów noclegu w hotelu podlega składkom na ubezpieczenia społeczne. Jedynie w przypadku podróży służbowej wartość ponoszonych przez pracodawcę kosztów zakwaterowania pracownika jest zwolniona z oskładkowania.

Powinni Państwo zatem wliczyć w podstawę wymiaru wartość pieniężną noclegu w hotelu w wysokości ekwiwalentu pieniężnego określonego w obowiązujących u Państwa przepisach o wynagradzaniu. Jeżeli ekwiwalent ten nie został u Państwa ustalony, wówczas wartość lokalu w hotelu należy ustalić w wysokości kosztu udokumentowanego rachunkami wystawionymi przez hotel i koszt ten doliczyć do podstawy wymiaru składek pracownika za dany miesiąc. Szczegóły w uzasadnieniu.

Polecamy: PODATKI 2020

Uzasadnienie 

Ustalając, czy od wartości poniesionych przez płatnika kosztów związanych z zakwaterowaniem pracownika należy opłacić składki ZUS, trzeba w pierwszej kolejności rozstrzygnąć, w jaki sposób nastąpiło przeniesienie pracownika poza miejsce dotychczas wykonywanej pracy. Decydujące znaczenie ma fakt, czy pracownik ma odbyć podróż służbową, czy też trwale (choćby okresowo) zmienione zostało jego miejsce wykonywania pracy. Dopuszczalność zastosowania zwolnienia składkowego w odniesieniu do kosztów zakwaterowania pracownika uzależniona jest od tego, czy mamy do czynienia z podróżą służbową czy z czasowym przeniesieniem/oddelegowaniem związanym ze zmianą miejsca pracy.

Możliwość zastosowania zwolnienia z oskładkowania uzależniona jest od tego, czy pracownik ma odbyć podróż służbową, czy zmienione zostało jego miejsce wykonywania pracy.

Podróż służbowa to wykonywanie na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się stałe miejsce pracy pracownika lub w której znajduje się siedziba pracodawcy. Przy czym przy podróży służbowej nie następuje trwała zmiana miejsca wykonywania pracy. Pomimo uregulowań w Kodeksie pracy w praktyce właściwa interpretacja przepisów dotyczących podróży służbowej bywa kłopotliwa. Wiele wątpliwości w tym zakresie rozstrzyga orzecznictwo sądów. W uchwale z 19 listopada 2008 r. (II PZP 11/08, OSNP 2009/13-14/166) Sąd Najwyższy wskazał m.in., że podróż służbowa to zjawisko krótkotrwałe, incydentalne i tymczasowe. W przypadku podróży służbowej wartość ponoszonych przez pracodawcę kosztów zakwaterowania pracownika jest zwolniona z oskładkowania na mocy § 2 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia składkowego.

Natomiast przeniesienie/oddelegowanie, z którym mamy do czynienia w Państwa przypadku, należy odróżnić od podróży służbowej. Polega ono bowiem na dalszym wykonywaniu przez pracownika pracy na rzecz dotychczasowego pracodawcy i wiąże się ze zmianą miejsca jej wykonywania.

Koszty zakwaterowania pracowników czasowo przeniesionych do pracy w innej miejscowości nie zostały wyłączone z oskładkowania. Płatnik składek powinien ustalić wartość pieniężną tego nieodpłatnego świadczenia zgodnie z § 3 rozporządzenia składkowego, tj. w wysokości ekwiwalentu pieniężnego określonego w obowiązujących u pracodawcy przepisach o wynagradzaniu.

Koszt zakwaterowania pracowników czasowo przeniesionych do pracy w innej miejscowości należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

W razie braku wewnętrznych uregulowań wartość świadczenia w postaci zakwaterowania powinna zostać ustalona:

 • dla lokali spółdzielczych typu lokatorskiego i własnościowego - w wysokości czynszu obowiązującego dla tego lokalu w danej spółdzielni mieszkaniowej,
 • dla lokali komunalnych - w wysokości czynszu wyznaczonego dla tego lokalu przez gminę,
 • dla lokali własnościowych, z wyłączeniem wymienionych wyżej, oraz domów stanowiących własność prywatną - w wysokości czynszu określonego według zasad i stawek dla mieszkań komunalnych na danym terenie, a w miastach - w danej dzielnicy,
 • dla lokali w hotelach - w wysokości kosztu udokumentowanego rachunkami wystawionymi przez hotel.

