REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Niepełnosprawni, Telepraca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak będzie wyglądała praca zdalna?

Uregulowanie pracy zdalnej już blisko. Przepisy o telepracy zostaną uchylone a zastąpią je postanowienia o pracy zdalnej. Do Kodeksu Pracy zostanie wprowadzony rozdział IIc „Praca zdalna”. Jakie będą zasady pracy zdalnej? Jak ją wprowadzać? Jakie są obowiązki stron?

Wracają badania na komisjach orzekających o niepełnosprawności – dokumenty już nie wystarczą

Minister Rodziny i Polityki Społecznej przedstawiła 13 maja 2022 r. projekt rozporządzenia dotyczący nowych zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności. Trwają prace nad aktem, ponieważ za jakiś czas mają wrócić badania na komisjach orzekających o niepełnosprawności – dokumenty już nie wystarczą.

Zespół ds. asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami

Pierwsze posiedzenie Zespołu ds. asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami, powołanego przez szefa Kancelarii Prezydenta RP, odbyło się w środę. Zespół zajmie się przygotowaniem rozwiązań legislacyjnych dla inicjatywy ustawodawczej prezydenta Andrzeja Dudy, dotyczącej tej grupy obywateli.

Zatrudnienie osób niepełnosprawnych w Polsce na niskim poziomie - potrzebne zmiany

Wskaźnik aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych wynosi 32 proc. i jest to bardzo słaby wynik jak na Europę - wskazał we wtorek pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik. Jak dodał, bierność osób niepełnosprawnych na rynku pracy wynika m.in. z "pułapki świadczeniowej".

REKLAMA

Praca daje osobie z niepełnosprawnością niezależność

Chcemy wypracować nowe instrumenty, wspierające osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy, bo praca jest tym, co w pierwszym rzędzie daje osobie niepełnosprawnej niezależność - mówi wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik.

Zwiększenie zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w 2022 r.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało, że w 2022 r. przeznaczono 37 mld zł na wsparcie osób z niepełnosprawnością. Jednym z działań kierowanych do osób niepełnosprawnych jest zwiększenie zatrudnienia.

Czas pracy osoby niepełnosprawnej

Ile wynosi czas pracy osoby niepełnosprawnej? Czy czas pracy zależy od stopnia niepełnosprawności? Sprawdź informację Państwowej Inspekcji Pracy.

Urlop rehabilitacyjny 2022 r.

Urlop rehabilitacyjny – czym jest? Pracodawca, który zatrudnia osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności musi pamiętać o przysługujących im dodatkowych uprawnieniach pracowniczych. Jednym z takich uprawnień jest dodatkowy urlop wypoczynkowy, zwany urlopem rehabilitacyjnym.

REKLAMA

Dofinansowanie PFRON na pracownika niepełnosprawnego 2022

Zatrudnienie niepełnosprawnego wiąże się z możliwością otrzymania dofinansowania z PFRON. Jaka jest wysokość dofinansowania dla pracodawców zatrudniających pracownika z niepełnosprawnością w 2022 roku?

Osoby niepełnosprawne - co z ofertami pracy zdalnej?

Czy pracodawcy w stosunku do osób niepełnosprawnych wykorzystują w pełni możliwości pracy zdalnej? Oto wyniki obserwacji ekspertów Manpower.

Praca zdalna a telepraca - podobieństwa i różnice [TABELA]

Praca zdalna z ustawy covidowej to nie to samo co telepraca z Kodeksu pracy. Sprawdź, jakie są podobieństwa i różnice. Najlepiej przedstawia je poniższa tabela.

Nowy ład - elastyczna praca dla rodziców

Nowy ład to też elastyczna praca dla rodziców. Rodzina to jeden z obszarów wymagających wsparcia. Polski Ład zakłada 3 formy ułatwień dla pracujących rodziców. Jakie?

Dofinansowanie wynagrodzeń niepełnosprawnych i refundacja składek

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych i refundacja składek na ubezpieczenia społeczne - PFRON udostępnia broszury informacyjne i filmy instruktażowe, które ułatwią skorzystanie ze wsparcia.

Strategia na rzecz Osób Niepełnosprawnych 2021-2030

Strategia na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2021-2030 została przyjęta przez rząd. Zakłada wzrost aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych. Jakie zmiany i nowości przewiduje? Ile współczynnik aktywności zawodowej dla osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym ma wynosić w 2030 r.?

