Kategorie

Jak sprawdzić czy pracodawca płaci ZUS?

Agnieszka Beczkalska
aplikant radcowska
Jak sprawdzić czy pracodawca zgłosił pracownika do ubezpieczeń społecznych, ZUS? / fot. Shutterstock
Jak sprawdzić czy pracodawca zgłosił pracownika do ubezpieczeń społecznych, ZUS? / fot. Shutterstock
Wiele osób zastanawia się, czy pracodawca płaci za nich ZUS. Jak sprawdzić fakt odprowadzania składek za pracownika? Można zrobić to osobiście w placówce ZUS, telefonicznie lub za pomocą konta na PUE ZUS.

Czy pracodawca płaci ZUS? Jak to sprawdzić?

Jest kilka sposób na to, by sprawdzić czy pracodawca odprowadza składki za pracownika. Jednym z nich jest wizyta w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych działającym w naszym rejonie. Można to również zrobić bez wychodzenia z domu - przez internet. Wystarczy mieć założony profil na Platformie Usług Elektronicznych PUE.

Możemy też złożyć wniosek o udzielenie interesujących nas informacji w placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na druku ZUS US-7. Gotowe formularze ZUS US-7 dostępne są w każdej placówce ZUS a także na stronie internetowej www.zus.pl. Wnioski rozpatrywane są w terminie 7 dni od daty wpływu do ZUS.

Polecamy: Tarcza antykryzysowa – Prawo pracy i ZUS. Pakiet 5 ebooków

Informację o wszystkich zapisanych danych na swoim koncie w ZUS, można także uzyskać w Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem 22 560 16 00. Trzeba będzie najpierw potwierdzić swoją tożsamość.

Informacja o stanie konta ubezpieczonego

Reklama

O stanie swojego konta w ZUS dowiemy się również z Informacji o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU), którą co roku ZUS wysyła do ubezpieczonych urodzonych po 1948 roku. Zakład musi przygotować ją dla każdej osoby, która ma odłożony choćby 1 grosz na koncie emerytalnym w ZUS. Do osób, które założyły profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, IOSKU trafi tylko w formie elektronicznej.

Dzięki informacji ubezpieczony ma wgląd na swoje indywidualne konto emerytalne, na którym zapisywane są m.in. składki na ubezpieczenie emerytalne, kapitał początkowy oraz środki zgromadzone na subkoncie na podstawie, których ZUS wyliczy emeryturę. Informacja IOSKU to możliwość sprawdzania czy pracodawca odprowadza za nas składki w prawidłowej wysokości. Dzięki informacji ubezpieczony może sprawdzić także czy na jego koncie są składki od wszystkich umów o pracę czy zlecenia itp.

Osoby, które mają, co najmniej 35 lat, dostaną także wyliczenia tak zwanej hipotetycznej emerytury. Z otrzymanej informacji dowiedzą się o jej wysokości w dwóch wariantach: gdyby już do emerytury nie pracowali, tylko bazowali na składkach dotychczas zebranych oraz gdyby pracowali i odprowadzali składki w średniej wysokości dotychczasowych wpłat. Dodatkowe dwa warianty uwzględniają ponadto w emeryturze także składki z subkonta w ZUS.

PUE ZUS

Jeśli natomiast chcemy sprawdzić, czy pracodawca odprowadza za nas składki do ZUS, możemy to także zrobić bez wychodzenia z domu. Wystarczy mieć założony profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS – PUE ZUS Należy zalogować się na swój profil.

W PUE, w zakładce "ubezpieczony" można:

 • sprawdzić stan swojego konta w ZUS;
 • sprawdzić informacje o ubezpieczeniach, do których zgłosił nas pracodawca oraz sprawdzić informacje o podstawach i składkach na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne;
 • sprawdzić, czy członkowie naszej rodziny zostali prawidłowo zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego;
 • sprawdzić informacje o zwolnieniach lekarskich;
 • obliczyć w kalkulatorze emerytalnym swoją przyszłą prognozowaną emeryturę.

Jak założyć konto PUE ZUS?

Zarejestrować konto na PUE ZUS można zrobić w kilku prostych krokach. Do wyboru są cztery sposoby rejestracji i potwierdzenia profilu na portalu PUE ZUS.

Reklama

Pierwszy to rejestracja profilu na www.zus.pl i potwierdzenie tożsamości w jednostce ZUS. Wypełniamy formularz elektroniczny na www.zus.pl. Podajemy wymagane formularzem informacje przez internet. Następnie musimy potwierdzić tożsamość dokumentem w ciągu 7 dni od rejestracji w trakcie wizyty w dowolnej jednostce ZUS.

Drugi sposób to rejestracja i potwierdzenie tożsamości za pomocą profilu zaufanego ePUAP. W tym celu wypełniamy formularz elektroniczny. Część danych uzupełnia się automatycznie, musimy ustalić hasło. Uwierzytelnienie następuje przy użyciu profilu zaufanego ePUAP Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej. Tym samym nie musimy potwierdzać swojej tożsamości w trakcie wizyty w placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Trzecim sposobem jest rejestracja i potwierdzenie tożsamości za pomocą podpisu elektronicznego . Wypełniamy formularz elektroniczny. W tym przypadku również część danych uzupełnia się automatycznie, musimy ustalić hasło, Potwierdzenie tożsamości użytkownika następuje przy użyciu podpisu elektronicznego (podpis kwalifikowany, który ma certyfikat). Podobnie jak w przypadku profilu zaufanego.

I ostatni - czwarty sposób - to rejestracja i potwierdzenie tożsamości za pomocą bankowości elektronicznej. Wypełniamy formularz elektroniczny. Część danych uzupełnia się automatycznie, ustalamy hasło. Potwierdzenie tożsamości użytkownika ma miejsce przy wykorzystaniu systemu bankowości elektronicznej w banku, który świadczy wspólnie z ZUS taką usługę.

Jak sprawdzić czy przedsiębiorca zgłosił pracownika do ubezpieczeń na portalu PUE ZUS?

Po zalogowaniu się do portalu PUE pojawia się okno z menu podręcznym podzielonym tematycznie na zakładki. W profilu ubezpieczonego w zakładce Ubezpieczenia i płatnicy osoba ubezpieczona może sprawdzić czy płatnik składek zgłosił ją do ubezpieczeń.

Natomiast informacje na temat aktualnej przynależności ubezpieczonego do NFZ oraz danych o członkach rodziny zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego znajdują się w zakładce Dane o ubezpieczeniu zdrowotnym.

Terminy zapłaty składek do ZUS są ściśle określone. W przypadku jednoosobowej działalności - do dziesiątego dnia miesiąca za miesiąc poprzedni (np. składka za marzec powinna być opłacona do 10 kwietnia). Natomiast płatnik zatrudniający przynajmniej jedną osobą musi zapłacić należne składki do piętnastego dnia miesiąca za miesiąc poprzedni (np. składka za marzec powinna być opłacona do 15 kwietnia).

Jeśli termin płatności wypada w dzień wolny od pracy, to termin automatycznie jest przesuwany na pierwszy dzień roboczy przypadający po tym dniu.

Gdy okaże się, że pracodawca nie odprowadza składek, a powinien, to rolą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest odzyskanie należności od pracodawcy. Ubezpieczony nadal będzie mógł korzystać ze wszystkich świadczeń tak jak każdy ubezpieczony, a fakt, że pracodawca nie opłaca za niego składek nie wpłynie w przyszłości na wysokość jego emerytury. Wysokość emerytury jest liczona od składek należnych tj. zadeklarowanych. Pracownik nie ponosi konsekwencji za niewypłacalność pracodawcy.

Co innego jest w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą. Tutaj już emerytura jest liczona na podstawie składek wpłaconych. Analogicznie jest z rentą. Choć jest to już inny sposób naliczania. Pracodawca wystawia Rp-7, gdzie wykazane są wynagrodzenia za dany rok kalendarzowy. Nawet jeśli od tych wynagrodzeń nie została opłacona składka emerytalno-rentowa, nasz przyszły świadczeniobiorca nie ponosi z tego tytułu konsekwencji. To są zaległości płatnika wobec ZUS i ewentualne rozliczenie zaległości następuje w tej relacji.

Warto wiedzieć, że pracodawca ma obowiązek nie tylko przekazywać do ZUS-u imienne raporty miesięczne za ubezpieczonych, ale także ma obowiązek przekazać pracownikowi roczną informację o składkach przekazywanych do ZUS z podziałem na poszczególne miesiące. Roczną informację pracodawca ma obowiązek przekazać do 28 lutego za rok poprzedni (obowiązek ten nie dotyczy pracodawców, którzy na bieżąco, co miesiąc, przekazują pracownikom informacje na temat ubezpieczenia ZUS). Informacja taka może być przekazywana także elektronicznie, jeśli taką zgodę wyrazi pracownik.

Źródło:

www.zus.pl 

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.