REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zasady podlegania

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakiemu ustawodawstwu podlegają polscy pracownicy delegowani do pracy w Czechach na okres 3 lat

Nasza spółka budowlana ma siedzibę w Polsce. Podpisaliśmy z czeską firmą kontrakt na okres 3 lat na budowę osiedla mieszkaniowego. Do realizacji tego kontraktu zamierzamy wysłać 20 pracowników. Jakiemu ustawodawstwu będą podlegać zatrudnieni pracownicy i gdzie należy ich zgłosić do ubezpieczeń? Czy możliwe jest, aby oddelegowani pracownicy podlegali ubezpieczeniom w Polsce?

Kto rozlicza i opłaca składki za osoby pracujące w Polsce dla zagranicznej firmy

Klientem naszego biura rachunkowego jest holenderska firma zajmująca się sprzedażą aparatury medycznej. Firma nie ma w Polsce swojej siedziby ani przedstawicielstwa. Od 1 maja 2008 r. zatrudniła na podstawie umów o pracę obywateli polskich, którzy swoją pracę będą wykonywać na terenie Polski. Czy należy zgłosić te osoby do ubezpieczeń w Holandii czy w Polsce i jak to zrobić?

Zasiłek chorobowy z tytułu umowy zlecenia

Zleceniobiorca otrzyma zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przystąpi do tego ubezpieczenia dobrowolnie oraz ma wymagany okres wyczekiwania. Zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego otrzyma zleceniobiorca zgłoszony do ubezpieczenia wypadkowego od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego, nawet jeżeli nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu.

Czy druga rata świadczenia urlopowego jest zwolniona ze składek

Wypłacam swoim pracownikom świadczenia urlopowe w maksymalnej wysokości zwolnionej ze składek. Czy świadczenie urlopowe wypłacone w lutym br. w wysokości odpisu podstawowego na 2007 r. powinienem uzupełnić po ogłoszeniu wysokości odpisu na bieżący rok? Czy taka druga rata świadczenia urlopowego jest zwolniona ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

REKLAMA

Jaki dokument potwierdza prawo do zasiłku opiekuńczego na chore dziecko

Jesteśmy dużą firmą handlową, która ma sieć sklepów na terenie Polski. Naliczaniem świadczeń chorobowych dla pracowników zajmują się oddziały regionalne. Jedna z pracownic przekazała za pośrednictwem naszego kuriera zwolnienie lekarskie w związku z chorobą 9-letniej córki. Przy otrzymaniu wynagrodzenia zauważyła, że zasiłek opiekuńczy nie został jej naliczony. Kurier pamięta, że otrzymał zwolnienie lekarskie od pracownicy, ale nie dostarczył go do naszej firmy. Prawdopodobnie kurier zgubił zwolnienie przy przenoszeniu dokumentów z samochodu do firmy. Co w tym przypadku możemy zrobić i na jakiej podstawie wypłacić zasiłek opiekuńczy?

Jakie dokumenty musi złożyć w ZUS przedsiębiorca, który chorował przez część miesiąca

Prowadzę działalność gospodarczą. W marcu 2008 r. chorowałem przez 14 dni i otrzymałem z ZUS zasiłek chorobowy. Jakie dokumenty powinienem złożyć w ZUS za marzec i od jakiej podstawy wymiaru naliczyć składki?

Jak rozliczyć składki za pracownika, który w jednym miesiącu był zatrudniony na różne etaty

Z pracownikiem, którego zatrudnialiśmy do 7 marca 2008 r. na pełny etat, zawarliśmy kolejną umowę o pracę od 17 marca br., z tym że już w niepełnym wymiarze czasu pracy, tj. na 1/2 etatu. W marcu pracownik otrzymał wynagrodzenie i ekwiwalent za urlop z tytułu pierwszej umowy, a pod koniec miesiąca otrzyma również wynagrodzenie za czas pracy na pół etatu. Czy składki za tego pracownika należne za marzec br. mamy rozliczyć w jednym, czy w dwóch raportach rozliczeniowych?

Czy od wypłacanego członkowi rady nadzorczej zwrotu kosztów dojazdu na posiedzenia należy naliczać składkę zdrowotną

Zgodnie z obowiązującym w naszej spółce regulaminem rady nadzorczej, jej członkowie będą otrzymywać zwrot kosztów związanych z uczestnictwem w posiedzeniach rady (tj. zwrot kosztów podróży z miejsca zamieszkania do miejsca, w którym odbywać się będą posiedzenia rady oraz zwrot kosztów zakwaterowania). Członkowie rady nadzorczej nie mają prawa do żadnych innych świadczeń. Czy od kwot wypłacanych przez spółkę członkom rady nadzorczej należy potrącać składkę na ubezpieczenie zdrowotne? Jeżeli trzeba naliczać tę składkę, ale okaże się ona wyższa od zaliczki podatkowej, to czy można ją obniżyć do wysokości tej zaliczki?

REKLAMA

Czy osoba zatrudniona w innym państwie Unii może podlegać polskim ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej

Osoba prowadząca działalność na własny rachunek na terytorium Polski i będąca równocześnie pracownikiem najemnym na terytorium innego państwa UE podlega, co do zasady, tylko ustawodawstwu innego państwa UE - czyli nie podlega polskim przepisom (wyrok Sądu Najwyższego z 23 sierpnia 2007 r., I UK 68/07).

Jak ustalić prawo do świadczeń chorobowych w trakcie zatrudnienia, a następnie po rozwiązaniu umowy o pracę

Pracownica była u nas zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony (roczna umowa) do 29 lutego br. Równocześnie mamy z tą osobą zawartą umowę zlecenia do 30 czerwca br. Pracownica zachorowała 21 lutego br. i przyniosła zwolnienie lekarskie do 5 marca br. Pracownicę zgłosiliśmy na jej wniosek od 1 marca 2008 r. do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z umowy zlecenia. Czy w tym przypadku powinniśmy wypłacić pracownicy wynagrodzenie chorobowe do 29 lutego, a za okres od 1 do 5 marca 2008 r. zasiłek chorobowy z umowy zlecenia (zatrudniamy 25 pracowników)? Czy pracownicy będzie przysługiwał zasiłek chorobowy po rozwiązaniu umowy o pracę? Czy przekazać do ZUS zwolnienie lekarskie pracownicy?

Jak ZUS ustali podstawę wymiaru zasiłku chorobowego w przypadku przejęcia wypłaty świadczeń

Jesteśmy zakładem pracy uprawnionym do wypłacania świadczeń chorobowych. Ze względu na kłopoty finansowe zwróciliśmy się do ZUS o przejęcie wypłaty zasiłków dla naszych pracowników. Jak ZUS ustali podstawę wymiaru zasiłku chorobowego pracownicy w ciąży, jeżeli przez dłuższy okres nie opłacaliśmy składek, tylko je naliczaliśmy i wykazywaliśmy w raportach i deklaracjach do ZUS?

Wspólnik spółki cywilnej, który faktycznie nie wykonuje działalności, nie podlega ubezpieczeniom

Wspólnicy spółki cywilnej podlegają ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeśli faktycznie prowadzą działalność w ramach spółki. Wykonywanie działalności przez pozostałych wspólników i/lub pracowników spółki cywilnej nie przesądza o obowiązku ubezpieczeń wspólnika, który tej działalności nie prowadzi (wyrok Sądu Najwyższego z 26 marca 2008 r., sygn. akt I UK 251/07).

Zatrudnienie w szczególnych warunkach

Ustalanie okresu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze na podstawie art. 32 ust. 1a ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest zgodne z Konstytucją RP.

Zlecenie w innym kraju

Chcę zawrzeć umowę zlecenia z firmą mającą siedzibę w Niemczech. W którym państwie będę podlegać ubezpieczeniom społecznym, jeżeli prowadzę działalność gospodarczą na terenie Polski, a na podstawie umowy zlecenia będę wykonywać pracę przedstawiciela handlowego na terenie całej Unii Europejskiej? - pyta Czytelnik z Koszalina.

Zmiany w dokumentach ubezpieczeniowych

Od 1 lipca 2008 r. nastąpiły zmiany w dokumentach ubezpieczeniowych, które aktualizują dotychczasowe kody ubezpieczeniowe, jak też wprowadzają kilka nowych.

Czy ZUS jest związany protokołem powypadkowym

Jednym z obowiązków pracodawcy jest ustalanie okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy.

Zmiany w przepisach o działalności gospodarczej

Wniosek o wydanie wiążącej interpretacji przepisów ubezpieczeniowych oraz możliwość zawieszenia działalności gospodarczej - to najnowsze zmiany w przepisach dotyczące ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.

Druki ubezpieczeniowe

Rozpoczęłam prowadzenie działalności gospodarczej. Dokonałam zgłoszenia siebie jako osoby ubezpieczonej i jako płatnika składek. Proszę o informację na temat druków rozliczeniowych, które mnie obowiązują - pyta Czytelniczka z Grudziądza.

Student podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu jako członek rodziny do ukończenia 26 lat

Syn naszej pracownicy pod koniec sierpnia br. kończy 26 lat. Pracownica zgłosiła go do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny, ponieważ syn studiuje. Czy powinniśmy go wyrejestrować z ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny pracownicy, czy będzie podlegał ubezpieczeniu zdrowotnemu do końca nauki?

Samozatrudnienie-obowiązki rejestracyjne i podatkowe

Obowiązki wynikające z rejestracji działalności gospodarczej, ale również pewne przywileje, jak np. możliwość wyboru podatku liniowego czy uwzględnienia w pełnej wysokości kosztów poniesionych w celu uzyskania przychodu, związane są z samozatrudnieniem.

Ubezpieczenia społeczne twórców i artystów

Twórcy i artyści z tytułu wykonywanej działalności podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym oraz ubezpieczeniu wypadkowemu od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania jej wykonywania.

Zwrot nienależnie pobranych świadczeń z ZUS

Każdy, kto pobrał nienależne świadczenie z ZUS, musi liczyć się z obowiązkiem jego zwrotu. W istocie obowiązek zwrotu takich świadczeń ma charakter bezpodstawnego wzbogacenia.

Czy osoba, która pracuje w Polsce dla przedsiębiorstwa spoza UE, podlega polskiemu systemowi ubezpieczeń

Siedziba naszej firmy znajduje się w Stanach Zjednoczonych. Planujemy zatrudnić pracownika posiadającego obywatelstwo polskie i mieszkającego w Polsce do rozbudowania sieci dystrybucji naszych produktów na terytorium Polski. Kto i jak powinien rozliczać wynagrodzenie tego pracownika? Czy pracownik będzie podlegał polskiemu systemowi zabezpieczenia społecznego i opodatkowaniu?

Ubezpieczenia społeczne po przejściu zakładu pracy

Dowiedziałam się, że spółka, w której jestem zatrudniona na czas nieokreślony, zostanie przejęta przez inny zakład. Czy mój pracodawca powinien ze mną rozwiązać umowę o pracę i wyrejestrować mnie z ubezpieczeń społecznych?

Ubezpieczenia społeczne po przywróceniu do pracy

Sąd przywrócił do pracy pracownika, któremu wypowiedziałem umowę o pracę. Czy po przywróceniu do pracy należy tego pracownika ponownie zgłosić do ubezpieczeń społecznych? Czy należy opłacić składki od wynagrodzenia za czas pozostawania tego pracownika bez pracy?

Ubezpieczenie jest dobrowolne od daty nabycia prawa do renty

O obowiązkowym lub dobrowolnym charakterze ubezpieczenia osoby prowadzącej działalność gospodarczą nie decyduje spełnienie przez nią warunków do renty lub emerytury, lecz ustalenie prawa do jednego z tych świadczeń. Dlatego osoba prowadząca działalność gospodarczą do dnia wydania decyzji lub wyroku o ustaleniu tego prawa podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu (art. 9 ust. 5 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych)

Czy można kontynuować ubezpieczenia w Polsce, jeśli okres oddelegowania przedłuży się ponad 12 miesięcy

Skierowałem pracowników do pracy w Austrii od 1 lipca 2007 r. do 30 czerwca 2008 r. Na ten okres otrzymali z ZUS poświadczony formularz E-101. Jednak ich pobyt z przyczyn obiektywnych przedłuża się i potrwa jeszcze kolejnych 6 miesięcy. Co zrobić, aby w stosunku do tych pracowników nadal miało zastosowanie polskie ustawodawstwo?

Przedsiębiorca będący jednocześnie pracownikiem może opłacać tylko składkę zdrowotną

Pracownik podlega zawsze wszystkim ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, natomiast obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzonej równocześnie działalności gospodarczej zależy zwykle od wysokości wynagrodzenia, jakie otrzymuje ze stosunku pracy.

Osoba, która zawarła fikcyjną umowę, nie podlega ubezpieczeniom

Dążenie do uzyskania świadczeń z ubezpieczenia społecznego jako cel podjęcia zatrudnienia nie świadczy o zamiarze obejścia prawa, jeżeli umowa o pracę jest faktycznie realizowana.