Praca zdalna musi być elastyczna

Praca zdalna musi być elastyczna, aby pracodawcy mogli dostosowywać ją do potrzeb swoich i pracowników. Czy wystarczy zmodyfikować przepisy o telepracy? W jaki sposób praca zdalna wyrównuje szanse na rynku pracy? Jakie są modele pracy zdalnej? Co z miejscem wykonywania pracy, sprzętem dla pracownika zdalnego, dokumentacją pracowniczą i BHP?

Dofinansowanie wynagrodzeń PFRON 2020-2021

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych z PFRON zależy od: stopnia niepełnosprawności, wymiaru czasu pracy i typu pracodawcy. Ile wynosi dofinansowanie? Co wlicza się w koszty płac? Jak obliczyć miesięczną kwotę dofinansowania?

Refundacja składek ZUS i KRUS - poradnik

Refundacja składek ZUS przewidziana jest dla osób niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą, a refundacja z KRUS dla niepełnosprawnych rolników lub rolników zobowiązanych do opłacania składek za niepełnosprawnych domowników. Jaki jest termin składania wniosku Wn-U-G i Wn-U-A? Jak je uzupełnić? Przeczytaj poradnik.

Praca zdalna a telepraca – czym się różnią?

Funkcjonowanie przedsiębiorców w dobie pandemii koronawirusa wymusza stosowanie nowych, nieznanych wcześniej polskiemu porządkowi prawnemu, rozwiązań. W stosunku do wykonywania pracy przez pracowników takim novum jest praca zdalna. Tzw. home office nie jest uregulowany w Kodeksie pracy, który natomiast przewiduje instytucję telepracy. Nie są to zdecydowanie pojęcia tożsame i diametralnie się różnią, dlatego warto zastanowić się nad najważniejszymi rozbieżnościami pomiędzy telepracą i pracą zdalną.

Nowe przepisy o pracy zdalnej w 2021 roku

Nowe przepisy o pracy zdalnej mają wejść w życie w I kwartale 2021 roku. Aktualnie czekamy na propozycje związków zawodowych i pracodawców. Jakie uwagi do nowelizacji Kodeksu pracy zostały przedstawione?

Praca zdalna w Kodeksie pracy zastąpi telepracę

Praca zdalna w nowelizacji Kodeksu pracy zastąpi telepracę. Pracownik i pracodawca będą uzgadniać między sobą szczegóły wykonywania pracy w formie home office. Czy pracodawca będzie odpowiadał za bhp?

Praca zdalna zamiast telepracy - pozytywna opinia pracodawców

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy przewiduje pracę zdalną zamiast telepracy. Dotychczas pracy zdalnej nie było w regulacji kodeksowej. Pracodawcy RP pozytywnie oceniają tę zmianę. Jakie rozwiązania przewiduje nowelizacja?

Praca zdalna w Kodeksie pracy zamiast telepracy [WYWIAD]

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, Stanisław Szwed, zapowiada, że praca zdalna zastąpi w Kodeksie pracy telepracę. Na ile nowe przepisy będą podobne do tych obecnych? Jak uregulować kwestię bhp? Na te i inne pytania Łukasza Guzy wiceminister udzielił odpowiedzi w niniejszym wywiadzie.

Praca zdalna w Kodeksie pracy - projekt nowelizacji

Powstał projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Praca zdalna ma zastąpić przepisy dotyczące telepracy. Zgodnie z nową definicją pracę zdalną będzie można wykonywać całkowicie lub częściowo poza siedzibą pracodawcy lub poza innym stałym miejscem jej świadczenia, określonym w umowie lub wskazanym przez zatrudniającego. Jakie rozwiązania wprowadzają nowe przepisy?

Zmiany w Kodeksie pracy - praca zdalna zastąpi telepracę

Będą zmiany w Kodeksie pracy. Wiceszef MRPiPS zapowiedział, że praca zdalna zastąpi telepracę. Rozwiązanie polegające na unormowaniu świadczenia pracy na odległość ma być bardziej elastyczne.

Konkurs MRPiPS na projekty wspierające zatrudnianie niepełnosprawnych

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłasza konkurs na projekty wspierające zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami. Konkurs "Rozwój potencjału zawodowego osób z niepełnosprawnościami" skierowany jest do organizacji pozarządowych i agencji zatrudnienia. Przeznaczono na niego 100 mln zł.

Praca zdalna dłuższa niż 8 godzin dziennie

Polscy przedsiębiorcy i szefowie uważają z reguły, że praca zdalna jest elastycznym trybem pracy, ze wszystkimi negatywnymi dla pracowników konsekwencjami – to wniosek z badania przeprowadzonego przez pracownię ARC Rynek i Opinia na zlecenie Gumtree.pl, przy współpracy z Randstad Polska. Zdecydowana większość pracowników doświadczyła w czasie pracy zdalnej kontaktu z przełożonymi i zlecania zadań „po godzinach”. Zdarza się, że chwalą się tym nawet sami pracodawcy, mówiąc o tak pojmowanej elastyczności pracowników, jako jednym z plusów pracy zdalnej.

Tarcza antykryzysowa 2.0 - jakie zmiany wprowadza?

Jakie zmiany wprowadza tarcza antykryzysowa 2.0? Jeszcze mniejsi przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z pożyczki, ułatwiono procedurę uzyskania dofinansowania wynagrodzeń pracowników, poszerzono pomoc finansową. Sprawdź, co jeszcze się zmienia.

Kim są osoby będące w szczególnej sytuacji na rynku pracy?

Osoby będące w szczególnej sytuacji na rynku pracy to kategoria osób wyodrębnionych w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Kim właściwie są te osoby? Na jaką pomoc mogą liczyć?

Praktyczny poradnik dla pracowników i pracodawców w przypadku koronawirusa

Jak należy zorganizować pracę w związku z zagrożeniem zarażenia się koronawirusem? Czy pracownik może wnioskować o pracę zdalną? Czy w okresie zagrożenia koronawirusem pracodawca może wysłać pracowników na zaległe urlopy wypoczynkowe? Ministerstwo pracy przygotowało praktyczny poradnik dla pracodawców i pracowników.

Praca zdalna w przypadku koronawirusa - ważne informacje

W celu przeciwdziałania COVID-19 (koronawirusa) pracodawca ma możliwość polecenia pracownikowi wykonania pracy zdalnej. Jaka jest różnica między pracą zdalną a telepracą? Jak dokumentuje się pracę zdalną?

Co z wynagrodzeniem pracownika na pracy zdalnej

Zgodnie ze specustawą w celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może zlecić pracownikowi pracę zdalną. Czy jego wynagrodzenie ulegnie obniżeniu?

Świadczenia dla niepełnosprawnych i ich opiekunów w 2020 r.

Renta socjalna, zasiłek rodzinny, zasiłek pielęgnacyjny, specjalny zasiłek opiekuńczy - to niektóre ze świadczeń przysługującym niepełnosprawnym i ich opiekunom w 2020 roku. Ile wynoszą świadczenia?

Od 1 stycznia 2020 r. wyższe minimalne wynagrodzenie i stawka godzinowa

Od 1 stycznia minimalne wynagrodzenie wzrasta o 350 zł i wyniesie 2,6 tys. zł, a minimalna stawka godzinowa – 17 zł. W związku ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę waloryzowane będzie także świadczenie pielęgnacyjne.

Specjalny zasiłek opiekuńczy 2020 - wysokość, dochód

Przyznanie specjalnego zasiłku opiekuńczego uzależnione jest od dochodu. Ile wynosi specjalny zasiłek opiekuńczy i jakie jest kryterium dochodowe w nowym okresie zasiłkowym od 1 listopada 2019 r. do 31 października 2020 r.?

Finansowanie trzynastych emerytur w 2020 r. z funduszu dla osób niepełnosprawnych

Trzynaste emerytury będą finansowane z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych - tak zdecydowała komisja finansów publicznych.

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych - dofinansowanie z PFRON

Pracodawcy mogą ubiegać się o dofinansowanie z PFRON do zatrudnienia osób niepełnosprawnych. W przypadku osób o znacznym stopniu niepełnosprawności miesięczne dofinansowanie wynosi maksymalnie 1800 zł.

Zmiany w Kodeksie pracy - nowe formy zatrudnienia, telepraca dla rodziców?

Nowe formy zatrudnienia, telepraca dla rodziców dzieci w wieku do trzech lat czy zapobieganie dyskryminacji w kwestii wynagrodzenia kobiet i mężczyzn - to propozycje zmian w prawie pracy, które zostały zapowiedziane w programie Prawa i Sprawiedliwości. Co na to eksperci?

