Dodatek za wysługę lat
REKLAMA
Nie. W myśl art. 33 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.) nauczycielom przysługuje dodatek za wysługę lat w wysokości 1% wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy, wypłacany w okresach miesięcznych, poczynając od 4. roku pracy.
REKLAMA
Szczególne przypadki zaliczania okresów zatrudnienia oraz innych okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (DzU nr 22, poz. 181 ze zm.).
Jak wynika z przepisów tego rozporządzenia, do okresu zatrudnienia uprawniającego do dodatku za staż pracy wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy bez względu na sposób ustania tego stosunku.
W przypadku gdy nauczyciel zatrudniony jest równocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy, okresy uprawniające go do dodatku ustala się odrębnie. W konsekwencji oznacza to więc, że nauczyciel może otrzymać dodatek za wysługę lat w szkołach, w których jest zatrudniony, pod warunkiem jednak, że jego łączny wymiar zatrudnienia w tych szkołach nie przekracza obowiązującego wymiaru.
REKLAMA
Do okresu zatrudnienia uprawniającego do dodatku za wysługę lat nie wlicza się okresu pracy w innym zakładzie, w którym pracownik jest lub był jednocześnie zatrudniony. Natomiast do okresu dodatkowego zatrudnienia nie podlegają zaliczeniu okresy podstawowego zatrudnienia.
Z uwagi na to, że w przedstawionym stanie faktycznym łączny wymiar zatrudnienia nauczyciela w szkołach przekracza obowiązujące pensum, prawo do dodatku za wysługę lat ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat