REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kwalifikacje zawodowe, Pracownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak pomóc pracownikom w walce ze stresem spowodowanym wojną?

Polacy od dawna to najbardziej zestresowani pracownicy. Ostatnie lata nie wpłynęły na poprawę tych statystyk. Zaledwie oswoiliśmy sytuację związaną z koronawirusem, lockdownami i pracą zdalną, gdy przyszło nam mierzyć się z kolejnym wyzwaniem – wojną w Ukrainie. A ta wpływa na poczucie zagrożenia pracowników.

Jakie czynniki decydują o wyborze odpowiedniego pracodawcy

Wynagrodzenie za pracę jest głównym czynnikiem wpływającym na decyzję zawodowe. Ale czy tylko? Okazuje się, że aż 61% kandydatów chciałoby poznać opinię o potencjalnym szefie przed podjęciem współpracy.

Urlop a L4

L4, czyli zwolnienie lekarskie pracownik może otrzymać przed urlopem albo w trakcie trwania wypoczynku. Czy zatem urlop wypoczynkowy może być przerwany przez chorobę pracownika?

Czego oczekuje kandydat od pracodawcy

Czego szukają specjaliści w ofertach pracy? Czy wizerunek pracodawcy ma znaczenie? Zapoznaj się z badaniem Najbardziej Pożądany Pracodawca 2021 r.

REKLAMA

Rozwój zawodowy pracowników w trakcie pandemii COVID-19

Pandemia COVID-19 znacząco wpłynęła na rozwój kompetencji zawodowych pracowników. Sprawdź co spowodowało obniżenie rozwoju. Jakie zmiany zamierzają wprowadzić pracodawcy.

Branża IT: Oczekiwania pracodawców i kandydatów

Ile zarabia się w branży IT w 2022 r.? Czego oczekują pracodawcy, a czego kandydaci?

Kto znajdzie zatrudnienie w obszarze badań klinicznych?

Choć mogłoby się wydawać, że do pracy w badaniach klinicznych konieczna jest wiedza biotechnologiczna, nie zawsze jest to prawda. To dziedzina, w której odnajdą się zarówno kobiety, jak i mężczyźni na różnorodnych stanowiskach. O procesie rekrutacji do obszaru badań klinicznych i o różnorodności stanowisk, jakich ona dotyczy opowie ekspertka – Anna Majczyk-Zawada, HR Menager Neuca.

Co to jest urlop sabatowy?

Czym jest urlop sabatowy (sabbatical leave)? Kto i kiedy może z niego skorzystać? Ile trwa?

REKLAMA

Wzrost ofert dla pracowników w urzędach pracy

Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej coraz więcej firm składa oferty w urzędach pracy. Sprawdź jacy pracownicy są poszukiwani przez pracodawców.

PIT: ulgi dla pracowników

Pracowniku jeśli jeszcze nie złożyłeś PIT-u za 2021 r. sprawdź z jakich ulg możesz skorzystać. Jak prawidłowo złożyć ePIT?

Mobbing w pracy? Blisko 23 proc. kobiet doświadczyło go w czasie pandemii

W czasie pandemii blisko 23 proc. kobiet w Polsce doświadczyło mobbingu w pracy. Ofiarami nękania są głównie Polki z najniższym wykształceniem oraz z miast liczących od 200 tys. do 499 tys. mieszkańców - wynika z badania UCE RESEARCH i SYNO Poland.

Urlop szkoleniowy - Kodeks pracy

Kiedy przysługuje urlop szkoleniowy? Jak reguluje go Kodeks pracy? Ile dni urlopu szkoleniowego przyznaje się pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe?

Rekrutacja zdalna – porady dla pracownika

Pandemia COVID-19 spowodowała, że wielu pracowników przeszło w tryb zdalny. Możemy mówić nie tylko o pracy zdalnej, ale również zdalnej rekrutacji. To właśnie rekrutacji online zostanie poświęcony ten artykuł. Pracowniku sprawdź, jak przebiega i jak się przygotować do rekrutacji zdalnej.

Pracownicy częściej sięgają po psychologa w obliczu wojny

Tylko w pierwszym tygodniu rosyjskiej inwazji, po pomoc psychologów sięgnęło ponad dwukrotnie więcej pracowników i ich bliskich niż w poprzednich tygodniach - wynika z danych Mindgram, platformy well-being i wsparcia psychologicznego B2B.

Spadek bezrobocia w marcu 2022 r.

MRiPS informuje, że najniższy stopień bezrobocia odnotowano w Wielkopolsce. Tam stopa wyniosła 3,1 proc. Szacunkowa stopa bezrobocia w marcu 2002 r. wyniosła 5,4 proc.

Zmiana w przyjmowaniu w Polsce pracowników ukraińskich

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu wsparcia działań, których celem jest zacieśnienie współpracy badawczo-rozwojowo-produkcyjnej pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Ukrainą – „Współpraca Techniczna”. Jednym z najważniejszych rozwiązań jest skoordynowanie działań podejmowanych przez przedsiębiorców z siedzibą w RP, jeśli chodzi o relokację i stworzenie przez nich warunków zatrudnienia pracowników z ukraińskich przedsiębiorstw.

Kiedy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego?

Pracownikowi przysługuje wypoczynek określony w Kodeksie pracy. Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi? Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu?

Jak młodzi ludzie postrzegają równość w pracy?

Według badań aż 42,6% Polek spotkało się w pracy z umniejszaniem kompetencji zawodowych ze względu na płeć. Rocketjobs.pl w kolejnych spotach kampanii o Generacji Z bierze na warsztat temat równości w środowisku zawodowym nawiązując odważną, skłaniającą do refleksji dyskusję na temat dyskryminacji kobiet i osób LGBT.

Well-being – wyzwanie dla pracodawców

40 proc. Polaków uważa, że ich pracodawca w trakcie pandemii nie zapewnił im finansowego well-beingu – wynika z badania przeprowadzonego przez firmę ADP. Choć w najbliższych miesiącach to pracownicy mają stanowić o sile przedsiębiorstwa, ich samopoczucie pozostawia wiele do życzenia. Pandemia COVID-19 uwypukliła problemy na linii zatrudniony-przełożony i postawiła przed kadrą kierowniczą nowe wyzwania.

Wysokość dopłat rocznych do PPK

Komu przysługuje dopłata roczna w 2022 r.? Sprawdź warunki otrzymania dopłaty rocznej dla uczestników PPK.

Praca w nadgodzinach i po godzinach

Nadgodziny i praca o nietypowych porach należą do zjawisk, które budzą duże kontrowersje w zawodowym świecie. Często kojarzone z przepracowaniem, mają one jednak niejedno imię. W badaniu Pracuj.pl aż 74% pracujących Polaków przyznało, że zdarza im się wykonywać obowiązki ponad standardowy etat lub w nietypowych godzinach. Przyczyną nie zawsze jest zbyt duża liczba obowiązków, ale także dodatkowe wynagrodzenie czy korzystanie z zalet elastycznego grafiku zatrudnienia. Jak dużo pracujemy i w jakich godzinach?

Praca dla uchodźców z Ukrainy

Chcemy zrobić wszystko, aby obywatele Ukrainy mogli podjąć w Polsce pracę — powiedziała w piątek we Włocławku minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Podkreśliła, że zatrudnienie znalazło już ponad 25 tys. osób, które uciekły do Polski przed wojną.

Polscy pracodawcy niechętnie zatrudniają osoby po 50-tce

Polski Instytut Ekonomiczny przeprowadził badanie eksperymentalne dotyczące zjawiska ageizmu na rynku pracy. Potwierdziło ono obecność dyskryminacji ze względu na wiek kandydata do pracy. Jak wynika z badania, młodsi kandydaci (poniżej 30 lat) otrzymywali zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną średnio 2 razy częściej niż starsi (powyżej 50 lat). To zjawisko jest szczególnie widoczne w Warszawie, gdzie młodsi kandydaci ubiegający się o pracę na wyspecjalizowanych stanowiskach wymagających doświadczenia, byli zapraszani na rozmowę nawet 4-krotnie częściej niż ich starsi kontrkandydaci; w przypadku osób ubiegających się o podobną pracę poza stolicą wskaźnik ten wyniósł 1,76 na korzyść młodszych osób. Niepokojące tendencje na polskim rynku pracy zostały zilustrowane w raporcie PIE „Ageizm w Polsce – podsumowanie eksperymentalnego badania terenowego”.

Rewolucyjne zmiany w Kodeksie pracy 2022 r.

Wielkie zmiany w Kodeksie pracy już niedługo. Urlop opiekuńczy na nowych zasadach i zmiany w umowach o pracę na okres próbny to tylko niektóre z nich. Sprawdź co się zmieni!

Dwa razy dłuższy okres próbny w nowej pracy?

Pracodawcy są za stworzeniem możliwości wydłużenia okresu próbnego dla nowego pracownika z obecnych 3 do 6 miesięcy, a nawet w szczególnych przypadkach do 9 miesięcy, np. celem sprawdzenia jego umiejętności zarządzania - podaje serwis Prawo.pl. Prawnicy jednak ostrzegają przed tym, by półroczne zatrudnienie na próbę nie stało się standardem, a nie tylko wyjątkiem od reguły.

Okres wypowiedzenia – Kodeks pracy

Okres wypowiedzenia – czym jest? Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, jedną z możliwości zakończenia stosunku pracy jest rozwiązanie umowy o pracę przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia – czyli rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem. Czy okres wypowiedzenia dla każdego rodzaju umowy o pracę jest tożsamy? Od czego zależy jego długość? Kiedy zaczyna się bieg wypowiedzenia?

4 pokolenia pracowników – 4 korzyści

Współczesne firmy są coraz częściej jak wielopokoleniowe rodziny, co jest oczywiście konsekwencją trendów demograficznych. Podobnie jak w przypadku domu, w którym mieszka jednocześnie kilka generacji, również przedsiębiorstwa, posiadające zespół o zróżnicowanej strukturze wiekowej, muszą nauczyć się funkcjonować w tym układzie. To wiąże się z wyzwaniami – przede wszystkim dotyczącymi metody zarządzania zespołem. Jednak zapłatą za ten wysiłek są korzyści, jakie przynosi multigeneracyjność. Oto 4 najważniejsze.

Blisko 70% małych i średnich firm będzie zatrudniać specjalistów IT

W związku ze wzrostem wykorzystania nowoczesnych technologii, do 2025 roku 50% wszystkich pracowników będzie wymagało przekwalifikowania, wynika z raportu "Future of Jobs Report" stworzonego przez Światowe Forum Ekonomiczne. Rynek pracy już dostosowuje się do tych zmian - w ciągu najbliższych 4 lat na świecie pojawi się 149 milionów nowych miejsc pracy związanych z cyfrową transformacją, analizują eksperci z TestArmy.

Wzrosła liczba pracujących, którzy nie myślą o możliwości utraty pracy

Do 76 proc. wzrosła liczba pracujących zarobkowo, którzy nie biorą pod uwagę możliwości utraty obecnej pracy - wynika z badania "Nastroje na rynku pracy w pierwszej dekadzie marca" Centrum Badania Opinii Społecznej.

Możliwe duże zmiany na rynku pracy

W najbliższym czasie czekają nas duże zmiany na rynku pracy, związane z napływem uchodźców z Ukrainy, a w dalszej perspektywie przenoszeniem działalności firm działających na Ukrainie do krajów ościennych - oceniło Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Pracownik do 26 roku życia - jakie ulgi?

Pracownik do 26 roku życia - jakie ulgi przysługują? Co z PIT i składkami ZUS?

Praca zdalna: raport

Praca zdalna i hybrydowa weszły w ciągu ostatnich dwóch lat w rolę stałych, realnie funkcjonujących elementów świata zawodowego. Choć wciąż korzysta z nich mniejszość pracowników, aż 74% respondentów Pracuj.pl chce po nie sięgać w bliskiej przyszłości. Rosnąca skala pracy spoza siedziby firmy generuje konieczność kontroli. 35% respondentów deklarujących model zdalny lub hybrydowy przyznaje, że są kontrolowani przez pracodawcę. Z drugiej strony nowe style pracy mieszają się ze sferą prywatną – co deklaruje aż 89% badanych. Zachęcamy do lektury ustaleń raportu Pracuj.pl „Dwa lata nowej normalności”.

Pracodawcy chcą zatrudniać specjalistów z Ukrainy

77% pracodawców w badaniu przeprowadzonym przez Antal deklaruje chęć zatrudnienia pracowników z Ukrainy również na stanowiskach specjalistycznych i menedżerskich. Wakaty czekają w praktycznie wszystkich działach firm. Możliwość zatrudnienia ukraińskich pracowników według badanych przełoży się zarówno w krótko jak i długoterminowej perspektywie pozytywnie na polski rynek pracy.

Możliwość pracy zdalnej - tego oczekują pracownicy

Według badania co czwarty ankietowany z grupy ogólnej (26 proc.) deklaruje, że chciałby wykonywać obowiązki wyłącznie w biurze. W pełni zdalnie chciałoby pracować 14,5 proc. respondentów, natomiast najchętniej wybieraną opcją okazała się praca hybrydowa, na którą stawia 59,5 proc. kandydatów i pracowników. 91 proc. uważa, że w ofertach zatrudnienia powinna być zamieszczana wyraźna informacja o tym, czy stanowisko umożliwia wykonywanie obowiązków zdalnie.

Czy pracownik może skrócić okres wypowiedzenia?

Czy pracownik może skrócić okres wypowiedzenia? Czy przysługują mu te same prawa, co pracodawcy? Czy obowiązują go sztywne terminy? Czy coś traci w wypadku skrócenia okresu wypowiedzenia?

Punkt informacyjny dla obywateli Ukrainy

Zachodniopomorskie: Wojewódzki Urząd Pracy uruchomił w czwartek punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy. Zainteresowani mogą się dowiedzieć m.in., które firmy szukają pracowników i jakie są kryteria zatrudnienia. Informacje udzielane są w językach ukraińskim i rosyjskim.

Bezrobocie wzrośnie, wielu Ukraińców zarejestruje się w urzędach pracy

W marcu bezrobocie wzrośnie, ponieważ wielu Ukraińców zarejestruje się w urzędach pracy - ocenia w środowym komentarzu do danych GUS ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka. Nasz rynek pracy poradzi sobie z napływem nowych pracowników z Ukrainy - wskazał.

Duży wzrost zapotrzebowania na pracowników HR

W ubiegłym roku opublikowano o połowę więcej ofert pracy dla HR-owców; najczęściej poszukiwano specjalistów ds. płac i kadr oraz rekruterów - wynika z raportu firm Grant Thornton i Element. Pensje pracowników HR wzrosły w ostatnim półroczu o ok. 10 procent.

Targi pracy dla uchodźców z Ukrainy w kieleckim ratuszu

Targi pracy dla uchodźców z Ukrainy zorganizował we wtorek Miejski Urząd Pracy w Kielcach. Swoje oferty zaprezentowało pięć firm, które przedstawiły propozycje pracy w zawodach m.in. szwaczki, kelnera czy pomocy kuchennej.

Urlop na godziny?

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy każdy pracownik ma prawo do określonej liczby dni urlopu wypoczynkowego w ciągu roku. Co do zasady, istnieje duża dowolność kształtowania urlopu. Jednak, czy możliwe jest, aby dzielić urlop na godziny? Czy można wnioskować o urlop na kilka godzin?

Hybrydowy model pracy

Firma Poly (NYSE: POLY) opublikowała raport badający, w jaki sposób organizacje reagują na potrzeby pracowników w zakresie miejsca pracy. Nowe badanie Poly „Recruit, Retain and Grow”, analizuje politykę pracy, kulturę i praktyki wellness przez pryzmat ponad 2500 globalnych decydentów biznesowych. Postpandemiczne postawy i oczekiwania podkreślone w badaniu pokazują, że pracownicy odwiedzają biuro trzy dni w tygodniu, przy czym najpopularniejszym dniem jest środa.

2 maja 2022 – czy to dzień wolny od pracy?

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy? Kiedy wypada? Czy można wtedy załatwić sprawy urzędowe albo zrobić zakupy? Czy można wziąć wtedy urlop?

Wojna na Ukrainie a polski rynek pracy

Szacuje się, że w przededniu wybuchu konfliktu zbrojnego u naszych wschodnich sąsiadów, w Polsce przebywało 1-1,3 mln Ukraińców . Z tego znacząca grupa zasilała szeregi pracowników branży produkcyjnej, budowlanej i logistycznej. Czy wojna już wpłynęła na rynek pracy? Jakich zmian można się spodziewać w najbliższym czasie?

Autonomiczne drony zmienią rynek pracy

Drony latające bez udziału operatora są coraz częściej wykorzystywane nie tylko w wojskowości, lecz również w usługach cywilnych. Niedawno ruszyły pierwsze regularne, długodystansowe loty między Warszawą a Pułtuskiem i Sochaczewem. Coraz częściej drony stosowane są też w monitoringu – czy to na potrzeby ochrony, czy pomiarów geodezyjnych, monitorowania smogu i upraw rolnych. Polskie firmy działające w tym sektorze rozwijają się bardzo dynamicznie, na co niewątpliwie wpłynęło przyjazne prawo przyjęte znacznie wcześniej niż w innych krajach UE. Po wdrożeniu wspólnych unijnych regulacji inne rynki zaczynają nadrabiać zaległości, więc polskim podmiotom potrzebny jest impuls do dalszego rozwoju.

Pracownicy z Ukrainy wracają do kraju walczyć z Rosją

Szacuje się, że z Polski wyjechało kilkadziesiąt tysięcy Ukraińców, którzy wrócili zaciągnąć się do armii i bronić kraju przez rosyjską inwazją. Dla polskiego rynku pracy oznacza to potężny odpływ pracowników. Nie spowoduje on całkowitego paraliżu, ale przysporzy dużych problemów pracodawcom w branżach takich jak transport czy budownictwo, które już wcześniej borykały się z problemem rąk do pracy. Ich miejsce – przynajmniej w części – mogą jednak zająć uchodźcy z Ukrainy, którzy już przyjechali do Polski. Dlatego eksperci apelują o umiejętne zarządzanie tą falą imigracji, żeby uniknąć chaosu, oraz wprowadzenie mechanizmów ułatwiających uchodźcom płynne wejście na polski rynek pracy.

W branży transportowej brakuje pracowników

Niedobór pracowników występuje zarówno w transporcie samochodowym, jak i kolejowym czy lotniczym. – Każdy z tych sektorów boryka się z deficytem osób o określonych kompetencjach. Ponad połowa osób pracujących w transporcie ukończyła 50. rok życia i myśli o przejściu na emeryturę, a niestety nie ma wymiany pokoleniowej, bo w zawodzie brakuje młodych osób – mówi Cezary Maciołek, prezes zarządu Grupy Progres. Kolejną bolączką firm transportu drogowego jest pakiet mobilności, który spowoduje wzrost kosztów płacowych dla polskich przewoźników.

Urlop za oddanie krwi – ile dni?

Urlop za oddanie krwi – ile dni przysługuje osobie oddającej krew? Kto dokładnie ma do niego prawo? Czy należy odrabiać godziny pracy poświęcone krwiodawstwu? Czy i w jaki sposób należy usprawiedliwić nieobecność spowodowaną oddaniem krwi?

Kierunki lekarskie potrzebne na kolejnych uczelniach

W Polsce deficyt kadry lekarskiej liczony jest w kilkudziesięciu tysiącach. Potrzebne są kierunki lekarskie na kolejnych uczelniach – podkreślił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zapowiedział, że kierunek taki powstanie w 2023 r. na Mazowieckiej Uczelni Publicznej (MUP) w Płocku.

Pielęgniarki, ratownicy medyczni i pracownicy aptek nie chcą się szczepić

Rozporządzenie zobowiązujące służby medyczne do zaszczepienia się weszło w życie 1 marca 2022. – Od początku marca odnotowaliśmy ok. 30 wiadomości w których pracownicy ochrony zdrowia skarzą się, że pracodawcy zobowiązali ich do szczepienia się w ciągu dwóch tygodni. W przeciwnym razie grozi im zwolnienie z pracy – mówi Małgorzata Marczulewska, Prezes stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom.

Kobiety w polskiej nauce

Kobiety coraz częściej uczestniczą w świecie naukowym i osiągają w przedmiotach ścisłych proporcjonalne wyniki w stosunku do mężczyzn. Ich obecność w obszarze nauk ścisłych jest kluczowa dla rozwoju dziedzin, które powszechnie kojarzone są jako „męskie”.

REKLAMA