REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Aktywność zawodowa osób powyżej 50 lat

Aktywność zawodowa osób powyżej 50 lat
Aktywność zawodowa osób powyżej 50 lat
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Główny Urząd Statystyczny ogłosił komunikat dotyczący aktywności zawodowej osób powyżej 50 lat. W Polsce w 2020 r. zanotowano wyższy wskaźnik zatrudnienia i wyższy współczynnik aktywności zawodowej osób powyżej 50 lat niż przed rokiem.

W poniedziałek GUS poinformował w komunikacie przekazanym PAP, że wzrost aktywnych zawodowo osób powyżej 50 lat w 2020 r. w stosunku do 2019 r. wzrósł o 1,7 proc. Zmniejszyła się także liczba bezrobotnych i biernych zawodowo.

Autopromocja

Jaki wpływ na aktywność zawodową mają zmiany demograficzne

GUS podkreślił, że zmiany demograficzne – spadek współczynnika dzietności i wzrost średniego wieku kobiet rodzących dzieci "mają znaczący wpływ między innymi na strukturę oraz wielkość zasobów pracy".

"Dane statystyczne wskazują na zwiększanie się liczby i udziału osób starszych w ogólnej liczbie ludności. Na koniec 2020 r. było 14,4 mln osób w wieku 50 lat i więcej. Stanowiły one 37,6 proc. ogólnej liczby ludności i w stosunku do roku poprzedniego udział ten zwiększył się o 0,2 pkt. proc." – zaznaczył w komunikacie. Dodał, że w strukturze zbiorowości osób powyżej 50 lat dominują osoby w przedziale wiekowym 60-64 lata i jest to 18,6 proc.

Najwyższym udziałem osób w tym wieku w ogólnej liczbie ludności charakteryzowały się gminy położone w południowo-wschodniej części woj. podlaskiego, a odwrotną sytuację zanotowano w gminach położonych wokół Poznania i innych dużych miast jak Warszawa czy Kraków.

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w 2020 r. wśród ogółu osób powyżej 50 lat osoby aktywne zawodowo (pracujące i bezrobotne) stanowiły 33,7 proc. W tym, co czwarta kobieta powyżej 50 lat była aktywna zawodowo (26,4 proc.), a współczynnik aktywności zawodowej mężczyzn wyniósł 43 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie są przyczyny bierności zawodowej

Poza rynkiem pracy w 2020 r. pozostawało 9164 tys. z tej grupy wiekowej. W stosunku do 2019 r. liczba biernych zawodowo zmniejszyła się o 3,0 tys. i stanowiła 68,9 proc. ogółu ludności biernej zawodowo w wieku 15 lat i więcej.

"Do najczęstszych przyczyn bierności zawodowej należały: przejście na emeryturę, niepełnosprawność i choroba" – podkreślił GUS.

Przeciętne wynagrodzenie osób powyżej 50 lat

Patrząc na wskaźnik zatrudnienia, w 2020 r. dla mężczyzn w wieku 50 lat i powyżej wyniósł 42 proc. i był o 16 pkt. proc. wyższy niż wskaźnik zatrudnienia kobiet.

Dane wskazują, że w październiku 2020 r. przeciętne wynagrodzenie brutto osób powyżej 50 lat wynosiło 5705,23 zł. W tym czasie przeciętne wynagrodzenie mężczyzn w analizowanym wieku było o 8,7 proc. (o 477,07 zł) wyższe od przeciętnego wynagrodzenia kobiet. Niemal we wszystkich analizowanych grupach wieku kobiety otrzymywały wynagrodzenie niższe niż mężczyźni.

Stopa bezrobocia osób powyżej 50 lat

"W 2020 r. według BAEL wśród osób aktywnych zawodowo powyżej 50 lat było 96,7 tys. bezrobotnych. Większość stanowili mężczyźni (61 proc.). Stopa bezrobocia osób powyżej 50 lat w 2020 r. wyniosła 2,1 proc. i była o 1,1 pkt. proc. niższa niż dla osób powyżej 15 lat. W skali roku stopa bezrobocia osób w wieku 50 lat i więcej zmniejszyła się o 0,2 pkt. proc. W większym stopniu wpływ na to miało zmniejszenie się liczby bezrobotnych kobiet, których ubyło o 5,1 tys." – przekazał GUS.

Patrząc na zróżnicowanie przestrzenne, najwyższy odsetek pracujących powyżej 50. roku życia w ogólnej liczbie pracujących występował w gminach w południowo-wschodniej części woj. podkarpackiego i lubelskiego. Odwrotna sytuacja była w Warszawie i w gminach woj. wielkopolskiego i śląskiego.

Najwięcej pracujących w tej grupie wiekowej działało w sekcji wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz, parę wodną, gorącą wodę, obsługę rynku nieruchomości, rolnictwie, leśnictwie, łowiectwie i rybactwie, opiece zdrowotnej i w pomocy społecznej.

Autorka: Aleksandra Kiełczykowska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Do 29 lutego 2024 r. należy przekazać do ZUS zaświadczenie o przychodach emeryta lub rencisty

  Płatnicy składek, tj. pracodawcy, zleceniodawcy są zobowiązani do przekazania do ZUS do końca lutego 2024 r. zaświadczenia o przychodzie emeryta lub rencisty uzyskanego w 2023 r. Osoby prowadzące działalność składają oświadczenie o uzyskanym przychodzie.

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 - sprawdź dla kogo

  Aż albo tylko: 234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 r. Na taką kwotę wpływ ma przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogłoszone w sektorze przedsiębiorstw, w czwartym kwartale 2023 r., które wynosiło 7 767,85 zł. Poniżej szczegóły. 

  Chociaż trwają strajki rolników Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r.

  Polscy rolnicy strajkują, a władze przedłużają Ukraińcom legalny pobyt w Polsce, m.in. celem pracy dla polskich rolników. Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Dlaczego? Ponieważ wydłużono legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce do 30 czerwca2024 r. Gdyby nie to kolejne wydłużenie Ukraińcy mogliby legalnie przebywać w Polsce tylko do 4 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Służba bhp. Kiedy pracodawca może samodzielnie wykonywać zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy?

  Służba bezpieczeństwa i higieny pracy pełni funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bhp. W niektórych sytuacjach zadania służby bhp może wypełniać sam pracodawca. Dzięki temu nie musi wyznaczać do tego pracownika lub zatrudniać specjalisty spoza zakładu pracy.

  Bezrobocie w styczniu 2024 r. Stopa bezrobocia wzrosła z 5,1 proc. do 5,4 proc. Przybyło prawie 49 tys. bezrobotnych: bez pracy było ponad 837 tys. osób

  Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu 2024 r. wyniosła 5,4 proc. To o 0,3 pkt. proc. więcej niż w ostatnim miesiącu 2023 r., ale 0,1 pkt. proc. mniej niż w styczniu 2023 r. Liczba bezrobotnych wzrosła w stosunku do grudnia o 48,9 tys. i wyniosła w styczniu 837,1 tys. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny.

  Nierówne traktowanie w miejscu pracy. Ile pracodawca musi zapłacić za dyskryminację

  Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. 

  Wellbeing pracowników. Jeden ze sposobów na zadowolenie z pracy

  Po pandemii COVID-19 wielu pracodawców uruchomiło programy wspierające pracowników w radzeniu sobie z obciążeniami psychicznymi. Wellbeing, czyli dobrostan pracowników, stał się jednym z filarów nowoczesnej kultury organizacyjnej.

  REKLAMA

  Korzystne trendy dla pracowników w 2024 r.

  Praca hybrydowa, spersonalizowane plany rozwoju, wspieranie work-life balance to najważniejsze trendy w HR w tym roku. Czego jeszcze można się spodziewać na rynku pracy w najbliższych miesiącach? 

  Dodatkowe uprawnienia pracownicze rodziców dzieci ze specjalnymi potrzebami [WYWIAD]

  Z jakich uprawnień pracowniczych w 2024 roku mogą skorzystać rodzice dzieci ze specjalnymi potrzebami? Kiedy mają dłuższe urlopy? Dodatkowe prawa rodziców dzieci niepełnosprawnych (także rodzice dzieci z zespołem Aspergera czy autyzmem) wymieniają przepisy prawa pracy, co z rodzicami dzieci z zaburzeniami, które nie posiadają orzeczenia o niepełnosprawności? Jakie dobre praktyki stosują pracodawcy w stosunku do rodziców dzieci ze szczególnymi potrzebami? Jak ocenia się zmiany w świadczeniu pielęgnacyjnym? Co jeszcze należy zmienić we wsparciu dla takich rodziców?

  REKLAMA