Kategorie

Pracownik pod wpływem alkoholu

Karol Łapiński
Pracownik przyszedł do zakładu pracy po spożyciu alkoholu. Jednak w tym dniu wykorzystywał urlop wypoczynkowy, więc przebywał na terenie zakładu pracy, ale nie pracował. Przyszedł jedynie porozmawiać z jednym z pracowników. Czy w takiej sytuacji możemy go zwolnić dyscyplinarnie?

RADA

Jeżeli w obowiązujących w zakładzie przepisach wewnątrzzakładowych lub w umowie o pracę pracownika wyraźnie określono, że stawienie się w pracy (również w trakcie usprawiedliwionej nieobecności) po spożyciu alkoholu stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, mogą Państwo rozwiązać z tym pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia z jego winy. W przypadku braku takich postanowień pracodawca może zastosować ten tryb rozwiązania umowy o pracę tylko wówczas, gdy stawienie się pracownika w zakładzie po spożyciu alkoholu jest związane równocześnie z zakłóceniem porządku i spokoju w miejscu pracy.

UZASADNIENIE

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika m.in. w razie ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych. Powszechnie obowiązujące przepisy prawa pracy nie zawierają wyczerpującego katalogu podstawowych obowiązków pracowniczych. Wymieniają tylko w art. 100 Kodeksu pracy kilka przykładowych takich obowiązków. Należy do nich m.in. przestrzeganie:

• czasu pracy ustalonego w zakładzie pracy,

• regulaminu pracy i ustalonego w zakładzie pracy porządku,

• zasad współżycia społecznego w zakładzie.

Reklama

Również art. 211 Kodeksu pracy określa przykładowe podstawowe obowiązki pracownicze w zakresie bhp. Dlatego często katalog podstawowych obowiązków pracowniczych wynika z regulacji wewnątrzzakładowych, np. regulaminu pracy, i łączy się z charakterem zajmowanego stanowiska. Również umowa o pracę pracownika może określać inne podstawowe obowiązki pracownicze i stanowić, że ich naruszenie jest zagrożone dyscyplinarnym zwolnieniem z pracy.

Oceniając ciężar naruszenia obowiązków pracodawca powinien brać pod uwagę całokształt postępowania pracownika w trakcie jego zatrudnienia w zakładzie i w momencie popełnienia czynu. Powinien również uwzględniać stopień jego złej woli i rozmiar wyrządzonej nagannym zachowaniem szkody. Oceniając więc wagę naruszonego przez pracownika obowiązku, należy rozważać te zagadnienia odrębnie w każdym stanie faktycznym.

Reklama

W omawianym przypadku należy ocenić, czy przyjście pracownika w dniu wykorzystywania urlopu wypoczynkowego w stanie po spożyciu alkoholu jest ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych. Zakładając, że zawarty w obowiązujących u Państwa przepisach wewnątrzzakładowych lub umowach o pracę katalog sytuacji, które stanowią ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków, nie przewiduje, że samo wejście pracownika na teren zakładu pracy po spożyciu alkoholu, w innym celu niż świadczenie pracy, jest ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych, należy przyjąć, że taka sytuacja nie stanowi przyczyny zwolnienia dyscyplinarnego. Pracownik bowiem jest w stanie po spożyciu alkoholu w swoim czasie wolnym. Ponadto może sobie nie zdawać sprawy, że przebywanie w takim stanie w zakładzie pracy w czasie wolnym od pracy stanowi naruszenie obowiązków pracowniczych.

W razie braku regulacji zakazującej przebywania po spożyciu alkoholu w czasie wolnym w zakładzie pracy zachowanie pracownika w przedstawionej sytuacji będzie mogło stanowić naruszenie obowiązków dające podstawę do zastosowania dyscyplinarnego zwolnienia z pracy tylko wówczas, gdy równocześnie będzie związane np. z zakłóceniem porządku i spokoju w miejscu pracy.

Podobnie wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z 24 maja 2001 r. (I PKN 400/00, OSNP 2003/6/144).

• art. 52 § 1 pkt 1, art. 100, art. 211 Kodeksu pracy.

Karol Łapiński

specjalista w zakresie prawa pracy

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?