REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop szkoleniowy – dla kogo?

Szkolenie/ Fot. Fotolia
Szkolenie/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracownik który podnosi kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą, ma prawo do skorzystania z urlopu szkoleniowego. Wymiar takiego urlopu wynosi od 6 do 21 dni roboczych. Kiedy można z niego skorzystać?

Kto może skorzystać z urlopu szkoleniowego?

Na podstawie Kodeksu pracy z urlopu szkoleniowego mogą skorzystać pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, podnoszący swoje kwalifikacje zawodowe. Przez kwalifikacje zawodowe rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy, lub za jego zgodą.

Pracownicy, którzy podnoszą kwalifikacje zawodowe, mogą skorzystać z:
• urlopu szkoleniowego,
• zwolnienia z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania.

Urlop szkoleniowy a prawo do wynagrodzenia

Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy.

Czy pracownik, który szkoli się bez wiedzy pracodawcy, może ubiegać się o urlop szkoleniowy?

Z urlopu szkoleniowego mogą skorzystać osoby, które szkolą się za zgodą lub z inicjatywy pracodawcy. Osoby, które szkolą się bez wiedzy pracodawcy, nie mogą z niego skorzystać. W niniejszej sytuacji pracownik może ubiegać się jedynie o udzielenie urlopu wypoczynkowego albo bezpłatnego.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Wymiar urlopu szkoleniowego

Pracownik, który szkoli się za zgodą lub z inicjatywy pracodawcy może otrzymać urlop szkoleniowy w wymiarze:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • 6 dni:

-dla pracownika przystępującego do egzaminów eksternistycznych,
-dla pracownika przystępującego do egzaminu maturalnego,
-dla pracownika przystępującego do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,

 • 21 dni w ostatnim roku studiów – na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.

Co ważne, pracodawca nie może zmniejszyć wymiaru urlopu szkoleniowego.

Autopromocja

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2023

Kup książkę:

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2023

Urlop szkoleniowy – wniosek

Urlop szkoleniowy jest udzielany na wniosek pracownika. Co ważne, taki urlop powinien być wykorzystywany w czasie powiązanym ze zdarzeniem, które do niego uprawnia. Jeśli w czasie podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracownik nie wykorzysta przysługującego mu urlopu szkoleniowego, urlop ten przepada.

Czym jest umowa szkoleniowa?

Pracodawca może zawrzeć z pracownikiem, który podnosi kwalifikacje zawodowe sporządzić umowę w formie pisemnej, określającą wzajemne prawa i obowiązki stron. Umowa szkoleniowa nie może zawierać postanowień mniej korzystnych od postanowień kodeksu pracy regulujących podnoszenie kwalifikacji zawodowych.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Czy pracodawca może pokryć opłaty za kształcenie?

Pracodawca może pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, zakwaterowanie, czy materiały szkoleniowe pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe. Te świadczenia zwolnione z podatku od osób fizycznych. Opodatkowane jest jedynie wynagrodzenie, które pracownik otrzymał za czas urlopu szkoleniowego.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Justyna
  2023-03-18 18:41:31
  Co w przypadku, gdy pracownik jest skierowany na szkolenie zewnętrzne przez pracodawcę, trwające dwa dni? To szkolenie nie kończy się egzaminem. Pracownik nie spełnia żadnego z kryteriów określonych w art. 103(2) ust. 1 Kodeksu pracy. Czy w takim przypadku pracownikowi przysługuje płatny urlop szkoleniowy, czy tylko urlop bezpłatny?
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaległy urlop do 30 września 2023

Zaległy urlop do 30 września 2023. Trzeba wiedzieć, że już 30 września 2023 r. ulegnie przedawnieniu niewykorzystany urlop pracownika, który przysługiwał mu za 2019 r.

OC diagnosty laboratoryjnego od 30 tyś. i od 150 tyś. euro - zmiany od listopada 2023

OC diagnosty laboratoryjnego od 30 tyś. i od 150 tyś. euro - zmiany od listopada 2023. W skutek zmian do obecnie obowiązujących przepisów zostaną wprowadzone normy odnoszące się do diagnostów laboratoryjnych w zakresie wysokości minimalnej sumy gwarancyjnej w obowiązkowym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej, dotychczas ich nie było!

