REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Osoby niepełnosprawne - co z ofertami pracy zdalnej?

ManpowerGroup
ManpowerGroup to światowy lider innowacyjnych rozwiązań dla rynku pracy. Usługi w Polsce obejmują pracę tymczasową, rekrutację stałą i badanie kompetencji pracowników, zatrudnienie zewnętrzne, outsourcing procesów, doradztwo personalne, zarządzanie karierą i outplacement.
Osoby niepełnosprawne - co z ofertami pracy zdalnej?
Osoby niepełnosprawne - co z ofertami pracy zdalnej?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy pracodawcy w stosunku do osób niepełnosprawnych wykorzystują w pełni możliwości pracy zdalnej? Oto wyniki obserwacji ekspertów Manpower.

Osoby z niepełnosprawnościami na rynku pracy

Pandemia COVID-19 przyczyniła się do popularyzacji pracy z domu, jednak według obserwacji ekspertów Manpower – wśród ofert skierowanych do osób z niepełnosprawnościami wciąż przeważają propozycje, zakładające wykonywanie obowiązków służbowych w siedzibie firmy. Zdalny model realizowania zadań pozwala znosić wiele barier i ograniczeń, jednak pracodawcy nie wykorzystują w pełni tych możliwości. Między innymi dlatego osoby z niepełnosprawnościami pozostają grupą zawodową, której potencjał nie jest w pełni wykorzystywany – mimo największego od 15 lat niedoboru talentów i dużych trudności ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników.

REKLAMA

Autopromocja

Jak pandemia wpłynęła na możliwości zawodowe osób niepełnosprawnych?

W wyniku zagrożenia zdrowotnego, związanego z pandemią COVID-19, pomiędzy marcem a wrześniem 2020 roku na rynku pracy osób z niepełnosprawnościami można było zaobserwować wyraźną stagnację. - Pracodawcy, ze względu na dynamiczne zmiany w środowisku biznesowym, wstrzymywali swoje plany rekrutacyjne. Jednocześnie konsultanci Manpower zauważali znacznie mniejsze zainteresowanie podjęciem lub zmianą pracy wśród kandydatów z niepełnosprawnościami. Szczególnie dotyczyło to osób z chorobami przewlekłymi, dla których zarażenie koronawirusem było dużym ryzykiem. Obecnie jednak większość nauczyła się już funkcjonować w tej nowej, pandemicznej rzeczywistości. Coraz więcej osób z niepełnosprawnościami poszukuje możliwości zwiększenia swojej aktywności zawodowej. To dobra wiadomość dla pracodawców, borykających się z największym od 15 lat niedoborem talentów. Osoby z niepełnosprawnościami stanowią cenną, a często niezagospodarowaną grupę pracowników. Zatrudnienie ich jest więc szansą zarówno dla samych kandydatów, jak i przedsiębiorców – tłumaczy Łukasz Kubiak, ekspert rynku pracy z Manpower, lider projektu zatrudniania osób z niepełnosprawnością.

Niewielka liczba ofert pracy zdalnej

Według obserwacji rekruterów Manpower, osoby z niepełnosprawnościami są zdecydowanie bardziej otwarte na podjęcie pracy zdalnej niż stacjonarnej. Wciąż jednak większość ofert skierowanych do tej grupy przewiduje realizację zadań w siedzibie firmy. - Pracodawcy, którzy decydują się na zatrudnienie pracowników z niepełnosprawnością, na początku są pełni wątpliwości – dlatego wolą bezpośrednio nadzorować ich pracę. Po okresie próbnym obawy zazwyczaj znikają, jednak niewielka liczba ofert pracy zdalnej wciąż pozostaje barierą, która hamuje aktywizację zawodową kandydatów z orzeczeniem o niepełnosprawności. A przecież taka osoba, obejmując zgodne z jej predyspozycjami i możliwościami stanowisko, jest równie wydajnym i efektywnym w działaniu pracownikiem jak jej w pełni zdrowi koledzy i koleżanki. Dzięki rozwojowi technologicznemu na rynku dostępne są rozwiązania, które ułatwiają osobom z niepełnosprawnościami funkcjonowanie – zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Korzystanie z narzędzi cyfrowych, sprawna praca na komputerze czy kontakt z klientami nie stanowią już dla tej grupy zawodowej wyzwania. Warto również podkreślić, że wbrew powszechnym mitom, absencja chorobowa pracowników z niepełnosprawnościami wcale nie jest wyższa niż ta rejestrowana wśród pozostałej kadry – zaznacza Łukasz Kubiak.

Dodaje on też, że od około 3 lat na polskim rynku coraz silniej rozwija się trend zarządzania różnorodnością – a zjawisko to sprzyja aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami. Przedsiębiorcy chcą budować wizerunek firm zaangażowanych społecznie i coraz wyraźniej dostrzegają zalety, wynikające z budowania różnorodnych zespołów. Proces ten postępuje powoli, pozwala jednak prognozować, że w przyszłości możliwości zawodowe osób z niepełnosprawnościami będą się zwiększać.

W Międzynarodowym Dniu Osób z Niepełnosprawnościami Łukasz Kubiak zwraca uwagę na jeszcze jedną, bardzo istotną kwestię, jaką są regularne badania i profilaktyka zdrowotna pracowników. W dobie pandemii COVID-19 odpowiedzialność działów HR za dobre samopoczucie kadry przybrała skalę dotąd niespotykaną. Według raportu ManpowerGroup Rewolucja umiejętności – Restart pod znakiem trzech P: Przedłuż, Przekwalifikuj, Przeorganizuj, aż 83% pracodawców deklaruje, że zdrowie pracowników ma dla nich najwyższą wagę. Przewartościowaniu uległy również priorytety społeczeństwa. Zgodnie z analizą 21 trendów na 2021 rok, w dobie globalnego zagrożenia zdrowotnego coraz więcej osób podejmuje działania, mające na celu zachowanie dobrej kondycji psychofizycznej – co według eksperta jest bardzo pozytywnym zjawiskiem.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umowa o pracę bez formy pisemnej, uproszczone zatrudnianie cudzoziemców – jaką deregulację postulują przedsiębiorcy?

Konfederacja Lewiatan od lat przedstawia propozycje zmian, które mają zmniejszyć liczbę skomplikowanych regulacji. Odejście od obowiązku stosowania umowy pisemnej w przepisach prawa pracy czy też skrócenie czasu trwania procedur legalizujących pobyt i pracę cudzoziemców oraz uproszczenie wymogów przy zmianie warunków ich zatrudnienia – to tylko niektóre z postulatów deregulacyjnych.

Komunikat ZUS: Wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe 2025/2026

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że wysłał płatnikom zawiadomienia o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy 2025/2026.

Wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. dla wybranych pracowników. Jest zarządzenie premiera

Prezes Rady Ministrów wydał zarządzenie w sprawie czasu pracy i dni wolnych. Wiadomo już kto zgodnie z nowymi przepisami ma wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. Dwa dodatkowe dni wolne są jednak tylko dla niektórych pracowników.

Pierwsze trzynaste emerytury ZUS wypłaci 1 kwietnia. Jaka będzie wysokość dodatkowej emerytury?

1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów. Nie każdy dostanie dodatkową trzynastą emeryturę w takiej samej kwocie. Kwota, która wpłynie na konta seniorów jest uzależniona od tego jak wysoka jest ich comiesięczna wypłata z ZUS, ponieważ trzynastka będzie opodatkowana i oskładkowana.

REKLAMA

BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

REKLAMA

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

REKLAMA