Kiedy dodatek motywacyjny jest wliczany do podstawy wymiaru świadczeń
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Dodatek motywacyjny należy wliczać do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, zasiłków i świadczenia rehabilitacyjnego nauczycieli, pod warunkiem że świadczenia te przysługują za okres niezdolności do pracy, za który nauczyciel ma prawo do dodatku motywacyjnego.
UZASADNIENIE
Na wynagrodzenie nauczycieli szkół samorządowych składają się:
• wynagrodzenie zasadnicze,
• dodatki: za wysługę lat, motywacyjny, funkcyjny oraz za warunki pracy,
• wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw,
• nagrody i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, z wyłączeniem świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i dodatków socjalnych, czyli dodatku mieszkaniowego oraz dodatku wiejskiego.
Karta Nauczyciela oraz rozporządzenie wydane na jej podstawie nie regulują zasad wypłacania dodatku motywacyjnego. Określają ogólne kryteria nabywania prawa do dodatku. Wysokość stawek dodatku motywacyjnego oraz szczegółowe warunki przyznawania tego dodatku dla nauczycieli z podległych szkół określa raz w roku jednostka samorządu terytorialnego w drodze uchwały.
Rada miasta, w której znajduje się Państwa szkoła, przyznała nauczycielom dodatek motywacyjny naliczany w procentowej wysokości od wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela. Oznacza to, że w miesiącu, kiedy nauczyciel był nieobecny w pracy, zarówno jego wynagrodzenie zasadnicze, jak i dodatek motywacyjny liczone od tego wynagrodzenia są proporcjonalnie zmniejszane o okres niezdolności do pracy. Dlatego dodatek motywacyjny należy wliczać do podstawy wymiaru świadczeń z tytułu niezdolności do pracy.
Dodatek motywacyjny wypłacany u Państwa jest składnikiem wynagrodzenia nauczyciela, które przysługuje do określonego terminu - np. przez 3 miesiące albo przez rok szkolny. Dlatego należy wliczać go do podstawy wymiaru świadczeń przysługujących za okres niezdolności do pracy, w którym nauczyciel ma prawo do dodatku, ale dodatek nie jest wypłacany za okres niezdolności do pracy.
Przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłków i świadczenia rehabilitacyjnego nauczycieli zastosowanie mają ogólne zasady uregulowane w ustawie zasiłkowej. Podstawę wymiaru świadczeń za czas niezdolności do pracy należy ustalać na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Dodatek motywacyjny należy uwzględniać w obliczeniach w kwocie wypłaconej pracownikowi za miesiące kalendarzowe, z których wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku.
PRZYKŁAD
REKLAMA
Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole samorządowej przysługuje dodatek motywacyjny na podstawie regulaminu obowiązującego na terenie gminy. Dodatek motywacyjny przyznano nauczycielowi na okres od stycznia do marca 2008 r. Wcześniej miał prawo do dodatku nieprzerwanie od stycznia 2005 r. do końca 2007 r. Nauczyciel miał wypadek samochodowy 5 marca br. Zwolnienie lekarskie przedłuży się na kwiecień 2008 r. Nauczycielowi nie przyznano dodatku motywacyjnego na kolejny okres, dlatego od 1 kwietnia 2008 r. z podstawy wymiaru wynagrodzenia i następnie zasiłku chorobowego należy wyłączyć dodatek motywacyjny, a podstawę wymiaru świadczenia należy ustalić ponownie.
Wynagrodzenie chorobowe, zasiłki oraz świadczenie rehabilitacyjne mają na celu rekompensowanie nauczycielowi utraty wynagrodzenia za pracę oraz zapewnienie środków finansowych w przypadku choroby, opieki czy macierzyństwa.
Podstawa prawna:
• art. 30 ust. 1 i ust. 6 Karty Nauczyciela,
• art. 92 Kodeksu pracy w związku z art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela,
• art. 3 pkt 3, art. 36 ust. 1, art. 38, art. 42 ust. 1 i ust. 1 i 5 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
Bogusław Śnieżek
specjalista w zakresie prawa oświatowego
Orzecznictwo uzupełniające:
• 1. Ustawodawca nie przewidział dla rady gminy kompetencji do ustalenia w drodze regulaminu wynagradzania, początkowego oraz końcowego terminu wypłaty wynagrodzenia, a także ustalenia, czy będzie ono wypłacane z góry czy z dołu, ponieważ taką regulację zawiera Karta Nauczyciela.
2. Dodatki funkcyjne są dodatkami do wynagrodzenia. Ustawodawca nie upoważnił rady gminy do ustalenia, że dodatki te mogą być przyznawane w czasie pobierania zasiłków z ubezpieczenia społecznego z powodu niezdolności do pracy, wskutek choroby bądź konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny. (Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 9 listopada 2006 r., IV SA/Wr 560/2006, Dziennik Urzędowy Województwa Dolnośląskiego z 2007 r. nr 204, poz. 2524)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat