REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uroczysta sesja Rady Ochrony Pracy

Uroczysta sesja Rady Ochrony Pracy
Uroczysta sesja Rady Ochrony Pracy
PAP

REKLAMA

REKLAMA

26 kwietnia 2022 r. odbyła się uroczysta sesja Rady Ochrony Pracy. Uczestniczyli w niej członkowie Rady Ochrony Pracy oraz parlamentarzyści, przedstawiciele zainteresowanych resortów, Państwowej Inspekcji Pracy, Społecznej Inspekcji Pracy oraz reprezentanci partnerów społecznych.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg swoje wystąpienie rozpoczęła od zaznaczenia, że w kontekście tragedii, do których doszło w ostatnich dniach w kopalniach Pniówek i Zofiówka, to spotkanie Rady Ochrony Pracy jest wyjątkowo ważne.

REKLAMA

Autopromocja

To, aby pracownicy byli odpowiednio chronieni, zabezpieczeni, jest tak naprawdę naszą misją, naszym wyzwaniem, naszym priorytetem. Te działania mogą być dobrze skoordynowane, kiedy jest prowadzony dobry dialog – ze stroną społeczną, ze stroną pracodawców, ze wszystkimi organizacjami, przedstawicielami instytucji również naukowych, oczywiście inspekcją pracy – mówiła w Sejmie minister Marlena Maląg.

Działania na rzecz poprawy warunków pracy

Minister zapewniła, że Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przywiązuje dużą wagę do zapewnienia ochrony zdrowia osób pracujących. Działania podejmowane w Polsce na rzecz poprawy warunków pracy i podnoszenia świadomości Polaków w tej kwestii przynoszą wymierne efekty.

W wielu zakładach pracy podejmowane są działania mające na celu dotarcie do pracowników i wpłynięcie na ich świadomość. Ich przykładem są m.in. programy zgłaszane do Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy, organizowanego przez ministra właściwego do spraw pracy, które mają realny wpływ na poprawę bezpieczeństwa pracowników.

28 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych

Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy, przypomniała, że posiedzenie Rady Ochrony Pracy zostało zorganizowane na dwa dni przed Międzynarodowym Dniem Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nasze myśli kierują się ku ofiarom katastrof, górnikom i ratownikom, którzy stracili życie pełniąc swoja trudną służbę. Szczególnie w obliczu ostatniej tragedii w kopalni Pniówek w z Pawłowicach śląskich oraz kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju. Łączymy się z rodzinami, które przeżywają obecnie niezmiernie trudne chwile. Jednocześnie oddajemy hołd wszystkim tym, którzy ponieśli śmierć w miejscu pracy, ulegli wypadkom przy pracy lub chorobom zawodowym – mówiła Katarzyna Łażewska-Hrycko.

Jak dodała, ostatnie wydarzenia w kopalniach tym bardziej uzmysławiają nam, jak ważny jest problem bezpieczeństwa pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA