Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę - art. 23 (1) k.p.
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy (dalej jako: k.p.) w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy (art. 231 k.p.).
REKLAMA
Omawiany przepis ma charakter imperatywny, a zatem nie można go samodzielnie zmodyfikować. Warto jednak wspomnieć o wyroku Sądu Najwyższego z dnia 13 listopada 2013 r., I PK 107/13,w którym podkreślono, że zasada, iż w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy (art. 231 § 1 k.p.), może zostać zmieniona na korzyść pracownika postanowieniem porozumienia zbiorowego opartego na ustawie (art. 9 k.p.). Należy także pamiętać, że przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę nie może stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie przez pracodawcę stosunku pracy.
Polecamy produkt: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami
Odmienne zachowanie pracodawcy powoduje, iż wypowiedzenie umowy o pracę jest bezprawne, a pracownik nabywa wszelkie roszczenia, w tym związane z przejściem zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę. Nieprzejęcie pracownika w trybie art. 23 1 § 1 k.p. na skutek rozwiązania stosunku pracy przed przejęciem zakładu pracy nie wyklucza następstwa prawnego podmiotu przejmującego w zakresie roszczeń wynikających z bez prawnego rozwiązania umowy o pracę przez dotychczasowego pracodawcę (tak też Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 16 lipca 2014 r., II PK 262/13).
Jak zostało wskazane, nowy pracodawca staje się z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy i powyższej reguły nie można zmodyfikować. Jednakże, w przypadku przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, pracownik może w terminie 2 miesięcy od powyższego zdarzenia, bez wypowiedzenia, za siedmiodniowym uprzedzeniem, rozwiązać stosunek pracy.
Wyjątek od reguły, zgodnie z którą nowy pracodawca staje się z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy reguluje art. 23 1 § 5 k.p., który odnosi się do pracowników świadczących pracę na innej podstawie niż umowa o pracę.
Autor: Izabela Kultys - aplikant radcowski, Kancelaria Radców Prawnych i Doradców Podatkowych, Bernatowicz Komorniczak Mazur sp.p.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat