reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Ograniczenia związane z dyżurowaniem

Ograniczenia związane z dyżurowaniem

Dyżur powinien być uzasadniony szczególnymi potrzebami pracodawcy i nie może stanowić stałego elementu pracy pracownika.

Rozmowa z Agnieszką Fedor, adwokatem, doradcą w kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr.

Jak często i na jak długo można zlecić pracownikowi pełnienie dyżurów?

- Kodeks pracy stanowi, że pełnienie dyżuru nie może naruszać prawa pracownika do 11-godzinnego dobowego oraz 35-godzinnego tygodniowego nieprzerwanego odpoczynku.

Oznacza to, że nawet dyżur pełniony w domu, podczas którego praca nie jest świadczona, musi zakończyć się na co najmniej 11 godzin przed ponownym rozpoczęciem pracy. Dyżur domowy nie jest traktowany jako czas odpoczynku, nawet jeśli pracownik ma w tym czasie faktyczną możliwość odpoczywania. Poza tym brak jest innych regulacji ograniczających możliwość zlecania dyżuru pracownikom. Należy jednak pamiętać, że jeśli pracownik w danym roku przepracował już maksymalną liczbę nadgodzin, to zlecanie dyżuru takiemu pracownikowi nie będzie możliwe, jeśli praca wykonywana w czasie dyżuru stanowiłaby nadgodziny w wyniku przekroczenia dobowej lub tygodniowej normy czasu pracy.

Dodatkowo zlecanie dyżurów nie powinno następować zbyt często, np. codziennie, bo choć nie wynika to wprost z Kodeksu pracy, przyjmuje się, że dyżur powinien być uzasadniony szczególnymi potrzebami pracodawcy i nie powinien stanowić stałego elementu pracy pracownika.

Czy pracownik może odmówić pełnienia dyżuru? Jakie sankcje grożą mu w razie odmowy?

- Pracownik w razie potrzeby i na polecenie pracodawcy obowiązany jest pełnić dyżur. Powinność ta wynika z obowiązku pracownika o dbałość o dobro zakładu pracy. Kodeks nie określa wprost przesłanek, które uzasadniają takie polecenie oraz nie wymienia sytuacji, w których pracownikowi wolno odmówić pełnienia dyżuru. Pracownikowi nie przysługuje prawo do poddawania swobodnej ocenie decyzji pracodawcy ze względu na jej racjonalność i konieczność. Nie oznacza to jednak, że odmowa pełnienia dyżuru nie będzie w pewnych sytuacjach uzasadniona. Z pewnością polecenie dyżuru musi być zgodne z zasadami współżycia społecznego i z gospodarczym przeznaczeniem tego prawa. W wyjątkowych sytuacjach takie polecenie może być sprzeczne z powyższymi zasadami, a pracownik odmawiający jego spełnienia nie powinien ponosić negatywnych konsekwencji wynikających z odmowy. Będzie tak np. wtedy, gdy pracodawca zleci pełnienie dyżuru pracownikowi, który w danym czasie miał ważną uroczystość rodzinną, mimo że był o tej okoliczności wcześniej poinformowany, a dyżur mógł być zlecony innemu pracownikowi. Ponadto zlecanie dyżuru nie może naruszać obowiązku pracodawcy polegającego na ułatwianiu pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Dlatego też polecenie dyżuru w czasie, w którym pracownik miał wziąć udział w ważnych zajęciach lub egzaminach na studiach, może być uznane za bezprawne. Należy również pamiętać, że zbyt częste zlecanie dyżurów tylko jednemu z pracowników może zostać uznane za przejaw mobbingu. Pracodawcy, którzy w związku z taką uzasadnioną odmową stosują wobec pracownika jedną z kar porządkowych albo rozwiązują z pracownikami umowy o pracę za wypowiedzeniem czy też bez wypowiedzenia, powinni liczyć się z konsekwencjami, jeśli pracownicy odwołają się do sądu pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 202159.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama