REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy dodatek motywacyjny jest wliczany do podstawy wymiaru świadczeń

REKLAMA

Zgodnie z regulaminem wynagradzania wydanym przez radę naszego miasta nauczycielom przysługuje dodatek motywacyjny w wysokości do 10% osobistego wynagrodzenia zasadniczego w danym miesiącu. Dodatek motywacyjny jest przyznawany na czas określony - nie krótszy niż 3 miesiące i nie dłuższy niż jeden rok szkolny. Dodatek motywacyjny jest uznaniowy, tzn. w szczególnych przypadkach można go obniżyć lub podwyższyć. Dodatek jest wypłacany nauczycielom z góry w terminie wypłaty wynagrodzenia zasadniczego. Czy na podstawie takich zapisów w regulaminie możemy wliczać dodatek motywacyjny do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, zasiłków oraz świadczenia rehabilitacyjnego?

RADA

Autopromocja

Dodatek motywacyjny należy wliczać do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, zasiłków i świadczenia rehabilitacyjnego nauczycieli, pod warunkiem że świadczenia te przysługują za okres niezdolności do pracy, za który nauczyciel ma prawo do dodatku motywacyjnego.

UZASADNIENIE

Na wynagrodzenie nauczycieli szkół samorządowych składają się:

• wynagrodzenie zasadnicze,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• dodatki: za wysługę lat, motywacyjny, funkcyjny oraz za warunki pracy,

• wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw,

• nagrody i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, z wyłączeniem świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i dodatków socjalnych, czyli dodatku mieszkaniowego oraz dodatku wiejskiego.

Karta Nauczyciela oraz rozporządzenie wydane na jej podstawie nie regulują zasad wypłacania dodatku motywacyjnego. Określają ogólne kryteria nabywania prawa do dodatku. Wysokość stawek dodatku motywacyjnego oraz szczegółowe warunki przyznawania tego dodatku dla nauczycieli z podległych szkół określa raz w roku jednostka samorządu terytorialnego w drodze uchwały.

Rada miasta, w której znajduje się Państwa szkoła, przyznała nauczycielom dodatek motywacyjny naliczany w procentowej wysokości od wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela. Oznacza to, że w miesiącu, kiedy nauczyciel był nieobecny w pracy, zarówno jego wynagrodzenie zasadnicze, jak i dodatek motywacyjny liczone od tego wynagrodzenia są proporcjonalnie zmniejszane o okres niezdolności do pracy. Dlatego dodatek motywacyjny należy wliczać do podstawy wymiaru świadczeń z tytułu niezdolności do pracy.

Dodatek motywacyjny wypłacany u Państwa jest składnikiem wynagrodzenia nauczyciela, które przysługuje do określonego terminu - np. przez 3 miesiące albo przez rok szkolny. Dlatego należy wliczać go do podstawy wymiaru świadczeń przysługujących za okres niezdolności do pracy, w którym nauczyciel ma prawo do dodatku, ale dodatek nie jest wypłacany za okres niezdolności do pracy.

Przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłków i świadczenia rehabilitacyjnego nauczycieli zastosowanie mają ogólne zasady uregulowane w ustawie zasiłkowej. Podstawę wymiaru świadczeń za czas niezdolności do pracy należy ustalać na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Dodatek motywacyjny należy uwzględniać w obliczeniach w kwocie wypłaconej pracownikowi za miesiące kalendarzowe, z których wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku.

PRZYKŁAD

Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole samorządowej przysługuje dodatek motywacyjny na podstawie regulaminu obowiązującego na terenie gminy. Dodatek motywacyjny przyznano nauczycielowi na okres od stycznia do marca 2008 r. Wcześniej miał prawo do dodatku nieprzerwanie od stycznia 2005 r. do końca 2007 r. Nauczyciel miał wypadek samochodowy 5 marca br. Zwolnienie lekarskie przedłuży się na kwiecień 2008 r. Nauczycielowi nie przyznano dodatku motywacyjnego na kolejny okres, dlatego od 1 kwietnia 2008 r. z podstawy wymiaru wynagrodzenia i następnie zasiłku chorobowego należy wyłączyć dodatek motywacyjny, a podstawę wymiaru świadczenia należy ustalić ponownie.

Wynagrodzenie chorobowe, zasiłki oraz świadczenie rehabilitacyjne mają na celu rekompensowanie nauczycielowi utraty wynagrodzenia za pracę oraz zapewnienie środków finansowych w przypadku choroby, opieki czy macierzyństwa.

Podstawa prawna:

• art. 30 ust. 1 i ust. 6 Karty Nauczyciela,

• art. 92 Kodeksu pracy w związku z art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela,

• art. 3 pkt 3, art. 36 ust. 1, art. 38, art. 42 ust. 1 i ust. 1 i 5 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Bogusław Śnieżek

specjalista w zakresie prawa oświatowego

Orzecznictwo uzupełniające:

• 1. Ustawodawca nie przewidział dla rady gminy kompetencji do ustalenia w drodze regulaminu wynagradzania, początkowego oraz końcowego terminu wypłaty wynagrodzenia, a także ustalenia, czy będzie ono wypłacane z góry czy z dołu, ponieważ taką regulację zawiera Karta Nauczyciela.

  2. Dodatki funkcyjne są dodatkami do wynagrodzenia. Ustawodawca nie upoważnił rady gminy do ustalenia, że dodatki te mogą być przyznawane w czasie pobierania zasiłków z ubezpieczenia społecznego z powodu niezdolności do pracy, wskutek choroby bądź konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny. (Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 9 listopada 2006 r., IV SA/Wr 560/2006, Dziennik Urzędowy Województwa Dolnośląskiego z 2007 r. nr 204, poz. 2524)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

  Okazjonalna praca zdalna. Pracodawca nie zapewni narzędzi pracy ani nie poniesie kosztów

  Okazjonalna praca zdalna może być wykonywana na wniosek pracownika. Przepisy regulują ten rodzaj pracy zdalnej w sposób specyficzny. W szczególności zakres obowiązków, jakie obciążają pracodawcę jest węższy niż w pozostałych przypadkach pracy zdalnej. 

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy - bez wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Czy zawsze?

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy w pewnych aspektach jest inaczej regulowany przez Kodeks pracy. Pracownikom tym nie przysługuje prawo do rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych. Są jednak sytuacje, gdy pracownik zarządzający taką rekompensatę otrzyma.

  4-dniowy tydzień pracy - badanie opinii polskich pracodawców

  4-dniowy tydzień pracy dla niektórych pracodawców jest niewykonalny ze względu na specyfikę branży. Sprawdź, którzy pracodawcy rozważają 4-dniowy tydzień pracy dla swoich pracowników.

  REKLAMA

  PFRON dofinansuje nawet 85% ceny zakupu samochodu. Masz pytania? Zadzwoń do PFRON!

  Od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 można składać wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON do ceny zakupu samochodu osobowego. Pracownicy PFRON udzielą odpowiedzi na pytania zainteresowanych. Przedstawiamy listę numerów telefonów do Oddziałów PFRON.

  Wyższe emerytury, renty, dodatki z KRUS już od 1 marca 2024 r.

  Już od jutra, 1 marca 2024 roku, emerytury i renty z KRUS będą wyższe. Podwyżka dotknie również takich świadczeń KRUS: najniższa emerytura, emerytura matczyna, świadczenie dla sołtysa, świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, świadczenia wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych oraz dodatki do emerytur np. dodatek pielęgnacyjny.

  Ponad 15160 tys. osób pracowało w Polsce we wrześniu 2023 r. GUS podał dane

  Według stanu na ostatni dzień września 2023 r. 15160,3 tys. osób pracowało w gospodarce narodowej. Było to o 58,1 tys. osób więcej niż w sierpniu 2023 r. Średnia wieku pracujących wyniosła – jak w poprzednich miesiącach – 42,6 roku, a mediana wieku – 42,0 lata. Dane dotyczące średniej wieku i mediany wieku pracujących były podobne dla kobiet jak i mężczyzn. Główny Urząd Statystyczny opublikował raport dotyczący sytuacji na rynku pracy we wrześniu 2023 r. 

  Bezrobocie będzie wzrastać tylko sezonowo. Wskaźnik Rynku Pracy poszedł w górę

  Wskaźnik Rynku Pracy wzrósł w lutym 2024 r. do 67,7 pkt. z 67,5 pkt. w stosunku do stycznia. Wskaźnik ten informuje, jak wielkość bezrobocia będzie zmieniała się w przyszłości. Stopa bezrobocia wzrosła w styczniu 2024 r. do 5,4 proc., miesiąc wcześniej była o 0,3 pkt. proc. niższa. Zdaniem ekspertów Biura Inwestycji i Ekonomicznych Cykli wzrost bezrobocia ma charakter sezonowy.

  REKLAMA

  Od 1 marca 2024 r. wynagrodzenie pracowników młodocianych wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wynagrodzenie pracowników młodocianych odbywających naukę zawodu oraz przyuczanych do wykonywania określonej pracy. Wysokość ich wynagrodzenia wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł.

  Uwaga! 3065,16 zł – tyle od 1 marca 2024 r. pracodawca wpłaci co miesiąc na PFRON za pracownika

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wysokość miesięcznej wpłaty na PFRON. Pracodawcy wpłacą 3065,16 zł składki za pracownika.

  REKLAMA