Zasiłek pielęgnacyjny od 1 listopada 2019 r. - podwyżka, o ile wzrośnie

1 listopada 2019 r. nastąpi podwyżka zasiłku pielęgnacyjnego. Jest to kolejna podwyżka zasiłku pielęgnacyjnego. Pierwsza miała miejsce 1 listopada 2018 r. W sumie wysokość zasiłku pielęgnacyjnego wzrośnie o 62,84 zł, czyli o ok. 40 proc. Sprawdź szczegóły komu przysługuje zasiłek, jak się o niego ubiegać.

Wyższe dotacje na aktywizację zawodową niepełnosprawnych od 1 października 2019 r.

Od 1 października 2019 r. zakłady aktywności zawodowej otrzymają dodatkowe środki z PFRON. Kwota roczna dofinansowania zatrudnienia osoby niepełnosprawnej w ZAZ wzrasta do 22 750 zł. Natomiast od roku 2020 i w latach następnych kwota ta będzie wyższa.

Od 1 października ZUS rozpatruje wnioski o 500 plus dla osób niesamodzielnych

Od 1 października ZUS rozpatruje wnioski o udzielenia świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji – tzw. 500 plus dla osób niesamodzielnych

500 plus dla niepełnosprawnych - w pytaniach i odpowiedziach

Jakie dokumenty należy złożyć aby uzyskać świadczenie? Gdzie złożyć wniosek o świadczenie uzupełniające? Od jakiej daty ZUS przyzna świadczenie uzupełniające? Jakie świadczenia będą uwzględniane przy ustalaniu progu 1600 zł? ZUS odpowiada na najczęściej pojawiające się wątpliwości.

500 plus dla niepełnosprawnych 2019 - kryteria, jak wypełnić wniosek, kto otrzyma

Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać świadczenie 500 plus dla osób z niepełnosprawnością (świadczenie uzupełniające)? Jak wypełnić wniosek o świadczenie uzupełniające? W jakim czasie otrzymasz decyzję? Zapoznaj się z poniższym poradnikiem.

Świadczenie uzupełniające dla niepełnosprawnych (500 plus) od 1 października 2019 r.

Świadczenie uzupełniające, czyli 500 zł otrzymają osoby niepełnosprawne, które ukończyły 18. rok życia. Przy czym łączna kwota świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie może przekroczyć 1600 zł. Świadczenie będzie wypłacane od 1 października 2019 r.

Telepraca - przerwy dla pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze

Telepracownica w ciąży ma prawo do przerw w pracy związanych z obsługą monitora ekranowego. Jak pracodawca powinien zorganizować przerwy w pracy dla telepracownicy?

500 plus dla niepełnosprawnych - kto dostanie, wniosek

Świadczenie 500 plus otrzymają osoby, które pobierają świadczenia w wysokości niższej niż 1100 zł brutto. W celu uzyskania świadczenia należy złożyć odpowiedni wniosek. Zgodnie z zapowiedziami ustawa ma wejść w życie 1 października 2019 r.

500 plus (świadczenie uzupełniające) dla niepełnosprawnych

500 zł miesięcznie - tyle mają otrzymać osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji. Świadczenie uzupełniające będzie przysługiwać od 1 października 2019 r.

TK: świadczenie pielęgnacyjne dla opiekuna osoby niepełnosprawnej z ustalonym prawem do renty

Trybunał Konstytucyjny orzekł za niezgodny z Konstytucją przepis, który stanowi, że świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje opiekunowi osoby niepełnosprawnej z ustalonym prawem do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Zdaniem TK, przepis ten narusza prawa do szczególnej pomocy ze strony państwa rodzinom znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i społecznej.

Niepełnosprawność a niezdolność do pracy

Niepełnosprawność i niezdolność do pracy to dwa różne pojęcia. Na odróżnienie tych kwestii wpływają odmienne przesłanki czy odrębne podstawy prawne.

Wyższe świadczenia dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów

Osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie mają prawo do świadczeń m.in. zasiłku pielęgnacyjnego, świadczenia pielęgnacyjnego, renty socjalnej. W 2019 roku świadczenia te uległy podwyższeniu.

Czas pracy osób niepełnosprawnych w 2019 r.

Czas pracy osób niepełnosprawnych został ukształtowany w sposób odmienny niż w Kodeksie pracy. Jakie są normy czasu pracy osób niepełnosprawnych w 2019 r.?

REKLAMA