REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Aktywność zawodowa osób powyżej 50 lat

Aktywność zawodowa osób powyżej 50 lat
Aktywność zawodowa osób powyżej 50 lat
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Główny Urząd Statystyczny ogłosił komunikat dotyczący aktywności zawodowej osób powyżej 50 lat. W Polsce w 2020 r. zanotowano wyższy wskaźnik zatrudnienia i wyższy współczynnik aktywności zawodowej osób powyżej 50 lat niż przed rokiem.

W poniedziałek GUS poinformował w komunikacie przekazanym PAP, że wzrost aktywnych zawodowo osób powyżej 50 lat w 2020 r. w stosunku do 2019 r. wzrósł o 1,7 proc. Zmniejszyła się także liczba bezrobotnych i biernych zawodowo.

REKLAMA

Autopromocja

Jaki wpływ na aktywność zawodową mają zmiany demograficzne

GUS podkreślił, że zmiany demograficzne – spadek współczynnika dzietności i wzrost średniego wieku kobiet rodzących dzieci "mają znaczący wpływ między innymi na strukturę oraz wielkość zasobów pracy".

"Dane statystyczne wskazują na zwiększanie się liczby i udziału osób starszych w ogólnej liczbie ludności. Na koniec 2020 r. było 14,4 mln osób w wieku 50 lat i więcej. Stanowiły one 37,6 proc. ogólnej liczby ludności i w stosunku do roku poprzedniego udział ten zwiększył się o 0,2 pkt. proc." – zaznaczył w komunikacie. Dodał, że w strukturze zbiorowości osób powyżej 50 lat dominują osoby w przedziale wiekowym 60-64 lata i jest to 18,6 proc.

Najwyższym udziałem osób w tym wieku w ogólnej liczbie ludności charakteryzowały się gminy położone w południowo-wschodniej części woj. podlaskiego, a odwrotną sytuację zanotowano w gminach położonych wokół Poznania i innych dużych miast jak Warszawa czy Kraków.

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w 2020 r. wśród ogółu osób powyżej 50 lat osoby aktywne zawodowo (pracujące i bezrobotne) stanowiły 33,7 proc. W tym, co czwarta kobieta powyżej 50 lat była aktywna zawodowo (26,4 proc.), a współczynnik aktywności zawodowej mężczyzn wyniósł 43 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie są przyczyny bierności zawodowej

Poza rynkiem pracy w 2020 r. pozostawało 9164 tys. z tej grupy wiekowej. W stosunku do 2019 r. liczba biernych zawodowo zmniejszyła się o 3,0 tys. i stanowiła 68,9 proc. ogółu ludności biernej zawodowo w wieku 15 lat i więcej.

"Do najczęstszych przyczyn bierności zawodowej należały: przejście na emeryturę, niepełnosprawność i choroba" – podkreślił GUS.

Przeciętne wynagrodzenie osób powyżej 50 lat

Patrząc na wskaźnik zatrudnienia, w 2020 r. dla mężczyzn w wieku 50 lat i powyżej wyniósł 42 proc. i był o 16 pkt. proc. wyższy niż wskaźnik zatrudnienia kobiet.

Dane wskazują, że w październiku 2020 r. przeciętne wynagrodzenie brutto osób powyżej 50 lat wynosiło 5705,23 zł. W tym czasie przeciętne wynagrodzenie mężczyzn w analizowanym wieku było o 8,7 proc. (o 477,07 zł) wyższe od przeciętnego wynagrodzenia kobiet. Niemal we wszystkich analizowanych grupach wieku kobiety otrzymywały wynagrodzenie niższe niż mężczyźni.

Stopa bezrobocia osób powyżej 50 lat

REKLAMA

"W 2020 r. według BAEL wśród osób aktywnych zawodowo powyżej 50 lat było 96,7 tys. bezrobotnych. Większość stanowili mężczyźni (61 proc.). Stopa bezrobocia osób powyżej 50 lat w 2020 r. wyniosła 2,1 proc. i była o 1,1 pkt. proc. niższa niż dla osób powyżej 15 lat. W skali roku stopa bezrobocia osób w wieku 50 lat i więcej zmniejszyła się o 0,2 pkt. proc. W większym stopniu wpływ na to miało zmniejszenie się liczby bezrobotnych kobiet, których ubyło o 5,1 tys." – przekazał GUS.

Patrząc na zróżnicowanie przestrzenne, najwyższy odsetek pracujących powyżej 50. roku życia w ogólnej liczbie pracujących występował w gminach w południowo-wschodniej części woj. podkarpackiego i lubelskiego. Odwrotna sytuacja była w Warszawie i w gminach woj. wielkopolskiego i śląskiego.

Najwięcej pracujących w tej grupie wiekowej działało w sekcji wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz, parę wodną, gorącą wodę, obsługę rynku nieruchomości, rolnictwie, leśnictwie, łowiectwie i rybactwie, opiece zdrowotnej i w pomocy społecznej.

Autorka: Aleksandra Kiełczykowska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA