REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ekwiwalent pieniężny, ZUS

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy od świadczeń bhp przyznanych zleceniobiorcy trzeba opłacać składki

Wypłacamy zatrudnianym zleceniobiorcom świadczenia na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy – ekwiwalenty za pranie odzieży roboczej oraz za używanie obuwia i odzieży własnej zamiast roboczej. Kilka razy w roku wysyłamy zleceniobiorców w podróż służbową, za co otrzymują oni diety i inne należności z tytułu delegacji. Dodatkowo z jednym zleceniobiorcą właśnie rozwiązaliśmy umowę, która gwarantowała mu w takim przypadku odszkodowanie w wysokości miesięcznej zapłaty. Czy w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 16 lutego 2010 r. świadczenia bhp są zwolnione ze składek już teraz, czy dopiero za rok? Spotykam się bowiem z odmiennymi stanowiskami w tej sprawie. Co z wypłacanymi zleceniobiorcom należnościami za podróż służbową i odszkodowaniem za rozwiązanie umowy zlecenia? Czy zwolnienie ze składek obejmuje lub obejmie w przyszłości również te przychody?

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, standardy udzielania ulg i umorzeń należności z tytułu składek, regulacje prawne z zakresu prawa pracy dotyczące bhp.

Emerytura będzie niższa od ostatniego wynagrodzenia - Polacy bez złudzeń

Prawie połowa Polaków boi się, że przyszła emerytura będzie znacząco niższa od ich ostatniej pensji. 18 proc. myśli, że będzie to 61-80 proc. dochodu, a jedynie 2 proc. sądzi, że otrzyma emeryturę wyższą od swoich ostatnich zarobków - wynika z badania CBOS.

Ochrona indywidualna pracowników

Pracodawca może pozwolić na używanie własnych ubrań ochronnych, zamiast zapewniać pracownikom odzież i obuwie robocze. W takim wypadku jest on zobowiązany jednak wypłacić pracownikom ekwiwalent za pranie odzieży.

REKLAMA

W ZUS obowiązują jednolite standardy udzielania ulg i umorzeń składek

Sytuacja finansowa osób, które chcą skorzystać z umorzenia, odroczenia lub rozłożenia na raty składek, jest od kwietnia br. oceniana przez ZUS według jednolitych standardów.

Rolnik prowadzący działalność gospodarczą, wyłączony z ubezpieczeń przez KRUS, powinien zgłosić się do ubezpieczeń w ZUS

Jestem właścicielem gospodarstwa rolnego. Jednocześnie prowadzę jednoosobową firmę. Opłacam składki w KRUS. Urząd skarbowy wydał mi zaświadczenie o wysokości podatku dochodowego za ubiegły rok z działalności. Wiem, że przekroczyłem kwotę graniczną podatku z działalności i że nie będę mógł dalej opłacać składek w KRUS. Czy i od kiedy mam się zgłosić do ubezpieczeń w ZUS? Jakie dokumenty muszę złożyć? Słyszałem, że w ZUS można opłacać przez 2 lata znacznie niższe składki. Czy będę mógł opłacać niższe składki?

Pracownicze programy emerytalne sposobem na podwyższenie emerytury

Pracodawca może zadbać o swoich pracowników na wiele sposobów: zaoferować podwyżkę wynagrodzenia, pakiet świadczeń socjalnych, służbowy telefon, komputer czy samochód. Może także zadbać o standard ich życia na emeryturze, np. poprzez zaoferowanie pracowniczego programu emerytalnego.

Uproszczenia w rozliczeniach z ZUS

Osoby, które dobrowolnie odprowadzają składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe od 1 czerwca nie muszą już co miesiąc składać do ZUS dokumentów rozliczeniowych - poinformował rzecznik prasowy ZUS Przemysław Przybylski.

REKLAMA

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na szkolenia obejmujące tematykę m.in. zmian w podleganiu ubezpieczeniom społecznym, wynagrodzenia chorobowego, zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, zmian w przepisach emerytalnych.

Co zrobić, gdy brakuje składek emerytalnych na indywidualnym rachunku ubezpieczonego w OFE?

Każdy z ubezpieczonych otrzymuje regularnie co najmniej raz w roku informację z otwartego funduszu emerytalnego (OFE) o stanie rachunku i wysokości składek, które wpłynęły na rachunek w ostatnim roku. Jakie działania powinien podjąć pracownik, gdy wyciąg z rachunku nie zgadza się z wysokością składek, które powinien przekazać pracodawca?

Wyciąg z rachunku w OFE a ZUS RMUA - jak sprawdzić, czy na konto wpłynęły składki w prawidłowej wysokości

Coroczny wyciąg z rachunku w otwartym funduszu emerytalnym zawiera informacje o składach emerytalnych, które zostały przekazane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak sprawdzić, czy przekazane składki wpłynęły w odpowiedniej wysokości?

Niekonstytucyjne przepisy o zwrocie składek nadpłaconych do ZUS

Przepisy umożliwiające występowanie o zwrot składek nadpłaconych do ZUS tylko przez 5 lat, były niekonstytucyjne - uznał Trybunał Konstytucyjny. Zdaniem TK, powinno być to 10 lat, bo tyle ma ZUS na żądanie od płatników zapłacenia zaległych składek.

ZUS pomoże odtworzyć dokumenty ubezpieczeniowe

Poszkodowani, którym majowa powódź zniszczyła dokumenty i dane potrzebne do rozliczania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, mogą wystąpić do ZUS o ich odtworzenie - poinformował rzecznik ZUS Przemysław Przybylski.

Jak skorygować pomyłkę, gdy składki zostały wpłacone na złe konto ZUS

Opłacając składki pomyliłam rachunki ZUS – w konsekwencji składki na ubezpieczenia społeczne wpłaciłam na rachunek przeznaczony na składki na ubezpieczenia zdrowotne. W jaki sposób można naprawić taką pomyłkę?

Dla kogo świadczenie przedemerytalne

Kwota świadczenia przedemerytalnego od 1 marca 2010 r. wynosi 841,17 zł miesięcznie. Wypłaca się je za miesiąc kalendarzowy w terminie płatności wskazanym w decyzji organu rentowego.

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na szkolenia obejmujące tematykę m.in. programu Płatnik, zasad przeliczania emerytury lub renty, i korygowania dokumentów ubezpieczeniowych.

Jak obliczyć ekwiwalent za urlop pracownika otrzymującego minimalne wynagrodzenie za pracę

Pracownik, który był zatrudniony od 4 stycznia do 30 kwietnia 2010 r., otrzymywał minimalne wynagrodzenie za pracę. Od 12 do 25 kwietnia przebywał na zwolnieniu lekarskim. Otrzymuje tylko wynagrodzenie zasadnicze. Jego czas pracy wynosi 8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu. Jak obliczyć ekwiwalent za urlop?

ZUS nie może kwestionować wysokości składki na ubezpieczenie chorobowe

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie jest uprawniony do kwestionowania kwoty zadeklarowanej przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność jako podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, jeżeli mieści się ona w granicach określonych ustawą z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 21 kwietnia 2010 r., II UZP 1/10).

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia. Obejmują one m.in. obsługę programu Płatnik, zasady nabywania uprawnień do emerytury oraz zasady przyznawania świadczeń przedemerytalnych.

W ciągu 15 minut ZUS wyda zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami

Przedsiębiorca może od ręki dostać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami na ZUS. Dotychczas musiał czekać na nie 7 dni - poinformował rzecznik prasowy ZUS Przemysław Przybylski.

Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy

Pracownik od 8 stycznia br. jest nieobecny w pracy, gdyż od tego dnia przebywa w areszcie w związku z toczącym się przeciwko niemu postępowaniem karnym. Kiedy wygaśnie umowa o pracę tego pracownika oraz czy będzie mu się należał ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy za 2010 r.?

Emerytura pomostowa a dodatkowe zatrudnienie

Prawo do emerytury pomostowej ulega zawieszeniu bez względu na wysokość osiąganego przychodu w razie podjęcia przez emeryta pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe

Obecny rok składkowy rozpoczął się 1 kwietnia i będzie trwał do 31 marca 2011 r. Pierwsze składki za kwiecień w nowo ustalonej wysokości należy opłacić już w maju.

Kiedy osoba trzecia zostaje zobowiązana do spłaty zadłużenia z tytułu nieopłaconych składek

Byłem członkiem zarządu spółki z o.o. Pod koniec działania tej spółki z powodu kłopotów finansowych przestaliśmy opłacać składki na ubezpieczenia w ZUS. Otrzymałem z ZUS decyzję o odpowiedzialności solidarnej z innymi członkami zarządu w okresie, za który nie zostały opłacone składki. Zaległość dotyczy okresu od lutego do grudnia 2004 r. Decyzja została wydana 10 grudnia 2009 r., ale została mi doręczona dopiero w kwietniu 2010 r. (bo wyjechałem za granicę) czyli upłynął już okres 5 lat i składki powinny się przedawnić. Czy ZUS ma prawo żądać ode mnie spłaty tego długu?

Program Płatnik - ZUS organizuje bezpłatne szkolenie

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie z obsługi programu Płatnik.

Czy wykonawca dzieła może być zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny

Pracownik zwrócił się o zgłoszenie jego żony do ubezpieczenia zdrowotnego. Jednak żona pracownika wykonuje co jakiś pracę na podstawie umowy o dzieło. Czy możemy ją zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny pracownika, skoro osiąga przychody z umowy o dzieło?

Nowe przepisy dotyczące zabezpieczenia społecznego

Nowe przepisy, dotyczące koordynacji zabezpieczenia społecznego na terenie Unii Europejskiej, obowiązują od 1 maja. Wprowadzają one do polskiego ustawodawstwa rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady.

Zasiłek rodzinny

Zasiłek rodzinny ma na celu częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka. Głównym warunkiem uprawniającym do przyznania zasiłku rodzinnego oraz dodatków jest kryterium dochodowe.

Zmiana godzin pracy ZUS

4 maja 2010 r. ZUS będzie pracował nie dłużej niż do godziny 15.00.

Wynagrodzenie chorobowe w pierwszym miesiącu pracy

Sposób ustalania wynagrodzenia chorobowego w razie nieprzepracowania przez pracownika pełnego miesiąca jest zależny od charakteru wynagrodzenia określonego w umowie o pracę.

Korekta dokumentów rozliczeniowych ZUS do końca kwietnia

ZUS przypomina, że 30 kwietnia upływa termin weryfikacji i korekty dokumentów rozliczeniowych, złożonych w Zakładzie, a dotyczących ubiegłego roku.

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia dla przedsiębiorców. Ich tematyka obejmuje m.in. kontrolę zwolnień lekarskich, zasady udzielania ulg w spłacie należności, rozliczenia świadczeń emerytalno-rentowych.

Zasiłek chorobowy dla ubezpieczonej w ciąży

Prawo do zasiłku chorobowego bez okresu wyczekiwania ma kobieta w ciąży, jeżeli może udowodnić wcześniejszy co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego.

Emerytury obywatelskie - niskie składki i niskie świadczenie

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak proponuje wprowadzenie niewielkich, tzw. obywatelskich emerytur, które opierałyby się na niskiej, obowiązkowej i jednakowej dla wszystkich składce do ZUS. Polacy mogliby o tym zdecydować np. w referendum.

Kontrola ZUS

ZUS może przeprowadzać u płatników składek kontrolę wykonywania zadań i obowiązków w zakresie ubezpieczeń społecznych. Kontrola może dotyczyć w zasadzie wykonywania wszelkich obowiązków związanych z opłacaniem składek.

Świadczenia kompensacyjne dla nauczycieli

Pod koniec ubiegłego roku wypłacono pierwsze tzw. kompensówki dla nauczycieli. Wysokość przeciętnego świadczenia wszystkich zaskoczyła. Wyniosła ona ponad półtora tys. zł.

Opłacanie składek na Fundusz Emerytur Pomostowych – instrukcja

Od 2010 r. na pracodawców został nałożony obowiązek odprowadzania do ZUS kolejnej składki – na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP). W związku z wątpliwościami, jakie się z tym wiążą, przedstawiamy, jak ustalać obowiązek opłacania tej składki, jej wysokość i jak ją rozliczać w dokumentach ZUS.

Podstawowe zasady wypełniania formularza ZUS RCA

Formularz ZUS RCA stanowi załącznik do formularza ZUS DRA – deklaracji rozliczeniowej. Na formularzu ZUS RCA płatnik sporządza raport miesięczny, raport korygujący, w którym rozlicza składki na ubezpieczenia społeczne i/lub na ubezpieczenie zdrowotne.

Podstawowe zasady wypełniania deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA

Na formularzu ZUS DRA należy sporządzić deklarację rozliczeniową lub deklarację korygującą. Szczegóły w poniższym artykule.

Zasady korygowania nieprawidłowości w dokumentach rozliczeniowych

Płatnik składek jest zobowiązany do złożenia dokumentów rozliczeniowych korygujących, tj. deklaracji rozliczeniowej korygującej łącznie z imiennym raportem miesięcznym korygującym/imiennymi raportami miesięcznymi korygującymi, w każdym przypadku, gdy zachodzi konieczność korekty danych wskutek stwierdzenia nieprawidłowości.

Korygowanie nieprawidłowości w dokumentach zgłoszeniowych płatnika składek

Korektę danych płatnik składek przekazuje wtedy, gdy poprawia błąd w danych, który popełniony został we wcześniej złożonych dokumentach ubezpieczeniowych. Korekta danych zmieni dane wstecz, tj. od daty wynikającej z poprzednio złożonego dokumentu ubezpieczeniowego.

Korygowanie nieprawidłowości w dokumentach zgłoszeniowych osób ubezpieczonych

Korektę danych płatnik składek przekazuje wtedy, gdy poprawia błąd w danych, który popełniony został we wcześniej złożonych dokumentach ubezpieczeniowych. Korekta danych zmieni dane wstecz, tj. od daty wynikającej z poprzednio złożonego dokumentu ubezpieczeniowego.

Korekta danych wykazanych w dokumencie ZUS ZSWA

Korektę danych płatnik składek przekazuje wtedy, gdy poprawia błąd w danych, który popełniony został we wcześniej złożonych dokumentach ubezpieczeniowych. Korekta danych zmieni dane wstecz, tj. od daty wynikającej z poprzednio złożonego dokumentu ubezpieczeniowego.

Zasady korygowania imiennych raportów miesięcznych

Raporty za danego ubezpieczonego koryguje się w ramach raportu danego typu, tj. odrębnie dla raportów składkowych (ZUS RCA, ZUS RZA) i odrębnie dla raportu świadczeniowego (ZUS RSA) w ramach danego 6-znakowego kodu tytułu ubezpieczenia.

Reklamacje ubezpieczonych dotyczące informacji o stanie konta ZUS

W przypadku, gdy po otrzymaniu informacji o stanie indywidualnego konta w ZUS ubezpieczony niebędący płatnikiem składek stwierdzi, że na jego koncie nie zostały zewidencjonowane wszystkie należne składki na ubezpieczenie emerytalne lub zostały zewidencjonowane w niewłaściwej wysokości, obowiązuje niżej opisany tryb postępowania.

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia

ZUS organizuje szkolenia m.in. na temat zasad obejmowania ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym, zmian w Programie Płatnik oraz zasad wypełniania i przekazywania do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych.

Zasiłek macierzyńsko-ojcowski

Zasiłek macierzyński przez okres urlopu ojcowskiego przysługuje w takim samym wymiarze, tj. przez okres 1 tygodnia w 2010 i 2011 r., a od 1 stycznia 2012 r. – 2 tygodni, bez względu na to, czy przy jednym porodzie urodzi się jedno czy więcej dzieci.

Należności wypadkowe – nie z FGŚP

W przypadku niewypłacalności pracodawcy poszkodowany w wypadku pracownik nie uzyska odszkodowań zasądzonych z tytułu tego wypadku z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Może liczyć jedynie na świadczenia z ZUS.(Wyrok Sądu Najwyższego z 4 sierpnia 2009 r., sygn. akt I PK 1/09)

Wcześniejsza emerytura

Nasza pracownica 30 grudnia 2008 r. ukończyła 55 lat. Ma udokumentowane 32 lata okresów składkowych i nieskładkowych (5 lat studiów). Po studiach podjęła zatrudnienie, w którym w dalszym ciągu pozostaje. Od 1 stycznia 2008 r. dodatkowo prowadzi pozarolniczą działalność. W listopadzie 1999 r. przystąpiła do Otwartego Funduszu Emerytalnego. Czy w 2011 r. może wystąpić o przyznanie jej prawa do wcześniejszej emerytury pracowniczej?

Czy spadkobierca musi spłacić zadłużenie spadkodawcy z tytułu nieopłaconych składek

Dwa miesiące temu zmarł mój brat, który w spisanym testamencie uczynił mnie jedynym spadkobiercą. Między innymi przekazał mi swoją firmę. Okazało się, że pozostawił w ZUS nieopłacone składki z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Czy jeśli przyjmę spadek, będę musiał spłacić te zaległości?

REKLAMA