REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Pracownik niepełnosprawny
Pracownik niepełnosprawny
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop rehabilitacyjny – czym jest? Pracodawca, który zatrudnia osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności musi pamiętać o przysługujących im dodatkowych uprawnieniach pracowniczych. Jednym z takich uprawnień jest dodatkowy urlop wypoczynkowy, zwany urlopem rehabilitacyjnym.

Urlop rehabilitacyjny - komu przysługuje

Zgodnie z art. 18 Kodeksu pracy każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę ma prawo do skorzystania z urlopu wypoczynkowego. Długość urlopu uzależniona jest od stażu pracy. Pracownikowi ze stażem krótszym niż 10 lat przysługuje 20 dni urlopu wypoczynkowego. Natomiast osobom z co najmniej 10-letnim stażem przysługuje 26 dni urlopu wypoczynkowego. Do okresu zatrudnienia wliczane są lata nauki. Lat tych nie sumuje się.

Autopromocja

Pracownikom posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności przysługuje dodatkowo 10 dni urlopu wypoczynkowego. Przepis ten reguluje ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Należy pamiętać, że przywilej ten jest przeznaczony wyłącznie dla osób zaliczonych do umiarkowanego i znacznego stopnia niepełnosprawności. Oznacza to, że pracownikom z lekkim stopniem niepełnosprawności nie przysługuje prawo do dodatkowego urlopu.

Wymiar urlopu rehabilitacyjnego

Pierwszy dodatkowy urlop z tytułu niepełnosprawności (urlop rehabilitacyjny) pracownik może otrzymać po przepracowaniu roku od momentu uzyskania orzeczenia o znacznej lub umiarkowanej niepełnosprawności. Wymiar tego urlopu wynosi 10 dni kalendarzowych.

Urlop na turnus rehabilitacyjny

Dodatkowym przywilejem dla osób niepełnosprawnych jest tzw. urlop na turnus rehabilitacyjny. Urlop ten wynosi 21 dni. Można go wykorzystać na dwa sposoby:

  • raz na rok – uczestnicząc w turnusie rehabilitacyjnym lub,
  • dzieląc go na pojedyncze dni w celu wykonania badań specjalistycznych i innych zabiegów.

WAŻNE:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skierowanie na turnus rehabilitacyjny wystawia lekarz.

Ile wynosi łączny wymiar dodatkowego urlopu z tytułu niepełnosprawności

Łączny wymiar dodatkowego urlopu wypoczynkowego oraz zwolnienia od pracy nie może przekroczyć 21 dni roboczych w danym roku kalendarzowym.

PRZYKŁAD 1

Pracownik nie bierze udziału w turnusie rehabilitacyjnym. W takim przypadku oprócz standardowego urlopu wypoczynkowego wynikającego z Kodeksu pracy, pracownikowi przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni.

PRZYKŁAD 2

Pracownik bierze udział w turnusie rehabilitacyjnym, który twa mniej niż 21 dni. Wówczas zachowuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w ilości nie przekraczającej łącznie 21 dni (tzn. w przypadku gdy turnus rehabilitacyjny trwa 10 dni, pracownik może skorzystać jeszcze z 11 dni urlopu dodatkowego).

PRZYKŁAD 3

Pracownik wyjeżdża na trzytygodniowy turnus rehabilitacyjny i tym samym wykorzystuje cały dodatkowy urlop przysługujący mu z tytułu niepełnosprawności. W tej sytuacji pozostaje mu jeszcze standardowy urlop wypoczynkowy, który gwarantuje mu Kodek pracy.

Czy dodatkowy urlop rehabilitacyjny przechodzi na następny rok

Dodatkowy urlop z tytułu niepełnosprawności w wymiarze 10 dni przechodzi na kolejny rok. Po trzech latach urlop ten ulega przedawnieniu. Natomiast pozostały urlop w wymiarze 11 dni należy wykorzystać w danym roku kalendarzowym.

Podstawa prawna:

  • art. 19, art. 20 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 573)
  • ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1162)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA