Lekarze bez egzaminu lekarskiego i stażu podyplomowego
REKLAMA
Według MZ, nowela ma być częścią pakietu ustaw zdrowotnych, który do października ma zostać złożony w Sejmie. Resort zdrowia skierował do konsultacji społecznych w ciągu ostatniego miesiąca także dwa inne projekty z pakietu: nowelizację ustawy o prawach pacjenta oraz ustawę o systemie informacji w ochronie zdrowia.
REKLAMA
Ochrona zdrowia - projekty ustaw >>
Nowela zakłada likwidację Lekarskiego Egzaminu Państwowego oraz Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego. Według resortu doświadczenie ostatnich lat oraz liczne opinie środowisk medycznych wskazują, iż te egzaminy, przeprowadzane w formie testowej, nie sprawdzają aspektu praktycznego przygotowania lekarzy do wykonywania zawodu, wykorzystując głównie wiedzę teoretyczną.
Ponadto w projekcie wprowadzono zmianę zakładającą, że w związku z likwidacją stażu podyplomowego, praktyka zawodowa będzie się rozpoczynała na VI roku studiów dla lekarzy oraz na V roku dla dentystów. Wprowadzony ma być również obowiązek złożenia najważniejszych egzaminów końcowych - dla kierunku lekarskiego już na V roku studiów a lekarsko-dentystycznego na IV.
Według MZ, likwidacja stażu podyplomowego spowoduje szybsze wejście lekarzy i dentystów do systemu opieki zdrowotnej i zwiększy dostęp do świadczeń zdrowotnych.
Odszkodowania dla pacjentów z tytułu błędów medycznych >>
Obecnie medycy otrzymują prawo wykonywania zawodu po zdaniu Lekarskiego Egzaminu Państwowego i zaliczeniu stażu podyplomowego. Stażysta przez 12-13 miesięcy pracuje pod nadzorem innego lekarza, zanim uzyska samodzielność zawodową. Wynagrodzenia są pokrywane ze środków budżetu państwa.
O zniesienie LEP apelowali do MZ studenci medycyny i młodzi lekarze, podnosząc m.in. że jest on niewłaściwie przeprowadzany, a jego wyniki nie odzwierciedlają rzeczywistej wiedzy zdających.
Wprowadzony ma zostać modułowy system specjalizacji z jednoczesną zmianą dotychczasowego podziału specjalizacji na podstawowe i szczegółowe oraz zasad uznawania dorobku zawodowego i naukowego.
Moduł podstawowy będzie zawierać treści uniwersalne dla grupy specjalizacji, jak również wybrane zagadnienia obecnie nauczane w trakcie stażu podyplomowego (m.in. obowiązkowy kurs i egzamin z dziedziny ratownictwa medycznego). Moduł specjalistyczny ma zawierać wiedzę ściśle specjalistyczną.
Ustawa o zawodzie pielęgniarki i położnej >>
Skrócony będzie termin wydawania dokumentu uprawniającego do wykonywania zawodu lekarza, wyniesie on 30 dni, a nie jak do tej pory - 3 miesiące.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat