REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca dla niepełnosprawnych - jakie projekty?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Praca dla niepełnosprawnych - jakie projekty?
Praca dla niepełnosprawnych - jakie projekty?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z głównych funduszy UE jest Europejski Fundusz Społeczny (EFS). W ramach niego kraje członkowskie UE otrzymują wsparcie finansowe na rozwój społeczno-gospodarczy. Właśnie m.in. z EFS przeznaczono 170 mln zł na Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój. Program ma na celu na aktywizację zawodową i społeczną osób z niepełnosprawnościami i osób biernych zawodowo z powodu choroby. Kto może skorzystać z projektu i co może zyskać?

Co to jest aktywizacja osób niepełnosprawnych?

W ramach aktywizacji osób z niepełnosprawnościami Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłosiło konkurs. Chodziło o zwiększenie miejsc pracy, w których mogą być zatrudniani niepełnosprawni oraz o podwyższenie jakości ich pracy. O środki finansowe aplikować mogły organizacje pozarządowe statutowo zajmujące się osobami z niepełnosprawnościami oraz agencje pracy pośredniczące w zatrudnianiu tych osób.

REKLAMA

Autopromocja

W wyniku rozstrzygnięcia konkursu zawarto 54 umowy o dofinansowanie projektów zakładających wsparcie osób z niepełnosprawnościami i osób biernych zawodowo z powodu choroby. W ramach tego planuje się zatrudnić czy też wesprzeć w rozwoju kariery zawodowej około 10 tys. osób.

Projekt zakłada indywidualne podejście do każdej osoby. Dla Ministerstwa bardzo ważne jest to, aby poprawić sytuację niepełnosprawnych na rynku pracy, ponieważ nie jest dopuszczalna niczym nieuzasadniona dyskryminacja, nierówne traktowanie i wykluczenie społeczne tych osób. 

Celem projektu jest więc doprowadzenie do tego, aby osoby niepracujące podjęły pracę i utrzymały zatrudnienie. Eksperci będą też planowali rozwój kariery zawodowej niepełnosprawnych, w tym podnoszenie lub uzupełnianie kompetencji i kwalifikacji służących poprawie ich pozycji na rynku pracy. Osoby niepełnosprawne mają prawo do awansu zawodowego czy też zmiany pracy - wykwalifikowane podmioty mają im w tym pomóc.

Kto może skorzystać z projektu?

Do programu mogą zostać zakwalifikowane jedynie osoby powyżej 18 roku życia z niepełnosprawnościami (już pracujące lub niepracujące) lub bierne zawodowo z powodu choroby. Aktualnie prowadzone są rekrutacje. Osoby ubiegające się o udział w projekcie będą zobowiązane do złożenia oświadczeń i zaświadczeń, np. z Powiatowego Urzędu Pracy, z ZUS-u o braku odprowadzanych składek na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne, będą musiały też posiadać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, dokumenty poświadczające stan zdrowia wydane przez lekarza czy też dokumenty potwierdzające okres zwolnienia lekarskiego/zaświadczenie lekarskie potwierdzające okres choroby.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Status osób niepełnosprawnych na rynku pracy

REKLAMA

Status osób niepełnosprawnych na rynku pracy określa ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U.2021.573 t.j). Ustawa odnosi się do osób o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Ponadto ustawa wyróżnia stopnie niepełnosprawności: znaczny, umiarkowany, lekki od których uzależnione są poszczególne uprawnienia. Bardzo istotna jest rehabilitacja osób niepełnosprawnych, co oznacza różne działania, nie tylko lecznicze, psychologiczne ale i szkoleniowe, edukacyjne i społeczne. Wszystkie mają prowadzić do możliwie najwyższego poziomu funkcjonowania osób niepełnosprawnych w społeczeństwie, do poprawy ich jakości życia i integracji społecznej. Wyróżnia się rehabilitację społeczną i zawodową.

Rehabilitacja zawodowa ma na celu ułatwienie osobie niepełnosprawnej uzyskania i utrzymania odpowiedniego zatrudnienia i awansu zawodowego przez umożliwienie jej korzystania z poradnictwa zawodowego, szkolenia zawodowego i pośrednictwa pracy. W ramach tej rehabilitacji organizuje się: warsztaty terapii zajęciowej, turnusy rehabilitacyjne. Możliwe jest też korzystanie np. ze: szkoleń, stażu, prac interwencyjnych, studiów podyplomowych, bonu na zasiedlenie, szkoleniowego czy stażowego. Udzielana jest też jednorazowa pomoc na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej lub na podjęcie działalności w formie spółdzielni socjalnej.

Jakie wsparcie jest oferowane w projektach?

Jak podaje Ministerstwo oferowane projekty zakładają m.in. wsparcie takie jak:

  • identyfikacja potrzeb i pomoc w zakresie określenia ścieżki zawodowej (opracowanie indywidualnego planu działania),

  • ocena predyspozycji i stanu zdrowia danej osoby w zakresie doboru wsparcia i przyszłej ścieżki zawodowej,

  • uzupełnianie lub zdobycie nowych kompetencji, lub kwalifikacji (kursy, szkolenia),

  • zdobywanie doświadczenia zawodowego (staże u pracodawcy),

  • w zależności od potrzeb, wsparcie doradcy zawodowego, psychologa lub pośrednika pracy,

  • wsparcie trenera pracy,

  • inne formy aktywizacji zawodowej.

Gdzie realizowane są projekty?

Poszczególne projekty w ramach danego podmiotu są organizowane na terenie takich województw: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie oraz zachodniopomorskie.

Dla przykładu, w Małopolsce są organizowane np. takie projekty:

Tytuł projektu: Motywacja - energia - praca! Program aktywizacji zawodowej dla osób z niepełnosprawnościami z województwa małopolskiego, Fundacja Sustinae.

Tytuł projektu: Agencja Zatrudnienia Osób Niepełnosprawnych w powiatach: olkuskim, miechowskim i proszowickim, Stowarzyszenie Na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego "KLUCZ".

Tytuł projektu: Buduj swoją ścieżkę kariery z POWER-em!, QS Zurich Sp. z o.o.

Tytuł projektu: Bez barier na rynku pracy, Stowarzyszenie Rodzin Zdrowie Psychiczne.

Tytuł projektu: Nowa droga zawodowa, HUMANEO.

Tytuł projektu: ONi w PRACY, Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych.

Tytuł projektu: Work-For-All (W4A), Fundacja Aktywizacja.

Niepełnosprawni z danych województw mogą się zgłosić do konkretnej organizacji, na której stronie internetowej są szczegółowe dane i wymogi.

Każdy projekt jest indywidualny i oferuje różne wsparcie. Rekrutacje jeszcze trwają.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U.2021.573 t.j)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

Jakie zawody wybiera pokolenie Z?

Pokolenie Z to urodzeni w latach 1995-2012. Wychowali się w cyfrowym świecie i mają zawodowe preferencje typowe dla swojej generacji. O jakich zawodach myśli młodsza część Zetek? Jakie zawody najczęściej wykonują osoby z pokolenia Z w wieku od 24 do 29 lat?

REKLAMA

Sejm przegłosował – urlop macierzyński będzie wydłużony

Rodzice dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych po narodzinach będą mieli wydłużony urlop macierzyński. Tak postanowił Sejm nowelizując 27 listopada br. Kodeks pracy. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Ile dni ustawowo wolnych od pracy będzie w 2025 r.? A ile długich weekendów?

W nadchodzącym roku czeka nas 14 dni ustawowo wolnych od pracy. W 2025 roku wolna Wigilia przypada w środę, wystarczy więc wziąć dwa dni urlopu, żeby zyskać tygodniowy odpoczynek. 

REKLAMA