Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu kodeks pracy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące kodeks pracy.
Wypowiedzenie umowy o pracę - jak je przygotować bez błędów
Aktualizacja: 08.12.2020
Wypowiedzenie umowy o pracę może zostać złożone przez pracodawcę lub pracownika. Należy je sporządzić na piśmie. W przypadku pracowników pracujących na czas nieokreślony pracodawca musi wskazać przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę. »
Kiedy odprawa dla pracownika przechodzącego na emeryturę jest zwolniona z oskładkowania?
Aktualizacja: 29.05.2020
W tym roku wypłacimy naszym trzem pracownikom odprawy emerytalne. Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby mogły one skorzystać ze zwolnienia składkowego? »
Ważne zmiany w wypowiadaniu umów o pracę
Aktualizacja: 01.03.2018
Najwięcej zmian w nowym Kodeksie pracy czeka pracodawców w zakresie rozwiązywania umów o pracę. Wypowiedzenie umowy ma być skomplikowane i trudne do zastosowania - oceniają eksperci z Pracodawców RP. »
Na jakich zasadach zatrudnić pracownika młodocianego?
Aktualizacja: 21.07.2017
Praca młodocianych ze względu na konieczność zapewnienia im bezpieczeństwa fizjologicznego i psychologicznego wymaga ustanowienia dodatkowych uprawnień gwarantujących zrównoważony rozwój. W środowisku pracy młodocianego pracownika powinien być wyeliminowany szkodliwy wpływ na zdrowie oraz zapewnienie mu takich warunków, aby możliwe do realizacji było prawo do nauki. »
Zmiany w prawie pracy od 1 stycznia 2017 r.
Aktualizacja: 24.01.2017
Od 1 stycznia 2017 r. obowiązuje szereg nowych zmian w prawie pracy, m.in. dłuższy okres na odwołanie się od wypowiedzenia, obowiązek wprowadzenia regulaminów pracy i wynagradzania czy nowe zasady wydawania świadectw pracy. »
Nowe zasady obliczania okresów wypowiedzenia umów o pracę na czas określony
Aktualizacja: 14.07.2016
Po zmianie przepisów od 22 lutego 2016 r. okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Co z wieloletnimi umowami, które zostały zawarte przed 22 lutego 2016 r.? »
Tymczasowe aresztowanie - konsekwencje dla pracownika
Aktualizacja: 01.02.2016
Główną konsekwencją wynikającą z nieobecności pracownika z powodu tymczasowego aresztowania jest możliwość wygaśnięcia jego stosunku pracy. Czy pracodawca w okresie tymczasowego aresztowania może rozwiązać z pracownikiem umowę? »
Jak zwolnić pracownika zgodnie z prawem i etyką?
Aktualizacja: 03.12.2015
Zwolnienie pracownika z zachowaniem zasady poszanowania godności oraz uszanowaniem praw pracowniczych zawartych w Kodeksie pracy to jedno z najtrudniejszych zadań dla menedżera ds. personalnych i zarządu spółki. Jak rozstać się z pracownikiem zgodnie z prawem oraz etyką? »
Aktualizacja: 01.10.2015
Prawo pracy wyróżnia m.in. odszkodowanie w razie naruszenia przez pracodawcę zasady równego traktowania w zatrudnieniu, w razie niezgodnego z prawem rozwiązania umowy przez pracodawcę, w razie rozwiązania umowy o pracę na skutek mobbingu, za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków przez pracodawcę, za nieuzasadnione rozwiązanie umowy o pracę. »
Wniosek o odroczenie składek za XI