REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca zdalna i hybrydowa w sektorze IT

Praca zdalna i hybrydowa w sektorze IT
Praca zdalna i hybrydowa w sektorze IT
Shutterstock

REKLAMA

Czy upowszechnienie pracy zdalnej i hybrydowej ma wpływ na zatrudnienie w branży IT? Jak wygląda krakowski rynek pracy w branży IT? Sprawdź wyniki raportu "Krakow IT Market Report"!

Upowszechnienie się pracy zdalnej i hybrydowej sprawiło, że potencjalna pula pracowników do zatrudnienia przez działające w Krakowie firmy IT zwiększyła się z 50 tys. do 300 tys. specjalistów z całej Polski – wskazuje raport o rynku IT w Krakowie.

Zdaniem autorów raportu zmiana na rynku pracy IT związana z pracą zdalną i hybrydową jest ogromną szansą dla rozwoju Krakowa. Firmy z sektora IT łącznie zatrudniają obecnie w stolicy Małopolski prawie 50 tys. specjalistów.

Tegoroczny raport "Krakow IT Market Report" został opracowany przez firmę konsultingową Motife oraz stowarzyszenie Aspire zrzeszające spółki z sektora biznesowo-technologicznego w Krakowie.

Praca zdalna i hybrydowa a wzrost zatrudnienia

Wśród głównych wniosków raportu znalazło się stwierdzenie, że praca zdalna i hybrydowa zwiększyła potencjalną pulę pracowników do zatrudnienia z 50 tys. do 300 tys. profesjonalistów z branży IT z całej Polski.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

"W czasach ogromnego zapotrzebowania na technologiczne talenty taka wiadomość zupełnie zmienia reguły gry" - ocenił prezes Motife Michał Piątkowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem Andrew Hallama, szefa stowarzyszenia Aspire, upowszechnienie się pracy zdalnej jest ogromną szansą dla rozwoju Krakowa jako hubu technologicznego dla firm chcących rozbudowywać swoje biznesy.

Branża IT otwarta dla pracowników z Ukrainy

Raport wskazuje, że krakowskie spółki IT za swój cel w 2022 roku obrały rekrutację pracowników z Ukrainy, przyjmując do pracy zarówno ukraińskich pracowników, jak i całe korporacje.

Autopromocja

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Kup książkę:

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Jak dotąd wiele firm z sektora technologicznego przeniosło swoich ukraińskich pracowników do Krakowa, znajdując tam rozbudowany ekosystem, infrastrukturę i wsparcie niezbędne do kontynuowania operacji biznesowych.

"Ten napływ miał natychmiastowy wpływ na dostępność powierzchni biurowych, przestrzeni do co-workingu i podnajmu w wyniku relokacji firm z Ukrainy do Krakowa" - wskazano.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Krakowski rynek IT - zalety

Pomimo inflacji i rosnących oczekiwań dotyczących wynagrodzeń – przekazuje raport - krakowska scena technologiczna wraz ze swoimi specjalistami ds. IT niezmiennie pozostaje atrakcyjna dla globalnych firm, które chcą poszerzać swoje możliwości.

Według opracowania Kraków pozostaje kierunkiem przystępnym cenowo, jednak oszczędzanie kosztów nie jest dłużej główną motywacją dla firm. "Dostępność, jakość, możliwość szybkiego znalezienia odpowiedniego kandydata, niski potencjał wyczerpania rynku i kwestie kulturowe znaczą więcej dla firm rozważających wejście na Krakowski rynek" - ocenili autorzy.

Zatrudnienie na krakowskim rynku IT

Zgodnie z przedstawionymi danymi przynajmniej 20 nowych graczy na krakowskim rynku IT otworzyło swoje oddziały w zeszłym roku, przy czym większość firm należała do sektora Software i FinTech. Do końca 2022 roku planują one zatrudnienie 1000 inżynierów.

Pięciu największych pracodawców z tego sektora łącznie zatrudnia w stolicy Małopolski ok. 10 tys. inżynierów i specjalistów IT. Są to: Comarch, HSBC, Aptiv, Motorola, EPAM Systems.

W ostatnim czasie ciągle rośnie obecność firm z branży FinTech(innowacje technologiczne w sektorze finansów), a startupy nigdy wcześniej nie pełniły ważniejszej roli w funkcjonowaniu krakowskiego ekosystemu – wskazano w raporcie.

Obecnie branżę tę reprezentuje w Krakowie ponad 30 firm, wśród których znajduje się pięć tzw. jednorożców, czyli startupów wycenianych na co najmniej miliard dolarów (Revolut, Bitpanda, SpotOn, BlockFi i Zepz).

"To pokazuje, że Kraków jest atrakcyjny dla firm o różnych kształtach i rozmiarach, jak i dla wielu rynkowych sektorów" - ocenili autorzy raportu.

