REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nauczyciele, Rozwiązanie stosunku pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przesłanki zwolnienia chorego pracownika

O tym, kiedy pracodawca może zwolnić chorego pracownika, decyduje okres jego zatrudnienia w danym zakładzie pracy.

Jaka powinna być treść zakazu konkurencji

Umowa o zakazie konkurencji musi mieć precyzyjnie określony przedmiot (rodzaj działalności objętej zakazem) i nie może być zawarta warunkowo. W przeciwnym razie taka umowa jest nieważna. W stosunku do kierowników średniego szczebla i specjalistów niebędących członkami zarządu zakaz konkurencji powinien ograniczać się tylko do tych rodzajów działalności, jakimi zajmuje się pracownik na danym stanowisku (wyrok Sądu Najwyższego z 3 grudnia 2008 r., I PK 97/08).

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu badania na wykrywaczu kłamstw

Z powodu powtarzających się w firmie kradzieży zaproponowaliśmy pracownikom poddanie się badaniom na wykrywaczu kłamstw. Jeden z pracowników poczuł się dotknięty tą propozycją i złożył pismo o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy. Jako przyczynę rozwiązania umowy pracownik podał właśnie tę propozycję poddania się badaniu na wykrywaczu kłamstw. Czy możemy kwestionować takie rozwiązanie umowy i domagać się w sądzie odszkodowania od pracownika?

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

Czy pracodawca może rozwiązać bez wypowiedzenia umowę o pracę na czas nieokreślony pracownikowi świadczącemu pracę na stanowisku kierowcy, w przypadku utraty przez niego prawa jazdy? Pracownik utracił dokument, gdyż prowadził samochód w stanie nietrzeźwym i spowodował wypadek drogowy. Zdarzenie to nastąpiło poza godzinami jego pracy - 30 czerwca 2008 r. Pracodawca dowiedział się o zaistniałym zdarzeniu 30 lipca 2008 r. Pracownik od 25 lipca do 31 sierpnia 2008 r. przebywał na urlopie wypoczynkowym. Pracodawca uzyskał także wiadomość, że Sąd Rejonowy w Warszawie w wyroku z 20 sierpnia 2008 r. orzekł o zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych i utracie przez pracownika prawa jazdy na okres 3 lat.

REKLAMA

Odpowiedzialność porządkowa pracowników

Pracodawca może nałożyć na pracownika karę za naruszenie obowiązków pracowniczych. Karę uważa się za niebyłą, a odpis zawiadomienia o ukaraniu usuwa z akt osobowych pracownika po roku nienagannej pracy.

Uchylanie się pracownika od skutków oświadczenia woli

Pracownik może uchylić się od skutków rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron, jeśli wykaże, że składając oświadczenie, działał np. pod wpływem błędu.

Świadczenia dla kształcących się nauczycieli

Nauczyciel skierowany do dalszej nauki może liczyć na przywileje w pracy. Jednak brak postępów w nauce może spowodować poważne konsekwencje, m.in. utratę płatnego urlopu na czas pobierania nauki.

Zwolnienie pracownicy w ciąży w razie ogłoszenia upadłości

Nasza spółka ogłosiła upadłość. Tuż po tym fakcie pracownica zatrudniona na podstawie umowy na czas nieokreślony zaszła w ciążę. Wręczyliśmy jej pismo o wypowiedzeniu umowy o pracę. Jako przyczynę wypowiedzenia podano ogłoszenie upadłości. Czy pracodawca mógł zwolnić pracownicę mimo zakazu wypowiadania umów o pracę kobietom w ciąży?

REKLAMA

Odszkodowanie za porzucenie pracy

Mój pracownik porzucił pracę. Jego rodzina poinformowała mnie, że wyjechał do pracy za granicę. Firma poniosła z tego tytułu stratę. Czy mogę żądać od pracownika odszkodowania za utracone korzyści, skoro on porzucił pracę?

Doręczenie wypowiedzenia

Podstawowym sposobem doręczenia pracownikowi wypowiedzenia umowy o pracę jest jego bezpośrednie wręczenie. W sytuacji jednak, gdy pracownik odmawia przyjęcia wypowiedzenia, pracodawca może skorzystać z pomocy świadków.

Ograniczenia związane z dyżurowaniem

Dyżur powinien być uzasadniony szczególnymi potrzebami pracodawcy i nie może stanowić stałego elementu pracy pracownika.

Prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia trwającego 30 dni

Pracownik był zatrudniony na okres próbny od 1 do 30 listopada 2008 r. Była to pierwsza umowa o pracę z tym pracownikiem. Następnej umowy z nim już nie podpisaliśmy, ponieważ pracownik nie sprawdził się w pracy. Pracownik był wcześniej zarejestrowany jako osoba bezrobotna w powiatowym urzędzie pracy. Już po rozwiązaniu umowy o pracę 8 grudnia 2008 r. pracownik dostarczył nam zwolnienie lekarskie od 30 listopada do 12 grudnia 2008 r. Czy byłemu pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy? Kto ma wypłacić byłemu pracownikowi zasiłek - my czy ZUS?

Odprawa emerytalna od dwóch pracodawców

Nasz pracownik jest zatrudniony równocześnie w dwóch zakładach pracy, w naszej gminnej bibliotece na 1/2 etatu i w gimnazjum jako nauczyciel w pełnym wymiarze. Od 1 września pracownik przechodzi na emeryturę nauczycielską - bez względu na wiek. Równocześnie poinformował nas, że chce rozwiązać umowę o pracę z biblioteką. W związku z rozwiązaniem umowy z gimnazjum pracownik otrzyma odprawę emerytalną z Karty Nauczyciela. Spełnia tam wymagane kryteria. Czy drugi zakład pracy - biblioteka może wypłacić pracownikowi odprawę emerytalną? Moim zdaniem pracownik nie nabył u nas prawa do odprawy emerytalnej. Pracownik nie ma prawa do emerytury w związku z zatrudnieniem w naszym zakładzie, bo ma dopiero 58 lat.

Zatrudnienie w szkole nauczyciela, u którego stwierdzono chorobę zawodową

Chcemy zatrudnić w naszej szkole od 1 września br. nauczyciela, który ma już uprawnienia emerytalne. Ponadto posiada on orzeczenie lekarskie stwierdzające chorobę zawodową. Czy możemy go zatrudnić w szkole na stanowisku nauczyciela?

Kiedy przysługuje świadczenie urlopowe w pełnej wysokości

Od 15 grudnia 2007 r. zatrudniliśmy nauczyciela w pełnym wymiarze czasu pracy. W jakiej wysokości powinniśmy mu wypłacić w tym roku świadczenie urlopowe? Czy przysługuje mu świadczenie w takiej samej kwocie jak nauczycielom, którzy w tym roku szkolnym pracowali od września 2007 r. do czerwca 2008 r., czy świadczenie urlopowe dla tego nauczyciela trzeba proporcjonalnie zmniejszyć do okresu pracy w naszej szkole? Jeżeli tak, to czy zaokrąglić grudzień do pełnego miesiąca?

Czy nauczycielom należy się wynagrodzenie za strajk

Część nauczycieli wzięła udział w strajku zorganizowanym w naszej szkole 27 maja 2008 r. Po zakończonym proteście dyrektor szkoły i związek zawodowy, który u nas działa, uzgodnili, że nauczyciele za dzień strajku otrzymają wynagrodzenie jak za pracę. Czy na podstawie takiego porozumienia ze związkiem zawodowym możemy wypłacić nauczycielom wynagrodzenie, czy porozumienie powinno być zawarte z wójtem gminy? Chcemy równocześnie poprosić nauczycieli o złożenie oświadczenia, że jeżeli wynagrodzenie nie będzie im przysługiwało, to wyrażają zgodę na jego potrącenie z wynagrodzenia za pracę.

Jak rozliczyć się z nauczycielem, który opiekował się uczniami na wycieczce szkolnej

Dwaj nauczyciele zatrudnieni w naszym gimnazjum byli wraz z uczniami na początku czerwca na wycieczce szkolnej. Czy w związku z tym, że nauczyciele ci opiekowali się klasą 24 godziny na dobę przez 3 dni, należą się im jakieś dodatkowe świadczenia (za podróż służbową, inne)?

Czy nauczyciel będzie mógł przejść na emeryturę w 2010 r. na starych zasadach

Prowadzę kadry w szkole podstawowej. Zatrudniona w szkole nauczycielka, która urodziła się 3 grudnia 1958 r., w tym roku skończy 50 lat. Wówczas będzie miała 24 lata 9 miesięcy i 20 dni pracy w szkole i do tego jeszcze 5 lat 2 miesiące i 15 dni okresów nieskładkowych. Chce przejść na emeryturę nauczycielską dopiero w 2010 r., ale jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego. Czy nauczycielka będzie mogła przejść na wcześniejszą emeryturę nauczycielską w 2010 r. bez względu na wiek po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy? Czy w 2010 r. będzie mogła złożyć wniosek o przekazanie składek zgromadzonych w otwartym funduszu emerytalnym za pośrednictwem ZUS na dochody budżetu państwa? Warunki stażu ogólnego i stażu nauczycielskiego spełni do 31 grudnia 2008 r. Czy wniosek o przekazanie składek z otwartego funduszu musi złożyć do końca 2008 r.? Czy w świetle obowiązujących przepisów fakt, że nauczycielka jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego uniemożliwi jej przejście na wcześniejszą emeryturę w późniejszych latach (po 2008 r.)?

Czy nauczycielowi przebywającemu na urlopie zdrowotnym przysługuje podwyżka

Zatrudniamy nauczyciela języka polskiego. Od 1 września 2007 r. do 20 czerwca 2008 r. polonista korzysta z urlopu dla poratowania zdrowia. Od 1 stycznia 2008 r. nauczycielom podniesiono stawki wynagrodzenia zasadniczego. Nie objęliśmy nią nauczyciela przebywającego na urlopie dla poratowania zdrowia. Nauczyciel ma wątpliwości, czy mieliśmy takie prawo i domaga się podwyżki. Czy jego roszczenia są słuszne?

Rozliczenie kosztów podróży służbowej

Mieliśmy z pracownikiem zawartą umowę na czas określony. Wysłaliśmy go w podróż służbową do Niemiec. Umowa uległa rozwiązaniu w czasie pobytu pracownika za granicą. Przez telefon pracownik oznajmił nam, że jej nie przedłuża. Pierwszego dnia po rozwiązaniu umowy nie stawił się na spotkaniu, które było głównym celem wysłania go w podróż służbową do Niemiec. Po powrocie do Polski były pracownik zażądał rozliczenia kosztów podróży. Prezes nie chce rozliczyć mu kosztów powrotu, gdyż - jak argumentuje - osoba ta nie była już pracownikiem i powrót nie nastąpił w porozumieniu z nami i zgodnie z planem, lecz pierwszego dnia po rozwiązaniu umowy. Czy musimy zwrócić byłemu pracownikowi te koszty, mimo że naraził nas na straty?

Nauczyciel skierowany do pracy w innej szkole

Od 4 lutego 2008 r., czyli po feriach zimowych, zatrudniliśmy nauczyciela, który został skierowany do pracy w naszej placówce. Nauczycielowi przysługuje dodatek za uciążliwość pracy. Dodatek ten nie przysługuje w okresie nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, a także w okresach, za które nie przysługuje nauczycielowi wynagrodzenie zasadnicze, oraz od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nauczyciel zaprzestał wykonywania pracy w szkole w związku ze skierowaniem. W okresie niewykonywania pracy z powodu choroby dodatek przysługuje za okres pierwszych 33 dni w roku kalendarzowym, za które nauczyciel ma prawo do wynagrodzenia chorobowego. Nauczyciel zachorował 7 kwietnia 2008 r. Wcześniej chorował przez 33 dni w styczniu i lutym i wykorzystał już prawo do wynagrodzenia chorobowego w 2008 r. Czy podstawę zasiłku chorobowego w kwietniu powinniśmy ustalić na nowo w związku ze zmianą miejsca pracy i dodatkiem za uciążliwość pracy?

Kiedy dodatek motywacyjny jest wliczany do podstawy wymiaru świadczeń

Zgodnie z regulaminem wynagradzania wydanym przez radę naszego miasta nauczycielom przysługuje dodatek motywacyjny w wysokości do 10% osobistego wynagrodzenia zasadniczego w danym miesiącu. Dodatek motywacyjny jest przyznawany na czas określony - nie krótszy niż 3 miesiące i nie dłuższy niż jeden rok szkolny. Dodatek motywacyjny jest uznaniowy, tzn. w szczególnych przypadkach można go obniżyć lub podwyższyć. Dodatek jest wypłacany nauczycielom z góry w terminie wypłaty wynagrodzenia zasadniczego. Czy na podstawie takich zapisów w regulaminie możemy wliczać dodatek motywacyjny do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, zasiłków oraz świadczenia rehabilitacyjnego?

Dodatek wiejski

Nauczycielka, która była na zwolnieniu lekarskim, a teraz otrzymuje zasiłek macierzyński, zwróciła się do nas z pytaniem, czy prawidłowo zostały wyliczone jej świadczenia. Szkoła jest położona w miejscowości, w której liczba mieszkańców wynosi ok. 1,5 tys., dlatego nauczyciele otrzymują dodatek wiejski. Jesteśmy jednostką samorządową. Kwotę dodatku wiejskiego wliczamy do podstawy wymiaru składek na ZUS. Jednak dodatku nie wliczamy do podstawy wymiaru wynagrodzenia i świadczeń z tytułu niezdolności do pracy. Czy słusznie?

Pracownik pod wpływem alkoholu

Pracownik przyszedł do zakładu pracy po spożyciu alkoholu. Jednak w tym dniu wykorzystywał urlop wypoczynkowy, więc przebywał na terenie zakładu pracy, ale nie pracował. Przyszedł jedynie porozmawiać z jednym z pracowników. Czy w takiej sytuacji możemy go zwolnić dyscyplinarnie?

Przywrócenie pracownika do pracy a zwrot odprawy

W sierpniu 2007 r. z powodu likwidacji stanowiska pracy zwolniliśmy jednego z naszych pracowników i wypłaciliśmy mu stosowną odprawę pieniężną. Pracownik jednak nie pogodził się z decyzją o zwolnieniu z pracy i wniósł do sądu pozew o przywrócenie do pracy. Na podstawie orzeczenia sądu pracownik został przywrócony do pracy. Czy w tej sytuacji możemy domagać się od pracownika zwrotu wypłaconej mu odprawy?

Dodatek stażowy dla katechety

Jestem dyrektorem szkoły podstawowej, zatrudniam księdza do nauczania religii. Chciałbym się dowiedzieć, jak ustalić dla tego nauczyciela dodatek za staż pracy, szczególnie że do roku 1997 prowadził zajęcia bez wynagrodzenia, jak również przedstawił świadectwo pracy o nauczaniu religii w punktach katechetycznych. Czy ten okres ma wpływ na wysokość dodatku?

Emerytura nauczycielska w trzech wariantach

Ubezpieczeni urodzeni po 31 grudnia 1948 r., którzy 1 stycznia 1999 r. posiadają okresy składkowe i nieskładkowe wynoszące 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, w tym co najmniej 15 lat pracy nauczycielskiej wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy - mogą przejść na emeryturę wcześniejszą w obniżonym o 5 lat wieku emerytalnym.

Dane osobowe nauczyciela

Czy zgodne z ustawą o ochronie danych osobowych jest gromadzenie takich danych o nauczycielach jak imię, nazwisko czy adres zamieszkania w zbiorze danych o nauczycielach, utworzonym na podstawie ustawy o systemie informacji oświatowej. Czy dane, które znajdą się w takiej bazie, są bezpieczne?

Dodatkowe wynagrodzenie

Jestem wychowawcą zatrudnionym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym.Często na polecenie dyrektora jestem zobowiązywany do pracy (ponad obowiązujące mnie pensum) w zastępstwie innego nieobecnego nauczyciela. Czy z tego tytułu przysługuje mi dodatkowe wynagrodzenie?

Doraźne zastępstwo

Pełnię funkcję dyrektora szkoły. Czy za przepracowane godziny doraźnych zastępstw przysługuje mi wynagrodzenie, czy też powinienem te zajęcia realizować w ramach obniżonego pensum?

Przedłużenie umowy terminowej do końca urlopu macierzyńskiego

Na podstawie umowy na czas określony zatrudniamy pracownicę, która przebywa na urlopie macierzyńskim. W trakcie okresu trwania umowy pracownica nie wykorzysta całego urlopu macierzyńskiego. Czy w takiej sytuacji umowa ulegnie przedłużeniu do końca urlopu macierzyńskiego? - pyta Czytelniczka z Zabrza.

Czas pracy pracowników szkoły

Co do zasady nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć obowiązuje 5-dniowy tydzień pracy. W tym przypadku dniem wolnym od pracy, oprócz niedzieli i świąt, jest sobota. Są jednak szkoły, w których praca odbywa się we wszystkie dni tygodnia.

Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron z pracownicą w ciąży

Ciężarna pracownica wystąpiła do nas z prośbą o rozwiązanie umowy na zasadzie porozumienia stron. Nie wiem, czy możemy się z nią w ten sposób rozstać. Przecież jako ciężarna jest pod ochroną - pyta Czytelniczka Lublina.

Regulaminy wynagradzania

Od 1 stycznia 2008 r. wzrosną wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w sferze budżetowej. Coroczny wzrost tych wynagrodzeń gwarantuje ustawa budżetowa.

Nieuchwalenie regulaminu wynagradzania nauczyciela

Jestem dyrektorem jednostki obsługującej szkoły w dużej gminie na Mazowszu. Pomimo 2-miesięcznych negocjacji ze związkami zawodowymi do dnia dzisiejszego nie udało się uzgodnić treści regulaminu wynagradzania dla nauczycieli szkół i przedszkoli naszej gminy. Czy nadal można stosować przepisy regulaminu z 2007 r.?

Odprawa pieniężna nauczyciela

Jestem nauczycielem w szkole podstawowej i mam 30-letni okres zatrudnienia, w tym jako nauczyciel 25 lat. Podczas badań okresowych lekarz stwierdził, że jestem niezdolny do pracy na stanowisku nauczyciela. Pracodawca rozwiązał ze mną stosunek pracy i wypłacono mi odprawę w wysokości 6-miesięcznego wynagrodzenia. Złożyłem wniosek o emeryturę, którą uzyskałem. Czy w tej sytuacji mogę wystąpić o odprawę emerytalną dla nauczycieli?

Zakładowa organizacja związkowa

Jestem prezesem ogniska ZNP, które zrzesza 17 członków. W grudniu 2007 r. wystąpiłem do dyrektora zespołu szkół o przekazanie na piśmie informacji o wysokości podwyżek dla nauczycieli od 1 stycznia br. Pracodawca odmówił mi jednak podania tych danych, uzasadniając to faktem, że ognisko nie pełni funkcji zakładowej organizacji związkowej. Czy decyzja pracodawcy jest zgodna z obowiązującymi przepisami?

Dodatek za wysługę lat

Jestem nauczycielem zatrudnionym od 1 września 2007 r. w dwóch szkołach - w niepełnym wymiarze 12/18 oraz 10/18. Mam 25-letni okres zatrudnienia. Czy mam prawo do dodatku za wysługę lat w każdej szkole?

Nauczyciel emerytem (cz. 1)

Rok 2008 to ostatni rok, który daje możliwość skorzystania z przejścia na wcześniejszą emeryturę, obliczaną według dotychczasowych zasad, zapewne znacznie korzystniejszych od nowych.

Gdy sąd przywróci pracownika do pracy

Sąd może przywrócić pracownika do pracy, jeżeli w wyniku procesu okaże się, że rozwiązanie z nim umowy o pracę było wadliwe.

Jakie są zasady zatrudniania nauczycieli

Stosunek pracy między nauczycielem a szkołą lub zespołem szkół jest zawierany tylko i wyłącznie na podstawie umowy o pracę lub mianowania. Strony nauczycielskiego stosunku pracy nie mogą swobodnie decydować o rodzaju zawartej umowy. Karta Nauczyciela wymienia bowiem szczegółowo przypadki zawarcia z nauczycielem umowy o pracę na czas określony i nieokreślony bądź stosunku pracy z mianowania.

