REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca dla niepełnosprawnych - jakie projekty?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Praca dla niepełnosprawnych - jakie projekty?
Praca dla niepełnosprawnych - jakie projekty?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z głównych funduszy UE jest Europejski Fundusz Społeczny (EFS). W ramach niego kraje członkowskie UE otrzymują wsparcie finansowe na rozwój społeczno-gospodarczy. Właśnie m.in. z EFS przeznaczono 170 mln zł na Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój. Program ma na celu na aktywizację zawodową i społeczną osób z niepełnosprawnościami i osób biernych zawodowo z powodu choroby. Kto może skorzystać z projektu i co może zyskać?

Co to jest aktywizacja osób niepełnosprawnych?

W ramach aktywizacji osób z niepełnosprawnościami Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłosiło konkurs. Chodziło o zwiększenie miejsc pracy, w których mogą być zatrudniani niepełnosprawni oraz o podwyższenie jakości ich pracy. O środki finansowe aplikować mogły organizacje pozarządowe statutowo zajmujące się osobami z niepełnosprawnościami oraz agencje pracy pośredniczące w zatrudnianiu tych osób.

Autopromocja

W wyniku rozstrzygnięcia konkursu zawarto 54 umowy o dofinansowanie projektów zakładających wsparcie osób z niepełnosprawnościami i osób biernych zawodowo z powodu choroby. W ramach tego planuje się zatrudnić czy też wesprzeć w rozwoju kariery zawodowej około 10 tys. osób.

Projekt zakłada indywidualne podejście do każdej osoby. Dla Ministerstwa bardzo ważne jest to, aby poprawić sytuację niepełnosprawnych na rynku pracy, ponieważ nie jest dopuszczalna niczym nieuzasadniona dyskryminacja, nierówne traktowanie i wykluczenie społeczne tych osób. 

Celem projektu jest więc doprowadzenie do tego, aby osoby niepracujące podjęły pracę i utrzymały zatrudnienie. Eksperci będą też planowali rozwój kariery zawodowej niepełnosprawnych, w tym podnoszenie lub uzupełnianie kompetencji i kwalifikacji służących poprawie ich pozycji na rynku pracy. Osoby niepełnosprawne mają prawo do awansu zawodowego czy też zmiany pracy - wykwalifikowane podmioty mają im w tym pomóc.

Kto może skorzystać z projektu?

Do programu mogą zostać zakwalifikowane jedynie osoby powyżej 18 roku życia z niepełnosprawnościami (już pracujące lub niepracujące) lub bierne zawodowo z powodu choroby. Aktualnie prowadzone są rekrutacje. Osoby ubiegające się o udział w projekcie będą zobowiązane do złożenia oświadczeń i zaświadczeń, np. z Powiatowego Urzędu Pracy, z ZUS-u o braku odprowadzanych składek na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne, będą musiały też posiadać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, dokumenty poświadczające stan zdrowia wydane przez lekarza czy też dokumenty potwierdzające okres zwolnienia lekarskiego/zaświadczenie lekarskie potwierdzające okres choroby.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Status osób niepełnosprawnych na rynku pracy

Status osób niepełnosprawnych na rynku pracy określa ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U.2021.573 t.j). Ustawa odnosi się do osób o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Ponadto ustawa wyróżnia stopnie niepełnosprawności: znaczny, umiarkowany, lekki od których uzależnione są poszczególne uprawnienia. Bardzo istotna jest rehabilitacja osób niepełnosprawnych, co oznacza różne działania, nie tylko lecznicze, psychologiczne ale i szkoleniowe, edukacyjne i społeczne. Wszystkie mają prowadzić do możliwie najwyższego poziomu funkcjonowania osób niepełnosprawnych w społeczeństwie, do poprawy ich jakości życia i integracji społecznej. Wyróżnia się rehabilitację społeczną i zawodową.

Rehabilitacja zawodowa ma na celu ułatwienie osobie niepełnosprawnej uzyskania i utrzymania odpowiedniego zatrudnienia i awansu zawodowego przez umożliwienie jej korzystania z poradnictwa zawodowego, szkolenia zawodowego i pośrednictwa pracy. W ramach tej rehabilitacji organizuje się: warsztaty terapii zajęciowej, turnusy rehabilitacyjne. Możliwe jest też korzystanie np. ze: szkoleń, stażu, prac interwencyjnych, studiów podyplomowych, bonu na zasiedlenie, szkoleniowego czy stażowego. Udzielana jest też jednorazowa pomoc na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej lub na podjęcie działalności w formie spółdzielni socjalnej.

Jakie wsparcie jest oferowane w projektach?

Jak podaje Ministerstwo oferowane projekty zakładają m.in. wsparcie takie jak:

Gdzie realizowane są projekty?

Poszczególne projekty w ramach danego podmiotu są organizowane na terenie takich województw: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie oraz zachodniopomorskie.

Dla przykładu, w Małopolsce są organizowane np. takie projekty:

Tytuł projektu: Motywacja - energia - praca! Program aktywizacji zawodowej dla osób z niepełnosprawnościami z województwa małopolskiego, Fundacja Sustinae.

Tytuł projektu: Agencja Zatrudnienia Osób Niepełnosprawnych w powiatach: olkuskim, miechowskim i proszowickim, Stowarzyszenie Na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego "KLUCZ".

Tytuł projektu: Buduj swoją ścieżkę kariery z POWER-em!, QS Zurich Sp. z o.o.

Tytuł projektu: Bez barier na rynku pracy, Stowarzyszenie Rodzin Zdrowie Psychiczne.

Tytuł projektu: Nowa droga zawodowa, HUMANEO.

Tytuł projektu: ONi w PRACY, Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych.

Tytuł projektu: Work-For-All (W4A), Fundacja Aktywizacja.

Niepełnosprawni z danych województw mogą się zgłosić do konkretnej organizacji, na której stronie internetowej są szczegółowe dane i wymogi.

Każdy projekt jest indywidualny i oferuje różne wsparcie. Rekrutacje jeszcze trwają.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U.2021.573 t.j)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA