reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > W ZUS obowiązują jednolite standardy udzielania ulg i umorzeń składek

W ZUS obowiązują jednolite standardy udzielania ulg i umorzeń składek

Sytuacja finansowa osób, które chcą skorzystać z umorzenia, odroczenia lub rozłożenia na raty składek, jest od kwietnia br. oceniana przez ZUS według jednolitych standardów.

Od 1 kwietnia 2010 r. ZUS wprowadził nowe jednolite standardy w postępowaniach o udzielenie ulg i umorzeń należności z tytułu składek. Dokumentacja wymagana w procesie rozpatrywania spraw będzie jednolita w całym kraju. Jednolita będzie też prowadzona przez ZUS analiza ekonomiczno-finansowa dokumentacji składanej przez wnioskodawcę.

Obecnie wniosek o udzielenie ulgi (odroczenie terminu płatności składek albo rozłożenie należności na raty) lub o umorzenie składek płatnik może przesłać do ZUS drogą elektroniczną za pomocą Elektronicznego Urzędu Podawczego (za pośrednictwem strony www.eup.zus.pl). Jednocześnie na życzenie otrzyma wykaz dokumentów niezbędnych do rozpatrzenia sprawy, który jest uzależniony od treści wniosku i indywidualnej sytuacji płatnika.

Nie zmienia się prawo, na podstawie którego ZUS może umorzyć przedsiębiorcom zaległe składki lub udzielić ulgi w spłacie zadłużenia. Wprowadzone nowe procedury jedynie uzupełniają przepisy, które regulują zagadnienie udzielania ulg i umorzeń należności z tytułu składek, tj. ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz rozporządzenia Ministra Gospodarki Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowych zasad umarzania należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne. Aktualizacja procedur rozpatrywania wniosków ma na celu przyspieszenie załatwienia sprawy, usprawnienie procedury obsługi wniosków oraz ograniczenie uznaniowości urzędników przy podejmowaniu decyzji w sprawie ulg i umorzeń.

ZUS może, na wniosek osoby prowadzącej działalność lub osoby, na którą została przeniesiona odpowiedzialność z tytułu nieopłaconych składek (np. małżonka), odroczyć termin płatności bieżącej składki, rozłożyć spłatę zadłużenia na raty lub nawet umorzyć należności z tytułu składek.

WAŻNE!

Spełnienie określonych kryteriów i złożenie określonej dokumentacji nie oznacza jednak gwarancji uzyskania ulgi lub umorzenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama