| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Dokumentacja płacowa > Regulamin wynagradzania nauczycieli

Regulamin wynagradzania nauczycieli

Obowiązujący w naszej szkole regulamin wynagradzania zawiera szczegółowe uregulowania dotyczące m.in. ustalania okresów pracy nauczyciela uprawniających do dodatku za wysługę lat, wstrzymania lub zawieszenia wypłaty dodatku motywacyjnego nauczycielowi. Zapisów tych nikt nie zakwestionował. Uważamy jednak, że są one nieprawidłowe. Czy mamy rację? Co można w tej chwili zrobić?

Zgodnie z art. 30 ust. 6 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.) organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego jest zobowiązany w drodze regulaminu do określenia m.in. wysokości dodatków za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego oraz za warunki pracy, a także szczegółowego sposobu obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe oraz za godziny doraźnych zastępstw.

Zapisy regulaminu dotyczące pozbawiania nauczycieli dodatku motywacyjnego czy odmiennego ustalania okresów pracy do dodatku za wysługę lat są niezgodne z obowiązującymi przepisami. Potwierdzone zostało to dodatkowo przez rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody łódzkiego z 21 lutego 2006 r. 006.02.01 PN. I. 0911/1/06 oraz wojewody podlaskiego z 10 lutego 20006 r. PN. II. J.S. 0911/32/06, jak również orzeczenia - wyrok WSA z 29 listopada 2006 r., IV SA/Wr 658/06, wyrok WSA z 26 kwietnia 2006 r., IV SA/Wr 379/05, oraz wyrok NSA z 17 listopada 2008 r. W-wa I OSK 917/05.

Regulamin wynagradzania nauczycieli w ocenie sądu nie może regulować odmiennie niż ustawa zasad dotyczących dokonywania czynności z zakresu prawa pracy. Ponadto wprowadzenie w regulaminie wynagradzania nauczycieli możliwości wstrzymania lub zawieszenia wypłaty dodatku motywacyjnego nauczycielowi, który nie z własnej winy zaprzestał realizacji zadań, za które dodatek został przyznany, nie znajdują uzasadnienia w obowiązującym prawie. Dodatek motywacyjny jest składnikiem wynagrodzenia i staje się istotnym elementem umowy o pracę. Zmiany wynagrodzenia na niekorzyść pracownika wymagają wypowiedzenia warunków płacy.

Regulamin jako akt prawa miejscowego wprowadzany jest w życie w drodze uchwały rady miasta lub gminy. Uchwały te podlegają więc kontroli wojewody.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Admiral Tax Ltd

Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK