| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Kiedy wykonawca pracy nakładczej podlega ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu

Kiedy wykonawca pracy nakładczej podlega ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu

Jeżeli faktycznie praca na podstawie umowy o pracę nakładczą jest wykonywana tylko w szczątkowym zakresie, taka umowa może zostać uznana za niezgodną z zasadami uczciwego obrotu i przez to nieważną. Taka umowa nie rodzi też skutków w zakresie ubezpieczeń społecznych (wyrok Sądu Najwyższego z 9 stycznia 2008 r., III UK 75/07).

W grudniu 2005 r. Edyta M. zawarła z firmą M. prowadzoną przez Elwirę J. umowę o pracę nakładczą. Firma M. - jako nakładca - powierzyła jej pracę polegającą na pakowaniu i wysyłaniu materiałów reklamowych. Minimalna norma do wykonania przez zatrudnioną Edytę M. wynosiła 145 kompletów reklamowych miesięcznie, a wynagrodzenie za wysyłkę 1 kompletu określono na 4 zł. Rozliczanie pracy miało następować w formie miesięcznych raportów wykonawcy.

Edyta M. w grudniu 2005 r. i w styczniu 2006 r. pobrała z firmy M. odpowiednio 8 i 9 pakietów reklamowych. Za tę pracę otrzymała wynagrodzenie 32 zł i 36 zł za poszczególne miesiące. Od tych kwot właścicielka firmy M. opłaciła wszystkie obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Okazało się jednak, że praca nakładcza nie była jedynym rodzajem działalności zarobkowej Edyty M. Od początku 2006 r. prowadziła bowiem działalność gospodarczą - założyła mały zakład fryzjerski. Od tej działalności nie musiała opłacać składek ZUS. Zgodnie bowiem z art. 9 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osoba spełniająca warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z kilku tytułów, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2, 4-6 i 10 (a więc m.in. przy zbiegu tytułów do ubezpieczeń w postaci umowy o pracę nakładczą i działalności pozarolniczej), jest objęta obowiązkowo ubezpieczeniami z tego tytułu, który powstał najwcześniej. Może jednak dobrowolnie, na swój wniosek, być objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z pozostałych, wszystkich lub wybranych tytułów lub zmienić tytuł ubezpieczenia. Warto tu wspomnieć, że do wykonawców pracy nakładczej nie stosuje się art. 9 ust. 2a ustawy systemowej. Dotyczy on tylko osób zatrudnionych na podstawie zlecenia lub podobnej umowy, które prowadzą jednocześnie działalność gospodarczą, ale uzyskują przychody ze zlecenia niższe niż obowiązująca tę osobę najniższa podstawa wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność - wówczas zleceniobiorca będący przedsiębiorcą podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu działalności pozarolniczej.

Ponieważ składki na ubezpieczenia społeczne od umowy o pracę nakładczą były wyjątkowo niskie (przypomnijmy: 32 i 36 zł za poszczególne miesiące), a w 2006 r. w I kwartale podstawa wymiaru składek dla prowadzących działalność pozarolniczą wynosiła ponad 1400 zł, ZUS doszedł do wniosku, że umowa o pracę nakładczą została zawarta w celu ominięcia obowiązku ubezpieczeniowego z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. ZUS wydał więc decyzję uznającą, że z tytułu pracy nakładczej zainteresowana nie została objęta ubezpieczeniami. Od tej decyzji odwołała się właścicielka firmy M. Elwira J., przy czym do sprawy przystąpiła także jako zainteresowana Edyta M.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marta Jeleń

Radca prawny LL.M.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK