REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie cechy powinien posiadać najlepszy pracodawca?

Subskrybuj nas na Youtube
Cechy najlepszego pracodawcy
Cechy najlepszego pracodawcy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jakie cechy powinien posiadać pracodawca? W jakich firmach chcą pracować polscy specjaliści? Sprawdź co na ten temat mówi raport „Najbardziej Pożądany Pracodawca”.

Polscy specjaliści i managerowie chcą pracować w firmach o stabilnej pozycji, dających możliwość rozwoju zawodowego i zapewniających przyjazne środowisko pracy. Co ciekawe, wysokość wynagrodzenia jest istotna tylko dla połowy respondentów, jak wynika z analizowanego przez Kodilla.com raportu Antal „Najbardziej Pożądany Pracodawca”.

REKLAMA

Autopromocja

Jakie cechy powinien posiadać najlepszy pracodawca

REKLAMA

Obecny rynek pracy koncentruje się na sposobach pozyskania i utrzymania dobrego pracownika. Dlatego priorytetem numer jeden dla kadry kierowniczej i działów HR jest zapewnienie dostępu do wartości, które dla kandydata są najistotniejsze. Mówi o nich analizowany przez Kodilla.com ranking Antal „Najbardziej Pożądany Pracodawca”. Zgodnie z raportem, obecnie najistotniejsza dla pracowników jest stabilność biznesowa firmy (71 proc. wskazań), możliwość rozwoju zawodowego (68 proc.) i przyjazne środowisko pracy (63 proc.). Wysokość oferowanego wynagrodzenia jest ważna dla około 58 proc. ankietowanych.

- Doskonały pracodawca zadba o przyjazne środowisko biurowe, jak i umożliwi dogodne zasady pracy hybrydowej lub zdalnej. Taka firma zapewnia podstawowe, a także dodatkowe, adekwatne do indywidualnych potrzeb benefity pozapłacowe, prowadzi sprawną rekrutację, onboarding, a w dalszej perspektywie - dba o tworzenie możliwości rozwoju i awansów poziomych i pionowych pracowników. We wszystkich swoich działaniach jest zaś spójny, uczciwy i konsekwentny - dzięki czemu buduje swoją silną markę pracodawcy - wyjaśnia Aleksandra Trzcińska, koordynatorka projektu Najbardziej Pożądany Pracodawca (NPP) z Antal.

- Wypisz, wymaluj praca w branży IT - uśmiecha się Magdalena Rogóż, ekspertka ds. rynku IT w szkole programowania Kodilla.com. I tłumaczy: - Nie mówię o tym dlatego, żeby reklamować tę branżę, bo ona reklamy nie potrzebuje. To po prostu cechy, na które stawiają osoby szukające nowego zawodu i zwracające uwagę na naukę programowania. Elastyczny system pracy, opieka w pierwszych etapach, możliwość rozwoju, no i niezłe, w stosunku do innych branż, zarobki. Do tego często dochodzi praca w środowisku międzynarodowym i realizacja ciekawych projektów, które mogą stanowić wyzwanie, ale też wzbogacają później CV pracownika pod kątem poszukiwania nowej posady.

Co oferują pracodawcy

Zgodnie z danymi Antal, firmy oferują obecnie bardzo praktyczne przywileje. Oprócz premii i bonusów (89%), pracownicy najczęściej otrzymują możliwość wzięcia udziału w kursach i szkoleniach (62%), choć dużą wartość mają również codzienne korzyści, takie jak np. miejsce parkingowe (61%), prywatna opieka medyczna (58%), samochód służbowy (56%) czy dodatkowe dni urlopu (43%).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Szkolenia czy kursy oferowane przez pracodawcę są istotne dla pracowników w niemal każdej branży. W IT mają jednak o tyle szczególne znaczenie, że tutaj zauważamy bardzo dużą dynamikę zmian technologicznych. Powstające nowe frameworki, czy rozwój najpopularniejszych technologii, nowe wersje języków programowania - to elementy, które sprawiają, specjaliści muszą nieustannie się rozwijać. Inna sprawa, to coraz większa złożoność realizowanych projektów, które również wymagają zdobywania nowych umiejętności. Sami zauważamy wzrost zainteresowania naszymi kursami rozwijającymi dla bardziej zaawansowanych wśród firm, które zgłaszają u nas zapotrzebowanie na przeszkolenie grup ich pracowników - komentuje Magdalena Rogóż z Kodilla.com

REKLAMA

Poza tym firmy coraz częściej składają kontroferty, aby zatrzymać pracowników z bardzo potrzebnymi kompetencjami. Składają się na nie obietnice wyższej pensji lub benefity w formie dodatkowych dofinansowań np. na dojazdy do pracy, dochodzące nawet do 1000 zł.

- Jest to szczególnie zauważalne w działach bankowości i finansów. Według raportu benefity pozapłacowe oferuje tutaj aż 98% badanych firm. Jeżeli pracodawca nie zgadza się na podwyżkę, często proponuje w zamian benefit w postaci opłacenia studiów bądź interesujących kandydata kursów i jest to dla pracowników kusząca oferta przekładająca się na ich lojalność do firmy w dłuższej perspektywie czasu. W branżach takich, jak finanse i bankowość w zamian za wzrost wynagrodzenia istnieje możliwość zmiana struktury i przejście do innego wewnętrznego działu, w którym kandydat ma możliwość szybszego awansu pionowego albo możliwość pracy w innych standardach, które są dla niego korzystniejsze - dodaje Sebastian Sala, Business Unit Director Antal, SSC/BPO.

Dla pracowników ważna jest także elastyczność czasu pracy. Obecnie brak możliwości pracy zdalnej wskazywany jest jedynie przez 5% organizacji. Dużo pracowników deklaruje także indywidualną możliwość ustalania czasu pracy z przełożonym.

Kto dyktuje warunki zatrudnienia

Z badań firmy Antal wynika, że co trzeci specjalista odrzuci ofertę współpracy, jeśli wizerunek pracodawcy nie będzie spełniał jego oczekiwań. Te wyniki pokazują, jak ważne jest dbanie o reputację i employer branding firmy oraz tworzenie przyjaznego środowiska pracy dla pracowników. Jak zaznacza Aleksandra Trzcińska: - Mamy do czynienia z erą świadomego pracownika, który na bieżąco śledzi rynek pracy i jego trendy, ale również zwraca uwagę na certyfikaty oraz tytuły, którymi posługuje się firma, jeśli chodzi o dbałość o pracowników.

Warto jednak podkreślić, że czasy, gdy obowiązywało hasło “Czy się stoi, czy się leży 500 zł się należy”, już dawno za nami.

- Dynamiczny wzrost wynagrodzeń, wysoki poziom dobrowolnej rotacji, polaryzacja wyboru form zatrudnienia i transformacja kompetencji, gdzie na równi z umiejętnościami technicznymi, a coraz częściej nawet wyżej, są oceniane cechy miękkie - to wszystko powoduje, że w kolejnych branżach, podobnie jak w IT warunki zatrudnienia dyktują pracownicy. Sami również muszą jednak spełniać jeden podstawowy warunek - muszą mieć odpowiednie umiejętności lub chęć do ich zdobywania i zawodowego rozwoju, bo tylko taki specjalista ma dla firmy wartość - podsumowuje Magdalena Rogóż z Kodilla.com.

źródło: Kodilla.com

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najbardziej szanowane zawody 2025. B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę

Jakie zawody są obecnie najbardziej szanowane przez społeczeństwo? Na końcu listy znajdują się posłowie, europosłowie, samorządowcy, influencerzy i youtuberzy. Zmienia się idealna wizja pracy - B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę.

Pracodawca powinien redukować przebodźcowanie pracowników [SPOSOBY]

Współcześnie pracujemy za dużo, za głośno i za szybko. Wpływa to na przebodźcowanie, co z kolei powoduje niezdolność do koncentracji, złe samopoczucie, a nawet problemy psychiczne. Raport Pracuj.pl “Neurokomfort w pracy i rekrutacji, czyli przed jakimi wyzwaniami stajemy jako neuroróżnorodni w świecie pełnym bodźców” przedstawia problem i podaje pracodawcom sposoby na redukowanie przebodźcowania pracowników.

Uwaga! Komunikat ZUS: Od 1 lipca 2025 nowy kod ubezpieczenia dla osób niepełnosprawnych na stażu. Sprawdź, jak rozliczać 09 21 i 09 20

ZUS przypomina: od 1 lipca 2025 r. obowiązuje nowy kod tytułu ubezpieczenia dla osób niepełnosprawnych pobierających stypendium z urzędu pracy. Zmiana wynika z nowelizacji rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

MRPiPS: W cztery miesiące 2025 r. ponad 103 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. Najczęściej dla obywateli Kolumbii, Filipin, Indii i Nepalu

Wstępne dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za pierwsze 4 miesiące 2025 r. pokazują, że w tym okresie wydano w Polsce 103,2 tys. zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej otrzymali Kolumbijczycy. Na kolejnych miejscach w zestawieniu znaleźli się obywatele Filipin, Indii, Nepalu oraz Uzbekistanu. Jednocześnie zaledwie 1,2 tys. zezwoleń wydano dla pracowników z Ukrainy.

REKLAMA

Czy zmiana formy prawnej pracodawcy wpływa na PPK? [PRZYKŁADY]

Przepisy ustawy o PPK nie wyłączają ani nie modyfikują zasad kontynuacji bądź sukcesji wynikających np. z przepisów kodeksu spółek handlowych. Jeżeli po przekształceniu danemu podmiotowi przysługują nadal prawa i obowiązki, jakie miał przed przekształceniem, dotyczy to także praw i obowiązków wynikających z umowy o zarządzanie PPK.

Nieodpłatne kursy językowe dla pracowników. Aspekty prawne i podatkowe

Na co może liczyć pracownik chcący podnieść swoje kwalifikacje zawodowe? Czy pracodawca może finansować pracownikom kursy językowe ze środków ZFŚS? Kiedy sfinansowanie szkoleń językowych pracownikom jest dla nich przychodem? W artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania!

6 najważniejszych zmian w zatrudnianiu cudzoziemców od czerwca 2025 r.

Dnia 1 czerwca weszły w życie ważne przepisy zmieniające zasady legalnego zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Zmiany można przedstawić w 6 głównych punktach. Oto najważniejsze przepisy prawne.

MRPiPS: Pilotaż skróconego czasu pracy 2025 – nabór wniosków od 14 sierpnia 2025, do 1 mln zł dofinansowania [SZCZEGÓŁY, WAŻNE TERMINY]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło szczegóły długo wyczekiwanego pilotażu skróconego czasu pracy. Program, pierwszy tego typu w Polsce i tej części Europy, zakłada praktyczne testowanie różnych modeli organizacji pracy przy wsparciu finansowym państwa. Wnioski o udział w pilotażu będzie można składać od 14 sierpnia do 15 września 2025 roku.

REKLAMA

Nowoczesne BHP czyli jak zmiany klimatu wpływają na bezpieczeństwo pracy

Jakich działań ze strony pracodawcy wymaga nowoczesne podejście do BHP? Czym jest dziś bezpieczeństwo pracy? Jak zmiany klimatu wpływają na zarządzanie bezpieczeństwem w firmie?

Od 2026 r. pracodawcy będą mieli dodatkowe obowiązki. Zmiany Kodeksu pracy wchodzą w życie

Kodeks pracy się zmienia. Nowe przepisy wejdą w życie na początku 2026 roku. Oznacza to dodatkowe obowiązki dla pracodawców. Co zmienia się w Kodeksie pracy? O czym muszą wiedzieć pracownicy?

REKLAMA