Zauważyli także, że krakowskie firmy technologiczne współpracują ściśle z centrami usług wspólnych (Shared Services) i firmami zapewniającymi outsourcing sektora biznesowego (Business Process Outsourcing).

autor: Rafał Grzyb

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Rejestracja spółki z o.o.
    2022-05-05 12:55:09
    Zostań swoim własnym szefem i załóż spółkę z o.o.! Kompleksowa pomoc w rejestracji spółek -> rejestracja-spolki-zoo pl
    0
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaległy urlop do 30 września 2023

Zaległy urlop do 30 września 2023. Trzeba wiedzieć, że już 30 września 2023 r. ulegnie przedawnieniu niewykorzystany urlop pracownika, który przysługiwał mu za 2019 r.

OC diagnosty laboratoryjnego od 30 tyś. i od 150 tyś. euro - zmiany od listopada 2023

OC diagnosty laboratoryjnego od 30 tyś. i od 150 tyś. euro - zmiany od listopada 2023. W skutek zmian do obecnie obowiązujących przepisów zostaną wprowadzone normy odnoszące się do diagnostów laboratoryjnych w zakresie wysokości minimalnej sumy gwarancyjnej w obowiązkowym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej, dotychczas ich nie było!

Europejska emerytura w Polsce już od 26 września 2023

Europejska emerytura w Polsce już od 26 września 2023 - wtedy wchodzi w życie ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym (Dz.U. 2023 poz. 1843). Czy emerytury Polaków się zwiększą dzięki możliwości dodatkowego oszczędzania w ramach OIPE?

Nierówność i niesprawiedliwość społeczna na rynku pracy

Nierówność i niesprawiedliwość społeczna na rynku pracy - to ogromny globalny problem, z którym MOP zmaga się od lat. Chociaż podejmuje działania na rzecz poprawy sytuacji życiowej, socjalnej i ekonomicznej - aktualnie wykluczonych społecznie na świecie jest 4 miliardy osób! Z danych wynika, że 453 miliony osób chciałyby pracować, ale nie mogą znaleźć pracy, a aż 214 milionów ludzi żyje za mniej niż 1,90 USD dziennie.

REKLAMA

Czterodniowy tydzień pracy jest możliwy, ale nie dla wszystkich. Dla których branż?

Wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy, w perspektywie dekady, jest najbardziej prawdopodobne w branżach nowoczesnych usług, doradztwa, w IT, finansach, czy ubezpieczeniach. Skrócenie zaś tygodnia pracy będzie bardzo trudne, czy wręcz niemożliwe w usługach publicznych, zwłaszcza w służbie zdrowia oraz w wielu sektorach przemysłu, budownictwa i handlu. 

Cyberbezpieczeństwo. Co dziesiąty pracownik używa tego samego hasła ponad piętnaście razy

84% firm korzysta z menedżerów haseł, ale mimo to 54% pracowników zapisuje je również w plikach tekstowych na komputerze. Co więcej, prawie 90% używa tego samego hasła wielokrotnie. Hakerzy atakują nie tylko duże firmy. 58% ataków dotyka firmy zatrudniające mniej niż tysiąc pracowników.

Szukasz pracy w Łodzi i okolicach? Zobacz aktualne oferty!

Praca w Łodzi. Stopa bezrobocia w Łódzkiem jest na poziomie 5,5 proc., zaś w samej Łodzi – 4,5 proc. Gdzie obecnie brakuje pracowników? Jakie benefity oferują firmy, aby zachęcić do pracy właśnie u nich? 

Kto obiecuje pracownikom najwyższe zarobki? Który komitet wyborczy?

Większość ogólnopolskich komitetów wyborczych w swoich programach przedstawia propozycje dotyczące polskiego systemu podatkowego. Eksperci sprawdzili, ile zarobiliby pracownicy, gdyby w życie weszły zmiany proponowane przez komitety wyborcze PiS, KO, Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców.

REKLAMA

Cyfryzacja. Sześć na dziesięć polskich firm używa elektronicznych dokumentów, ale większość nie rezygnuje z papieru

Polskie firmy coraz częściej wdrażają nowoczesne rozwiązania usprawniające ich pracę, ale cyfryzacja biznesu w większości przypadków nadal nie obejmuje całej organizacji. 59 proc. firm wykorzystuje w codziennej pracy elektroniczny obieg dokumentów, jednak tylko 27 proc. scyfryzowało wszystkie obszary swojej działalności. 54 proc. ankietowanych nie widzi potrzeby wdrażania elektronicznego obiegu dokumentów, 28 proc. wskazuje na zbyt wysokie koszty działania, a 17 proc. na niewystarczające wewnętrzne zasoby IT. 

Praca cudzoziemców. MRiPS o niedoborach kadrowych i napływie cudzoziemców na rynek pracy

Nasz rynek pracy od lat boryka się z niedoborami kadrowymi i dlatego napływ cudzoziemców nie powoduje wzrostu bezrobocia wśród Polaków – podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele przekłamań dotyczących pracy cudzoziemców w Polsce, które uderzają przede wszystkim w uczciwych pracodawców. Kłamliwa i pozbawiona merytoryki narracja opozycji powoduje – twierdzi resort Marleny Maląg – że wiele branż dotknie problem braku pracowników.

REKLAMA