REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak sprawdzić czy pracodawca płaci ZUS?

Agnieszka Beczkalska
aplikant radcowska
Jak sprawdzić czy pracodawca zgłosił pracownika do ubezpieczeń społecznych, ZUS? / fot. Shutterstock
Jak sprawdzić czy pracodawca zgłosił pracownika do ubezpieczeń społecznych, ZUS? / fot. Shutterstock

REKLAMA

Wiele osób zastanawia się, czy pracodawca płaci za nich ZUS. Jak sprawdzić fakt odprowadzania składek za pracownika? Można zrobić to osobiście w placówce ZUS, telefonicznie lub za pomocą konta na PUE ZUS.

Czy pracodawca płaci ZUS? Jak to sprawdzić?

Jest kilka sposób na to, by sprawdzić czy pracodawca odprowadza składki za pracownika. Jednym z nich jest wizyta w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych działającym w naszym rejonie. Można to również zrobić bez wychodzenia z domu - przez internet. Wystarczy mieć założony profil na Platformie Usług Elektronicznych PUE.

Możemy też złożyć wniosek o udzielenie interesujących nas informacji w placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na druku ZUS US-7. Gotowe formularze ZUS US-7 dostępne są w każdej placówce ZUS a także na stronie internetowej www.zus.pl. Wnioski rozpatrywane są w terminie 7 dni od daty wpływu do ZUS.

Polecamy: Tarcza antykryzysowa – Prawo pracy i ZUS. Pakiet 5 ebooków

Informację o wszystkich zapisanych danych na swoim koncie w ZUS, można także uzyskać w Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem 22 560 16 00. Trzeba będzie najpierw potwierdzić swoją tożsamość.

Autopromocja

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Kup książkę:

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Informacja o stanie konta ubezpieczonego

O stanie swojego konta w ZUS dowiemy się również z Informacji o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU), którą co roku ZUS wysyła do ubezpieczonych urodzonych po 1948 roku. Zakład musi przygotować ją dla każdej osoby, która ma odłożony choćby 1 grosz na koncie emerytalnym w ZUS. Do osób, które założyły profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, IOSKU trafi tylko w formie elektronicznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dzięki informacji ubezpieczony ma wgląd na swoje indywidualne konto emerytalne, na którym zapisywane są m.in. składki na ubezpieczenie emerytalne, kapitał początkowy oraz środki zgromadzone na subkoncie na podstawie, których ZUS wyliczy emeryturę. Informacja IOSKU to możliwość sprawdzania czy pracodawca odprowadza za nas składki w prawidłowej wysokości. Dzięki informacji ubezpieczony może sprawdzić także czy na jego koncie są składki od wszystkich umów o pracę czy zlecenia itp.

Osoby, które mają, co najmniej 35 lat, dostaną także wyliczenia tak zwanej hipotetycznej emerytury. Z otrzymanej informacji dowiedzą się o jej wysokości w dwóch wariantach: gdyby już do emerytury nie pracowali, tylko bazowali na składkach dotychczas zebranych oraz gdyby pracowali i odprowadzali składki w średniej wysokości dotychczasowych wpłat. Dodatkowe dwa warianty uwzględniają ponadto w emeryturze także składki z subkonta w ZUS.

Autopromocja

Nowe obowiązki płatników PIT i ZUS w 2023 r. z serwisem online

Kup książkę:

Nowe obowiązki płatników PIT i ZUS w 2023 r. z serwisem online

PUE ZUS

Jeśli natomiast chcemy sprawdzić, czy pracodawca odprowadza za nas składki do ZUS, możemy to także zrobić bez wychodzenia z domu. Wystarczy mieć założony profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS – PUE ZUS Należy zalogować się na swój profil.