Jeżeli pracodawca postanowi udostępnić lokal dwóm lub większej liczbie osób, to do podstawy wymiaru składek każdej z nich powinna zostać doliczona odpowiednia część wysokości czynszu.

Miejscem stałego wykonywania pracy w umowie o pracę pracownika jest oddział spółki w Gdańsku. Z uwagi na braki kadrowe w oddziale w Toruniu i związane z tym większe natężenie pracy pracodawca na mocy zawartego aneksu do umowy planuje zmianę miejsca pracy pracownika na oddział w Toruniu na okres 2 miesięcy. Pracodawca zobowiązał się pokryć koszty zakwaterowania pracownika w miejscowym hotelu. Kwoty wynikające z faktur wystawionych przez hotel pracodawca musi doliczać do przychodu pracownika, stanowiącego podstawę wymiaru składek na ZUS.

Pracownik został oddelegowany do pracy poza miejsce dotychczas wykonywanej pracy. Wynajmuje on w miejscu pracy lokal mieszkalny, za który miesięcznie płaci właścicielowi 2000 zł. Pracodawca zwraca pracownikowi kwotę wydaną na wynajęcie mieszkania. W listopadzie 2019 r. pracownik otrzymał 4000 zł wynagrodzenia oraz dodatkowo 2000 zł zwrotu kosztów wynajmu lokalu. Składki na ubezpieczenia społeczne za listopad br. za tego pracownika pracodawca musi rozliczyć i opłacić od kwoty 6000 zł.

Pracodawca wynajął w Warszawie mieszkanie spółdzielcze, które od stycznia do marca 2019 r. nieodpłatnie udostępnia swoim dwóm pracownikom wykonującym pracę w Warszawie (poza miejscem stałego zamieszkania). Pracodawca płaci właścicielowi czynsz najmu w wysokości 1500 zł. Czynsz za to mieszkanie, opłacany przez właściciela lokalu do spółdzielni mieszkaniowej, wynosi 500 zł. Przepisy o wynagradzaniu, obowiązujące u tego pracodawcy, nie określają wysokości ekwiwalentu pieniężnego za świadczenia w naturze. W podstawie wymiaru składek pracowników zakwaterowanych w mieszkaniu należy uwzględnić wartość tego nieodpłatnego świadczenia w wysokości po 1/2 czynszu obowiązującego dla tego lokalu w spółdzielni mieszkaniowej, tj. 250 zł (500 zł : 2 pracowników).

PODSTAWA PRAWNA:

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.

  Jak można podzielić urlop ojcowski?

  Urlop ojcowski przysługuje w wymiarze 2 tygodni. Jak można go podzielić? Do kiedy należy go wykorzystać?

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy - czy jest możliwe? Co na to prawo? Jakie świadczenia przysługują za czas izolacji?

  Składki KRUS - IV kwartał 2021 r.

  Składki KRUS w IV kwartale 2021 r. - ile wynosi miesięczna składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Dyscyplinarka za brak szkolenia BHP

  Czy brak szkolenia BHP może być podstawą dyscyplinarki? Czy można uznać to za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracownika?

  Dzień Pracownika Służby BHP

  Dzień Pracownika Służby BHP przypada na 19 września każdego roku. Z tej okazji Minister Rodziny i Polityki Społecznej przygotowała list z podziękowaniami i życzeniami dla pracowników służb BHP.

  Dobre i złe nawyki pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna pomaga łączyć pracę z życiem prywatnym. Jakie są dobre i złe nawyki zdalnych pracowników? Oto wyniki badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech.

  Płaca minimalna a gospodarka - podcast premiera

  Jaki wpływ na gospodarkę ma płaca minimalna? Czym skutkuje brak godziwego wynagrodzenia? Premier wystartował z autorskim podcastem.

  Składka zdrowotna 9% średniej płacy krajowej

  Składka zdrowotna liczona od średniej płacy krajowej to propozycja Rzecznika MŚP. Czy 9% przeciętnej płacy w gospodarce przy podatku liniowym to dobre rozwiązanie? Ile wyniosłaby w 2022 r.?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.