REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Danina solidarnościowa - kto i kiedy musi ją zapłacić od 2019 r.

Mariusz Pigulski
ekspert ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo-płacowej
Danina solidarnościowa - kto i kiedy musi ją zapłacić od 2019 r./ fot. Shutterstock
Danina solidarnościowa - kto i kiedy musi ją zapłacić od 2019 r./ fot. Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2019 r. utworzony zostanie fundusz solidarnościowy, którego celem jest zapewnienie wsparcia społecznego zawodowego i zdrowotnego osobom niepełnosprawnym. Pierwszy podatek solidarnościowy najbogatsi zapłacą do 30 kwietnia 2020 r.

14 listopada 2018 r.  prezydent podpisał ustawę o solidarnościowym funduszu wsparcia osób niepełnosprawnych. Wprowadza ona obowiązkową składkę na fundusz solidarnościowy od tych ubezpieczonych od których płatnicy składek mają obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy. Nowa składka będzie wydzielona ze składki na FP, a więc płatnicy składek nie będą obciążeni dodatkowymi kosztami. Innym źródłem przychodu nowoutworzonego funduszu będzie podatek dla najbogatszych, tzw. danina solidarnościowa. Zarówno obowiązkowa składka jak i nowy podatek obejmą przychody uzyskane od 1 stycznia 2019 r. Pierwszy podatek solidarnościowy najbogatsi zapłacą do 30 kwietnia 2020 r.

Autopromocja

Od 1 stycznia 2019 r. utworzony zostanie fundusz solidarnościowy, którego celem jest zapewnienie wsparcia społecznego zawodowego i zdrowotnego osobom niepełnosprawnym. Przychodami nowego funduszu będą przede wszystkim:

 • obowiązkowe składki na fundusz, których wysokość będzie określona corocznie w ustawie budżetowej,
 • danina solidarnościowa, czyli podatek od najbogatszych, oraz
 • inne przychody, np. opłata dodatkowa nakładana na przedsiębiorców przez ZUS, czy odsetki od środków funduszu albo od innych wolnych środków przekazanych w zarządzanie odpowiedniemu ministrowi do spraw finansów publicznych.

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Danina podatkowa

Daninę solidarnościową należy określić mianem nowego podatku, który wynosi 4% podstawy jego obliczenia stanowiącą nadwyżkę ponad kwotę 1 000 000 zł sumy dochodów (czyli przychodów pomniejszonych o koszty ich uzyskania i składki na ubezpieczenia społeczne możliwe od odliczenia zgodnie z przepisami ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowym obciążeniem objęte będą dochody podlegające opodatkowaniu:

 • na zasadach ogólnych (według skali podatkowej),
 • jednolitą 19-proc. stawką podatku od zysków kapitałowych,
 • jednolitą 19-proc. stawką podatku m.in. od dochodów z działalności gospodarczej,
 • 19-proc. stawką podatku od dochodów zagranicznej spółki kontrolowanej (po uwzględnieniu odliczenia kwot uwzględnionej w podstawie opodatkowania podatnika dywidendy otrzymanej od zagranicznej spółki kontrolowanej oraz dochodu z odpłatnego zbycia przez podatnika udziału w zagranicznej spółce kontrolowanej, w części uwzględnionej w jego podstawie opodatkowania).

Daninę solidarnościową będą więc musiały płacić osiągające dochody powyżej miliona złotych rocznie osoby fizyczne m.in.:

 • pracujące w ramach stosunku pracy lub stosunków cywilnoprawnych (np. na podstawie umowy zlecenia bądź kontraktu menedżerskiego),
 • zarabiające na najmie opodatkowanym według skali,
 • będące giełdowymi inwestorami albo przedsiębiorcami (rozliczającymi się zarówno według skali, jak i stawką liniową).

Kwotę przedmiotowego podatku osoby zobowiązane do jej zapłaty będą obliczać samodzielnie oraz wykazywać w deklaracji o wysokości daniny solidarnościowej składanej w terminie do 30 kwietnia roku kalendarzowego. Jej wzór minister finansów udostępni w formie dokumentu elektronicznego na stronie Ministerstwa Finansów.