Europejska emerytura w Polsce już od 26 września 2023

Europejska emerytura w Polsce już od 26 września 2023 - wtedy wchodzi w życie ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym (Dz.U. 2023 poz. 1843). Czy emerytury Polaków się zwiększą dzięki możliwości dodatkowego oszczędzania w ramach OIPE?

Nierówność i niesprawiedliwość społeczna na rynku pracy

Nierówność i niesprawiedliwość społeczna na rynku pracy - to ogromny globalny problem, z którym MOP zmaga się od lat. Chociaż podejmuje działania na rzecz poprawy sytuacji życiowej, socjalnej i ekonomicznej - aktualnie wykluczonych społecznie na świecie jest 4 miliardy osób! Z danych wynika, że 453 miliony osób chciałyby pracować, ale nie mogą znaleźć pracy, a aż 214 milionów ludzi żyje za mniej niż 1,90 USD dziennie.

REKLAMA

Czterodniowy tydzień pracy jest możliwy, ale nie dla wszystkich. Dla których branż?

Wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy, w perspektywie dekady, jest najbardziej prawdopodobne w branżach nowoczesnych usług, doradztwa, w IT, finansach, czy ubezpieczeniach. Skrócenie zaś tygodnia pracy będzie bardzo trudne, czy wręcz niemożliwe w usługach publicznych, zwłaszcza w służbie zdrowia oraz w wielu sektorach przemysłu, budownictwa i handlu. 

Cyberbezpieczeństwo. Co dziesiąty pracownik używa tego samego hasła ponad piętnaście razy

84% firm korzysta z menedżerów haseł, ale mimo to 54% pracowników zapisuje je również w plikach tekstowych na komputerze. Co więcej, prawie 90% używa tego samego hasła wielokrotnie. Hakerzy atakują nie tylko duże firmy. 58% ataków dotyka firmy zatrudniające mniej niż tysiąc pracowników.

Szukasz pracy w Łodzi i okolicach? Zobacz aktualne oferty!

Praca w Łodzi. Stopa bezrobocia w Łódzkiem jest na poziomie 5,5 proc., zaś w samej Łodzi – 4,5 proc. Gdzie obecnie brakuje pracowników? Jakie benefity oferują firmy, aby zachęcić do pracy właśnie u nich? 

Kto obiecuje pracownikom najwyższe zarobki? Który komitet wyborczy?

Większość ogólnopolskich komitetów wyborczych w swoich programach przedstawia propozycje dotyczące polskiego systemu podatkowego. Eksperci sprawdzili, ile zarobiliby pracownicy, gdyby w życie weszły zmiany proponowane przez komitety wyborcze PiS, KO, Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców.

REKLAMA

Cyfryzacja. Sześć na dziesięć polskich firm używa elektronicznych dokumentów, ale większość nie rezygnuje z papieru

Polskie firmy coraz częściej wdrażają nowoczesne rozwiązania usprawniające ich pracę, ale cyfryzacja biznesu w większości przypadków nadal nie obejmuje całej organizacji. 59 proc. firm wykorzystuje w codziennej pracy elektroniczny obieg dokumentów, jednak tylko 27 proc. scyfryzowało wszystkie obszary swojej działalności. 54 proc. ankietowanych nie widzi potrzeby wdrażania elektronicznego obiegu dokumentów, 28 proc. wskazuje na zbyt wysokie koszty działania, a 17 proc. na niewystarczające wewnętrzne zasoby IT. 

Praca cudzoziemców. MRiPS o niedoborach kadrowych i napływie cudzoziemców na rynek pracy

Nasz rynek pracy od lat boryka się z niedoborami kadrowymi i dlatego napływ cudzoziemców nie powoduje wzrostu bezrobocia wśród Polaków – podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele przekłamań dotyczących pracy cudzoziemców w Polsce, które uderzają przede wszystkim w uczciwych pracodawców. Kłamliwa i pozbawiona merytoryki narracja opozycji powoduje – twierdzi resort Marleny Maląg – że wiele branż dotknie problem braku pracowników.

REKLAMA