REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
urlop bezpłatny
urlop bezpłatny
ShutterStock

REKLAMA

Urlop bezpłatny został uregulowany w art. 174 Kodeksu pracy. Udziela się go na pisemny wniosek pracownika. Czy opłaca się za niego ZUS? W jakim wymiarze przysługuje? Czy jest to okres oskładkowany? Czy wlicza się do stażu pracy?

Urlop bezpłatny – na czym polega?

W okresie urlopu bezpłatnego pracodawca zwalnia pracownika z obowiązku wykonywania prac. Czas urlopu nie wlicza się w okres pracy, który uprawnia do korzystania z uprawnień pracowniczych. Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu podlegają osoby fizyczne - od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego zakończenia. Urlop bezpłatny to swoiste zawieszenie stosunku pracy – w związku z tym, osoba przebywająca na urlopie bezpłatnym przestaje podlegać ubezpieczeniom społecznym.

Autopromocja

Udzielenie urlopu bezpłatnego – czy pracownik powinien podać przyczynę urlopu?

Składając pisemny wniosek o udzielenie urlopu bezpłatnego, pracownik nie ma obowiązku podania przyczyn urlopu.

Udzielenie urlopu bezpłatnego – decyzja pracodawcy

Udzielenie urlopu zależy od decyzji pracodawcy – może on według własnego uznania zgodzić się na termin zaproponowany przez pracownika, podać inny termin, bądź odmówić pracownikowi. Odmowa urlopu nie musi być sporządzona w formie pisemnej. Co więcej, pracownik nie ma prawa odwoławczego od negatywnej decyzji pracodawcy.

Praca u innego pracodawcy w czasie urlopu bezpłatnego

Z art. 1741 Kodeksu pracy wynika, że za zgodą pracownika, wyrażoną na piśmie, pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami. W tym przypadku okres urlopu wlicza się do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze u dotychczasowego pracodawcy.

Kiedy pracownik może wykorzystać urlop bezpłatny?

Pracownik, któremu udzielono urlopu bezpłatnego, może wykorzystać go w dowolny sposób, także w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy, z zastrzeżeniem umowy o zakazie konkurencji, jeżeli została zawarta z poprzednim pracodawcą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Długość urlopu bezpłatnego

Długość urlopu bezpłatnego nie jest określona w przepisach. Co ważne, jeśli przekracza on 3 miesiące, strony stosunku pracy mogą przewidzieć dopuszczalność odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn.

Urlop bezpłatny a uprawnienia pracownicze

Podczas urlopu bezpłatnego pracownik nie podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnym przez cały okres jego trwania – pracodawca wstrzymuje opłacanie składek na ubezpieczenia ZUS. Może to ograniczyć również dostęp do świadczeń takich jak nagrody pracownicze, odprawy pieniężne, okresy wypowiedzenia.

Autopromocja

Urlopy wypoczynkowe

Poradnik, który w praktyczny sposób wyjaśnia kwestie związane z udzielaniem pracownikom urlopów wypoczynkowych. Uwzględniono w nim najnowsze zmiany w prawie pracy, wprowadzone w pierwszym półroczu 2023 r.
Kup książkę

Urlop bezpłatny a ZUS

Podczas urlopu bezpłatnego pracodawca może zaprzestać opłacania składek na ubezpieczenia z tytułu zatrudniania pracownika na umowę o pracę. Ma jednak obowiązek poinformowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o przerwie w podleganiu ubezpieczeniom społecznym przez pracownika, który przebywa na urlopie bezpłatnym. Podczas trwania urlopu pracodawca powinien także składać co miesiąc imienne raporty ZUS RSA – gdy pracodawca udziela urlop w trakcie miesiąca, zamiast ZUS RSA powinien przedłożyć raport imienny ZUS RCA za osobę ubezpieczoną.

Podstawa prawna: 

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy,

Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju?

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju? Jeśli tak, to ile w 2024 wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Czym jest gotowość do pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

  Dyżur 2024

  Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

  Odszkodowanie za nierówne traktowanie pracowników wzrasta od 1 stycznia 2024 r. Można dostać co najmniej 4242 zł. W lipcu 2024 r. kolejna podwyżka – do 4300 zł

  Nierówne traktowanie pracowników to podstawa odpowiedzialności odszkodowawczej pracodawcy. Przepisy Kodeksu pracy zakazują nierównego traktowania i określają minimalną wysokość odszkodowania należnego pracownikowi, wobec którego pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu. Ile wynosi minimalne odszkodowanie za nierówne traktowanie? Wyjaśniamy. 

  Też się pogubiłeś z niedzielami w grudniu? Kiedy otwarte Biedronka, Kaufland, Lidl, Tesco? [Kalendarz handlowy dla Wigilii, Świąt, Sylwestra]

  3 grudnia, 10 grudnia, 17 grudnia, 24 grudnia i 31 grudnia 2023 r. Niedziele Świąteczne i "Sylwestrowa". Które sklepy otwarte. Kiedy zakaz handlu w Święta i Sylwestra? 

  REKLAMA

  Wigilia już zawsze bez handlu? Sejm przyjął nowelę

  Debaty nad Wigilią wypadającą w niedzielę handlową nie ustają. Sejm przyjął w środę nowelę Polski 2050-TD, zgodnie z którą, gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię.

  ZUS: Ponad 16,1 mln ubezpieczonych, w tym 1,1 mln cudzoziemców. To 6,9 proc. ogółu zgłoszonych do ubezpieczeń

  Ubezpieczeni w ZUS to 16 184 tys. osób. Spośród zgłoszonych do ubezpieczeń jest 1 112 tys. obywateli innych państw. Cudzoziemcy stanowią zatem 6,9 proc. osób objętych ubezpieczeniem społecznym w Polsce. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał dane za koniec września 2023 r.

  ZUS zrezygnował z 8 mld zł dotacji z budżetu państwa do FUS na 2023 r. Składki pokrywają wydatki w 84 proc.

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych zrezygnował z 8 mld zł dotacji z budżetu państwa do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na 2023 rok. Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową FUS – takie informacje przekazało kierownictwo ZUS.

  Zmiana warunków zatrudnienia na wniosek pracownika

  Pracownicy mają prawo do wnioskowania do pracodawcy o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę na czas nieokreślony. Kiedy takie prawo przysługuje i jakie obowiązki wobec tego ma pracodawca? Podpowiadamy. 

  REKLAMA

  Urlop na żądanie 2024

  Urlop na żądanie w 2024 roku - ile dni przyznaje Kodeks pracy? Czy urlop na żądanie jest płatny? Czy pracodawca może odmówić urlopu? Jakie są zasady korzystania z urlopu na żądanie? Oto wzór wniosku do pobrania.

  Styczeń 2024 – godziny pracy, dni wolne

  Styczeń 2024 - godziny pracy i dni wolne od pracy czyli jaka jest norma godzin w tym miesiącu. Sprawdź kalendarz stycznia 2024 roku. Do końca stycznia pracodawca musi oddać dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę czyli 6 stycznia – Święto Trzech Króli.

  REKLAMA