Odprawa emerytalna a świadczenie urlopowe

W dniu 31 lipca br. przechodzę na emeryturę nauczycielską po wykorzystaniu w naturze 35 dni roboczych urlopu wypoczynkowego (placówka nieferyjna). Złożyłam wniosek do dyrektora o wypłatę świadczenia urlopowego, którego mi odmówiono, uzasadniając to faktem, że takie świadczenie mi się nie należy, ponieważ w związku z przejściem na emeryturę naliczono już mi odprawę emerytalną. Czy pracodawca postąpił zgodnie z obowiązującymi przepisami? - pyta Czytelnik z Łomży.

Odprawa emerytalna a świadczenie urlopowe

W dniu 31 lipca br. przechodzę na emeryturę nauczycielską po wykorzystaniu w naturze 35 dni roboczych urlopu wypoczynkowego (placówka nieferyjna). Złożyłam wniosek do dyrektora o wypłatę świadczenia urlopowego, którego mi odmówiono, uzasadniając to faktem, że takie świadczenie mi się nie należy, ponieważ w związku z przejściem na emeryturę naliczono już mi odprawę emerytalną. Czy pracodawca postąpił zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Kiedy 55-letnia kobieta może przejść na emeryturę

Mam 55 lat. Jestem sekretarką w dość dużej firmie ze stażem pracy 35 lat. ZUS odprowadza na II filar wpłacane przez pracodawcę składki, gdyż w 1999 r. zawarłam umowę z funduszem emerytalnym. Czy pomimo to mogę zrezygnować z ofe i uzyskać wcześniejszą emeryturę? Czy gdybym nie chciała jeszcze odchodzić z pracy i przechodzić na emeryturę, to pracodawca może mnie do tego jakoś zmusić? Chciałabym zaznaczyć, że wyniki testów oceniających moje predyspozycje i przydatność do pracy na obecnym stanowisku wypadły dla mnie bardzo dobrze. A co by było, gdyby ZUS przyznał mi emeryturę, a pracodawca pozwolił dalej pracować?

Obowiązek wydania świadectwa pracy

Czy pracodawca zobowiązany jest do wydawania świadectwa pracy pracownikowi po zakończeniu kolejnych umów o pracę na czas określony, z którym zamierza ponownie zawrzeć umowę o pracę na czas określony? - pyta Czytelniczka z Puław.

Uprawnienia nauczycieli do emerytury bez względu na wiek

Emerytura bez względu na wiek - określona w art. 88 Karty Nauczyciela - przysługuje po rozwiązaniu stosunku pracy - na wniosek nauczyciela.

Palarnie w szkole

Czy w szkole obowiązuje całkowity zakaz palenia tytoniu? Nasz dyrektor wywiesił taką informację przy drzwiach wejściowych do szkoły. Jednocześnie nie wyznaczył miejsc do palenia tytoniu. Czy to jest zgodne z prawem?

Regulamin wynagradzania nauczycieli

Obowiązujący w naszej szkole regulamin wynagradzania zawiera szczegółowe uregulowania dotyczące m.in. ustalania okresów pracy nauczyciela uprawniających do dodatku za wysługę lat, wstrzymania lub zawieszenia wypłaty dodatku motywacyjnego nauczycielowi. Zapisów tych nikt nie zakwestionował. Uważamy jednak, że są one nieprawidłowe. Czy mamy rację? Co można w tej chwili zrobić?

Urlop zdrowotny nauczyciela

Dyrektor szkoły odmówił mi udzielenia urlopu zdrowotnego, uzasadniając to faktem, że wymagany okres zatrudnienia obejmował również pracę w szkole niepublicznej. Czy pracodawca ma rację? - pyta Czytelniczka z Gdańska.

Zmiana etatu nauczyciela

Jestem prezesem związku zawodowego w liceum. W naszej szkole języka niemieckiego nauczają dwie nauczycielki, w tym jedna z długoletnim stażem i doświadczeniem. Obecnie obie są zatrudnione na podstawie mianowania. Od nowego roku dyrektor podzielił godziny języka niemieckiego tak, że jedna z nauczycielek nie będzie miała pełnego etatu? Czy mógł podjąć takie działania? - pyta Czytelnik Bytomia.

REKLAMA