REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy rodzaj urlopu – czy tylko w celu opieki nad dziećmi?

urlop opiekuńczy
urlop opiekuńczy
shutterstock

REKLAMA

Do 2 sierpnia 2022 roku Polska musi zaimplementować dyrektywę work-life balance. Dzięki jej wdrożeniu pracownicy uzyskają prawo do nowego rodzaju urlopu. Komu przysługuje urlop opiekuńczy? W jakim wymiarze?

Nowy rodzaj urlopu – urlop opiekuńczy

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów tzw. dyrektywa „work-life balance” przewiduje, że aby zapewnić osobom sprawującym opiekę możliwości pozostania na rynku pracy, pracownicy powinni mieć prawo do urlopu opiekuńczego. Urlop ten zgodnie z dyrektywą powinien wynosić pięć dni.

Opieka – czy dotyczy tylko dzieci pracownika?

Kogo dotyczy opieka? W dyrektywie oprócz opieki nad dziećmi zachęca się do rozszerzania prawa do urlopu opiekuńczego na opiekę nad innymi krewnymi (np. rodzeństwo, dziadkowie). Należy pamiętać, że w takich przypadkach państwa członkowskie mogą wymagać uprzedniego przedstawienia zaświadczenia lekarskiego dotyczącego potrzeby zapewnienia znacznej opieki z poważnych powodów medycznych.

Czym jest nowy urlop opiekuńczy?

Zgodnie z art. 3 dyrektywy urlop opiekuńczy to urlop dla pracowników, umożliwiający zapewnienie osobistej opieki lub wsparcia krewnemu albo osobie zamieszkującej z pracownikiem w tym samym gospodarstwie domowym, którzy wymagają znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych.

Nowy urlop 2022 – jakie zmiany?

Zgodnie z Projektem ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw z 15 lutego 2022 r. po rozdziale I Kodeksu pracy zostanie dodany rozdział Ia, dotyczący urlopu opiekuńczego. Zgodnie ze zmianami, pracownik będzie miał prawo do urlopu opiekuńczego w wymiarze do 5 dni w roku kalendarzowym w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny, lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymagać będzie znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kim jest opiekun w rozumieniu dyrektywy?

Według dyrektywy opiekunem jest pracownik zapewniający osobistą opiekę lub wsparcie krewnemu, lub osobie z nim zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, którzy wymagają znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowy urlop – nie tylko na dziecko

Krewnymi, na których pracownik może uzyskać urlop opiekuńczy, są według dyrektywy nie tylko dzieci, ale także rodzice i małżonek.

Wniosek o urlop opiekuńczy

Aby uzyskać urlop opiekuńczy, pracownik powinien złożyć pracodawcy wniosek o urlop w postaci papierowej lub elektronicznej. Musi zrobić to w terminie 3 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. We wniosku pracownik powinien wskazać:
• imię i nazwisko osoby, która wymaga znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych,
• przyczynę konieczności zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia,
• stopień pokrewieństwa z pracownikiem.

Urlop opiekuńczy – okres zatrudnienia, wynagrodzenie

Należy pamiętać, że zgodnie ze zmianami okres urlopu opiekuńczego będzie wliczał się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Pracownik nie otrzyma jednak wynagrodzenia za czas przebywania na urlopie.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(5)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Barti
  2022-04-20 13:48:23
  Nikt nie będzie z tego korzystał skoro to ma być nieodpłatny urlop . Każdy wie że lepiej pójść na L4 za 80% wynagrodzenia niż za darmo siedzieć w domu proste .
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Aśka
  2022-04-20 10:12:21
  A dlaczego ma być nie płatny ?Ludzie znów będą kombinować i L4.Państwo uczy ....
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • 4nal
  2022-06-03 09:52:42
  Rozumiem że obowiązujące dotychczas 2 dni płatne opieki od sierpnia 2022r. przepada? Jeśli tak, to do kiedy należy wykorzystać płatną opiekę przysługującą w roku 2022r. - do końca lipca 2022?
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
BHP - wszystko co trzeba wiedzieć na ten temat

Każdy przedsiębiorca powinien mieć na uwadze, że przestrzeganie przepisów BHP jest obowiązkowe, a te kwestie mogą zostać skontrolowane przez Państwową Inspekcję Pracy. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej. 

Do 30 września był czas, żeby wykorzystać zaległe urlopy. Pracownicy lubią chomikować dni wolne

Dlaczego urlopy powinny być wykorzystywane na bieżąco? Zbyt duża kumulacja dni wolnych może spowodować, że pracownik będzie musiał wykorzystać go w momencie, gdy będzie on pracodawcy bardzo potrzebny. 

Praca zdalna szansą dla osób z niepełnosprawnościami

Upowszechnienie pracy zdalnej i hybrydowej może ułatwić zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza na stanowiskach biurowych czy specjalistycznych, niewymagających fizycznej obecności w biurze - przekonują eksperci w raporcie „Uwarunkowania i korzyści zatrudniania osób z niepełnosprawnościami” przygotowanym przez Lewiatana.

PPK. Deklarację o rezygnacji można „odwołać”

Powrót do oszczędzania w PPK, po złożeniu deklaracji o rezygnacji, następuje poprzez złożenie wniosku o dokonywanie wpłat do PPK. Pracownik może go złożyć w każdej chwili i jest on skuteczny od momentu przekazania go pracodawcy.

REKLAMA

Praca cudzoziemców. Co zrobić po zarejestrowaniu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi legalizuje zatrudnienie cudzoziemców z pięciu krajów: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Po jego zarejestrowaniu pracodawca ma obowiązek informacyjny. Jaki? Ponadto, opisujemy kiedy nie jest wymagany wpis nowego oświadczenia do ewidencji. 

Kurs dla pracowników administracji publicznej

Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

REKLAMA

Dzień chłopaka w pracy

30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

REKLAMA