Zleceniobiorcę, który ukończył studia, należy zgłosić do ubezpieczeń

Zatrudniamy na podstawie umowy zlecenia studenta w wieku 23 lat, który ma wyznaczony termin obrony pracy dyplomowej na 12 maja 2008 r. Zleceniobiorca chce od października br. podjąć uzupełniające studia magisterskie. Do kiedy nie musimy opłacać za niego składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, do dnia ukończenia studiów licencjackich, czy do końca roku akademickiego?

Czy zleceniobiorca może przystąpić do ubezpieczenia chorobowego

Zleceniobiorca, którego od stycznia 2008 r. zgłosiliśmy do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, zgłosił 21 kwietnia br., że chce podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Czy można go zgłosić do ubezpieczenia chorobowego od 1 kwietnia br., jeśli tak chce zleceniobiorca? Jeśli nie, to czy podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe za kwiecień br. powinniśmy zmniejszyć proporcjonalnie do okresu, w jakim będzie podlegał temu ubezpieczeniu?

Opłacanie składek na ubezpieczenie to za mało

Z faktu opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i możliwości korzystania z określonych świadczeń nie można wyciągać wniosku, że taki stosunek prawny może być uznany za równoważny do stosunku pracy, służby czy innego zaliczanego do wysługi lat.

Jakim ubezpieczeniom podlega młody przedsiębiorca

Przedsiębiorca podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalno-rentowym i wypadkowemu, dobrowolnie zaś ubezpieczeniu chorobowemu.

Jak Polak pracujący we Francji może korzystać z usług medycznych

Pracownik, który opłaca składki zdrowotne w Polsce, ale pracuje we Francji, ma prawo do korzystania na koszt NFZ ze świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu w tym kraju. Fundusz nie pokrywa jednak wydatków, które są objęte dopłatami ze strony pacjentów.

Ubezpieczenie zdrowotne członków rodziny (cz. 1)

Prawo do świadczeń zdrowotnych w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego mają m.in. członkowie rodzin osób opłacających składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Czy osoba zatrudniona w innym państwie Unii może podlegać polskim ubezpieczeniom społecznym

Osoba prowadząca działalność na własny rachunek na terytorium Polski i będąca równocześnie pracownikiem najemnym na terytorium innego państwa UE podlega, co do zasady, tylko ustawodawstwu innego państwa UE - czyli nie podlega polskim przepisom (wyrok Sądu Najwyższego z 23 sierpnia 2007 r., I UK 68/07).

Umowa o dzieło i ubezpieczenia społeczne

Czy wykonawca umowy o dzieło może dobrowolnie opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne? Jeżeli tak, to kto opłaca składki: czy ten kto zleca wykonanie dzieła, czy sam zainteresowany?

Kiedy wykonawca pracy nakładczej podlega ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu

Jeżeli faktycznie praca na podstawie umowy o pracę nakładczą jest wykonywana tylko w szczątkowym zakresie, taka umowa może zostać uznana za niezgodną z zasadami uczciwego obrotu i przez to nieważną. Taka umowa nie rodzi też skutków w zakresie ubezpieczeń społecznych (wyrok Sądu Najwyższego z 9 stycznia 2008 r., III UK 75/07).

W jaki sposób Polacy mogą skorzystać ze świadczeń zdrowotnych w Austrii

Aby uzyskać prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych na terenie Austrii, pracodawca musi zgłosić pracownika do ubezpieczenia zdrowotnego w lokalnej kasie chorych.

Czy zleceniobiorcę, który podlega tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu, można zgłosić do ubezpieczenia wypadkowego

Zatrudniłem zleceniobiorcę, który z tytułu pracy w innej firmie na niepełny etat zarabia 1400 zł. Nie chciałbym ponosić kosztów składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, skoro z obowiązku tych ubezpieczeń zwalnia wysokość zarobków z umowy o pracę. Chciałbym jednak zgłosić tę osobę do ubezpieczenia wypadkowego, bo zlecenie będzie wykonywane na placu budowy prowadzonej przez moją firmę. Zleceniobiorca chce również podlegać ubezpieczeniu chorobowemu. Czy można dokonać zgłoszenia tylko do tych ubezpieczeń?

Czy członka zarządu spółki kapitałowej należy zgłosić do ubezpieczeń społecznych

W spółce akcyjnej, w której pracuję, rada nadzorcza powołała w drodze uchwały członka zarządu. Osobie tej uchwałą przyznano wynagrodzenie za pełnienie funkcji członka zarządu. Czy w związku z tym mamy tę osobę zgłosić do ubezpieczeń w ZUS i naliczać składki na ubezpieczenia społeczne i/lub na ubezpieczenie zdrowotne od wypłacanego jej honorarium?

Jak osoba pracująca może leczyć się w Niemczech

Posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego na terenie Niemiec jest obowiązkowe. Bez potwierdzenia jego posiadania polski pracownik może mieć problem z uzyskaniem pozwolenia na pracę i dostępem do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych.

Czy ZUS poświadczy formularz E-101 w razie rozszerzenia biznesu na inne państwo członkowskie

Mieszkam w Zgorzelcu i prowadzę tu sklep z urządzeniami grzewczymi i częściami do nich, a także serwis urządzeń grzewczych. Zatrudniam kilku pracowników. Wiele urządzeń zainstalowałem w Niemczech. Mieszkające tam osoby zgłaszają się do mnie z pytaniem o usługi serwisu. Chciałbym rozszerzyć działalność, zatrudnić dodatkowego pracownika i serwisować urządzenia zainstalowane w Niemczech. Planuję, że początkowo będę przebywał na terenie Niemiec przez około 3 tygodnie w miesiącu. Będę zatem potrzebował formularzy E-101 dla siebie i pracownika. Formularze te są jednak podobno wydawane na 12 miesięcy, a potem można się o nie starać dopiero po upływie 2-miesięcznej przerwy. Czy to prawda? Czy można ubiegać się o poświadczenie tego formularza na dłuższy okres?

Czy należy płacić składkę na Fundusz Pracy za zleceniobiorcę zatrudnionego w trakcie miesiąca

Od 16 stycznia 2008 r. zawarliśmy umowę zlecenia z osobą, która z tego tytułu podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym. Czy należy naliczyć za tę osobę składkę na Fundusz Pracy za styczeń 2008 r., jeśli w tym miesiącu otrzyma wynagrodzenie niższe od minimalnego? Czy w takiej sytuacji powinnam żądać od zleceniobiorcy oświadczenia o tym, czy ma inne tytuły do ubezpieczeń społecznych i jaki osiągnął z nich przychód?

Czy uwzględnić zleceniobiorcę w liczbie ubezpieczonych

Zleceniobiorcy wynagrodzenie jest wypłacane w następnym miesiącu za miesiąc poprzedni, np. za styczeń w lutym. Jednak za grudzień 2006 r. otrzymał je w grudniu. Natomiast wynagrodzenie za styczeń 2007 r. otrzymał w lutym 2007 r. Czy ustalając liczbę osób podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu w styczniu, należy tę osobę uwzględnić w liczbie osób podlegających temu ubezpieczeniu?

Wyłączenie się z ubezpieczenia z datą wsteczną jest niemożliwe

Osoba prowadząca działalność gospodarczą nie może wyłączyć się z obowiązku przymusowego ubezpieczenia.

Czy można zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego żonę pracownika na okres przerwy w prowadzeniu jej własnej działalności

Pracownik poprosił o zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego żony. Żona pracownika ma własną działalność gospodarczą, ale teraz faktycznie jej nie prowadzi. Czy mąż może ją zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny, mimo że żona nie wyrejestrowała działalności gospodarczej?

Obowiązki pracodawcy wobec ZUS po rozstaniu się z pracownikiem

Zakończenie współpracy między pracodawcą a pracownikiem może przybierać różne formy. Bez względu na przyczynę i formę rozwiązania umowy o pracę każdy pracownik powinien zostać wyrejestrowany z ubezpieczeń społecznych (emerytalnego, rentowych, chorobowego i wypadkowego) i z ubezpieczenia zdrowotnego.

Kto zgłasza do ubezpieczenia zdrowotnego studentów

Obowiązek zgłoszenia studenta do ubezpieczenia zdrowotnego przez uczelnię powstaje dopiero wtedy, gdy nie ma on innego tytułu do tego ubezpieczenia i nie może być zgłoszony do niego jako członek rodziny.

Czy zleceniodawca ma obowiązek informować zleceniobiorcę o obowiązku wybrania OFE

Zatrudniamy na zlecenie osobę, która 20 grudnia 2007 r. obroniła pracę magisterską. Od 21 grudnia ta osoba podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu. Wiem, że teraz zleceniobiorca powinien wybrać otwarty fundusz emerytalny. Ile ma czasu na wybranie OFE i czy o dokonanym wyborze powinien poinformować za naszym pośrednictwem ZUS? Co się stanie, jeśli nie wybierze funduszu?

REKLAMA