W PUE, w zakładce "ubezpieczony" można:

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
 • sprawdzić stan swojego konta w ZUS;
 • sprawdzić informacje o ubezpieczeniach, do których zgłosił nas pracodawca oraz sprawdzić informacje o podstawach i składkach na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne;
 • sprawdzić, czy członkowie naszej rodziny zostali prawidłowo zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego;
 • sprawdzić informacje o zwolnieniach lekarskich;
 • obliczyć w kalkulatorze emerytalnym swoją przyszłą prognozowaną emeryturę.

Jak założyć konto PUE ZUS?

Zarejestrować konto na PUE ZUS można zrobić w kilku prostych krokach. Do wyboru są cztery sposoby rejestracji i potwierdzenia profilu na portalu PUE ZUS.

Pierwszy to rejestracja profilu na www.zus.pl i potwierdzenie tożsamości w jednostce ZUS. Wypełniamy formularz elektroniczny na www.zus.pl. Podajemy wymagane formularzem informacje przez internet. Następnie musimy potwierdzić tożsamość dokumentem w ciągu 7 dni od rejestracji w trakcie wizyty w dowolnej jednostce ZUS.

Drugi sposób to rejestracja i potwierdzenie tożsamości za pomocą profilu zaufanego ePUAP. W tym celu wypełniamy formularz elektroniczny. Część danych uzupełnia się automatycznie, musimy ustalić hasło. Uwierzytelnienie następuje przy użyciu profilu zaufanego ePUAP Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej. Tym samym nie musimy potwierdzać swojej tożsamości w trakcie wizyty w placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Trzecim sposobem jest rejestracja i potwierdzenie tożsamości za pomocą podpisu elektronicznego . Wypełniamy formularz elektroniczny. W tym przypadku również część danych uzupełnia się automatycznie, musimy ustalić hasło, Potwierdzenie tożsamości użytkownika następuje przy użyciu podpisu elektronicznego (podpis kwalifikowany, który ma certyfikat). Podobnie jak w przypadku profilu zaufanego.

I ostatni - czwarty sposób - to rejestracja i potwierdzenie tożsamości za pomocą bankowości elektronicznej. Wypełniamy formularz elektroniczny. Część danych uzupełnia się automatycznie, ustalamy hasło. Potwierdzenie tożsamości użytkownika ma miejsce przy wykorzystaniu systemu bankowości elektronicznej w banku, który świadczy wspólnie z ZUS taką usługę.

Jak sprawdzić czy przedsiębiorca zgłosił pracownika do ubezpieczeń na portalu PUE ZUS?

Po zalogowaniu się do portalu PUE pojawia się okno z menu podręcznym podzielonym tematycznie na zakładki. W profilu ubezpieczonego w zakładce Ubezpieczenia i płatnicy osoba ubezpieczona może sprawdzić czy płatnik składek zgłosił ją do ubezpieczeń.

Natomiast informacje na temat aktualnej przynależności ubezpieczonego do NFZ oraz danych o członkach rodziny zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego znajdują się w zakładce Dane o ubezpieczeniu zdrowotnym.

Terminy zapłaty składek do ZUS są ściśle określone. W przypadku jednoosobowej działalności - do dziesiątego dnia miesiąca za miesiąc poprzedni (np. składka za marzec powinna być opłacona do 10 kwietnia). Natomiast płatnik zatrudniający przynajmniej jedną osobą musi zapłacić należne składki do piętnastego dnia miesiąca za miesiąc poprzedni (np. składka za marzec powinna być opłacona do 15 kwietnia).

Jeśli termin płatności wypada w dzień wolny od pracy, to termin automatycznie jest przesuwany na pierwszy dzień roboczy przypadający po tym dniu.

Gdy okaże się, że pracodawca nie odprowadza składek, a powinien, to rolą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest odzyskanie należności od pracodawcy. Ubezpieczony nadal będzie mógł korzystać ze wszystkich świadczeń tak jak każdy ubezpieczony, a fakt, że pracodawca nie opłaca za niego składek nie wpłynie w przyszłości na wysokość jego emerytury. Wysokość emerytury jest liczona od składek należnych tj. zadeklarowanych. Pracownik nie ponosi konsekwencji za niewypłacalność pracodawcy.

Co innego jest w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą. Tutaj już emerytura jest liczona na podstawie składek wpłaconych. Analogicznie jest z rentą. Choć jest to już inny sposób naliczania. Pracodawca wystawia Rp-7, gdzie wykazane są wynagrodzenia za dany rok kalendarzowy. Nawet jeśli od tych wynagrodzeń nie została opłacona składka emerytalno-rentowa, nasz przyszły świadczeniobiorca nie ponosi z tego tytułu konsekwencji. To są zaległości płatnika wobec ZUS i ewentualne rozliczenie zaległości następuje w tej relacji.

Warto wiedzieć, że pracodawca ma obowiązek nie tylko przekazywać do ZUS-u imienne raporty miesięczne za ubezpieczonych, ale także ma obowiązek przekazać pracownikowi roczną informację o składkach przekazywanych do ZUS z podziałem na poszczególne miesiące. Roczną informację pracodawca ma obowiązek przekazać do 28 lutego za rok poprzedni (obowiązek ten nie dotyczy pracodawców, którzy na bieżąco, co miesiąc, przekazują pracownikom informacje na temat ubezpieczenia ZUS). Informacja taka może być przekazywana także elektronicznie, jeśli taką zgodę wyrazi pracownik.

Źródło:

www.zus.pl 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • twojnick
  2021-08-21 15:40:07
  Dlaczego w wyliczeniu "W PUE, w zakładce "ubezpieczony" można:" nie ma pozycji o tym, jak sprawdzić, czy pracodawca odprowadza za nas składki do ZUS? Ponieważ takie ocji w PUE nie ma. I autorka by to wiedziała, gdyby zadała sobie odrobinę trudu i sprawdziła to osobiście, a nie po prostu przepisała tekst ze strony ZUS.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
BHP - wszystko co trzeba wiedzieć na ten temat

Każdy przedsiębiorca powinien mieć na uwadze, że przestrzeganie przepisów BHP jest obowiązkowe, a te kwestie mogą zostać skontrolowane przez Państwową Inspekcję Pracy. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej. 

Do 30 września był czas, żeby wykorzystać zaległe urlopy. Pracownicy lubią chomikować dni wolne

Dlaczego urlopy powinny być wykorzystywane na bieżąco? Zbyt duża kumulacja dni wolnych może spowodować, że pracownik będzie musiał wykorzystać go w momencie, gdy będzie on pracodawcy bardzo potrzebny. 

Praca zdalna szansą dla osób z niepełnosprawnościami

Upowszechnienie pracy zdalnej i hybrydowej może ułatwić zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza na stanowiskach biurowych czy specjalistycznych, niewymagających fizycznej obecności w biurze - przekonują eksperci w raporcie „Uwarunkowania i korzyści zatrudniania osób z niepełnosprawnościami” przygotowanym przez Lewiatana.

PPK. Deklarację o rezygnacji można „odwołać”

Powrót do oszczędzania w PPK, po złożeniu deklaracji o rezygnacji, następuje poprzez złożenie wniosku o dokonywanie wpłat do PPK. Pracownik może go złożyć w każdej chwili i jest on skuteczny od momentu przekazania go pracodawcy.

REKLAMA

Praca cudzoziemców. Co zrobić po zarejestrowaniu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi legalizuje zatrudnienie cudzoziemców z pięciu krajów: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Po jego zarejestrowaniu pracodawca ma obowiązek informacyjny. Jaki? Ponadto, opisujemy kiedy nie jest wymagany wpis nowego oświadczenia do ewidencji. 

Kurs dla pracowników administracji publicznej

Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

REKLAMA

Dzień chłopaka w pracy

30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

REKLAMA