Wspomniana deklaracja składana będzie urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania osoby fizycznej w ostatnim dniu roku podatkowego, a gdy zamieszkanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustało przed tym dniem - urzędowi skarbowemu właściwemu według ostatniego miejsca zamieszkania na jej terytorium. W przypadku osób fizycznych niemających miejsca zamieszkania w Polsce, deklaracja powinna trafić do urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Termin zapłaty daniny solidarnościowej będzie upływał w ostatnim dniu kwietnia.

Po raz pierwszy ww. danina będzie musiała zostać uiszczona od dochodów uzyskanych w 2019 r., które podatnik rozliczy, składając swoje roczne zeznanie podatkowe w terminie do 30 kwietnia 2020 r.

Z daniny solidarnościowej wyłączone są m.in.:

Autopromocja
 • dochody obciążone 19-proc. ryczałtem, tzw. podatkiem Belki (czyli np. dywidendy, odsetki od środków zgromadzonych na rachunku bankowym, odsetek i dyskonta od papierów wartościowych),
 • dochody zwolnione z podatku na podstawie międzynarodowych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania,
 • przychody opodatkowane ryczałtowo (z działalności gospodarczej albo najmu), na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku od przychodów ewidencjonowanych,
 • dochody ze sprzedaży nieruchomości, np. domu lub mieszkania, dokonywanej poza działalnością gospodarczą.

Tomasz R. prowadzi działalność gospodarczą i rozlicza się z niej płacąc 19-proc. podatek liniowy. Załóżmy, że jego dochód ze wspomnianej aktywności biznesowej za rok 2019 wyniesie 2 mln zł. W rozliczeniu za 2018 r. musiałby odprowadzić z tego tytułu na rzecz fiskusa 380 000 zł podatku. Za 2019 r. podatek zwiększy się o daninę solidarnościową, czyli 4% liczone od nadwyżki ponad 1 mln zł. W analizowanym przypadku stanowiłoby to kwotę 40 000 zł (1 mln zł × 4%). W związku z tym Tomasz R. za 2019 r. musiałby zapłacić urzędowi skarbowemu 420 000 zł (380 000 zł + 40 000 zł).

Składka na Funduszu Solidarnościowy

Kolejnym źródłem finansowania Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych jest obowiązkowa składka na ten fundusz. Jak wynika z uzasadnienia do ustawy, jej wysokość będzie ustalona w wysokości 0,15% podstawy wymiaru składki na FP i będzie wydzielona z części składki z Funduszu Pracy.

A zatem płatnicy składek od przyszłego roku będą obliczali składkę na FP i fundusz solidarnościowy w łącznej wysokości 2,45% podstawy wymiaru. Rozliczenia będą dokonywali w deklaracji ZUS DRA w jednej kwocie. Natomiast ZUS po otrzymaniu należnej wpłaty będzie zobligowany do wyodrębnienia kwoty środków na FP i nowy fundusz oraz do dokonywania ich stosownego podziału. W rezultacie płatnicy składek nie zostaną z tego tytułu obciążeni żadnymi dodatkowymi kosztami, gdyż będą naliczali składkę w wysokości obliczanej na dotychczasowych zasadach składki na FP.

Warto wskazać, że do obowiązkowych składek na fundusz solidarnościowy należy stosować przepisy dotyczące składek na Fundusz Pracy. A zatem jeśli płatnik składek jest zwolniony ustawowo z opłacania za pracownika składki na FP (np. pracownik wrócił z urlopu rodzicielskiego i korzysta z 36-miesięcznego zwolnienia, albo zatrudniony bezrobotny, który ukończył 50. rok życia itp.), to nie opłaca także składki na fundusz solidarnościowy.

Podstawa prawna:

 • ustawa z 23 października 2018 r. o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  REKLAMA

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

  W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  REKLAMA

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

  Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

  REKLAMA