Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu kodeks pracy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące kodeks pracy.
Elektroniczny wniosek urlopowy? Czy Kodeks pracy reguluje taką formę składania wniosku o urlop?
Aktualizacja: 09.09.2019
Każda osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę ma prawo skorzystać z urlopu wypoczynkowego. Jest to jedno z podstawowych praw pracowniczych. Urlop służy regeneracji sił i ma na celu oderwanie pracownika od rutyny i codziennych obowiązków w pracy. Przed pójściem na nieprzerwany, płatny urlop wypoczynkowy należy jednak dopełnić kilku formalności, m.in. wypełnić wniosek urlopowy. Jak wypełnić wniosek o urlop i w jakiej formie musi zostać złożony? »
Przerwy na karmienie dla wybranych grup zawodowych
Aktualizacja: 02.05.2019
Pracownica ma prawo do korzystania z przerw na karmienie dziecka - stanowią przepisy Kodeksu pracy. Odrębne regulacje w tym zakresie są dla nauczycieli, zawodowych żołnierzy. »
Urlop wypoczynkowy 2019 - wymiar, odwołanie, ekwiwalent
Aktualizacja: 29.04.2019
Wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni w zależności od stażu pracy. Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące udzielania urlopu wypoczynkowego w 2019 roku. »
Urlop wychowawczy dla obojga rodziców 2019
Aktualizacja: 28.01.2019
Przepisy Kodeksu pracy zezwalają na korzystanie wspólnie z urlopu wychowawczego przez rodziców dziecka, pod pewnymi warunkami. Jaki termin mają rodzice na skorzystanie z tego urlopu w 2019 roku? Jakie warunki muszą spełnić, by równocześnie korzystać z urlopu? »
Zatrudnianie młodocianych zgodnie z prawem - najważniejsze informacje
Aktualizacja: 22.11.2017
Pracodawcy zwłaszcza z miejscowości turystycznych decydują się na zatrudnienie osób dyspozycyjnych, którymi często okazują się ludzie bardzo młodzi. Oczywiście zatrudnienie dzieci i młodocianych jest prawnie dozwolone jednak warto wiedzieć w jaki sposób zatrudniać młodocianych zgodnie z prawem. »
Rezygnacja matki z urlopu macierzyńskiego
Aktualizacja: 07.08.2017
Ustawodawca w Kodeksie pracy wyczerpująco określił zasady, według których powinna nastąpić rezygnacja z urlopu macierzyńskiego lub pobierania zasiłku macierzyńskiego. Pracownica rezygnująca z urlopu macierzyńskiego obowiązana jest złożyć pracodawcy pisemny wniosek w odpowiednim terminie. »
Przesunięcie i zmiana terminu urlopu – przyczyny, wzór wniosku
Aktualizacja: 29.06.2017
Wraz z rozpoczęciem lata, rozpoczynają się pracownicze urlopy wypoczynkowe. Ich plan należy złożyć odpowiednio wcześnie tak, aby pracodawca mógł rozporządzić czasem pracy w zakładzie. Co w wypadku, gdy z różnych przyczyn musimy przesunąć lub całkowicie zmienić termin urlopu? W jakich sytuacjach możemy tego dokonać? »
Urlop macierzyński 2017 - wniosek, dokumenty
Aktualizacja: 15.11.2017
Urlop macierzyński jest obowiązkowym uprawnieniem przysługującym po urodzeniu dziecka. Czas jego trwania zależy od ilości urodzonych dzieci. Jakie wnioski należy złożyć, aby otrzymać urlop macierzyński? »
Obowiązki pracodawcy w okresie zimy
Aktualizacja: 03.01.2017
W okresie zimowym na pracodawcy spoczywa szereg obowiązków wobec pracowników, m.in. zapewnienie odpowiedniej temperatury, ciepłych napojów i posiłków regeneracyjnych. »
Czy wniosek o urlop na żądanie można złożyć e-mailem?
Aktualizacja: 12.07.2016
Pracownik ma obowiązek zgłosić wniosek o udzielenie urlopu na żądanie najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Czy pracownik może złożyć wniosek o urlop na żądanie e-mailem? »
14-dniowy urlop wypoczynkowy a zatrudnienie w trakcie roku
Aktualizacja: 07.07.2016
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, co najmniej jedna część wypoczynku podczas urlopu powinna trwać 14 dni. Czy pracownikowi, który podjął pracę w ciągu roku kalendarzowego, przysługuje 14-dniowy urlop wypoczynkowy? »
Co o mobbingu powinien wiedzieć pracownik?
Aktualizacja: 20.06.2016
Pracownik mobbingowany może domagać się od pracodawcy dwóch rodzajów niezależnych od siebie świadczeń pieniężnych, tj.: zadośćuczynienia za krzywdę, albo odszkodowania - wyłącznie w jednym przypadku - jeżeli wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę i jako przyczynę rozwiązania umowy o pracę wskazał w oświadczeniu o rozwiązaniu lub wypowiedzeniu umowy o pracę stosowanie wobec niego mobbingu. »
15 minutowa przerwa w pracy - uprawnienia pracownika
Aktualizacja: 03.02.2016
Zgodnie z Kodeksem pracy, pracownik ma prawo do przerwy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy. Jakie są zasady realizowania uprawnienia pracownika? »
Wniosek o odroczenie składek za XI