Nowy rodzaj urlopu – czy tylko w celu opieki nad dziećmi?
REKLAMA
REKLAMA
Nowy rodzaj urlopu – urlop opiekuńczy
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów tzw. dyrektywa „work-life balance” przewiduje, że aby zapewnić osobom sprawującym opiekę możliwości pozostania na rynku pracy, pracownicy powinni mieć prawo do urlopu opiekuńczego. Urlop ten zgodnie z dyrektywą powinien wynosić pięć dni.
REKLAMA
Opieka – czy dotyczy tylko dzieci pracownika?
Kogo dotyczy opieka? W dyrektywie oprócz opieki nad dziećmi zachęca się do rozszerzania prawa do urlopu opiekuńczego na opiekę nad innymi krewnymi (np. rodzeństwo, dziadkowie). Należy pamiętać, że w takich przypadkach państwa członkowskie mogą wymagać uprzedniego przedstawienia zaświadczenia lekarskiego dotyczącego potrzeby zapewnienia znacznej opieki z poważnych powodów medycznych.
Czym jest nowy urlop opiekuńczy?
Zgodnie z art. 3 dyrektywy urlop opiekuńczy to urlop dla pracowników, umożliwiający zapewnienie osobistej opieki lub wsparcia krewnemu albo osobie zamieszkującej z pracownikiem w tym samym gospodarstwie domowym, którzy wymagają znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych.
Nowy urlop 2022 – jakie zmiany?
Zgodnie z Projektem ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw z 15 lutego 2022 r. po rozdziale I Kodeksu pracy zostanie dodany rozdział Ia, dotyczący urlopu opiekuńczego. Zgodnie ze zmianami, pracownik będzie miał prawo do urlopu opiekuńczego w wymiarze do 5 dni w roku kalendarzowym w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny, lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymagać będzie znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych.
Kim jest opiekun w rozumieniu dyrektywy?
Według dyrektywy opiekunem jest pracownik zapewniający osobistą opiekę lub wsparcie krewnemu, lub osobie z nim zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, którzy wymagają znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych.
Nowy urlop – nie tylko na dziecko
Krewnymi, na których pracownik może uzyskać urlop opiekuńczy, są według dyrektywy nie tylko dzieci, ale także rodzice i małżonek.
Wniosek o urlop opiekuńczy
Aby uzyskać urlop opiekuńczy, pracownik powinien złożyć pracodawcy wniosek o urlop w postaci papierowej lub elektronicznej. Musi zrobić to w terminie 3 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. We wniosku pracownik powinien wskazać:
• imię i nazwisko osoby, która wymaga znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych,
• przyczynę konieczności zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia,
• stopień pokrewieństwa z pracownikiem.
Urlop opiekuńczy – okres zatrudnienia, wynagrodzenie
Należy pamiętać, że zgodnie ze zmianami okres urlopu opiekuńczego będzie wliczał się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Pracownik nie otrzyma jednak wynagrodzenia za czas przebywania na urlopie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat