reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Kiedy dodatek motywacyjny jest wliczany do podstawy wymiaru świadczeń

Kiedy dodatek motywacyjny jest wliczany do podstawy wymiaru świadczeń

Zgodnie z regulaminem wynagradzania wydanym przez radę naszego miasta nauczycielom przysługuje dodatek motywacyjny w wysokości do 10% osobistego wynagrodzenia zasadniczego w danym miesiącu. Dodatek motywacyjny jest przyznawany na czas określony - nie krótszy niż 3 miesiące i nie dłuższy niż jeden rok szkolny. Dodatek motywacyjny jest uznaniowy, tzn. w szczególnych przypadkach można go obniżyć lub podwyższyć. Dodatek jest wypłacany nauczycielom z góry w terminie wypłaty wynagrodzenia zasadniczego. Czy na podstawie takich zapisów w regulaminie możemy wliczać dodatek motywacyjny do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, zasiłków oraz świadczenia rehabilitacyjnego?

RADA

Dodatek motywacyjny należy wliczać do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, zasiłków i świadczenia rehabilitacyjnego nauczycieli, pod warunkiem że świadczenia te przysługują za okres niezdolności do pracy, za który nauczyciel ma prawo do dodatku motywacyjnego.

UZASADNIENIE

Na wynagrodzenie nauczycieli szkół samorządowych składają się:

• wynagrodzenie zasadnicze,

• dodatki: za wysługę lat, motywacyjny, funkcyjny oraz za warunki pracy,

• wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw,

• nagrody i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, z wyłączeniem świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i dodatków socjalnych, czyli dodatku mieszkaniowego oraz dodatku wiejskiego.

Karta Nauczyciela oraz rozporządzenie wydane na jej podstawie nie regulują zasad wypłacania dodatku motywacyjnego. Określają ogólne kryteria nabywania prawa do dodatku. Wysokość stawek dodatku motywacyjnego oraz szczegółowe warunki przyznawania tego dodatku dla nauczycieli z podległych szkół określa raz w roku jednostka samorządu terytorialnego w drodze uchwały.

Rada miasta, w której znajduje się Państwa szkoła, przyznała nauczycielom dodatek motywacyjny naliczany w procentowej wysokości od wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela. Oznacza to, że w miesiącu, kiedy nauczyciel był nieobecny w pracy, zarówno jego wynagrodzenie zasadnicze, jak i dodatek motywacyjny liczone od tego wynagrodzenia są proporcjonalnie zmniejszane o okres niezdolności do pracy. Dlatego dodatek motywacyjny należy wliczać do podstawy wymiaru świadczeń z tytułu niezdolności do pracy.

Dodatek motywacyjny wypłacany u Państwa jest składnikiem wynagrodzenia nauczyciela, które przysługuje do określonego terminu - np. przez 3 miesiące albo przez rok szkolny. Dlatego należy wliczać go do podstawy wymiaru świadczeń przysługujących za okres niezdolności do pracy, w którym nauczyciel ma prawo do dodatku, ale dodatek nie jest wypłacany za okres niezdolności do pracy.

Przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłków i świadczenia rehabilitacyjnego nauczycieli zastosowanie mają ogólne zasady uregulowane w ustawie zasiłkowej. Podstawę wymiaru świadczeń za czas niezdolności do pracy należy ustalać na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Dodatek motywacyjny należy uwzględniać w obliczeniach w kwocie wypłaconej pracownikowi za miesiące kalendarzowe, z których wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolski Konwent Agencji Pracy

związek pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama