REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W ZUS obowiązują jednolite standardy udzielania ulg i umorzeń składek

Beata Wróblewska

REKLAMA

Sytuacja finansowa osób, które chcą skorzystać z umorzenia, odroczenia lub rozłożenia na raty składek, jest od kwietnia br. oceniana przez ZUS według jednolitych standardów.

Od 1 kwietnia 2010 r. ZUS wprowadził nowe jednolite standardy w postępowaniach o udzielenie ulg i umorzeń należności z tytułu składek. Dokumentacja wymagana w procesie rozpatrywania spraw będzie jednolita w całym kraju. Jednolita będzie też prowadzona przez ZUS analiza ekonomiczno-finansowa dokumentacji składanej przez wnioskodawcę.

Autopromocja

Obecnie wniosek o udzielenie ulgi (odroczenie terminu płatności składek albo rozłożenie należności na raty) lub o umorzenie składek płatnik może przesłać do ZUS drogą elektroniczną za pomocą Elektronicznego Urzędu Podawczego (za pośrednictwem strony www.eup.zus.pl). Jednocześnie na życzenie otrzyma wykaz dokumentów niezbędnych do rozpatrzenia sprawy, który jest uzależniony od treści wniosku i indywidualnej sytuacji płatnika.

Nie zmienia się prawo, na podstawie którego ZUS może umorzyć przedsiębiorcom zaległe składki lub udzielić ulgi w spłacie zadłużenia. Wprowadzone nowe procedury jedynie uzupełniają przepisy, które regulują zagadnienie udzielania ulg i umorzeń należności z tytułu składek, tj. ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz rozporządzenia Ministra Gospodarki Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowych zasad umarzania należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne. Aktualizacja procedur rozpatrywania wniosków ma na celu przyspieszenie załatwienia sprawy, usprawnienie procedury obsługi wniosków oraz ograniczenie uznaniowości urzędników przy podejmowaniu decyzji w sprawie ulg i umorzeń.

ZUS może, na wniosek osoby prowadzącej działalność lub osoby, na którą została przeniesiona odpowiedzialność z tytułu nieopłaconych składek (np. małżonka), odroczyć termin płatności bieżącej składki, rozłożyć spłatę zadłużenia na raty lub nawet umorzyć należności z tytułu składek.

WAŻNE!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spełnienie określonych kryteriów i złożenie określonej dokumentacji nie oznacza jednak gwarancji uzyskania ulgi lub umorzenia.


Decyzja w tej sprawie jest podejmowana przez ZUS. Wniosek musi być właściwie udokumentowany i powinien wskazywać, że udzielenie pomocy jest uzasadnione szczególnymi okolicznościami. Na przykład w przypadku osoby fizycznej, która po zaprzestaniu prowadzenia działalności gospodarczej zwróciła się o umorzenie należności z tytułu nieopłaconych składek, pozytywne rozpatrzenie tego wniosku jest możliwe w sytuacji, gdy „zapłata należności spowoduje konieczność sięgnięcia przez daną osobę do środków ze strony państwa, tj. otrzymania zasiłków z pomocy społecznej, ponieważ nie będzie w stanie zaspokoić swoich potrzeb materialnych, przy jednoczesnym braku majątku, z którego można egzekwować należności z tytułu składek”.

Każda osoba prowadzącą działalność przed złożeniem wniosku może sama zapoznać się z warunkami, jakie musi spełnić, aby ZUS udzielił jej ulgi, a tym samym sama wstępnie oceni, czy spełnia warunki do skorzystania z pomocy. Wszystkie informacje dotyczące udzielania ulg i umorzeń można znaleźć na stronie internetowej www.e-inspektorat.zus.pl.

Wniosek w sprawie udzielenia ulg ZUS rozpatruje na bieżąco. Dłużnik powinien otrzymać decyzję ZUS nie później niż w terminie 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku.

Podstawa prawna

 • art. 28, art. 29, art. 32 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
 • rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 31 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad umarzania należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne (Dz.U. Nr 141, poz. 1365).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - czy potrzebny jest wniosek?

  Elektroniczne legitymacja emeryta i rencisty działa jak tradycyjna karta plastikowa. Wystarczy mieć ją w telefonie w aplikacji mObywatel, by korzystać z ulg. Czy trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby ją otrzymać? Jak wyrobić kartę emeryta?

  Świadczenie AKTYWNIE W ŻŁOBKU: Od czego będzie zależała wysokość świadczenia?

  Projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest częścią programu „Aktywny rodzic”. Program jest systemową strategią wspierania rodziców w łączeniu ról zawodowych z rolami rodzicielskimi. Wsparcie będzie polegać m.in. na wprowadzeniu nowych świadczeń dla rodziców, m.in. świadczenia „Aktywnie w żłobku”.

  Uwaga: można obniżyć składkę zdrowotną

  Czy składkę zdrowotną obniża się do wysokości podatku? Jak ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne obniżona do wysokości zaliczki na podatek dochodowy? Również i w 2024 r. przedsiębiorcy, czyli osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które mają status: osoby z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności są uprawnione do tego, aby obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości należnego podatku.

  Świadczenie AKTYWNI RODZICE W PRACY: 1500 zł lub 1900 zł na dziecko – tylko dla rodziców aktywnych zawodowo

  Jednym ze świadczeń przewidzianych w projekcie ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest świadczenie „Aktywni rodzice w pracy”. Kto otrzyma te świadczenie? W jakiej wysokości i przez jaki okres?

  REKLAMA

  Kto dominuje w zawieraniu umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni?

  Kto w Polsce zawiera więcej umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni? ZUS podaje statystyki umów o dzieło. Na ile dni i w jakich rodzajach działalności umowy o dzieło zawierane są najczęściej?

  Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne

  Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne będę organizowane już tego lata. Dla kogo są skierowane i jakie obowiązują zasady naboru? Poniżej wykaz dokumentów, które należy złożyć, aby móc korzystać z darmowej rehabilitacji, opieki medycznej i regeneracji. 

  Świadczenie AKTYWNIE W DOMU: Kto otrzyma świadczenie, w jakiej wysokości, przez jaki okres, w pieniądzach czy w formie rzeczowej

  Trwają prace nad projektem ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka. Ustawa ma zapewnić rodzicom wsparcie w zależności od ich potrzeb i sytuacji życiowej. Jedną z form wsparcia będzie świadczenie „Aktywnie w domu”.

  Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia

  Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia. Co jeszcze może rodzic - pracownik? 

  REKLAMA

  Do kodeksu pracy wchodzą: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, ołów, kadm, rtęć [nowelizacja]

  Pracodawcy muszą eliminować z miejsca pracy i procesów pracowniczych toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. Będą prowadzili odpowiednie zapisy w rejestrach dotyczących tych substancji.

  Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

  Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

  REKLAMA