REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
urlop bezpłatny
urlop bezpłatny
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop bezpłatny został uregulowany w art. 174 Kodeksu pracy. Udziela się go na pisemny wniosek pracownika. Czy opłaca się za niego ZUS? W jakim wymiarze przysługuje? Czy jest to okres oskładkowany? Czy wlicza się do stażu pracy?

Urlop bezpłatny – na czym polega?

W okresie urlopu bezpłatnego pracodawca zwalnia pracownika z obowiązku wykonywania prac. Czas urlopu nie wlicza się w okres pracy, który uprawnia do korzystania z uprawnień pracowniczych. Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu podlegają osoby fizyczne - od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego zakończenia. Urlop bezpłatny to swoiste zawieszenie stosunku pracy – w związku z tym, osoba przebywająca na urlopie bezpłatnym przestaje podlegać ubezpieczeniom społecznym.

Autopromocja

Udzielenie urlopu bezpłatnego – czy pracownik powinien podać przyczynę urlopu?

Składając pisemny wniosek o udzielenie urlopu bezpłatnego, pracownik nie ma obowiązku podania przyczyn urlopu.

Udzielenie urlopu bezpłatnego – decyzja pracodawcy

Udzielenie urlopu zależy od decyzji pracodawcy – może on według własnego uznania zgodzić się na termin zaproponowany przez pracownika, podać inny termin, bądź odmówić pracownikowi. Odmowa urlopu nie musi być sporządzona w formie pisemnej. Co więcej, pracownik nie ma prawa odwoławczego od negatywnej decyzji pracodawcy.

Praca u innego pracodawcy w czasie urlopu bezpłatnego

Z art. 1741 Kodeksu pracy wynika, że za zgodą pracownika, wyrażoną na piśmie, pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami. W tym przypadku okres urlopu wlicza się do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze u dotychczasowego pracodawcy.

Kiedy pracownik może wykorzystać urlop bezpłatny?

Pracownik, któremu udzielono urlopu bezpłatnego, może wykorzystać go w dowolny sposób, także w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy, z zastrzeżeniem umowy o zakazie konkurencji, jeżeli została zawarta z poprzednim pracodawcą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Długość urlopu bezpłatnego

Długość urlopu bezpłatnego nie jest określona w przepisach. Co ważne, jeśli przekracza on 3 miesiące, strony stosunku pracy mogą przewidzieć dopuszczalność odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn.

Urlop bezpłatny a uprawnienia pracownicze

Podczas urlopu bezpłatnego pracownik nie podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnym przez cały okres jego trwania – pracodawca wstrzymuje opłacanie składek na ubezpieczenia ZUS. Może to ograniczyć również dostęp do świadczeń takich jak nagrody pracownicze, odprawy pieniężne, okresy wypowiedzenia.

Urlop bezpłatny a ZUS

Podczas urlopu bezpłatnego pracodawca może zaprzestać opłacania składek na ubezpieczenia z tytułu zatrudniania pracownika na umowę o pracę. Ma jednak obowiązek poinformowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o przerwie w podleganiu ubezpieczeniom społecznym przez pracownika, który przebywa na urlopie bezpłatnym. Podczas trwania urlopu pracodawca powinien także składać co miesiąc imienne raporty ZUS RSA – gdy pracodawca udziela urlop w trakcie miesiąca, zamiast ZUS RSA powinien przedłożyć raport imienny ZUS RCA za osobę ubezpieczoną.

Podstawa prawna: 

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy,

Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

REKLAMA

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

Znamy termin wypłaty czternastej emerytury w 2024 r.

Rząd przygotowuje projekt rozporządzenia w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2024 r.

Rząd o skróceniu czasu pracy. 4 dni w tygodniu. Nie w 2024 r. A więc kiedy? [Nowelizacja kodeksu pracy]

Skrócenie tygodnia pracy do 4 dni. Rok temu wydawało się, to filmem SF. A może stać się faktem – już nie analitycy i dziennikarze wskazują na konieczność skrócenia czasu pracy (do Europy idzie automatyzacja produkcji i AI). Taką potrzebę - i co najważniejsze możliwości - widzą też przedstawiciele rządu, a więc ludzie mający realne narzędzia zmiany rzeczywistości. Przeszkodą jest ryzyko utraty konkurencyjności. Co się stanie z gospodarką Europy, gdy po Europie podobnego rozwiązania nie wprowadzi Azja?

REKLAMA

Dofinansowanie do kolonii dziecka z zakładu pracy 2024 r.

Przyznawanie pracownikom dofinansowania do kolonii dzieci powinno wynikać z regulaminu ZFŚS. Ponadto udzielenie takiego wsparcia należy uzależniać od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osób uprawnionych. Pracodawcy, u których nie działa ZFŚS, mogą dofinansować kolonie dzieci pracowników np. ze środków obrotowych.

Wyższe dofinansowanie dla pracodawcy za pracowników niepełnosprawnych. Zmiany od lipca 2024 r.

Zwiększy się wysokość dofinansowania ze środków PFRON do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Zmiany mają wejść w życie od lipca 2024 r. Ile wyniesie dofinansowanie?

REKLAMA