Pakiet ustaw zdrowotnych do sejmowej komisji zdrowia
28 paź 2010
Pakiet ustaw zdrowotnych przedstawionych przez rząd trafi do prac w komisji zdrowia - zdecydowali posłowie.
Ustawa o jakości w ochronie zdrowia
28 paź 2010
Ustawa o jakości w ochronie zdrowia, do której założenia przygotowuje Ministerstwo Zdrowia, umożliwi obiektywną ocenę jakości świadczeń w zakładach opieki zdrowotnej - poinformował wiceminister zdrowia Marek Haber.
Niekonstytucyjne finansowanie składek na ubezpieczenie zdrowotne
27 paź 2010
Trybunał Konstytucyjny (TK) orzekł, że finansowanie z budżetu państwa składek zdrowotnych rolników, bez względu na ich status materialny, jest niezgodne z konstytucją. Zdaniem ministra rolnictwa Marka Sawickiego potrzebna jest nie tylko reforma ubezpieczeń zdrowotnych rolników, ale całego systemu.
Czy finansowanie z budżetu składek ubezpieczenia zdrowotnego jest konstytucyjne
26 paź 2010
Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie zbada dzisiaj, 26 października, czy finansowanie z budżetu państwa składek zdrowotnych rolników - bez względu na ich status materialny - jest zgodne z konstytucją. Wniosek do TK w tej sprawie skierował Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO).
Pakiet zdrowotny - kontynuacja prac nad ustawami
14 paź 2010
W czwartek, 14 października 2010 r., rząd będzie kontynuować prace nad ustawami z pakietu zdrowotnego. Zajmie się m.in. projektem ustawy o działalności leczniczej, zgodnie z którym - chociaż nie będzie obligatoryjnego przekształcenia szpitali w spółki - to samorządy, które tego nie uczynią, będą musiały przejąć długi lecznic.
Pielęgniarki i położne chronione jak funkcjonariusze publiczni
28 wrz 2010
Pielęgniarki i położne zostaną objęte ochroną przewidzianą dla funkcjonariuszy publicznych - zakłada projekt ustawy o zawodzie pielęgniarki i położnej, który został skierowany do prac w sejmowej komisji zdrowia.
Odszkodowania dla pacjentów z tytułu błędów medycznych - nowelizacja ustawy
28 wrz 2010
Umożliwienie pacjentom dochodzenia odszkodowań z tytułu błędów medycznych bez konieczności występowania na drogę sądową - to główne założenie projektu nowelizacji ustawy o prawach pacjenta, który został skierowany do Komitetu Rady Ministrów.
Lekarze bez egzaminu lekarskiego i stażu podyplomowego
10 wrz 2010
Likwidację Lekarskiego Egzaminu Państwowego i stażu podyplomowego zakłada projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia (MZ). Został już skierowany do konsultacji społecznych.
Szpitale i przychodnie musiały zwrócić pieniądze NFZ
29 lip 2010
Ponad 67,4 mln zł musiały zwrócić szpitale i przychodnie NFZ w związku z nieprawidłowościami w realizacji umów na świadczenia zdrowotne w 2009 r.
Choroby zawodowe - nowe przepisy ws. orzecznictwa lekarskiego
29 kwi 2010
Trwają prace nad nowymi przepisami dotyczącymi specjalizacji lekarskich niezbędnych do wykonywania orzecznictwa w zakresie chorób zawodowych. Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia w tej sprawie i przekazało do uzgodnień zewnętrznych i konsultacji społecznych.
Największy problem szpitali to zbyt niskie nakłady na służbę zdrowia
31 mar 2010
Zbyt niskie nakłady na realizację świadczeń
zdrowotnych, ograniczenia w przyjęciach chorych, nadwykonania i
zadłużanie się są głównymi problemami polskich szpitali - to wnioski z
ankiety Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN), na którą odpowiedziało 506 dyrektorów lecznic.
Zasady orzekania o niezdolności do pracy
17 lis 2009
Renta z tytułu niezdolności do pracy jest świadczeniem mającym wynagrodzić osobie ubezpieczonej utratę możliwości zarobkowania. Jej uzyskanie jest uzależnione m.in. od wydania orzeczenia o niezdolności do pracy.
Coraz mniej pieniędzy na świadczenia zdrowotne
28 paź 2009
W 2010 roku nakłady na świadczenia zdrowotne będą niższe o 1,5 mld zł w porównaniu z bieżącym rokiem - poinformowano na konferencji prasowej w Narodowym Funduszu Zdrowia.
