| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę - art. 23 (1) k.p.

Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę - art. 23 (1) k.p.

Kwestię przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę reguluje przepis art. 23(1) Kodeksu pracy. W przypadku przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę, pracownik może w terminie 2 miesięcy od powyższego zdarzenia, bez wypowiedzenia, za siedmiodniowym uprzedzeniem, rozwiązać stosunek pracy.

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy (dalej jako: k.p.) w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy (art. 231 k.p.).

Omawiany przepis ma charakter imperatywny, a zatem nie można go samodzielnie zmodyfikować. Warto jednak wspomnieć o wyroku Sądu Najwyższego z dnia 13 listopada 2013 r., I PK 107/13,w którym podkreślono, że zasada, iż w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy (art. 231 § 1 k.p.), może zostać zmieniona na korzyść pracownika postanowieniem porozumienia zbiorowego opartego na ustawie (art. 9 k.p.). Należy także pamiętać, że przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę nie może stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie przez pracodawcę stosunku pracy.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

Odmienne zachowanie pracodawcy powoduje, iż wypowiedzenie umowy o pracę jest bezprawne, a pracownik nabywa wszelkie roszczenia, w tym związane z przejściem zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę. Nieprzejęcie pracownika w trybie art. 23 1 § 1 k.p. na skutek rozwiązania stosunku pracy przed przejęciem zakładu pracy nie wyklucza następstwa prawnego podmiotu przejmującego w zakresie roszczeń wynikających z bez prawnego rozwiązania umowy o pracę przez dotychczasowego pracodawcę (tak też Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 16 lipca 2014 r., II PK 262/13).

Jak zostało wskazane, nowy pracodawca staje się z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy i powyższej reguły nie można zmodyfikować. Jednakże, w przypadku przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, pracownik może w terminie 2 miesięcy od powyższego zdarzenia, bez wypowiedzenia, za siedmiodniowym uprzedzeniem, rozwiązać stosunek pracy.

Wyjątek od reguły, zgodnie z którą nowy pracodawca staje się z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy reguluje art. 23 1 § 5 k.p., który odnosi się do pracowników świadczących pracę na innej podstawie niż umowa o pracę.

Autor: Izabela Kultys - aplikant radcowski, Kancelaria Radców Prawnych i Doradców Podatkowych, Bernatowicz Komorniczak Mazur sp.p.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Przywara

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »