reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Kiedy osoba trzecia zostaje zobowiązana do spłaty zadłużenia z tytułu nieopłaconych składek

Kiedy osoba trzecia zostaje zobowiązana do spłaty zadłużenia z tytułu nieopłaconych składek

Byłem członkiem zarządu spółki z o.o. Pod koniec działania tej spółki z powodu kłopotów finansowych przestaliśmy opłacać składki na ubezpieczenia w ZUS. Otrzymałem z ZUS decyzję o odpowiedzialności solidarnej z innymi członkami zarządu w okresie, za który nie zostały opłacone składki. Zaległość dotyczy okresu od lutego do grudnia 2004 r. Decyzja została wydana 10 grudnia 2009 r., ale została mi doręczona dopiero w kwietniu 2010 r. (bo wyjechałem za granicę) czyli upłynął już okres 5 lat i składki powinny się przedawnić. Czy ZUS ma prawo żądać ode mnie spłaty tego długu?

Od końca roku, w którym powstała zaległość, do dnia wydania decyzji (10 grudnia 2009 r.) nie upłynęło 5 lat. W związku z tym ZUS mógł przenieść na Pana w drodze tej decyzji odpowiedzialność z tytułu nieopłaconych składek. Nie ma znaczenia to, że decyzję odebrał Pan już po upływie okresu przedawnienia od jej wydania.

UZASADNIENIE

Zasadą jest, że za zaległe należności z tytułu składek odpowiedzialność ponosi płatnik. Istnieje jednak możliwość przeniesienia w pewnych okolicznościach odpowiedzialności za te zobowiązania na podmioty inne niż płatnik składek. O odpowiedzialności osób trzecich za zaległe należności z tytułu składek ZUS orzeka w decyzji na podstawie art. 116 Ordynacji podatkowej.

Członkowie zarządu odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem za nieopłacone należności z tytułu składek spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (a także spółki akcyjnej lub tych spółek w organizacji), jeśli egzekucja z majątku spółki okazała się w całości lub w części bezskuteczna, a członek zarządu:

  • nie wykazał, że we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczęto postępowanie zapobiegające ogłoszeniu upadłości (postępowanie układowe) albo że niezgłoszenie takiego wniosku nie nastąpiło z jego winy,
  • nie wskazuje mienia spółki, z którego egzekucja umożliwi zaspokojenie zaległości podatkowych spółki w znacznej części.

ZUS nie może wydać decyzji o odpowiedzialności osoby trzeciej, jeżeli od końca roku kalendarzowego, w którym powstała zaległość podatkowa, upłynęło 5 lat (art. 118 § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej w zw. z art. 31 ustawy systemowej).

W praktyce powstały wątpliwości, czy w tym terminie decyzja musi być doręczona osobie trzeciej. Wątpliwości te zostały rozstrzygnięte przez Sąd Najwyższy w wyroku z 16 listopada 2009 r. (II UK 111/09), w którym sąd stwierdził, że określony w art. 118 § 1 termin wydania decyzji należy rozumieć jako datę podpisania decyzji, a nie jej doręczenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznyc

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Zmiany w zatrudnieniu pracowników administracji rządowej i samorządowej wprowadzone przez tarczę antykryzysową 2.0 (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama