Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca dla niepełnosprawnych - jakie projekty?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Praca dla niepełnosprawnych - jakie projekty?
Praca dla niepełnosprawnych - jakie projekty?
Fotolia
Jednym z głównych funduszy UE jest Europejski Fundusz Społeczny (EFS). W ramach niego kraje członkowskie UE otrzymują wsparcie finansowe na rozwój społeczno-gospodarczy. Właśnie m.in. z EFS przeznaczono 170 mln zł na Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój. Program ma na celu na aktywizację zawodową i społeczną osób z niepełnosprawnościami i osób biernych zawodowo z powodu choroby. Kto może skorzystać z projektu i co może zyskać?

Co to jest aktywizacja osób niepełnosprawnych?

W ramach aktywizacji osób z niepełnosprawnościami Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłosiło konkurs. Chodziło o zwiększenie miejsc pracy, w których mogą być zatrudniani niepełnosprawni oraz o podwyższenie jakości ich pracy. O środki finansowe aplikować mogły organizacje pozarządowe statutowo zajmujące się osobami z niepełnosprawnościami oraz agencje pracy pośredniczące w zatrudnianiu tych osób.

W wyniku rozstrzygnięcia konkursu zawarto 54 umowy o dofinansowanie projektów zakładających wsparcie osób z niepełnosprawnościami i osób biernych zawodowo z powodu choroby. W ramach tego planuje się zatrudnić czy też wesprzeć w rozwoju kariery zawodowej około 10 tys. osób.

Projekt zakłada indywidualne podejście do każdej osoby. Dla Ministerstwa bardzo ważne jest to, aby poprawić sytuację niepełnosprawnych na rynku pracy, ponieważ nie jest dopuszczalna niczym nieuzasadniona dyskryminacja, nierówne traktowanie i wykluczenie społeczne tych osób. 

Celem projektu jest więc doprowadzenie do tego, aby osoby niepracujące podjęły pracę i utrzymały zatrudnienie. Eksperci będą też planowali rozwój kariery zawodowej niepełnosprawnych, w tym podnoszenie lub uzupełnianie kompetencji i kwalifikacji służących poprawie ich pozycji na rynku pracy. Osoby niepełnosprawne mają prawo do awansu zawodowego czy też zmiany pracy - wykwalifikowane podmioty mają im w tym pomóc.

Kto może skorzystać z projektu?

Do programu mogą zostać zakwalifikowane jedynie osoby powyżej 18 roku życia z niepełnosprawnościami (już pracujące lub niepracujące) lub bierne zawodowo z powodu choroby. Aktualnie prowadzone są rekrutacje. Osoby ubiegające się o udział w projekcie będą zobowiązane do złożenia oświadczeń i zaświadczeń, np. z Powiatowego Urzędu Pracy, z ZUS-u o braku odprowadzanych składek na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne, będą musiały też posiadać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, dokumenty poświadczające stan zdrowia wydane przez lekarza czy też dokumenty potwierdzające okres zwolnienia lekarskiego/zaświadczenie lekarskie potwierdzające okres choroby.

Status osób niepełnosprawnych na rynku pracy

Status osób niepełnosprawnych na rynku pracy określa ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U.2021.573 t.j). Ustawa odnosi się do osób o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Ponadto ustawa wyróżnia stopnie niepełnosprawności: znaczny, umiarkowany, lekki od których uzależnione są poszczególne uprawnienia. Bardzo istotna jest rehabilitacja osób niepełnosprawnych, co oznacza różne działania, nie tylko lecznicze, psychologiczne ale i szkoleniowe, edukacyjne i społeczne. Wszystkie mają prowadzić do możliwie najwyższego poziomu funkcjonowania osób niepełnosprawnych w społeczeństwie, do poprawy ich jakości życia i integracji społecznej. Wyróżnia się rehabilitację społeczną i zawodową.

Rehabilitacja zawodowa ma na celu ułatwienie osobie niepełnosprawnej uzyskania i utrzymania odpowiedniego zatrudnienia i awansu zawodowego przez umożliwienie jej korzystania z poradnictwa zawodowego, szkolenia zawodowego i pośrednictwa pracy. W ramach tej rehabilitacji organizuje się: warsztaty terapii zajęciowej, turnusy rehabilitacyjne. Możliwe jest też korzystanie np. ze: szkoleń, stażu, prac interwencyjnych, studiów podyplomowych, bonu na zasiedlenie, szkoleniowego czy stażowego. Udzielana jest też jednorazowa pomoc na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej lub na podjęcie działalności w formie spółdzielni socjalnej.

Jakie wsparcie jest oferowane w projektach?

Jak podaje Ministerstwo oferowane projekty zakładają m.in. wsparcie takie jak:

 • identyfikacja potrzeb i pomoc w zakresie określenia ścieżki zawodowej (opracowanie indywidualnego planu działania),

 • ocena predyspozycji i stanu zdrowia danej osoby w zakresie doboru wsparcia i przyszłej ścieżki zawodowej,

 • uzupełnianie lub zdobycie nowych kompetencji, lub kwalifikacji (kursy, szkolenia),

 • zdobywanie doświadczenia zawodowego (staże u pracodawcy),

 • w zależności od potrzeb, wsparcie doradcy zawodowego, psychologa lub pośrednika pracy,

 • wsparcie trenera pracy,

 • inne formy aktywizacji zawodowej.

Gdzie realizowane są projekty?

Poszczególne projekty w ramach danego podmiotu są organizowane na terenie takich województw: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie oraz zachodniopomorskie.

Dla przykładu, w Małopolsce są organizowane np. takie projekty:

Tytuł projektu: Motywacja - energia - praca! Program aktywizacji zawodowej dla osób z niepełnosprawnościami z województwa małopolskiego, Fundacja Sustinae.

Tytuł projektu: Agencja Zatrudnienia Osób Niepełnosprawnych w powiatach: olkuskim, miechowskim i proszowickim, Stowarzyszenie Na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego "KLUCZ".

Tytuł projektu: Buduj swoją ścieżkę kariery z POWER-em!, QS Zurich Sp. z o.o.

Tytuł projektu: Bez barier na rynku pracy, Stowarzyszenie Rodzin Zdrowie Psychiczne.

Tytuł projektu: Nowa droga zawodowa, HUMANEO.

Tytuł projektu: ONi w PRACY, Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych.

Tytuł projektu: Work-For-All (W4A), Fundacja Aktywizacja.

Niepełnosprawni z danych województw mogą się zgłosić do konkretnej organizacji, na której stronie internetowej są szczegółowe dane i wymogi.

Każdy projekt jest indywidualny i oferuje różne wsparcie. Rekrutacje jeszcze trwają.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U.2021.573 t.j)

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2022
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2022
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Umowa o pracę
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Najpopularniejszym sposobem zawierania stosunku pracy jest:
  powołanie
  mianowanie
  umowa o pracę
  spółdzielcza umowa o pracę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Pracownicy IT poszukiwani na rynku pracy
  Pracownicy IT znajdują się w czołówce rankingu najbardziej poszukiwanych pracowników na rynku pracy.
  Jaka powinna być przyczyna przy rozwiązaniu umowy za wypowiedzeniem?
  Jak rozwiązać umowę o pracę? Jaka powinna być przyczyna przy rozwiązaniu umowy za wypowiedzeniem? Czy przy zwolnieniach grupowych trzeba dodatkowo coś wskazywać?
  Jak ocenić częściową niezdolność do pracy?
  Częściowa niezdolność do pracy. Kim jest osoba częściowo niezdolna do pracy? Czy o poziomie posiadanych kwalifikacji do pracy zarobkowej decyduje tylko formalne wykształcenie? Czy też zdobyte doświadczenie i umiejętności? Czy brak możliwości wykonywania pracy dotychczasowej jest wystarczający do stwierdzenia częściowej niezdolności do pracy w sytuacji, gdy jest możliwe podjęcie innej pracy w swoim zawodzie, bez przekwalifikowania lub przy pozytywnym rokowaniu co do możliwości przekwalifikowania zawodowego?
  Rozwiąż kurs e-learningowy i wygraj jedną z 50 hulajnóg ufundowanych przez KRUS
  Po raz czwarty Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza dzieci rolników urodzonych w latach 2008–2016 do udziału w kursie e-learningowym „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”, który w nowoczesnej formie przybliża wiedzę o zagrożeniach wypadkowych w gospodarstwach rolnych, a także uczy prawidłowych zachowań podczas przebywania na terenie obejścia.
  Elastyczność w pracy - Polacy jej oczekują
  Dane z najnowszego raportu ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View” wskazują, że Polacy są zwolennikami elastycznych rozwiązań związanych z pełnieniem obowiązków zawodowych. Blisko sześciu na dziesięciu ankietowanych (57,49 proc.) przyznaje, że rozważyłoby zmianę firmy, gdyby pracodawca nakazał im wrócić do całkowicie stacjonarnego trybu pracy.
  Wypadki podczas pracy zdalnej - czy podniosą składkę wypadkową?
  Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie statystycznej karty wypadku przy pracy, które zgodnie z planem miałoby wejść w życie z dniem 1 stycznia 2023 r. Istotna zmiana będzie dotyczyła wskazania, czy wypadek przy pracy miał miejsce podczas jej wykonywania w siedzibie firmy, czy podczas pracy zdalnej. Czy wypadki przy pracy podniosą składkę wypadkową?
  Absolwent na ścieżce kariery
  Skończyłeś studia i szukasz pracy, a może studiujesz i chcesz pracować. Jeśli marzy Ci się sukces i potrzebujesz poznać scenariusz który doprowadzi Cię do niego zapraszamy do udziału w rozmowie Iwony Bobrowskiej-Budny z Marco Ramirez. Zapraszamy w dniu 30 września 2022 roku, o godz. 11.00.
  Wola stron przy umowie o dzieło a obowiązek ubezpieczenia społecznego
  Czy można nazwać umowę – umową o dzieło, pomimo iż wypełnia przesłanki innej umowy, tylko po to, aby uniknąć obowiązku ubezpieczenia społecznego? Co jeśli wolą stron jest nieopłacanie składek na ubezpieczenie? Czy nazwa umowy i wola stron mają znaczenie?
  PPK rośnie w dwucyfrowym tempie. Już 10 mld zł
  PPK powoli rośnie. W programie PPK jest blisko 2,5 mln osób. Zgromadzono też prawie 10 mld złotych.
  Niedziela handlowa – październik 2022
  Październik 2022 ma 5 niedziel. Czy któraś z nich jest niedzielą handlową? Najbliższa niedziela handlowa – kiedy wypada?
  Jakie są roszczenia pracodawcy w razie rozwiązania umowy przez pracownika?
  Czy pracownik może rozwiązać umowę o pracę z pracodawcą bez zachowania okresu wypowiedzenia? Czy pracownik musi podawać przyczynę rozwiązania a jeśli tak to jaka ta przyczyna musi być? Czy pracodawca może mieć roszczenia wobec pracownika jeżeli ten bezzasadnie i niezgodnie z prawem (np. w formie ustnej) rozwiąże umowę?
  Ile zarabia psycholog i czym się zajmuje?
  Każdego roku zwiększa się liczba osób doświadczających kryzysu psychicznego. Wzrasta również świadomość w kwestii możliwości korzystania z pomocy specjalisty w tym zakresie. Czynniki te przekładają się z kolei na zapotrzebowanie osób wykonujących zawód związany z zajmowaniem się psychiką ludzką. Jednym z nich jest psycholog.
  ZUS - gdzie szukać dokumentów sprzed lat?
  Dokumenty ZUS. Gdy podczas kompletowania dokumentów potrzebnych do złożenia wniosku emerytalnego – brakuje zaświadczeń sprzed lat – emerytura będzie niższa niż wtedy, gdy ZUS ma komplet danych. Szczególnie dotyczy to dokumentów potwierdzających, że ktoś pracował przed 1999 rokiem.
  Oświadczenie PPK a wypłata transferowa
  W ciągu 7 dni „po zapisaniu” do PPK – pracownik zatrudniony u nowego pracodawcy ma obowiązek złożyć mu oświadczenie o posiadanych już przez siebie rachunkach PPK. Jeśli oświadczenie to nie będzie zawierało wszystkich danych potrzebnych do przetransferowania oszczędności PPK tego pracownika z jednego rachunku PPK na drugi, pracodawca powinien poprosić o ich uzupełnienie.
  Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy - o co chodzi?
  Powierzenie pracy obywatelowi Ukrainy jest możliwe na postawie powiadomienia, które należy złożyć elektronicznie przez praca.gov.pl. Podpowiadamy, na co powinien zwrócić uwagę pracodawca, wypełniający formularz powiadomienia.
  Umowy o pracę 2023. Co się zmieni?
  Umowy o pracę od 2023 roku ulegną zmianie. Wynika to z dyrektyw unijnych, które mają być zaimplementowane do prawa krajowego od 1 stycznia 2023 r. Największe zmiany dotyczą umów na okres próbny oraz wypowiedzeń umów na czas określony.
  Student - ubezpieczenie NFZ
  Student, aby mieć prawo do świadczeń w ramach NFZ, powinni mieć własny tytuł do ubezpieczenia lub być do niego zgłoszonym. Podpowiadamy, kto może zgłosić studenta do ubezpieczenia zdrowotnego, jak długo jest ważne takie ubezpieczenie oraz jak sprawdzić swój status?
  Emerytura z systemu wojskowego czy powszechnego? Wojskowi muszą wybrać.
  Czy możliwe jest jednoczesne pobieranie przez wojskowych emerytury z powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych i z wojskowego systemu emerytalnego? Czy możliwy jest zbieg uprawnień emerytur z dwóch różnych systemów? Czym zajmują się wojskowe biura emerytalne?
  Podwyżki dla doktorantów?
  Podwyżki dla doktorantów. Minister Edukacji i Nauki, Przemysław Czarnek, zapowiedział podwyższenie wynagrodzeń nauczycieli akademickich. Czy podwyżki dotyczą także doktorantów? Ile wyniosą? Kiedy można się ich spodziewać?
  Kto i kiedy wystawia zaświadczenie o zatrudnieniu?
  Zaświadczenie o zatrudnieniu - dlaczego jest potrzebne pracownikowi? Kto wystawia zaświadczenie? Jakie informacje muszą pojawić się na zaświadczeniu o zatrudnieniu? W jaki sposób na zatrudnieniu zaświadcza się o wysokości zarobków? Czy pracodawca musi wystawić zaświadczenie? Jak długo zaświadczenie o zatrudnieniu jest ważne?
  Bezrobocie w Polsce spadło - czy będzie jeszcze niższe?
  Bezrobocie spadło - w sierpniu stopa bezrobocia wyniosła 4,8%, tj. obniżyła się zarówno w skali miesiąca (o 0,1 pkt proc.), jak i roku (o 1 pkt. proc.) – podał GUS.
  Staż uczniowski przygotowuje do pracy
  Wypracowaliśmy modelowe programy praktycznej nauki zawodu w zakresie staży uczniowskich dla zawodów technik stylista i technik przemysłu mody. Zachęcamy do ich wykorzystania - pisze Konfederacja Lewiatan.
  Czternastki dla emerytów i rencistów już wypłacone
  Czternastki dla emerytów i rencistów już wypłacone. ZUS rozpoczął wypłatę czternastek 25 sierpnia i zakończył 20 września.
  Bezrobocie w końcu sierpnia na poziomie 4,8%
  Bezrobocie w Polsce 2022. GUS zaprezentował dane o poziomie bezrobocia rejestrowanego w końcu sierpnia 2022 roku.
  Urlop rodzicielski - 9 tygodni tylko dla ojca
  Urlop rodzicielski. W polskim Kodeksie pracy pojawi się dziewięć dodatkowych tygodni urlopu rodzicielskiego tylko dla ojców.