Urlop szkoleniowy – dla kogo?

REKLAMA
Kto może skorzystać z urlopu szkoleniowego?
Na podstawie Kodeksu pracy z urlopu szkoleniowego mogą skorzystać pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, podnoszący swoje kwalifikacje zawodowe. Przez kwalifikacje zawodowe rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy, lub za jego zgodą.
Pracownicy, którzy podnoszą kwalifikacje zawodowe, mogą skorzystać z:
• urlopu szkoleniowego,
• zwolnienia z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania.
Urlop szkoleniowy a prawo do wynagrodzenia
Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy.
Czy pracownik, który szkoli się bez wiedzy pracodawcy, może ubiegać się o urlop szkoleniowy?
Z urlopu szkoleniowego mogą skorzystać osoby, które szkolą się za zgodą lub z inicjatywy pracodawcy. Osoby, które szkolą się bez wiedzy pracodawcy, nie mogą z niego skorzystać. W niniejszej sytuacji pracownik może ubiegać się jedynie o udzielenie urlopu wypoczynkowego albo bezpłatnego.
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
Kup książkę:
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów onlineWymiar urlopu szkoleniowego
Pracownik, który szkoli się za zgodą lub z inicjatywy pracodawcy może otrzymać urlop szkoleniowy w wymiarze:
- 6 dni:
-dla pracownika przystępującego do egzaminów eksternistycznych,
-dla pracownika przystępującego do egzaminu maturalnego,
-dla pracownika przystępującego do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,
- 21 dni w ostatnim roku studiów – na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.
Co ważne, pracodawca nie może zmniejszyć wymiaru urlopu szkoleniowego.
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2023
Kup książkę:
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2023Urlop szkoleniowy – wniosek
Urlop szkoleniowy jest udzielany na wniosek pracownika. Co ważne, taki urlop powinien być wykorzystywany w czasie powiązanym ze zdarzeniem, które do niego uprawnia. Jeśli w czasie podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracownik nie wykorzysta przysługującego mu urlopu szkoleniowego, urlop ten przepada.
Czym jest umowa szkoleniowa?
Pracodawca może zawrzeć z pracownikiem, który podnosi kwalifikacje zawodowe sporządzić umowę w formie pisemnej, określającą wzajemne prawa i obowiązki stron. Umowa szkoleniowa nie może zawierać postanowień mniej korzystnych od postanowień kodeksu pracy regulujących podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
Bieżące aktualności o zmianach przepisów
Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...
IFK Platforma Księgowych i KadrowychCzy pracodawca może pokryć opłaty za kształcenie?
Pracodawca może pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, zakwaterowanie, czy materiały szkoleniowe pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe. Te świadczenia zwolnione z podatku od osób fizycznych. Opodatkowane jest jedynie wynagrodzenie, które pracownik otrzymał za czas urlopu szkoleniowego.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(1)
Pokaż: