REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop rehabilitacyjny 2022 r.

Pracownik niepełnosprawny
Pracownik niepełnosprawny
Shutterstock

REKLAMA

Urlop rehabilitacyjny – czym jest? Pracodawca, który zatrudnia osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności musi pamiętać o przysługujących im dodatkowych uprawnieniach pracowniczych. Jednym z takich uprawnień jest dodatkowy urlop wypoczynkowy, zwany urlopem rehabilitacyjnym.

Urlop rehabilitacyjny - komu przysługuje

Zgodnie z art. 18 Kodeksu pracy każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę ma prawo do skorzystania z urlopu wypoczynkowego. Długość urlopu uzależniona jest od stażu pracy. Pracownikowi ze stażem krótszym niż 10 lat przysługuje 20 dni urlopu wypoczynkowego. Natomiast osobom z co najmniej 10-letnim stażem przysługuje 26 dni urlopu wypoczynkowego. Do okresu zatrudnienia wliczane są lata nauki. Lat tych nie sumuje się.

Pracownikom posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności przysługuje dodatkowo 10 dni urlopu wypoczynkowego. Przepis ten reguluje ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Należy pamiętać, że przywilej ten jest przeznaczony wyłącznie dla osób zaliczonych do umiarkowanego i znacznego stopnia niepełnosprawności. Oznacza to, że pracownikom z lekkim stopniem niepełnosprawności nie przysługuje prawo do dodatkowego urlopu.

Wymiar urlopu rehabilitacyjnego

Pierwszy dodatkowy urlop z tytułu niepełnosprawności (urlop rehabilitacyjny) pracownik może otrzymać po przepracowaniu roku od momentu uzyskania orzeczenia o znacznej lub umiarkowanej niepełnosprawności. Wymiar tego urlopu wynosi 10 dni kalendarzowych.

Urlop na turnus rehabilitacyjny

Dodatkowym przywilejem dla osób niepełnosprawnych jest tzw. urlop na turnus rehabilitacyjny. Urlop ten wynosi 21 dni. Można go wykorzystać na dwa sposoby:

 • raz na rok – uczestnicząc w turnusie rehabilitacyjnym lub,
 • dzieląc go na pojedyncze dni w celu wykonania badań specjalistycznych i innych zabiegów.

WAŻNE:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skierowanie na turnus rehabilitacyjny wystawia lekarz.

Ile wynosi łączny wymiar dodatkowego urlopu z tytułu niepełnosprawności

Autopromocja

Nowe obowiązki płatników PIT i ZUS w 2023 r.

Kup książkę:

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników

Łączny wymiar dodatkowego urlopu wypoczynkowego oraz zwolnienia od pracy nie może przekroczyć 21 dni roboczych w danym roku kalendarzowym.

PRZYKŁAD 1

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK

Pracownik nie bierze udziału w turnusie rehabilitacyjnym. W takim przypadku oprócz standardowego urlopu wypoczynkowego wynikającego z Kodeksu pracy, pracownikowi przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni.

PRZYKŁAD 2

Pracownik bierze udział w turnusie rehabilitacyjnym, który twa mniej niż 21 dni. Wówczas zachowuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w ilości nie przekraczającej łącznie 21 dni (tzn. w przypadku gdy turnus rehabilitacyjny trwa 10 dni, pracownik może skorzystać jeszcze z 11 dni urlopu dodatkowego).

PRZYKŁAD 3

Pracownik wyjeżdża na trzytygodniowy turnus rehabilitacyjny i tym samym wykorzystuje cały dodatkowy urlop przysługujący mu z tytułu niepełnosprawności. W tej sytuacji pozostaje mu jeszcze standardowy urlop wypoczynkowy, który gwarantuje mu Kodek pracy.

Czy dodatkowy urlop rehabilitacyjny przechodzi na następny rok

Dodatkowy urlop z tytułu niepełnosprawności w wymiarze 10 dni przechodzi na kolejny rok. Po trzech latach urlop ten ulega przedawnieniu. Natomiast pozostały urlop w wymiarze 11 dni należy wykorzystać w danym roku kalendarzowym.

Podstawa prawna:

 • art. 19, art. 20 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 573)
 • ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1162)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • krzych45
  2023-09-25 14:07:19
  Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie urlopu rehabilitacyjnego (urlop z tytułu niepełnosprawności "10dni" nabywa się po roku od uzyskaniu orzeczenia o niepełnosprawności), a jak się ma sprawa z urlopem na cele rehabilitacyjne? (czy też po roku?) chodzi mi o pojedyncze dni na zrobienie badań (w ramach tych 21dni). Otrzymałem orzeczenie o znacznej niepełnosprawności i jak to bywa na początku jest sporo chodzenia po lekarzach, badaniach. (czy muszę brać zwolnienia czy mogę skorzystać z dodatkowego urlopu na cele rehabilitacyjne?)
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mutligeneracje na rynku pracy. Czego potrzebują?

Czego potrzebują mutligeneracje na rynku pracy? 6 na 10 zgodnie twierdzi, że stabilnego zatrudnienia.

Jak powinno wyglądać CV w Polsce?

Szukając pracy, musisz być przygotowany, że zostaniesz poproszony o dostarczenie Curriculum Vitae. Jest to obowiązkowy dokument w procesie rekrutacji. Dzięki niemu, pracodawca ma możliwość wstępnego przyjrzenia się sylwetkom kandydatów na stanowisko pracy, bez konieczności osobistego spotkania.

RPO: W mentalności pracodawców funkcjonują stereotypy, które powodują dyskryminację

W mentalności pracodawców funkcjonują stereotypy dotyczące osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, czy cudzoziemców – wskazał rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek podczas debaty eksperckiej poprzedzającej III Kongres ESG. RPO uwagę, że osoby te mają często trudności ze znalezieniem pracy, mimo wyższego wykształcenia.

Praca zdalna znacząco zmniejsza ślad węglowy, ale tylko w określonych warunkach

Pracownicy zdalni mogą zostawiać aż o 54 proc. mniejszy ślad węglowy niż osoby pracujące stacjonarnie, jednak tylko przy spełnieniu pewnych warunków - informuje „Proceedings of the National Academy of Sciences”. Kluczowe są ich prywatne wybory dotyczące stylu życia i organizacja pracy.

REKLAMA

Centralna Informacja Emerytalna - już od 5 października 2023

Co to jest Centralna Informacja Emerytalna? Okazuje się, że niebawem będzie można szybko sprawdzić jaką w przyszłości otrzyma się emeryturę i ile zgromadziło się oszczędności w ZUS, KRUS, OFE, PPK czy IKZE. Nowe przepisy to prawdziwa rewolucja dla ubezpieczeń społecznych!

Odjechane wyjazdy integracyjne – klucz do zgranego i efektywnego zespołu

W obliczu narastających wyzwań konkurencyjnych i szybkiego tempa zmian nowoczesne przedsiębiorstwa zdają sobie sprawę, jak ważne jest budowanie zespołów pracowników, które są w stanie skutecznie współpracować i dążyć do osiągnięcia wspólnych celów. Wyjazdy integracyjne stanowią jedną z nieocenionych metod kształtowania więzi między pracownikami. Ich organizacja weszła na inny poziom, gdzie ważne są kreatywne pomysły zabaw i sposoby na budowanie więzi w zespole. 

Workation czyli pracowakacje. Sposób na przedłużenie wakacji?

Jesień, nawet jeśli przysłowiowo złota, jest początkiem mało przyjaznej części roku. Krótkie dni, brak słońca, deszcz, chłód... Dla wielu osób jest to trudny okres, w czasie którego zmagają się z brakiem energii do pracy. Na szczęście mogą to zmienić, decydując się na pracowakacje. 

Przemoc w miejscu pracy. Jak się przed nią bronić

Przemoc w miejscu pracy to poważny problem, który dotyka wiele osób na całym świecie. Jest to zachowanie nieakceptowalne, które może prowadzić do poważnych konsekwencji zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Dlatego też istnieje konieczność wprowadzenia odpowiednich środków ochrony mających na celu zapobieganie przemocy w miejscu pracy oraz reagowanie na nią w przypadku jej wystąpienia. 

REKLAMA

Przemoc seksualna w miejscu pracy

Przemoc seksualna w miejscu pracy to poważne naruszenie praw pracowniczych oraz zagrożenie ich zdrowiu i bezpieczeństwu. Jest to problem o rosnącym znaczeniu, który wymaga szczególnej uwagi ze strony pracodawców i społeczeństwa. 

Jak pokolenie Z buduje swoje kariery. Badanie Pracuj.pl

Dwadzieścia siedem procent przedstawicieli pokolenia Z zmieniło pracę w ciągu ostatnich trzech miesięcy. W silver generation takiej zmiany dokonało tylko 2% respondentów. W ciągu ostatniego roku wśród najstarszej aktywnej zawodowo grupy wynik ten osiąga 7%, a wśród najmłodszej aż 62%. Jak wynika z badania Pracuj.pl, generacja Z pod kątem mobilności zawodowej znacznie przewyższa wszystkie pozostałe grupy wiekowe. Czy to oznacza, że na rynek wchodzą niepewni pracownicy? 

REKLAMA