Za zwolnienia lekarskie nie będzie dodatkowych pieniędzy
29 wrz 2009
Minister zdrowia Ewa Kopacz oświadczyła, że nie ma możliwości, by lekarze otrzymywali zapłatę za wypisywanie zaświadczeń o niezdolności do pracy. Dodatkowych pieniędzy za tę czynność domaga się Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL).
Zwolnienie lekarskie bez wynagrodzenia
24 wrz 2009
Region Mazowiecki Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy poszukuje osób gotowych do wystąpienia na drogę sądową przeciwko ZUS o wynagrodzenie za wystawianie zwolnień lekarskich ZUS-ZLA. ZUS uważa, że nie ma możliwości wynagradzania za wystawianie zwolnień.
Wynagrodzenie lekarzy powino być adekwatne do ich pracy
22 wrz 2009
W wynagrodzeniach lekarzy istnieją ogromne dysproporcje - oceniają przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL). Minister zdrowia Ewa Kopacz apeluje, by nie dyskutować o stawkach gwarantowanych, ale by zadbać, aby wynagrodzenia lekarzy były adekwatne do ich pracy.
Rozliczanie niepracujących lekarzy
10 lut 2009
Lekarze odbierający czas wolny za zbytnie obciążenie dyżurami medycznymi są pracownikami - dlatego też szpital powinien przekazywać za te osoby dokumenty rozliczeniowe do ZUS.
Czy lekarzowi przysługuje zasiłek chorobowy za okres, w którym nie świadczy pracy
03 wrz 2008
Zatrudnieni w naszym szpitalu lekarze mają 3-miesięczny okres rozliczeniowy. Lekarz w sierpniu 2008 r. wypracował już obowiązujący go kwartalny wymiar czasu pracy, mimo że okres rozliczeniowy w szpitalu zakończy się 30 września. Od 19 sierpnia do 30 września 2008 r. lekarz ma wolne. Są to dla niego dni wolne od pracy, za te dni nie przysługuje mu wynagrodzenie za pracę, ale nadal jest pracownikiem. Dostarczył nam zwolnienie lekarskie w związku z wypadkiem samochodowym. Zwolnienie jest wystawione od 22 sierpnia 2008 r. Czy lekarz ma prawo do wynagrodzenia chorobowego? Całe zwolnienie lekarskie przypada na okres, w którym ma wolne od pracy.
Wymiar czasu pracy pracownika zakładu opieki zdrowotnej po zmianie przepisów
26 sie 2008
W naszym szpitalu pracują lekarze w pełnym wymiarze czasu pracy, których norma dobowa czasu pracy wynosi 7 godzin 35 minut. Pracownicy ci są zatrudnieni w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym w równoważnym systemie czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin. Ile wyniesie ich wymiar czasu pracy w styczniu 2008 r. po zmianie przepisów?
Czas pracy pracowników służby zdrowia po 1 stycznia 2008r.
26 sie 2008
Od 1 stycznia 2008 r. weszła w życie nowelizacja przepisów dotyczących czasu pracy pracowników służby zdrowia. Nowe uregulowania dostosowały przepisy ustawy o zakładach opieki zdrowotnej do unijnych wymagań odnoszących się do czasu pracy. Zmiany przepisów powodują, że od 1 stycznia br. szpitale muszą inaczej zorganizować czas pracy lub przyjąć do pracy dodatkowe osoby.
Dwie umowy o pracę
26 sie 2008
Zatrudniam pracownika na stanowisku terapeuty. Pracuje on w godzinach 8.00-16.00. Dodatkowo z tą osobą zawarłem umowę na 1/4 etatu - wówczas pracuje na stanowisku kierowcy (przywozi przed godz. 8.00 uczestników zajęć i odwozi ich po godz. 16.00). Czy taka konstrukcja jest zgodna z prawem? Czy jego czas pracy z tej drugiej umowy może być tak mocno przedzielony, jeżeli jest to uzasadnione i pracownik w pełni się na to zgadza?
Zgłoszenie choroby zawodowej
19 sie 2008
Jestem monterem z ponad 12-letnim stażem pracy na tym stanowisku. Mam kontakt z ołowiem. Ostatnio znacznie pogorszył się stan mojego zdrowia - odczuwam bóle kręgosłupa, zawroty głowy i okresowe kołatanie serca. Podejrzewam u siebie chorobę zawodową. Komu mam ją zgłosić? Jak wygląda procedura stwierdzenia choroby zawodowej?
Dyżur medyczny
18 sie 2008
Stanowisko Departamentu Prawnego w sprawie charakteru
prawnego dyżuru medycznego po 1 stycznia 2008 r.
Nowe zasady pracy lekarzy (cz. 3)
18 sie 2008
Od 1 stycznia br. do ustalania wymiaru czasu pracy pracowników zatrudnionych w zoz stosuje się przepisy Kodeksu pracy.
Nowe zasady pracy lekarzy (cz. 2)
18 sie 2008
Od 1 stycznia 2008 r. zaczęły obowiązywać nowe regulacje dotyczące dyżuru medycznego. Obecnie dyżur medyczny w całości uważany jest za czas pracy i wynagradzany jest jak praca w godzinach nadliczbowych.
Nowe zasady pracy lekarzy (cz. 1)
18 sie 2008
Dyżur pełniony przez lekarza mającego obowiązek przebywania w szpitalu musi być w całości uważany za czas pracy.
Dyżur medyczny
24 mar 2008
Stanowisko Departamentu Prawnego w sprawie charakteru prawnego dyżuru medycznego po 1 stycznia 2008 r.
Jaka norma dobowa i tygodniowa obowiązuje pracownika ZOZ pracującego na dwóch stanowiskach na podstawie jednej umowy
05 mar 2008
PROBLEMJesteśmy publicznym zakładem opieki zdrowotnej. Pracownik naszego zakładu ukończył studia wyższe na kierunku fizjoterapia z tytułem magistra i będzie wykonywał zabiegi fizykoterapeutyczne oraz dodatkowo kinezyterapeutyczne. Będzie zatrudniony w wymiarze 1/2 etatu. Zgodnie z ustawą o zakładach opieki zdrowotnej, czas pracy pracowników fizykoterapii nie może przekraczać 5 godzin na dobę, a pracowników kinezyterapii zatrudnionych w ZOZ nie może przekraczać 7 godzin 35 minut. W jaki sposób określić dobową i tygodniową normę czasu pracy w informacji o dodatkowych warunkach zatrudnienia i jaki przepis wskazać pracownikowi w tej informacji?
Jak ustalić wymiar czasu pracy pracownika zakładu opieki zdrowotnej po zmianie przepisów
28 sty 2008
PROBLEMW naszym szpitalu pracują lekarze w pełnym wymiarze czasu pracy, których norma dobowa czasu pracy wynosi 7 godzin 35 minut. Pracownicy ci są zatrudnieni w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym w równoważnym systemie czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin. Ile wyniesie ich wymiar czasu pracy w styczniu 2008 r. po zmianie przepisów?
Jakie są zmiany od 1 stycznia 2008 r. w zakresie czasu pracy pracowników służby zdrowia
22 sty 2008
Od 1 stycznia 2008 r. weszła w życie nowelizacja przepisów dotyczących czasu pracy pracowników służby zdrowia. Nowe uregulowania dostosowały przepisy ustawy o zakładach opieki zdrowotnej do unijnych wymagań odnoszących się do czasu pracy. Zmiany przepisów powodują, że od 1 stycznia br. szpitale muszą inaczej zorganizować czas pracy lub przyjąć do pracy dodatkowe osoby.
Nie można pogorszyć pracownikowi warunków pracy
29 paź 2007
Pracodawca przejmujący zakład pracy nie może zmienić warunków pracy pracownika na jego niekorzyść z powodu samego przejęcia zakładu, nawet jeśli pracownik wyraża zgodę na taką zmianę.
W służbie zdrowia obowiązuje skrócona norma czasu pracy
27 sie 2007
Zakłady opieki zdrowotnej obowiązuje, tak jak wszystkich innych
pracodawców, 5-dniowy tydzień pracy - orzekł Sąd Najwyższy. Dlatego
norma tygodniowa czasu pracy dla pracowników medycznych powinna być
skrócona.
Co trzeba wiedzieć o ZUS ZLA
02 lip 2007
Przy ustalaniu prawa do zasiłku chorobowego i jego wysokości dowodem stwierdzającym niezdolność do pracy z powodu choroby jest zaświadczenie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA.