reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Jak ZUS ustali podstawę wymiaru zasiłku chorobowego w przypadku przejęcia wypłaty świadczeń

Jak ZUS ustali podstawę wymiaru zasiłku chorobowego w przypadku przejęcia wypłaty świadczeń

Jesteśmy zakładem pracy uprawnionym do wypłacania świadczeń chorobowych. Ze względu na kłopoty finansowe zwróciliśmy się do ZUS o przejęcie wypłaty zasiłków dla naszych pracowników. Jak ZUS ustali podstawę wymiaru zasiłku chorobowego pracownicy w ciąży, jeżeli przez dłuższy okres nie opłacaliśmy składek, tylko je naliczaliśmy i wykazywaliśmy w raportach i deklaracjach do ZUS?

RADA

W przypadku przejęcia wypłaty świadczeń od płatnika składek ZUS ustali prawo i wysokość należnych świadczeń na podstawie dokumentacji zgromadzonej w toku postępowania wyjaśniającego. Jeżeli podstawa wymiaru i wysokość naliczanych przez Państwa składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych będą wykazane w dokumentach w prawidłowej wysokości, to dla pracownicy w ciąży ZUS obliczy wysokość zasiłku chorobowego od podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe. Jeżeli nie będzie można ustalić prawidłowej wysokości podstawy wymiaru, to ZUS wypłaci świadczenie ustalone w minimalnej wysokości.

UZASADNIENIE

Uprawnionymi do wypłacania świadczeń chorobowych są płatnicy składek, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych. Jeżeli płatnicy składek nie wywiązują się z obowiązku wypłaty świadczeń z ubezpieczenia społecznego, to płatnik składek lub ubezpieczony może wystąpić do ZUS z wnioskiem o ustalenie uprawnień do zasiłków.

Niewywiązywanie się przez płatników składek z obowiązku wypłaty świadczeń może wynikać z ich trudności finansowych, przedłużającego się postępowania upadłościowego albo z innych przyczyn. W uzasadnionych przypadkach dyrektor oddziału ZUS może podjąć decyzję o przejęciu przez oddział wypłaty świadczeń od płatnika składek. Podjęcie takiej decyzji zawsze jest poprzedzane postępowaniem wyjaśniającym, którego celem jest ocena możliwości finansowych płatnika składek oraz ustalenie stanu faktycznego, w szczególności okresów, za które świadczenia nie zostały wypłacone. Jeżeli przeprowadzone postępowanie wykazało, że płatnik nie wywiąże się ze swoich obowiązków, to ZUS wyda decyzję w sprawie przejęcia wypłaty świadczeń.

WAŻNE!

W przypadku przejęcia wypłaty przez ZUS nie jest on zobowiązany do wypłaty odsetek za opóźnienia w wypłacie świadczeń, za które nie ponosi odpowiedzialności.

W wydanej decyzji ZUS informuje, że ubezpieczony może wystąpić z roszczeniem o wypłatę odsetek do płatnika składek.

Ustalenie wysokości świadczenia jest uzależnione od zgromadzonej dokumentacji. Jeżeli prawo do zasiłku oraz wymiar czasu pracy ubezpieczonego jest bezsporny, ale nie ma możliwości uzyskania dokumentów zawierających dane do obliczenia podstawy wymiaru zasiłku, podstawa wymiaru jest ustalana na podstawie kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. W razie udokumentowania w terminie późniejszym wyższej podstawy wymiaru zasiłku ZUS przeliczy podstawę wymiaru zasiłku i wypłaci wyrównanie zasiłku.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Liferay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama