REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak sprawdzić czy pracodawca płaci ZUS?

Agnieszka Beczkalska
aplikant radcowska
Jak sprawdzić czy pracodawca zgłosił pracownika do ubezpieczeń społecznych, ZUS? / fot. Shutterstock
Jak sprawdzić czy pracodawca zgłosił pracownika do ubezpieczeń społecznych, ZUS? / fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wiele osób zastanawia się, czy pracodawca płaci za nich ZUS. Jak sprawdzić fakt odprowadzania składek za pracownika? Można zrobić to osobiście w placówce ZUS, telefonicznie lub za pomocą konta na PUE ZUS.

Czy pracodawca płaci ZUS? Jak to sprawdzić?

Jest kilka sposób na to, by sprawdzić czy pracodawca odprowadza składki za pracownika. Jednym z nich jest wizyta w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych działającym w naszym rejonie. Można to również zrobić bez wychodzenia z domu - przez internet. Wystarczy mieć założony profil na Platformie Usług Elektronicznych PUE.

Autopromocja

Możemy też złożyć wniosek o udzielenie interesujących nas informacji w placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na druku ZUS US-7. Gotowe formularze ZUS US-7 dostępne są w każdej placówce ZUS a także na stronie internetowej www.zus.pl. Wnioski rozpatrywane są w terminie 7 dni od daty wpływu do ZUS.

Polecamy: Tarcza antykryzysowa – Prawo pracy i ZUS. Pakiet 5 ebooków

Informację o wszystkich zapisanych danych na swoim koncie w ZUS, można także uzyskać w Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem 22 560 16 00. Trzeba będzie najpierw potwierdzić swoją tożsamość.

Informacja o stanie konta ubezpieczonego

O stanie swojego konta w ZUS dowiemy się również z Informacji o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU), którą co roku ZUS wysyła do ubezpieczonych urodzonych po 1948 roku. Zakład musi przygotować ją dla każdej osoby, która ma odłożony choćby 1 grosz na koncie emerytalnym w ZUS. Do osób, które założyły profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, IOSKU trafi tylko w formie elektronicznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dzięki informacji ubezpieczony ma wgląd na swoje indywidualne konto emerytalne, na którym zapisywane są m.in. składki na ubezpieczenie emerytalne, kapitał początkowy oraz środki zgromadzone na subkoncie na podstawie, których ZUS wyliczy emeryturę. Informacja IOSKU to możliwość sprawdzania czy pracodawca odprowadza za nas składki w prawidłowej wysokości. Dzięki informacji ubezpieczony może sprawdzić także czy na jego koncie są składki od wszystkich umów o pracę czy zlecenia itp.

Osoby, które mają, co najmniej 35 lat, dostaną także wyliczenia tak zwanej hipotetycznej emerytury. Z otrzymanej informacji dowiedzą się o jej wysokości w dwóch wariantach: gdyby już do emerytury nie pracowali, tylko bazowali na składkach dotychczas zebranych oraz gdyby pracowali i odprowadzali składki w średniej wysokości dotychczasowych wpłat. Dodatkowe dwa warianty uwzględniają ponadto w emeryturze także składki z subkonta w ZUS.

PUE ZUS

Jeśli natomiast chcemy sprawdzić, czy pracodawca odprowadza za nas składki do ZUS, możemy to także zrobić bez wychodzenia z domu. Wystarczy mieć założony profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS – PUE ZUS Należy zalogować się na swój profil.

W PUE, w zakładce "ubezpieczony" można:

  • sprawdzić stan swojego konta w ZUS;
  • sprawdzić informacje o ubezpieczeniach, do których zgłosił nas pracodawca oraz sprawdzić informacje o podstawach i składkach na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne;
  • sprawdzić, czy członkowie naszej rodziny zostali prawidłowo zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego;
  • sprawdzić informacje o zwolnieniach lekarskich;
  • obliczyć w kalkulatorze emerytalnym swoją przyszłą prognozowaną emeryturę.

Jak założyć konto PUE ZUS?

Zarejestrować konto na PUE ZUS można zrobić w kilku prostych krokach. Do wyboru są cztery sposoby rejestracji i potwierdzenia profilu na portalu PUE ZUS.

Pierwszy to rejestracja profilu na www.zus.pl i potwierdzenie tożsamości w jednostce ZUS. Wypełniamy formularz elektroniczny na www.zus.pl. Podajemy wymagane formularzem informacje przez internet. Następnie musimy potwierdzić tożsamość dokumentem w ciągu 7 dni od rejestracji w trakcie wizyty w dowolnej jednostce ZUS.

Drugi sposób to rejestracja i potwierdzenie tożsamości za pomocą profilu zaufanego ePUAP. W tym celu wypełniamy formularz elektroniczny. Część danych uzupełnia się automatycznie, musimy ustalić hasło. Uwierzytelnienie następuje przy użyciu profilu zaufanego ePUAP Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej. Tym samym nie musimy potwierdzać swojej tożsamości w trakcie wizyty w placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Trzecim sposobem jest rejestracja i potwierdzenie tożsamości za pomocą podpisu elektronicznego . Wypełniamy formularz elektroniczny. W tym przypadku również część danych uzupełnia się automatycznie, musimy ustalić hasło, Potwierdzenie tożsamości użytkownika następuje przy użyciu podpisu elektronicznego (podpis kwalifikowany, który ma certyfikat). Podobnie jak w przypadku profilu zaufanego.

I ostatni - czwarty sposób - to rejestracja i potwierdzenie tożsamości za pomocą bankowości elektronicznej. Wypełniamy formularz elektroniczny. Część danych uzupełnia się automatycznie, ustalamy hasło. Potwierdzenie tożsamości użytkownika ma miejsce przy wykorzystaniu systemu bankowości elektronicznej w banku, który świadczy wspólnie z ZUS taką usługę.

Jak sprawdzić czy przedsiębiorca zgłosił pracownika do ubezpieczeń na portalu PUE ZUS?

Po zalogowaniu się do portalu PUE pojawia się okno z menu podręcznym podzielonym tematycznie na zakładki. W profilu ubezpieczonego w zakładce Ubezpieczenia i płatnicy osoba ubezpieczona może sprawdzić czy płatnik składek zgłosił ją do ubezpieczeń.

Natomiast informacje na temat aktualnej przynależności ubezpieczonego do NFZ oraz danych o członkach rodziny zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego znajdują się w zakładce Dane o ubezpieczeniu zdrowotnym.

Terminy zapłaty składek do ZUS są ściśle określone. W przypadku jednoosobowej działalności - do dziesiątego dnia miesiąca za miesiąc poprzedni (np. składka za marzec powinna być opłacona do 10 kwietnia). Natomiast płatnik zatrudniający przynajmniej jedną osobą musi zapłacić należne składki do piętnastego dnia miesiąca za miesiąc poprzedni (np. składka za marzec powinna być opłacona do 15 kwietnia).

Jeśli termin płatności wypada w dzień wolny od pracy, to termin automatycznie jest przesuwany na pierwszy dzień roboczy przypadający po tym dniu.

Gdy okaże się, że pracodawca nie odprowadza składek, a powinien, to rolą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest odzyskanie należności od pracodawcy. Ubezpieczony nadal będzie mógł korzystać ze wszystkich świadczeń tak jak każdy ubezpieczony, a fakt, że pracodawca nie opłaca za niego składek nie wpłynie w przyszłości na wysokość jego emerytury. Wysokość emerytury jest liczona od składek należnych tj. zadeklarowanych. Pracownik nie ponosi konsekwencji za niewypłacalność pracodawcy.

Co innego jest w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą. Tutaj już emerytura jest liczona na podstawie składek wpłaconych. Analogicznie jest z rentą. Choć jest to już inny sposób naliczania. Pracodawca wystawia Rp-7, gdzie wykazane są wynagrodzenia za dany rok kalendarzowy. Nawet jeśli od tych wynagrodzeń nie została opłacona składka emerytalno-rentowa, nasz przyszły świadczeniobiorca nie ponosi z tego tytułu konsekwencji. To są zaległości płatnika wobec ZUS i ewentualne rozliczenie zaległości następuje w tej relacji.

Warto wiedzieć, że pracodawca ma obowiązek nie tylko przekazywać do ZUS-u imienne raporty miesięczne za ubezpieczonych, ale także ma obowiązek przekazać pracownikowi roczną informację o składkach przekazywanych do ZUS z podziałem na poszczególne miesiące. Roczną informację pracodawca ma obowiązek przekazać do 28 lutego za rok poprzedni (obowiązek ten nie dotyczy pracodawców, którzy na bieżąco, co miesiąc, przekazują pracownikom informacje na temat ubezpieczenia ZUS). Informacja taka może być przekazywana także elektronicznie, jeśli taką zgodę wyrazi pracownik.

Źródło:

www.zus.pl 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

REKLAMA

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

REKLAMA

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?

REKLAMA