REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak sprawdzić czy pracodawca płaci ZUS?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Agnieszka Beczkalska
aplikant radcowska
Jak sprawdzić czy pracodawca zgłosił pracownika do ubezpieczeń społecznych, ZUS? / fot. Shutterstock
Jak sprawdzić czy pracodawca zgłosił pracownika do ubezpieczeń społecznych, ZUS? / fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wiele osób zastanawia się, czy pracodawca płaci za nich ZUS. Jak sprawdzić fakt odprowadzania składek za pracownika? Można zrobić to osobiście w placówce ZUS, telefonicznie lub za pomocą konta na PUE ZUS.

Czy pracodawca płaci ZUS? Jak to sprawdzić?

Jest kilka sposób na to, by sprawdzić czy pracodawca odprowadza składki za pracownika. Jednym z nich jest wizyta w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych działającym w naszym rejonie. Można to również zrobić bez wychodzenia z domu - przez internet. Wystarczy mieć założony profil na Platformie Usług Elektronicznych PUE.

REKLAMA

Możemy też złożyć wniosek o udzielenie interesujących nas informacji w placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na druku ZUS US-7. Gotowe formularze ZUS US-7 dostępne są w każdej placówce ZUS a także na stronie internetowej www.zus.pl. Wnioski rozpatrywane są w terminie 7 dni od daty wpływu do ZUS.

Polecamy: Tarcza antykryzysowa – Prawo pracy i ZUS. Pakiet 5 ebooków

Informację o wszystkich zapisanych danych na swoim koncie w ZUS, można także uzyskać w Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem 22 560 16 00. Trzeba będzie najpierw potwierdzić swoją tożsamość.

Informacja o stanie konta ubezpieczonego

REKLAMA

O stanie swojego konta w ZUS dowiemy się również z Informacji o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU), którą co roku ZUS wysyła do ubezpieczonych urodzonych po 1948 roku. Zakład musi przygotować ją dla każdej osoby, która ma odłożony choćby 1 grosz na koncie emerytalnym w ZUS. Do osób, które założyły profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, IOSKU trafi tylko w formie elektronicznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dzięki informacji ubezpieczony ma wgląd na swoje indywidualne konto emerytalne, na którym zapisywane są m.in. składki na ubezpieczenie emerytalne, kapitał początkowy oraz środki zgromadzone na subkoncie na podstawie, których ZUS wyliczy emeryturę. Informacja IOSKU to możliwość sprawdzania czy pracodawca odprowadza za nas składki w prawidłowej wysokości. Dzięki informacji ubezpieczony może sprawdzić także czy na jego koncie są składki od wszystkich umów o pracę czy zlecenia itp.

Osoby, które mają, co najmniej 35 lat, dostaną także wyliczenia tak zwanej hipotetycznej emerytury. Z otrzymanej informacji dowiedzą się o jej wysokości w dwóch wariantach: gdyby już do emerytury nie pracowali, tylko bazowali na składkach dotychczas zebranych oraz gdyby pracowali i odprowadzali składki w średniej wysokości dotychczasowych wpłat. Dodatkowe dwa warianty uwzględniają ponadto w emeryturze także składki z subkonta w ZUS.

PUE ZUS

Jeśli natomiast chcemy sprawdzić, czy pracodawca odprowadza za nas składki do ZUS, możemy to także zrobić bez wychodzenia z domu. Wystarczy mieć założony profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS – PUE ZUS Należy zalogować się na swój profil.

W PUE, w zakładce "ubezpieczony" można:

  • sprawdzić stan swojego konta w ZUS;
  • sprawdzić informacje o ubezpieczeniach, do których zgłosił nas pracodawca oraz sprawdzić informacje o podstawach i składkach na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne;
  • sprawdzić, czy członkowie naszej rodziny zostali prawidłowo zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego;
  • sprawdzić informacje o zwolnieniach lekarskich;
  • obliczyć w kalkulatorze emerytalnym swoją przyszłą prognozowaną emeryturę.

Jak założyć konto PUE ZUS?

Zarejestrować konto na PUE ZUS można zrobić w kilku prostych krokach. Do wyboru są cztery sposoby rejestracji i potwierdzenia profilu na portalu PUE ZUS.

REKLAMA

Pierwszy to rejestracja profilu na www.zus.pl i potwierdzenie tożsamości w jednostce ZUS. Wypełniamy formularz elektroniczny na www.zus.pl. Podajemy wymagane formularzem informacje przez internet. Następnie musimy potwierdzić tożsamość dokumentem w ciągu 7 dni od rejestracji w trakcie wizyty w dowolnej jednostce ZUS.

Drugi sposób to rejestracja i potwierdzenie tożsamości za pomocą profilu zaufanego ePUAP. W tym celu wypełniamy formularz elektroniczny. Część danych uzupełnia się automatycznie, musimy ustalić hasło. Uwierzytelnienie następuje przy użyciu profilu zaufanego ePUAP Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej. Tym samym nie musimy potwierdzać swojej tożsamości w trakcie wizyty w placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Trzecim sposobem jest rejestracja i potwierdzenie tożsamości za pomocą podpisu elektronicznego . Wypełniamy formularz elektroniczny. W tym przypadku również część danych uzupełnia się automatycznie, musimy ustalić hasło, Potwierdzenie tożsamości użytkownika następuje przy użyciu podpisu elektronicznego (podpis kwalifikowany, który ma certyfikat). Podobnie jak w przypadku profilu zaufanego.

I ostatni - czwarty sposób - to rejestracja i potwierdzenie tożsamości za pomocą bankowości elektronicznej. Wypełniamy formularz elektroniczny. Część danych uzupełnia się automatycznie, ustalamy hasło. Potwierdzenie tożsamości użytkownika ma miejsce przy wykorzystaniu systemu bankowości elektronicznej w banku, który świadczy wspólnie z ZUS taką usługę.

Jak sprawdzić czy przedsiębiorca zgłosił pracownika do ubezpieczeń na portalu PUE ZUS?

Po zalogowaniu się do portalu PUE pojawia się okno z menu podręcznym podzielonym tematycznie na zakładki. W profilu ubezpieczonego w zakładce Ubezpieczenia i płatnicy osoba ubezpieczona może sprawdzić czy płatnik składek zgłosił ją do ubezpieczeń.

Natomiast informacje na temat aktualnej przynależności ubezpieczonego do NFZ oraz danych o członkach rodziny zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego znajdują się w zakładce Dane o ubezpieczeniu zdrowotnym.

Terminy zapłaty składek do ZUS są ściśle określone. W przypadku jednoosobowej działalności - do dziesiątego dnia miesiąca za miesiąc poprzedni (np. składka za marzec powinna być opłacona do 10 kwietnia). Natomiast płatnik zatrudniający przynajmniej jedną osobą musi zapłacić należne składki do piętnastego dnia miesiąca za miesiąc poprzedni (np. składka za marzec powinna być opłacona do 15 kwietnia).

Jeśli termin płatności wypada w dzień wolny od pracy, to termin automatycznie jest przesuwany na pierwszy dzień roboczy przypadający po tym dniu.

Gdy okaże się, że pracodawca nie odprowadza składek, a powinien, to rolą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest odzyskanie należności od pracodawcy. Ubezpieczony nadal będzie mógł korzystać ze wszystkich świadczeń tak jak każdy ubezpieczony, a fakt, że pracodawca nie opłaca za niego składek nie wpłynie w przyszłości na wysokość jego emerytury. Wysokość emerytury jest liczona od składek należnych tj. zadeklarowanych. Pracownik nie ponosi konsekwencji za niewypłacalność pracodawcy.

Co innego jest w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą. Tutaj już emerytura jest liczona na podstawie składek wpłaconych. Analogicznie jest z rentą. Choć jest to już inny sposób naliczania. Pracodawca wystawia Rp-7, gdzie wykazane są wynagrodzenia za dany rok kalendarzowy. Nawet jeśli od tych wynagrodzeń nie została opłacona składka emerytalno-rentowa, nasz przyszły świadczeniobiorca nie ponosi z tego tytułu konsekwencji. To są zaległości płatnika wobec ZUS i ewentualne rozliczenie zaległości następuje w tej relacji.

Warto wiedzieć, że pracodawca ma obowiązek nie tylko przekazywać do ZUS-u imienne raporty miesięczne za ubezpieczonych, ale także ma obowiązek przekazać pracownikowi roczną informację o składkach przekazywanych do ZUS z podziałem na poszczególne miesiące. Roczną informację pracodawca ma obowiązek przekazać do 28 lutego za rok poprzedni (obowiązek ten nie dotyczy pracodawców, którzy na bieżąco, co miesiąc, przekazują pracownikom informacje na temat ubezpieczenia ZUS). Informacja taka może być przekazywana także elektronicznie, jeśli taką zgodę wyrazi pracownik.

Źródło:

www.zus.pl 

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA